razsodbe

Meja na Razkrižju seka dvorišča, hiše. 'Upali smo, zdaj je upanje povoženo'
30. 06. 2017 13.05
Vlada bo namenila posebno skrb implementaciji arbitražne razsodbe, zlasti pa prebivalstvu v obmejnem pasu, ki jih razsodba neposredno zadeva, je zatrdil premier Miro Cerar. Na Razkrižju se kljub temu ne morejo sprijazniti z odločitvijo arbitražnega sodišča, saj je katastrska meja ostala nedotaknjena in še naprej seka dvorišča in celo hiše ali pa je prebivalce zaprla z vseh strani.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo
30. 06. 2017 07.23
Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati
30. 06. 2017 10.28
Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

FOTO in VIDEO: 'Razsodba arbitražnega sodišča je zmaga mednarodnega prava.' Nekateri politiki se sprašujejo o 'stiku'
29. 06. 2017 13.59
Premier Miro Cerar je poudaril, da gre za dokončno in pravno zavezujočo sodbo za obe državi. Zavzel se bo, da jo "enotno sprejmemo", čeprav se zaveda, da vsa pričakovanja niso bila uresničena. Predsednik Borut Pahor je dejal, da arbitraža se je izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?
29. 06. 2017 11.08
Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

FOTO in VIDEO: Jorasa odločitev globoko pretresla. Ribiči: Hrvati se bodo morali sprijazniti, da je večina zaliva slovenskega
29. 06. 2017 16.39
Odločitev arbitražnega sodišča je Joška Jorasa, ki si že leta prizadeva, da bi Slovenija pri razmejitvi s Hrvaško dobila sporna ozemlja na levem bregu Dragonje, globoko pretresla. A upanje umre zadnje, pravi. Prebivalci zaselkov ob Dragonji so zadovoljni, da je vsaj konec negotovosti. Ribiči bodo za zdaj lovili še po starem režimu.

Tik pred zgodovinsko odločitvijo za Slovenijo in Hrvaško: 'Borba z interpretacijo razsodbe bo še težka'
28. 06. 2017 22.07
Slovenija je v pričakovanju zgodovinske odločitve haaškega sodišča, s katerim bo meja med Slovenijo in Hrvaško dokončno določena. Hrvatje napovedujejo, da odločitve ne bodo spoštovali, strokovnjakinja za mednarodno pravo Dominika Švarc Pipan pa poudarja: "Pravno gledano nobena država iz postopka ne more več izstopiti." Medtem pa slovenske politike skrbi, kakšna bo interpretacija razsodbe tako ene kot druge strani.

Ljudje ob meji čakajo. Bodo od četrtka živeli na Hrvaškem ali v Sloveniji?
27. 06. 2017 16.44
Župani petih obmejnih občin so se pred četrtkovo razsodbo o arbitraži sestali s predstavniki vladi in dobili zagotovilo, da bo država mejašem trdno stala ob strani. Slovenska policija je medtem že pripravljena na skorajšnjo odločitev sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško, upajo, da do incidentov ne bo prišlo.

Vlada ima pripravljenih nekaj scenarijev za implementacijo razsodbe arbitražnega sodišča
21. 06. 2017 12.46
Le še nekaj dni nas loči od objave razsodbe arbitražnega sodišča. Tako se je vladna koalicija že pogovorila o implementaciji razsodbe. Preigrali so vse možnosti, tako glede na zgodovinski potek v zvezi z arbitražnim sporazumom, vloge državnega zbora ter parlamentarnega odbora DZ za zunanjo politiko.

Bo odločitev arbitražnega sodišča prinesla nove incidente?
20. 06. 2017 18.44
Devet dni pred objavo razsodbe v arbitražnem postopku so se o možnih scenarijih razpisali hrvaški mediji: od opozoril, da bo odločitev vsem pustila grenak priokus, do jasnega dopuščanja možnosti novih incidentov v Piranskem zalivu. Tam je za nas ena najbolj pomembnih, za Hrvate pa ena najbolj problematičnih točk iz sporazuma: stik Slovenije z odprtim morjem.

Arbitraža: Slovenija je pripravljena na več scenarijev. Erjavec upa, da bo soseda odločitev spoštovala
19. 06. 2017 11.48
Arbitražno sodišče bo odločitev glede mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško objavilo 29. junija. Premier Cerar upa, da bo Hrvaška odločitev spoštovala. Zunanji minister Erjavec pravi, si ne predstavlja, da se Hrvaška kot članica EU ne bi držala zavez.

