razsodbe

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone

14. 12. 2020 07.38

Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti

02. 12. 2020 13.39

Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

Hrvaški ribiči v Piranskem zalivu: 'Kazni ne priznavamo, ker gre za naše morje'

17. 11. 2020 17.21

Hrvaška nadaljuje s podporo svojim ribičem v Piranskem zalivu. Hrvaška ministrica za kmetijstvo Marija Vučković je po srečanju s hrvaškimi ribiči v Umagu dejala, da ribiči ne smejo trpeti posledic zaradi spora o meji med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški ribič Diego Makovec pa je izpostavil, da je doslej zaradi ribolova v Piranskem zalivu prejel skoraj 1000 slovenskih kazni.

Italijan Spreafico prvi dopinški 'grešnik' na letošnjem Giru

23. 10. 2020 07.32

Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je sporočila, da je bil italijanski kolesar Matteo Spreafico suspendiran zaradi dokazane prisotnosti nedovoljenih poživil na dveh zaporednih dopinških testih. Sedemindvajsetletnik je bil testiran 15. in 16. oktobra po 12. oziroma 13. etapi letošnjega Gira.

Sodišče EU zavrnilo tožbo Slovenije glede terana

09. 09. 2020 11.15

Splošno sodišče EU je danes v Luksemburgu zavrnilo tožbo Slovenije za razglasitev ničnosti delegirane uredbe, v skladu s katero je ime teran pod določenimi pogoji lahko navedeno kot sorta vinske trte na etiketi hrvaških vin. Sodišče je tako potrdilo izjemo za Hrvaško, na samo zaščito slovenskega terana v EU pa sodba ne vpliva. Evropski poslanec Bogovič je sodbo označil za "politično zaušnico Židanu". Ta pa pravi, da nam je uspelo, da smo ohranili zaščito terana.

Na sodišču v Haagu se je začel prizivni postopek v primeru Ratka Mladića

25. 08. 2020 07.51

Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se je po več preložitvah začel prizivni postopek na sojenju bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 na prvi stopnji obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH. Končno pravnomočno sodbo lahko pričakujemo v prvi polovici prihodnjega leta.

15 let po napadu na Haririja sodišče izreklo sodbo

18. 08. 2020 14.08

Sodišče je izreklo sodbo v primeru umora nekdanjega libanonskega premierja Rafika Haririja leta 2005. Glavnega obtoženca Salima Ayyasha je v odsotnosti spoznalo za krivega, še tri obtožene domnevne člane šiitskega gibanja Hezbolah pa oprostilo. Sodišče bi moralo težko pričakovano razsodbo objaviti že 7. avgusta, a so razglasitev preložili iz spoštovanja do smrtnih žrtev silovite eksplozije, ki je 4. avgusta uničila skoraj polovico Bejruta.

AVK mora Agrokorju vrniti zasežene Mercatorjeve delnice

29. 07. 2020 16.19

Vrhovno sodišče je odločilo, da mora Javna agencija za varstvo konkurence zasežene Mercatorjeve delnice vrniti Agrokorju. Delnice je AVK začasno odvzela zaradi zavarovanja izvršitve odločbe o domnevnem prekršku pri prevzemu polnilnice vode Costella.

Zvezna sodnica v ZDA blokirala že drugo usmrtitev na zvezni ravni po 17 letih

15. 07. 2020 20.25

Ameriška zvezna sodnica Tanya Chutkan je znova blokirala načrtovano usmrtitev obsojenca na smrt v zveznem zaporu Terra Haute v Indiani. Pred dnevi je začasno ustavila prvo usmrtitev na zvezni ravni po 17 letih, a blokada ni uspela, saj je zvezno vrhovno sodišče ZDA usmrtitev v torek dovolilo in so jo izvršili.

Zelena luč sodišča: Mary Trump lahko promovira knjigo o predsedniku

14. 07. 2020 17.54

Newyorško vrhovno sodišče je odločilo, da nečakinja ameriškega predsednika Mary Trump lahko javno promovira knjigo o Donaldu Trumpu, kljub nasprotovanju njenega brata Roberta in drugih članov družine, ki so se sklicevali na dogovor, ki so ga dosegli dediči njenega očeta, da ne bodo javno govorili o članih družine.

