razvoj epidemije

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo

05. 05. 2020 12.17

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje

05. 05. 2020 06.27

Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Počivalšek o interpelaciji: Vrhovni cilj je padec vlade, ne razjasnitev okoliščin

04. 05. 2020 12.33

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v DZ vložile interpelacijo zoper ministra Počivalška. Očitajo mu nepregleden nakup zaščitne opreme v epidemiji ter nespoštovanje zakonodaje. "Vsi, ki smo sodelovali pri nabavah zaščitne opreme, smo svoje delo dobro opravili. To bom zagovarjal tudi na interpelaciji, v kateri vidim priložnost, da enkrat za vselej predložim dokaze, za katere sedaj ni posluha," pa odgovarja Počivalšek.

Je sklic Sveta za nacionalno varnost zaradi tehnologije 5G pretiran ali prepozen korak?

04. 05. 2020 15.59

Odgovor na vprašanje je kratek, a ni preprost, saj moramo pri iskanju rešitev za uvajanje tehnologije 5G razumeti razmerje med geopolitiko, varnostjo in denarjem. Slednjega predvsem kot najmočnejši argument vidijo številne vlade po svetu, ko želijo uvesti tehnologijo prihodnosti. Vprašanje tudi je, ali je obravnava na Svetu za nacionalno varnost pretirana ali pa nekaj let prepozna?

'Stroka glede ventilatorjev Sirius R30 precej enotna'

04. 05. 2020 13.03

Tomislav Mirkovič, vodja oddelka za intenzivno terapijo na UKC Ljubljana, je na vladni izjavi za javnost pojasnil aktualno stanje v zvezi z ventilatorji. Kot je pojasnil, v UKC niso uporabljali novih ventilatorjev, ampak tiste, ki so jih imeli že od prej. Za ventilatorje Sirius R30, ki so jih nekateri ocenili kot manj primerne, je povedal, da so za bolnike covid-19 primerni le ob dodatni dobavi kompresorja in cevi. Meni, da ima stroka o njih "kar enotno" mnenje.

Ivan Gale razkriva podrobnosti in nova imena

04. 05. 2020 05.52

Ivan Gale sam sebe imenuje "Paragrafar". Je pravnik, ki mu strogo sledenje zakonom in predpisom očitno pomeni najvišjo moralno stopnjo. Vsaj tako lahko sklepamo po njegovih dejanjih zadnjih deset dni. Brez zadržkov je nacionalni televiziji povedal vse, kar ve o dogajanju na Zavodu za blagovne rezerve, kjer so bili zadolženi za nakup zdravstvene in zaščitne opreme za pandemijo. In ve veliko. Za nas je razkril nove podrobnosti, nova imena in nove okoliščine.

Slovenci razvili napravo za dezinfekcijo denarja

03. 05. 2020 11.07

Trije mladi Grosupeljčani so v času krize, ki jo je povzročila epidemija koronavirusa, razvili napravo, ki z UV-svetlobo razkuži do 100 bankovcev na minuto. Kot je pokazala anketa, namreč več kot polovico vprašanih skrbi prenos bolezni z gotovino, več kot 80 odstotkov pa jih je odgovorilo, da bi uporabili drug bankomat, če bi ta nudil dezinficiran denar. Trenutno se za uporabo naprave dogovarjajo z nekaj slovenskimi bankami, v eni bodo napravo v naslednjih dneh tudi testirali.

Kako bomo skrbeli za varnost pri delu: zaščitna oprema, merjenje temperature, pandemske vaje?

02. 05. 2020 07.00

Z umirjanjem epidemioloških razmer se je v Sloveniji začelo postopno sproščanje sistemskih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Toda, to še ne pomeni, da je nevarnost okužbe mimo. Da bi preprečili morebitni drugi val epidemije ali pa ga vsaj ublažili, moramo biti dosledni pri upoštevanju navodil in priporočil, pravijo strokovnjaki za varstvo pri delu. In kako se bodo organizacije pripravile na morebitne prihodnje izbruhe?

