različica delta

Pfizerjevo cepivo po treh odmerkih učinkovito tudi proti omikronu

08. 12. 2021 06.55

Omikron ne povzroča hujših oblik bolezni, tako kot prejšnje različice, in "ni zelo verjetno", da bi popolnoma obšel zaščito, ki jo dajejo cepiva, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Podjetji Pfizer in BioNTech sta sporočili, da je njuno cepivo proti covidu-19 učinkovito tudi proti koronavirusni različici omikron, vendar pa so za zadostno učinkovitost potrebni trije odmerki cepiva.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

Fauci: Omikron skoraj zagotovo ni hujši od delte

07. 12. 2021 17.21

Glavni svetovalec za boj s pandemijo v ZDA Anthony Fauci je dejal, da prve ugotovitve kažejo, da nova različica koronavirusa, ki vzbuja skrb v zadnjih tednih, skoraj zagotovo ni hujša od delte. Novo različico so sicer potrdili že v 17 državah v Evropski uniji.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije

06. 12. 2021 20.00

Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Bi lahko omikron povzročal milejši potek bolezni in prinesel hitrejši konec epidemije?

04. 12. 2021 18.38

Dva resna suma okužbe z novo različico koronavirusa imajo tudi na Hrvaškem. Okužbo z omikronom so sicer doslej potrdili v najmanj 38 državah po svetu, toda kot ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija, zaenkrat brez potrjenega smrtnega primera. Prve študije nakazujejo, da naj bi bil omikron veliko bolj kužen od prejšnjih različic, toda naj bi povzročal milejši potek bolezni. Bodoči nemški zdravstveni minister v njem celo vidi nekakšno božično darilo, češ da bo manj smrtonosna različica virusa prinesla hitrejši konec epidemije. Je optimizem upravičen?

Predhodnik omikrona po znanstvenih ugotovitvah prisoten že pred alfo in delto

04. 12. 2021 11.28

Predhodnik različice novega koronavirusa omikron, ki trenutno krepi strah pred ponovnim razplamtevanjem pandemije covida-19 v svetu, verjetno obstaja že dalj časa. Po sedanjih razumevanjih naj bi zgodnejša oblika omikrona nastala že pred alfo in delto, je dejal raziskovalec na južnoafriški univerzi Wolfgang Preiser. "Vprašanje je, kako je omikron tako dolgo ostal zakopan in je sedaj izbruhnil," se ob tem sprašuje.

Omikron še ni terjal življenj. Za bodočega ministra različica 'božično darilo'

03. 12. 2021 20.38

Različico novega koronavirusa omikron so doslej potrdili že v najmanj 38 državah po svetu, a obenem za zdaj niso potrdili nobenega primera smrti zaradi okužbe s to najnovejšo, močno mutirano različico, so pojasnili pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Bodoči nemški zdravstveni minister medtem meni, da naj bi omikron prinesel hitrejši konec pandemije.

Študija: poživitveni odmerek močno okrepi imunost

03. 12. 2021 16.22

Poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 lahko dramatično okrepi imunsko obrambo telesa, je pokazala britanska študija, ki vzbuja upanje, da bi lahko tako preprečili še en val bolezni, ki bi ga lahko povzročila različica omikron.

WHO: Države naj se pripravijo na nov val okužb, v Avstraliji prvi primer prenosa omikrona

03. 12. 2021 10.35

Svetovna zdravstvena organizacija je ob porastu primerov okužbe z novo različico koronavirusa izdala opozorilo, naj se vse države pripravijo na morebiten porast okužb. V Avstraliji so do sedaj potrdili devet primerov okužbe z omikronom, med katerimi je tudi prvi primer prenosa okužbe znotraj države. Gre za študenta iz Sydneyja, ki ni potoval v tujino. Toda oblasti ob tem sporočajo, da ne bodo zaostrovale ukrepov. Medtem so v ZDA zaostrili potovalne ukrepe. Vsi potniki morajo 24 ur pred vstopom v ZDA opraviti testiranje na covid-19, ne glede na cepilni status. Prav tako so do sredine marca podaljšali obveznost nošenja mask v javnem potniškem prometu.

