razviti

Zdravljenje je že lahko prilagojeno posamezniku

18. 10. 2021 00.15

Inovacije nam morajo pomagati živeti kakovostno življenje. Roche prinaša rešitve za pravo zdravljenje za pravega posameznika ob pravem času.

Goljufi na otoku Braču našli način, kako graditi v nedotaknjenih zalivih

13. 10. 2021 15.48

Hrvaška policija je stopila na prste dobro organiziranim goljufom, ki so zemljišča v nedotaknjenih zalivih v okolici Milne na Braču prodajali kot zazidljiva. Celo s kartonastimi maketami so dokazovali, da tam že stojijo zgradbe, in zahtevali njihovo legalizacijo. Kupci so nato vložili zahtevo za nadomestno zgradbo, ki bi v turistično razviti regiji zagotovo prinašala velike zaslužke. Hrvaške organe je na dvomljive posle opozorila francoska obveščevalna služba, goljufom pa so prišli na sled, ko so preiskovali pranje denarja.

Pismo stricev iz ozadja pristalo v napačnih rokah, odnosi na preizkušnji

11. 10. 2021 22.04

Aljaž je našel pismo, ki mu ni bilo namenjeno, razkritje vsebine preostalim članom družine pa je vneslo še več negotovosti, dvomov, taktiziranja. Ambrož je v pismu določil novega člana družine, tedenska naloga pa je pošteno nasmejala člane družine. Pa bo smeh trajal dolgo?

Basist Nikki Sixx o svojem očetu: Premorem nekaj empatije

10. 10. 2021 07.00

Basist skupine Motley Crüe Nikki Sixx je avtor nove avtobiografske knjige, ki pa se osredotoča na življenje pred prihodom v skupino in svetovno slavo. Zvezdnik je sicer izdal že dve avtobiografiji, ki pripovedujeta o njegovem življenju, v tokratni, ki jo je naslovil The First 21 (Prvih 21) pa zgodbo zaključi s spremembo imena in postane Nikki Sixx.

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora

06. 10. 2021 21.44

Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

Zuckerberg zavrnil obtožbe Facebookove žvižgačke

06. 10. 2021 08.22

Mark Zuckerberg je zavrnil očitke nekdanje sodelavke, žvižgačke Frances Haugen, da spletni gigant dobiček postavlja pred dobrobit svojih uporabnikov. "To preprosto ni res," je v torkovem elektronskem sporočilu sodelavcem, ki ga je kasneje tudi objavil na svojem računu, zapisal Zuckerberg.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik

04. 10. 2021 12.10

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Magnet slovenskega turizma tudi ponudba aktivnosti na prostem

26. 09. 2021 13.26

V turizmu je vse več povpraševanja po različnih aktivnostih na prostem, k čemur je v zadnjem letu in pol pripomogla tudi epidemija novega koronavirusa. Tudi slovenski turizem se tako osredotoča na razvoj kakovostne 'outdoor' ponudbe, posebno pozornost pa ji bo v promociji posvetila tudi Slovenska turistična organizacija (STO).

Marquez zadovoljen po četrtem mestu: Nisem pričakoval tako dobre dirke

20. 09. 2021 11.26

Hondin dirkač Marc Marquez je z novo dobro uvrstitvijo minuli konec tedna, ko je zasedel četrto mesto na VN San Marina, nakazal dvig forme. Tako svoje kot splošne forme Hondine ekipe. V skupnem seštevku se je zdaj povzel na deveto mesto, kar je seveda še vedno precej manj od apetitov Katalonca.

Nova doba? Zaposleni želijo več dela od doma, krajši delovni teden in več fleksibilnosti

12. 09. 2021 12.35

Čas je za korenite spremembe v načinu dela, je razvidno iz raziskave Ponastavitev normalnosti: opredelitev nove dobe dela. Zaposleni želijo v večji meri delati na daljavo, hibridno delo ne zmanjšuje produktivnosti, izkazana je potreba po krajšem delovnem tednu, dober vodja pa bo moral zaupati zaposlenim.