Sindikati pred praznikom v luči krize: Ne bomo dovolili, da posledice spet plačajo delavci

30. 04. 2020 13.46

Letos bodo delavci 1. maj, praznik dela, zaradi epidemije koronavirusa praznovali povsem drugače, brez druženj, kresovanj in budnic, poudarjajo v sindikatih in pozivajo, da se kot simbol delavskega boja na balkone obesi rdečo zastavo, cvetje, majico. Hkrati opozarjajo, da ne bodo dovolili, da se posledice krize znova obesi na pleča delavcev.

Na Hrvaško naprej slovenski lastniki nepremičnin, potem še vsi ostali

29. 04. 2020 06.52

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za turizem Gari Cappelli sta se v Zagrebu pogovarjala o ukrepih in načrtih za delovanje turizma v času izbruha novega koronavirusa. Strinjala sta se s faznim pristopom – najprej bi bil obisk dovoljen slovenskim lastnikom nepremičnin na Hrvaškem, kasneje pa tudi vsem ostalim. O konkretnih datumih je še prezgodaj ugibati, saj morajo biti izpolnjeni epidemiološki kriteriji.

O Uefinih sredstvih bo odločal IO NZS

28. 04. 2020 21.17

Evropska nogometna zveza (UEFA) je sporočila, da bodo nogometne zveze finančna sredstva, ki so na voljo za projekte HatTrick, lahko črpale predčasno in jih tudi delno uporabile za blažitev posledic epidemije COVID-19, ki je ohromila tudi nogometno dejavnost, in ne zgolj za financiranje aktivnosti in programov, kot jih narekuje pravilnik UEFA o HatTrick programu.

Francija z 11. majem odpira trgovine, vrtce. V Španiji šole zaprte do septembra

28. 04. 2020 08.40

Francoski premier je predstavil načrt za ponovno odpiranje države. 11. maja se odpirajo trgovine, vrtci, osnovne šole. V javnem prevozu bo obvezno nošenje obraznih mask. Dejal je, da so vladni ukrepi v enem mesecu rešili 62.000 življenj. Španija bo postopoma opuščala ukrepe do konca junija, v štirih fazah. Šole ostajajo zaprte do septembra, nošenje mask v javnosti pa bo 'močno priporočeno'.

'Če ne bo normalne svobode gibanja skozi EU, bo turizem ostal ohromljen'

28. 04. 2020 10.00

Ob sproščanju ukrepov pri nas in v večini držav Evropske unije, se številne gospodarske panoge, ki jih je epidemija povsem ohromila, pripravljajo na ponovni zagon. Ena od teh panog je nedvomno turizem, ki je že pred začetkom poletne sezone utrpel velikanske izgube. Kdaj se mu obeta ponovni zagon in kakšne ukrepe bo pred tem treba sprejeti, so govorili gosti v oddaji 24UR ZVEČER.

'Stanje je takšno, kot če bi januarja posadili rožo in je do danes ne bi zalivali'

27. 04. 2020 17.20

Slovenske kmete je najprej udarila spomladanska pozeba, nato pa še suša, ki je prizadela praktično celo državo. V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije so že pred dnevi opozorili, da če v kratkem ne bo obilnejših padavin, lahko na področju pridelave hrane in krme za živali pričakujemo katastrofo. Nekaj padavin je sicer napovedanih v drugi polovici tedna, vendar kmetje opozarjajo, da je veliko škode že storjene.

Po napovedih odpuščanj ministra Počivalšek in Cigler Kralj na obisk v Velenje

27. 04. 2020 15.12

Potem ko je kitajski lastnik Gorenja napovedal množična odpuščanja, bosta Velenje obiskala ministra za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in za delo Janez Cigler Kralj. Sestala se bosta s tamkajšnjim podžupanom Petrom Dermolom ter predstavniki sindikata in sveta delavcev v Gorenju, so sporočili z velenjske občine. Brez dela naj bi po napovedih ostalo več kot 1000 delavcev. Pomoč je napovedal tudi premier Janša.