Slovenski in avstrijski predsednik odnose med državama ocenila kot odlične
24. 05. 2017 13.42
Slovenijo je obiskal avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen. Z gostiteljem Borutom Pahorjem sta med drugim govorila tudi o položaju koroških Slovencev, odnose med državama pa ocenila kot odlične.

Razkazovanje mišic med hrvaškimi in slovenskimi policisti sredi Piranskega zaliva
19. 05. 2017 08.53
V Piranskem zalivu se je prejšnji teden zgodil incident med slovenskimi in hrvaškimi policisti. Slednji so izrivali slovenske, ko so ti skušali zaščititi naše ribiče, ki so lovili sredi zaliva. Policija je o tem že obvestila zunanje ministrstvo, v Zagrebu pa so prepričani, da je bilo posredovanje hrvaške policije v skladu z nalogami varovanja meje.

Odločitev arbitražnega sodišča o meji bo znana v prihodnjih mesecih
26. 04. 2017 16.16
Končna odločitev o določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško bo znana v prihodnjih mesecih. Arbitražno sodišče je namreč končalo obravnavo in bo vnaprej sporočilo tudi točen datum objave svoje odločitve o meji med državama.

Direktor cirkusa, ki gostuje v Sloveniji, je bil zaradi mučenja živali pravnomočno obsojen. Boste vseeno kupili vstopnico?
15. 04. 2017 12.35
V Sloveniji gostuje italijanski cirkus Medrano, ki se trenutno mudi v Celju. V njem nastopajo domače živali, večinoma psi in konji, kar je po naši zakonodaji sicer dovoljeno, a zaščitniki živali so kljub temu na nogah. Direktor cirkusa je bil namreč lani pravnomočno obsojen zaradi zlorabe živali. "Sramotno je, da smo z odprtimi rokami sprejeli cirkus, ki so mu zaradi mučenja živali vrata zaprle številne evropske države!" pravijo.

Bizarnost slovenske birokracije: bomo za spor okoli dveh smrek in bora plačali 28.000 evrov?
12. 04. 2017 06.45
Gozdarski inšpektor je zoper lastnika kamniškega eko resorta sprožil postopek zaradi nedovoljenega poseka 0,4 kubičnega metra lesa. Sodišče je odločbo razveljavilo, saj da nima nobene pravne podlage. Sodba še ni pravnomočna, če pa bo, bomo stroške sojenja v višini 28.000 evrov krili davkoplačevalci. Medtem je tudi gradbeni inšpektor, čeprav je pristojno ministrstvo njegovo odločbo enkrat že odpravilo, izdal novo.

Delodajalci v EU lahko prepovedo nošenje naglavne rute na delovnem mestu
14. 03. 2017 10.36
Sodišče Evropske unije je sprejelo prvo sodniško odločitev, ki vključuje nošenje naglavne rute na delovnem mestu. Delodajalci lahko po novem namreč prepovedo na delovnem mestu nositi politične ali verske simbole. nekatere organizacije opozarjajo na diskriminacijo, spet drugi so zadovoljni.

FOTO: Veselje in žalost v Južni Koreji: sodišče odločilo, da mora predsednica Park Geun Hje odstopiti
10. 03. 2017 08.45
Južnokorejsko ustavno sodišče je odločilo, da mora predsednica države Park Geun Hje zapustiti položaj. Južnokorejski parlament je decembra izglasoval njeno odstavitev zaradi korupcijskega škandala. Ljudje so sodbo sprejeli tako z navdušenjem kot protesti, v katerih sta umrla dva človeka.

Lagardova kriva malomarnosti, odnesla jo bo brez kazni
19. 12. 2016 16.21
Sodišče je izvršno direktorico Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde spoznalo za krivo malomarnosti v primeru škandala s tajkunom Bernardom Tapiejem. A kljub obsodbi Lagardovi ne bo treba v zapor ali plačati denarne kazni.

Cas: Blatter ostaja kaznovan s šestimi leti prepovedi delovanja v nogometu
05. 12. 2016 14.49
Nekdanji predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Sepp Blatter ni uspel s pritožbo pri Mednarodnem športnem razsodišču v Lozani (Cas) in ostaja kaznovan s šestimi leti prepovedi delovanja v nogometu.

FOTO: Pistorius je sodbo sprejel molče, njegovi odvetniki se ne bodo pritožili
06. 07. 2016 10.44
Pretorijsko sodišče je nekdanjega vrhunskega paraolimpijca Oscarja Pistoriusa zaradi uboja dekleta Reeve Steenkamp obsodilo na šestletno zaporno kazen. Pistorius je sodbo sprejel molče, pogosto je gledal v tla in deloval zelo prizadeto. Njegovi odvetniki pa so že napovedali, da se ne bodo pritožili.