Tebas: 'Florentino je ugrabil Barco, Messijev odhod bi lahko preprečili'

12. 09. 2021 11.54

Predsednik španske La Lige Javier Tebas je zelo kontroverzen lik, ki stvari vedno pove brez ovinkarjenja. Tokrat je v intervjuju za časnik Sport zelo jasno spregovoril o trenutnem stanju v nogometnem klubu Barcelona. Spravil se je na predsednika madridskega velikana Florentina Pereza ter tudi na predsednika španskega nogometnega velikana Barcelone Joana Laporto. "Florentino je ugrabil Barco," je bil jasen Tebas. Dotaknil se je tudi vprašanja, zakaj je moral argentinski zvezdnik Lionel Messi zapustiti klub.

Slovenski raziskovalci razvili novo celično zdravilo za raka prostate

08. 09. 2021 12.44

Raziskovalci ljubljanske medicinske fakultete, UKC Ljubljana, biomedicinskega centra Celica in Zavoda za transfuzijsko medicino so razvili napredno celično zdravilo za zdravljenje raka. Kot so zapisali, se s tem odpira možnost, da bi se nova tehnologija uporabila "tudi za zdravljenje drugih oblik solidnih tumorjev".

Francoskim gostincem brez pogoja PCT grozi prisilni neplačan dopust

05. 09. 2021 17.48

Pogoj PCT so razširili tudi v sosednji Italiji. Zeleno covidno potrdilo morajo imeti potniki na medkrajevnih avtobusih, hitrih vlakih, notranjih letih in trajektih, izjema je le lokalni javni promet. Tudi Francozi, ki so zaposleni v gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih, morajo za prihod na delo izpolnjevati pogoj PCT. Preverja ga delodajalec, kršiteljem pa grozi prisilni neplačan dopust. Medtem so se ministri za zdravje 20 vodilnih svetovnih gospodarstev dogovorili za večjo pravičnost pri razdelitvi cepiv proti covidu-19.

Zunanji ministri vodijo razpravo o tem, kako sodelovati s talibani

02. 09. 2021 20.19

Na srečanju zunanjih ministrov EU na Brdu pri Kranju je v ospredju razprava o Afganistanu, natančneje, kako sodelovati s talibani, zlasti na področju humanitarne pomoči in pomoči ljudem, ki so v Afganistanu in si želijo zapustiti državo. Zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je zatrdil, da to še ne pomeni priznanja.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

V iskanju zdravila proti covidu bo izvedena študija z 21.000 udeleženci

26. 08. 2021 14.57

Raziskave in klinične študije se nadaljujejo, vendar je do specifičnega zdravila proti novemu koronavirusu še kar dolga pot, opozarja Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo. Do konca leta bo v mednarodno študijo glede učinkovitosti ivermektina vključenih 21.000 ljudi, samo v Braziliji 3500. Je pa trenutno v Sloveniji zdravilo REGN-COV-2. Vlada je nabavila začetno količino – 1000 enot – in to zdravilo je že na razpolago, je dodal. Gre za zdravilo, ki ga je prejel tudi nekdanji ameriški predsednik Donald Trump.

Tekmovalka iz Otoka skušnjav: Sodelovanje v šovu mi je rešilo življenje

26. 08. 2021 11.58

Na VOYO si lahko zdaj ogledate tudi zadnjo, tretjo sezono izjemno priljubljenega resničnostnega šova Otok skušnjav. Ob premieri tretje sezone smo govorili s Kaci Campbell, ki je sodelovala v prvi sezoni. Njena zgodba se je na začetku zdela tragična, a iz situacije je prišla močnejša kot kdaj koli prej.

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv

19. 08. 2021 19.28

Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

Ameriška pop senzacija na novem albumu ponuja obilo šepetanja v že znanem ključu

07. 08. 2021 11.00

Billie Eilish je srečnejša kot kadar koli prej, a še vedno ne zmore navdušiti.

Svojo punčko Barbie dobila znanstvenica, ki je razvijala cepivo proti covidu-19

04. 08. 2021 16.59

Šest žensk, ki delajo v zdravstvu, je dobilo punčke Barbie, ki so jih oblikovali po njihovi podobi. Te se bodo tako pridružile zvezdnicam, kot so Beyonce, Marilyn Monroe in Eleanor Roosevelt. S punčkami želijo spodbuditi deklice, da bodo že v mladih letih začele razmišljati o karieri in se zavedale, da so lahko tudi ženske uspešne kot znanstvenice.

