razvitost

Določili prioritete razvoja

23. 06. 2005 00.00

Vlada je v strategiji razvoja Slovenije za politično ekonomsko vizijo države opredelila socialno tržno gospodarstvo, za gospodarski cilj pa si je postavila v 10 letih preseči povprečno raven razvitosti EU.

Romunija in Bolgarija na poti v EU

25. 04. 2005 00.00

Evropska unija je podpisala pristopno pogodbo z Bolgarijo in Romunijo, ki naj bi v članstvo vstopili leta 2007.

Janša: Pomurju bomo namenili več pozornosti

02. 03. 2005 00.00

Vlada si bo prizadevala, da bi Pomurje v prihodnjih štirih letih čim manj zaostajalo za slovenskim povprečjem, je dejal premier ob obisku ministrske ekipe v tej regiji.

Janez Potočnik: Končno v EU!

30. 04. 2004 00.00

Nekj ur pred vstopom Slovenije v EU smo se v studiu 24ur pogovarjali z Janezom Potočnikom, ki je državo vodil skozi ves proces pogajanja za članstvo v Uniji.

Slovenija informacijsko dobro razvita

03. 03. 2004 00.00

Slovenija je izmed pristopnic k Evropski uniji informacijsko najbolj razvita, in se lahko primerja z državami članicami EU.

Gaspari: Slovenija na ravni EU v 25 letih

16. 05. 2003 00.00

Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari Slovenija je na 20. finančno-borzni konferenci povedal, da bi se lahko Slovenija, po nekaterih izračunih, povprečno 2,5-krat hitreje razvijala kot ostale evropske države, ob danih predpostavkah pa bi povprečje razvitosti v EU dosegla v 25 letih.

Javno mnenje o vstopu v EU

21. 01. 2003 00.00

Zadnja mednarodna raziskava javnega mnenja <strong>EU index</strong> kaže, da je naklonjenost Evropski uniji v 14 prihodnjih in potencialnih članicah še vedno solidna. Slovenci prednosti in slabosti vstopa tradicionalno ocenjujemo zadržano in realistično.

Novi val &raquo;Leomanije&laquo;

21. 01. 2003 00.00

Filma "Newyorške tolpe" in "Ujemi me, če moreš" sta v ZDA sprožila nov val navdušenja nad <strong>Leonardom Di Capriom</strong>. Po premieri prvega in v pričakovanju drugega, je podobno tudi v Veliki Britaniji.

Slovenski politiki zadovoljni

14. 12. 2002 00.00

Slovenski politiki, stranke in gospodarstveniki so uspešen zaključek štiri in pol leta trajajoča pogajanja med Slovenijo in EU večinoma pozdravili. V Koebenhavnu pa so potekali mirni, a množični protesti nasprotnikov globalizacije.

Kučan na Poljskem

27. 09. 2002 00.00

Slovenski in poljski predsednik, Milan Kučan in Aleksander Kwašniewski, sta na srečanju v Varšavi poudarila, da so odnosi med državama zelo dobri, in sicer tako na političnem kot na gospodarskem področju, kar dokazujejo tudi zadnje naložbe slovenskih podjetij na Poljskem.

Janša o nujnosti vstopa v Nato

07. 05. 2002 00.00

Na javni predstavitvi stališč Slovenskega odbora za Nato je prvak SDS Janez Janša pomislek, da je vstop v Nato predrag, označil za neutemeljen, saj naj bi Slovenija že pred desetletjem za vojsko namenjala 10 do 15 odstotkov nacionalnega dohodka.

Nova metoda analize krvi

09. 12. 2001 00.00

Na univerzi v italijanski Perugii so znanstveniki razvili novo metodo analize krvi, ki naj bi pomenila revolucijo na področju raziskovanja genskih napak pri še nerojenih otrocih.

Petrinova zadovoljna s konferenco

27. 08. 2001 00.00

Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je udeležila dvodnevne konference ministrov za gospodarstvo in delo držav kandidatk prvega kroga širitve EU.

Država podcenjuje prostovoljno delo

04. 07. 2001 00.00

Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Kučan v Grčiji

06. 06. 2001 00.00

Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Valonska delegacija v Sloveniji

19. 03. 2001 00.00

Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.