Inšpektorat na množičnem poletnem shodu SDS ni zaznal nepravilnosti

02. 12. 2021 18.56

Medtem ko so morali številni organizatorji kulturne, športne in druge prireditve odpovedovati ali pa vsaj upoštevati zelo stroge pogoje za njihovo izvedbo in ko je v Sloveniji že razsajala različica delta, bolnišnice pa so se polnile, je stranka SDS prirejala množična druženja z volivci. Zdravstveni inšpektorat je pod drobnogled vzel tradicionalni poletni SDS tabor v Bovcu, vendar nepravilnosti ni odkril. Zakaj? Izvedbo dogodka je omogočala izjema za politične stranke, ki jo je vlada novembra 2020 dodala v odlok o začasni omejitvi zbiranja. Vlada je izjemo črtala 16. septembra letos, SDS pa je še oktobra prirejal različna množična srečanja.

2257 novih okužb: trenutno pomoči italijanskih zdravnikov (še) ne potrebujemo

01. 12. 2021 09.36

V torek so v Sloveniji potrdili 2257 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 6974 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 32,4 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 1101 covidnih bolnikov, 277 jih je na intenzivni negi. V torek je umrlo 15 covidnih bolnikov. Kot je povedal koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta, zaenkrat pomoči italijanskih zdravnikov še ne potrebujemo, saj razmere še obvladujemo, so pa ti v pripravljenosti za pomoč. V covidnih bolnišnicah je dosežen plato števila hospitaliziranih bolnikov, ki bo verjetno trajal do sredine decembra, je povedal.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'

28. 11. 2021 20.05

Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

Nova različica koronavirusa potrjena v Nemčiji, Italiji in Veliki Britaniji

27. 11. 2021 19.18

Velika Britanija je sporočila, da so v državi potrdili prva dva primera nove različice novega koronavirusa omikron. Oba sta povezana s potovanjem na jug Afrike. Velika Britanija je tako že zaostrila pogoje vstopa v državo za vse potnike. Dva nova primera nove različice novega koronavirusa so potrdili tudi v Nemčiji, v Münchnu na Bavarskem. Kot je sporočil bavarski minister za zdravje Klaus Holetschek, sta oba potnika 24. novembra prispela z letalom iz Južne Afrike. Prvi primer so potrdili tudi v Italiji.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron

26. 11. 2021 08.34

Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

WHO: Do konca marca 2022 bi v Evropi lahko umrlo dva milijona ljudi

23. 11. 2021 15.56

Evropa ostaja v primežu covidne pandemije. Prejšnji teden so v povprečju na dan našteli skoraj 4200 smrti zaradi te bolezni, skupno pa je covid-19 v Evropi doslej terjal 1,5 milijona življenj. Do marca prihodnje leto bi lahko regija dosegla mejnik več kot dva milijona smrti, so sporočili iz urada Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo.

V ponedeljek ob 7344 testih PCR potrdili 3394 novih okužb s koronavirusom

23. 11. 2021 09.41

V ponedeljek smo v Sloveniji opravili 7344 testiranj PCR in potrdili 3394 novih okužb s koronavirusom, kar pomeni, da je bil odstotek pozitivnih 46,2. Trenutno je v državi aktivnih 44.796 primerov. V bolnišnicah se zdravi 1154 oseb, od tega jih je 285 na intenzivni negi. Umrlo je 23 bolnikov. Minister Poklukar je sporočil, da so na covidne oddelke prerazporedili že preko 2400 zdravstvenih delavcev, od tega skoraj 1700 medicinskih sester in skoraj 600 zdravnikov.

WHO zaskrbljena nad epidemiološko situacijo v Evropi, Češka zaostruje ukrepe

20. 11. 2021 16.44

Rekordno visoka stopnja okužb v številnih evropskih državah skrbi Svetovno zdravstveno organizacijo, ki opozarja, da bi lahko do marca, če ne sprejmemo potrebnih ukrepov za zajezitev epidemije, zabeležili še okoli 500.000 novih smrtnih žrtev. Pri tem bi močno pomagala že uvedba ukrepov, kot je nošenje zaščitnih mask, je še ob tem izpostavil. Na Češkem so medtem zabeležili novo rekordno število okužb z novim koronavirusom na dnevni ravni, ob vse slabših zdravstvenih razmerah pa bo tako v državi od ponedeljka na številnih področjih treba izpolnjevati pogoj PC.