V Rusiji se pripravljajo na vrhunec epidemije, drugod po Evropi rahljanje ukrepov

27. 04. 2020 09.22

Vse več evropskih držav nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Na Hrvaškem so odprli trgovine, ki niso v nakupovalnih središčih, pa tudi knjigarne, knjižnjice in muzeje. Na Češkem so znova odprte meje za državljane EU na službeni poti ter tudi trgovine, v Švici pa trgovine z gradbenim materialom, vrtnarije in frizerski saloni. Italijanski premier Conte je medtem zarisal jasnejši načrt rahljanja ukrepov – 1. junija bodo vrata spet odprli bari, restavracije, frizerski in lepotilni saloni. Dijaki zadnjih letnikov v Pekingu in Šanghaju se vračajo v šolske klopi. Medtem pa se v Rusiji, kjer se je število okuženih močno povečalo, pripravljajo na vrhunec epidemije.

Pahor: Čakajo nas časi preizkušenj, ohraniti moramo vero v človečnost

27. 04. 2020 07.11

"Danes ni vojne. V sedanjih kriznih razmerah ne gre za to, da premagamo drug narod. Danes je mir in gre za to, da sodelujemo z vsemi drugimi narodi. Zmaga bo skupna ali pa je ne bo. Od tega, ali bomo vsi narodi sodelovali, je zelo pomembno, ali bomo svetovni mir ohranili ali ne," je v nagovoru državljanom ob državnem prazniku dejal predsednik Pahor. S predsednikom Zveze združenj borcev za vrednote NOB sta položila venca k spomeniku Osvobodilne fronte v Rožni dolini.

'Represivni organi ne bi smeli pridobivati osebnih podatkov množično, na zalogo'

25. 04. 2020 14.00

"Najmanj sporno je, da bodo represivni organi, med katere sodi policija, pridobivali osebne podatke za povsem nejasno opredeljene namene, množično in na zalogo," opozarja informacijska pooblaščenka, ki z zaskrbljenostjo spremlja ukrepe vlade, zlasti pri zmanjševanju obsega pravic posameznikov v okviru obvladovanja epidemije. Slovenija se je po njenih besedah znašla med državami, ki pravice omejujejo nesorazmerno. Uporaba tehnologije je v času pandemije sicer lahko koristna, a "država s svojim delovanjem ne sme ustvarjati vtisa, da morajo državljani izbirati med zdravjem in življenjem ali človekovimi pravicami".

Tihi protest v socialnih zavodih: Nič o nas in naših stanovalcih brez nas!

24. 04. 2020 11.22

V domovih za starejše in zavodih za odrasle s posebnimi potrebami je potekal tihi protest zaposlenih. S protestom, ki so ga izvedli v 70 zavodih, so želeli opozoriti na kadrovsko podhranjenost domov in neustreznost navodil ob epidemiji. Kot pravijo, so domovi za starejše epidemijo pričakali povsem zasedeni in kadrovsko podhranjeni, pri skrbi za preprečevanje in zajezitev širjenja epidemije pa ostali prepuščeni sami sebi.

Šarec: Vložili bomo interpelacijo zoper ministra Počivalška

23. 04. 2020 11.13

Poslanska skupina LMŠ bo vložila interpelacijo zoper gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, je napovedal predsednik stranke Marjan Šarec. Kot je še pojasnil, je "pismo gospoda Zakrajška izbilo sodu dno". Razrešeni direktor zavoda za blagovne rezerve je bil namreč kritičen do izjav Počivalška o razlogih za njegovo razrešitev, češ da naj bi iz samoizolacije, ko je preboleval covid-19, izbiral dobavitelje zaščitne opreme. Minister pa interpelacijo vidi kot "priložnost, da epidemijo celovito obravnavamo in predložimo vse dokaze".