Športno in hkrati elegantno. Kupite pametno uro!

29. 07. 2021 08.53

Predstavljajte si, da lahko prejemate sporočila in sprejemate klice, ne da bi pri tem imeli v rokah mobilni telefon. S pametno uro je to mogoče.

Tajni iranski dokumenti z načrti za kibernetske napade na ladje in pametne stavbe

27. 07. 2021 09.20

Britanski Sky News razkriva domnevne iranske tajne dokumente, ki razodevajo načrte o kibernetskih napadih na ladje in bencinske črpalke. Dokumenti prav tako vsebujejo podatke o satelitskih komunikacijskih napravah, ki jih uporablja svetovna pomorska industrija, ter tudi računalniških sistemih, ki nadzorujejo pametne zgradbe po svetu.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Zmaga za nasprotnike: izdaja gradbenega dovoljenja za HE Mokrice ostaja zamrznjena

16. 07. 2021 11.24

Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo družbe HESS – Hidroelektrarne na Spodnji Savi, ki je kot stranka z interesom, skupaj s soinvestitorskima družbama Infra in Eles, skušala izpodbiti zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za HE Mokrice. Gre za nov pomemben korak v prizadevanjih proti začetku gradnje novega energetskega objekta, ki je škodljiv za reko Savo, življenje v in ob njej oziroma je naravovarstveno in okoljevarstveno nesprejemljiv, poudarjajo v Društvu za preučevanje rib.

Janša o predsedovanju EU: Pokazalo se je, da smo bili na večino kriz slabo pripravljeni

05. 07. 2021 08.04

Redno julijsko zasedanje DZ se je začelo s predstavitvijo šestmesečnega programa predsedovanja Slovenije Svetu EU s prednostnimi nalogami. Poslancem ga je predstavil predsednik vlade Janez Janša, ki je izpostavil okrevanje in odpornost kot jasen odgovor na krize, s katerimi se je soočila unija in ki da so razkrile slabo pripravljenost nanje. Glede konference o prihodnosti EU je poudaril pomen vključenosti čim več deležnikov. V nadaljevanju je skupaj z ministri nato tudi odgovarjal na poslanska vprašanja. V opoziciji so medtem kritični do premierjevega govora, pa tudi do prvih dni slovenskega predsedovanja Svetu EU.

Nadaljevanje italijanske pravljice za novo razočaranje belgijske 'zlate' generacije

02. 07. 2021 20.58

Nogometaši Italije so po Špancih kot drugi prišli do napredovanja v polfinale evropskega prvenstva. Na Allianz Areni v Münchu so bili z 2:1 boljši od Belgijcev, ki so pred začetkom turnirja veljali za ene prvih favoritov. Vse zadetke smo videli že v prvem polčasu, za Italijo sta v polno merila Nicolo Barella in Lorenzo Insigne s pravo mojstrovino, po kateri je kmalu znižal Romelu Lukaku. V drugem polčasu je imel napadalec Interja še eno zlato priložnost, a je ni izkoristil in Belgijci so tako domov zopet odšli z dolgimi nosovi.

Z letečim avtomobilom poletel od Nitre do Bratislave

30. 06. 2021 19.05

Izumitelj Štefan Klein je s svojim novim prototipom letečega avtomobila uspešno preletel 35-minutno pot od Nitre do Bratislave. Pri tem mu je uspelo podreti tudi rekord v številu preletenih kilometrov.

Chiesa in Pessina še podžgala evforijo: 'Ne prebudite nas'

27. 06. 2021 09.31

Italijanska reprezentanca še naprej navdušuje s predstavami na evropskem prvenstvu. V osmini finala je bila po podaljških boljša od Avstrije z 2:1. O zmagovalcu sta odločila rezervista Federico Chiesa in Matteo Pessina, ki sta še podžgala evforijo pri naših zahodnih sosedih. Italijanski navijači in mediji sanjajo evropski naslov in imajo za kaj takega trdno statistično podlago. Predstave azzurrov so namreč v številnih pogledih rekordne.

Tehnologija in gospodarska rast

12. 06. 2021 07.14

Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.