Cerar ni sprejel ponujenega odstopa zunanjega ministra. Erjavec: Zadovoljen sem
05. 07. 2016 14.16
Premier Miro Cerar ni sprejel ponujenega odstopa zunanjega ministra Karla Erjavca. Kljub določenim elementom objektivne odgovornosti za neustrezna ravnanja pri arbitraži zanje Erjavec ni neposredno oziroma krivdno odgovoren, meni Cerar.

Cerar o Erjavčevem odstopu: Vsi poznamo ministra Erjavca. Mislim, da je izbral neprimeren čas
02. 07. 2016 08.50
Premier Cerar bo Erjavčevo ponudbo za odstop preučil in do torka povedal svoje stališče. "Vsi poznamo ministra Erjavca. Mislim, da je izbral neprimeren čas," je še v odzivu dejal Cerar. Erjavec pravi, da se je za ta korak odločil zaradi zapletov v postopku arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško.

ZL: Erjavec ponudil odstop le zato, ker želi od Cerarja slišati 'Karl, brez tebe seveda ne gre'
01. 07. 2016 07.07
Karl Erjavec je dejal, da prevzema odgovornost za nastale zaplete in da je premierju Miru Cerarju ponudil odstop, ker je bil že od lanskega poletja deležen kritik. Zatrdil je še, da tudi če bo Cerar ponujeni odstop sprejel, to ne bo zamajalo vladne koalicije in sodelovanja stranke DeSUS v vladi. Nakazal je, da bi imel potem dovolj dela tako v parlamentu kot lastni stranki.

Kronologija: 25 let mejnega spora s Hrvaško
30. 06. 2016 18.58
Reševanje vprašanja poteka meje med Slovenijo in Hrvaško ima že dolgo brado, saj se vleče od osamosvojitve obeh držav leta 1991. Kakšna je torej kronologija reševanja mejnega spora?

Suspenz zaradi kršitve etičnih standardov za tri člane Iaaf, zaenkrat brez dodatnih pojasnil
10. 06. 2016 11.44
Mednarodna atletska zveza (Iaaf) je začasno suspendirala tri svoje člane zaradi etičnih razlogov. "Želimo opraviti preiskavo in v tem času velja suspenz, obenem pa za vse do končne razsodbe obstaja sum nedolžnosti," so zapisali pri Iaafu in podrobnosti niso navedli.

Mama Gregorja Šiliha: Po 23 letih sem psihično in materialno izmučena, ampak vem, da imamo prav
06. 06. 2016 13.12
Glavna obravnava v zadevi Šilih je razpisana za 23. junij. Sodišče bo ponovno odločalo o tožbenem zahtevku zakoncev Šilih zoper Splošno bolnišnico Slovenj Gradec. Če sojenje ne bo uspešno, se bosta obrnila na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Slovenskemu Suarezu v Prvi ligi šest tekem prepovedi zaradi ugriza nasprotnika, Mariboru 1600 € kazni
08. 04. 2016 19.46
Nogometaš Celja Lovre Čirjak, ki je na tekmi proti Krškemu ugriznil tekmeca v ramo, bo moral izpustiti šest tekem. Krepko kazen je dobil tudi Krčan Luka Štefanac, ki bo zaradi udarca s komolcem v medsebonjem obračunavanju s Čirjakom, moral počivati tri tekme. Takšne so razsodbe disciplinskega sodnika NZS Romana Roglja.

Srbski premier Vučić: odločno se bom zoperstavil Šešlju, ki Srbijo potiska v preteklost
01. 04. 2016 15.43
Srbski premier Aleksandar Vučić je po seji srbske vlade na temo razsodbe v Haagu poudaril, da politika velike Srbije ni in ne bo nikoli politika srbske vlade in da se bo odločno zoperstavil politiki vodje srbskih radikalcev Vojislava Šešlja.

Hrvaška Šešlju prepovedala vstop v državo: 'Le naj pride, prijeli ga bomo'
31. 03. 2016 12.37
Po izreku haaškega sodišča o nedolžnosti Vojislava Šešlja, se vrstijo ostri odzivi. Hrvaški premier Orešković je oprostitev označil za sramoto, nekdanji minister za veterane Matić pa je oprostitev označil za "klofuto žrtvam hujskaške politike". Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik pa je oprostilno sodbo pozdravil.