Pirova zmaga za ameriško pravico do splava

01. 07. 2020 06.30

Vprašanje, ali imajo ženske pravico prekiniti nosečnost, je eno najstarejših bojišč ameriške kulturne vojne med konservativnim in progresivnim političnim polom. Tudi zaradi tega so evangelijski kristjani množično glasovali za Donalda Trumpa in njegovo obljubo, da bo vrhovno sodišče napolnil s sodniki, ki bodo znova prepovedali splav. Za zdaj so razočarani.

Vlada na čelo skupine za implementacijo arbitražne razsodbe imenovala Gorenaka

11. 06. 2020 16.17

Z nastopom nove vlade se je spremenila tudi kadrovska sestava medresorske koordinacijske skupine za implementacijo razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško. Vlada je razrešila nekdanje člane, ki ne opravljajo več svojih funkcij, in nanje imenovala nove. Skupino bo vodil državni sekretar v kabinetu premierja Vinko Gorenak.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora

06. 06. 2020 09.03

Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

'Hrvaški interes je, da slovenski državljani že kmalu mejo prehajajo kot prej'

22. 05. 2020 07.21

Zunanji minister Anže Logar se je na mejnem prehodu Dragonja srečal s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom. Govorila sta predvsem o ukrepih za odpiranje meje med Slovenijo in Hrvaško, ukrepih, ki omogočajo lažji prehod v turistično sezono, in odnosih med državama.

Tonin, Logar in Ciglar Kralj dobili zeleno luč odborov DZ

10. 03. 2020 15.39

Kandidat SDS za zunanjega ministra Anže Logar je dobil zeleno luč na današnji predstavitvi pred odborom DZ za zunanjo politiko. Podprlo ga je 13 poslancev, 7 pa jih je bilo proti. Matičnima odboroma sta se predstavila tudi kandidat za ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj ter kandidat za obrambnega ministra Matej Tonin. Oba sta zaslišanje uspešno prestala.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena

10. 03. 2020 14.14

Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

Hrvaška proti slovenskim ribičem sprožila 913 postopkov

08. 03. 2020 12.53

Zaradi izvajanja ribolova na za Hrvaško spornem območju v Piranskem zalivu je bilo po do zdaj znanih podatkih proti slovenskim ribičem vloženih 913 postopkov, za pravno pomoč ribičem pa izplačanih skupno 190.954 evrov, kaže poročilo o izvajanju arbitražne odločbe o meji s Hrvaško, s katerim se je seznanila vlada.

'Odprta vprašanja med Slovenijo in Hrvaško ne bodo rešena čez noč'

27. 02. 2020 15.25

Predsednik republike Borut Pahor in njegov hrvaški kolega Zoran Milanović sta se danes na prvem srečanju na Otočcu zavzela za reševanje odprtih vprašanj med državama. Vladi v Ljubljani in Zagrebu sta pozvala, naj naredita vse, da bodo odnosi med državama na vseh področjih odlični.

Lenarčič: Sodišče lahko vprašamo, ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani

03. 02. 2020 17.25

Ponujena sporazumna predložitev arbitražnega spora Sodišču EU na podlagi 273. člena pogodbe o delovanju EU je dobra možnost, je v Bruslju ocenil evropski komisar Janez Lenarčič. Strani bi lahko sodišču po njegovih besedah zastavili zelo preprosto vprašanje: ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani?

Milanović: Arbitražna razsodba bi lahko bila podlaga za nadaljnje pogovore

02. 02. 2020 19.58

Novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da bi lahko bila arbitražna razsodba podlaga za nadaljnje pogovore s Slovenijo. Tako je podprl predlog nekdanjega hrvaškega predsednika Stjepana Mesića in stranke SDP. Komentiral je tudi odločitev sodišča Evropske unije- to se po njegovih besedah ni razglasilo za pristojno v sporu, ker bi sicer dobilo še več podobnih primerov.