Telekom meri na srbski trg

13. 02. 2001 00.00

V Skupini Telekom, ki jo poleg matične družbe Telekom Slovenije sestavljata še mobilni operater Mobitel in komercialni ponudnik internetnih storitev Siol, se nameravajo po ponedeljkovem obisku v Beogradu, kjer so se med drugim sestali s srbskim ministrom za telekomunikacije Borisom Tadićem in predstavniki Telekoma Srbije, potegovati za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji. Ta bo predvidoma razpisana junija. Zanima jih tudi možnost vlaganj v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture, sodelovanje na področju interneta v Srbiji in na širšem območju ter skupen nastop na trgu tretjih držav, predvsem Rusije in arabskega sveta.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom

12. 01. 2001 00.00

V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

Bančniki v Čatežu končali posvet

27. 11. 2000 00.00

V organizaciji Združenja bank Slovenije se je v Čatežu končalo dvodnevno tradicionalno strokovno srečanje slovenskih bančnikov. Strokovnjaki so prvi dan srečanja spregovorili o vlogi bank kot finančnih posrednikih v majhni državi, o konkurenčnosti in učinkovitosti slovenskih bank, dotaknili pa so se tudi njihovih mednarodnih ratingov. V današnji razpravi so predstavili kreditiranje gospodarstva iz domačih in tujih virov v luči nadaljnjega sproščanja pretoka kapitala, pomembnost elektronskega poslovanja za banke ter vlogo bank v novi ekonomiji. Zbrane je včeraj nagovoril tudi guverner Banke Slovenije France Arhar, ki je znova izpostavil pomen prizadevanj osrednje banke za stabilnost domače valute in zaupanje vanjo.

Erler pohvalil sloveske priprave na vstop v EU

07. 09. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je danes sprejel podpredsednika poslanske skupine nemške socialdemokratske stranke v zveznem parlamentu Gernota Erlerja in sogovorniku predstavil proces slovenskega približevanja EU. Premier je poudaril, da bo Slovenija pravočasno opravila svoje delo, saj je v njenem interesu, da še pred vstopom v EU v Sloveniji ustvari evropske razmere. Nemški gost je dejal, da je bila Nemčija aprila ob slovenski vladni krizi zaskrbljena, da bi se proces vključevanja v EU lahko upočasnil, vendar zdaj z zadovoljstvom ugotavlja, da napreduje po načrtih, so sporočili iz premierovega kabineta.

Informacijska družba kot izziv Sloveniji

19. 05. 2000 14.07

V državnem zboru so predstavili zbornik Informacijska družba kot izziv Sloveniji, ki je dostopen tudi na zgoščenki, v njem pa so predstavljeni vsi prispevki z javne predstavitve mnenj na to temo, ki jo je konec marca organiziral parlamentarni odbor za znanost in tehnologijo pod vodstvom predsednika odbora Sama Bevka.

Oddsson obiskal GZS

18. 05. 2000 16.17

Predsednik islandske vlade David Oddsson, ki je v okviru uradnega obiska v Sloveniji obiskal tudi Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS), je izrazil navdušenje nad uspehom slovenskega gospodarstva, so sporočili iz GZS. V pogovoru s predsednikom GZS Jožkom Čukom je povedal, da je v Sloveniji predvsem občudoval razvitost majhne in mlade države ter njeno posebno skrb za okolje. Da smo uspeli ohraniti tako čisto okolje, gre pohvala predvsem slovenskemu gospodarstvu, je dejal islandski premier.

Ministri Makedonije, Albanije in Grčije o Balkanu

09. 03. 2000 10.01

Makedonski zunanji minister Aleksandar Dimitrov se je včeraj v makedonskem Ohridu in albanskem mestu Korce v okviru tristranskega sodelovanja sestal z grškim in albanskim kolegom, Georgesom Papandreujem in Paskalom Milom, je poročal makedonski radio.

Indeks človekovega razvoja narašča

18. 02. 2000 17.13

Stopnja revščine v Sloveniji, ki je leta 1996 znašala 14,1 odstotka, se povečuje, s tranzicijo pa se je povečala tudi dohodkovna neenakost. Slovenija se po indeksu človekovega razvoja (HDI) uvršča na 28. mesto med 174 svetovnimi državami. Omenjeni indeks je poleg indeksa o bruto domačem proizvodu (BDP) eden najpomembnejših indeksov, s katerimi strokovnjeki merijo razvitost države. Kot navaja Poročilo o človeških virih za leto 1999, ki ga je pripravil <a href=http://www.sigov.si/zmar/ target=_new>Urad za makroekonomske analize in razvoj</a>, se je vrednotni sistem v Sloveniji od leta 1992 precej spremenil - Slovenci npr. niso več tako sovražno usmerjeni do tujcev, ampak predvsem do drugačnih. Poročilo, ki obravnava tudi regionalni razvoj, ugotavlja, da slovenske regije kličejo po prenovi politike regionalnega razvoja. Razkorak med najslabše razvito pomursko regijo in najbolj razvito osrednjeslovensko regijo se je namreč še poglobil.