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje

09. 11. 2021 19.52

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije

09. 11. 2021 14.07

Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Kitajska se bori z največjim izbruhom po Vuhanu, ko lovi 'strategijo nič'

04. 11. 2021 11.08

Kitajska si na vse kriplje prizadeva ukrotiti najbolj razširjen izbruh okužb z novim koronavirusom v državi po koncu leta 2019, ko se je v Vuhanu začela svetovna pandemija. Čeprav je bilo do konca oktobra polno cepljenih 76 odstotkov prebivalcev, o okužbah tokrat poročajo iz 19 od 31 kitajskih provinc, kar predstavlja več kot polovico ozemlja države. Številke na novo okuženih so sicer precej nižje kot na Zahodu, toda za Kitajsko, ki izvaja politiko ničelne tolerance do covida-19, so velikanske.

V ponedeljek 1136 okužb. Desetdnevnega zaprtja države (še) ne bo

02. 11. 2021 09.17

Na praznični ponedeljek smo potrdili 1136 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 43,1-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 634 covidnih bolnikov, od tega jih že 158 potrebuje intenzivno terapijo. Prejšnji teden je zdravstveni minister Janez Poklukar napovedal, da bo, če zapolnimo od 160 do 180 intenzivnih postelj, vladi predlagal zaprtje družbe. Svetovalna skupina za covid-19 pa je predstavnikom vlade zdaj na sestanku predlagala zaostritev covidnih ukrepov, ne pa popolnega 10-dnevnega zaprtja države. Prišlo je do napake v zapisniku, je pojasnila Logarjeva.

Bolnišnice povečujejo kapacitete za covidne bolnike in ukinjajo nenujne programe

02. 11. 2021 15.20

Predstavniki ministrstva za zdravje in vodstev bolnišnic so se na današnjem sestanku dogovorili, da bo večina bolnišnic ukinila vse nenujne programe. Hkrati bodo bolnišnice povečale številno navadnih in intenzivnih postelj. Koordinator covidnih bolnišničnih postelj Robert Carotta svari pred zlomom zdravstva, zato je naklonjen zaprtju države.

'S protesti proti politiki ne bomo rešili zdravstvenega problema'

27. 10. 2021 19.36

V torek smo odkrili več kot tri tisoč okužb, čeprav je cepljenih več kot milijon ljudi. Lani na ta dan ni bil cepljen še nihče, ker cepiva še nismo poznali, pa smo imeli 2611 okužb. Na ulicah slišimo vprašanje, kako je torej mogoče, da je toliko okuženih. Ker je virus mutiral in ker je različica delta toliko bolj nalezljiva. Ljudje na protestih se tudi norčujejo, kako je v bolnišnicah toliko ljudi, ko pa je več kot 53 odstotkov prebivalstva cepljenega. V bolnišnicah, v katerih je 526 ljudi, je cepljenih le 158. Na intenzivnih enotah pa je med 135 bolniki cepljenih le 32. Kaj se torej spreminja? V populaciji imamo zelo nalezljivo različico in že v tem trenutku so številke v intenzivnih enotah in bolnišnicah višje kot lani.

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo

26. 10. 2021 19.39

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

V Veliki Britaniji se širi nov sev. Kako nevaren je?

21. 10. 2021 20.12

Število na novo okuženih z novim koronavirusom pri nas je visoko. Potrdili so 1.845 novih primerov ob 6.639 testih, kar pomeni 27,8 odstotka. Se pa predvsem v Veliki Britaniji širi nov sev, še ena mutacija delte. Po doslej znanih podatkih te različice pri nas sicer še niso potrdili. Kako nevarna in nalezljiva pa je ta nova različica, ki so jo najprej odkrili v Angliji? Strokovnjaki mirijo, da naj vendarle ne bi bila tako zelo nalezljiva, kot je recimo delta. A natančnega odgovora še nimajo.