Postopek Slovenije proti Hrvaški končan: sodišče se je razglasilo za nepristojno

31. 01. 2020 07.10

Sodišče EU v Luksemburgu je objavilo sodbo in odločilo, da ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji. S tem je sledilo mnenju generalnega pravobranilca, ni pa sodišče s tem vsebinsko odločilo, ali je Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne razsodbe kršila pravo EU.

Šarec: Ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce

31. 01. 2020 09.24

Odločitev sodišča EU, ki se je razglasilo za nepristojno v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neuveljavljanja arbitražne odločbe, odmeva v Sloveniji in na Hrvaškem. Hrvaški premier Plenković je zapisal, da so zmagali njihovi argumenti, in Slovenijo znova pozval k dvostranskim pogovorom, slovenski zunanji minister Cerar pa mu odgovarja, da arbitražna razsodba velja.

Sodišče EU bo 31. januarja odločilo glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški

24. 01. 2020 12.56

Sodišče EU je za 31. januar napovedalo objavo odločitve glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja prava EU, povezanega z nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji, je objavljeno na spletni strani sodišča. Generalni pravobranilec je decembra sodišču priporočil, da se razglasi za nepristojno.

Vraževernemu Kitajcu, ki je v letalski motor vrgel kovance, 15.400 evrov kazni

05. 01. 2020 12.44

Kitajsko sodišče je odločilo, da mora 28-letni Kitajec nizkocenovnemu letalskemu prevozniku Lucky Air plačati 15.400 evrov. Med vkrcavanjem na enega od njihovih letal je namreč vraževerni Kitajec v letalski motor vrgel kovance 'za srečo'. Let so morali odpovedati, 28-letnika pa je policija aretirala.

Sodišče 19-letno Britanko spoznalo za krivo podaje lažne prijave posilstva

30. 12. 2019 18.06

19-letno Britanko, ki jo je ciprska policija julija aretirala zaradi podaje lažne prijave posilstva, je zdaj sodišče spoznalo za krivo. Mlada Britanka trdi, da jo je policija prisilila k priznanju, da se posilstvo v resnici ni zgodilo. Zaradi njenih obtožb je sicer policija najprej aretirala 12 Izraelcev, nato pa jih izpustila na prostost.

Odobrenih 28 vlog za pomoč pri preselitvi zaradi arbitraže

24. 12. 2019 18.37

Slovenija je v okviru finančne pomoči posameznikom in družinam, ki so se zaradi arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško odločile za preselitev v Slovenijo, delno ali v celoti ugodila 28 prošnjam, za kar bo izplačala več kot dva milijona evrov.

Španija mora izpustiti političnega zapornika Junquerasa

19. 12. 2019 10.59

Sodišče EU je odločilo: izvoljenemu španskemu evroposlancu pripada imuniteta, zato ga mora Španija izpustiti iz zapora. Omenjena odločitev bi lahko vplivala tudi na primera nekdanjega katalonskega predsednika in ministra, ki sta bila izvoljena v evropski parlament, a sta se po poskusu vstaje zatekla v Belgijo.

Tonin: Poslanci imajo pravico vedeti, kaj se je resnično zgodilo

18. 12. 2019 12.49

Državni zbor se je za zaprtimi vrati seznanil s poročilom komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami glede prisluškovalne afere v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Predsednik Knovsa Matej Tonin je po koncu seje razpravo ocenil kot koristno.

Drenikova vložila tožbo proti DZ: 'Knovs je grobo presegel svoje pristojnosti'

12. 12. 2019 10.08

Nekdanja slovenska agentka v arbitraži o meji med Slovenijo in Hrvaško Simona Drenik Bavdek je vložila tožbo na upravno sodišče proti državnemu zboru. S tožbo zahteva umik poročila Knovs glede prisluškovalne afere, ki je obremenilo predvsem njo. Predsednik DZ Dejan Židan zadeve še ne more komentirati, saj je DZ še ni prejel. Poročilo za zdaj ostaja na dnevnem redu seje DZ.