OKS pozval vlado k nadaljnji pomoči športu v času pandemije

23. 04. 2020 17.16

Olimpijski komite Slovenije je pripravil 11 predlogov ukrepov za neposredno pomoč športu, saj je bila ta dejavnost zaradi pandemije novega koronavirusa povsem zaustavljena. Predloge je sprejel tudi izvršni odbor OKS na četrtkovi videokonferenčni seji.

Delavski direktor Gorenja: Odpuščanju se bomo ostro uprli

23. 04. 2020 10.02

V podjetju Hisense Gorenje so napovedali, da bodo močno znižali število zaposlenih, do konca leta naj bi v velenjskem obratu brez dela ostalo tisoč ljudi, od tega 700 v proizvodnji in 300 v režiji. V tamkajšnjem sindikatu so ogorčeni, podprl jih je tudi delavski direktor Gorenja Drago Bahun. Na velenjski občini odločitev o odpuščanjih označujejo kot nedopustno, saj da bo povzročila socialno bombo, v podjetju pa se branijo: Naročila v aprilu so upadla za dve tretjini.

Nove okužbe v Ljutomeru: še vedno brez dogovora, kam bodo preselili okužene oskrbovance

22. 04. 2020 15.54

Po torkovi izjavi ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da okuženih oskrbovancev doma starejših občanov Ljutomer ne bodo selili v ptujsko bolnišnico, ni jasno, kaj bo zdaj s selitvijo, a je minister povedal, da so pripravljenost za sprejem že izrazile nekatere zdravstvene ustanove. V domu so sicer v torek potrdili še tri okužbe z novim koronavirusom. V Koordinaciji zdravniških organizacij menijo, da bi selitev teh okuženih povečala tveganje za okužbo in razvoj bolezni pri tistih, ki v bolnišnici že ležijo hudo bolni z drugo boleznijo.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe

21. 04. 2020 17.05

Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

'Družba, ki se bo polarizirala, ne bo imela dobre prihodnosti'

17. 04. 2020 13.46

Kaj nas je naučila sedanja kriza? Kakšni naj bodo nadaljnji ukrepi? Kakšna so znanstvena spoznanja? Kako zagnati gospodarstvo? Kako ob tem poskrbeti za najranljivejše? Kakšno naj bo zdravstvo? Dileme, možnosti in primerjave. Široka razprava o tem, kako naprej. O prihodnosti po soočenju z epidemijo in kako iz te krize iziti, so govorili strokovnjaki z zdravstvenega, ekonomskega in socialnega področja.

Država je za maske iz serviet plačala 860 tisočakov ali od 76 do 80 centov za masko

16. 04. 2020 06.47

Kdo je prižgal zeleno luč za 860 tisočakov vredna posla mask iz serviet, ki niso primerne za zdravstvo, kjer jih najbolj primanjkuje? Zavod za blagovne rezerve ali Uprava za zaščito in reševanje? Medtem ko odgovornost valita drug na drugega, so župani nad kakovostjo mask ogorčeni in jih že vračajo Upravi za zaščito in reševanje. Podjetji Korez-Sorting group in Zaščita Lukač o kakovosti ne dvomita in zanikata, da bi na račun epidemije kovali dobičke, ki naj bi bili celo 30-odstotni. In zanimivo, Tržni inšpektorat, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarstvo, kjer je tudi Zavod za blagovne rezerve, pa je za enako masko, a v drugi spletni trgovini, že uvedel inšpekcijski nadzor.

V Španiji pada število okuženih, na Otoku 778 žrtev covida-19

14. 04. 2020 07.12

Avstrija bo kot ena od prvih držav v Evropi odprla nekatere trgovine in poslovalnice, ki jih je zaprla v okviru boja proti epidemiji. Nekatere omejitve bodo sprostili tudi v Benečiji, v Španiji pa so mnogi že lahko šli na delo. Število novih dnevnih okužb v Španiji je sicer najmanjše po 18. marcu, a je covid-19 znova terjal več življenj, in sicer 676. Povišanje števila smrti, a tudi dnevnih okužb, so zabeležili v Veliki Britaniji, kjer je umrlo 778 ljudi.

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'

12. 04. 2020 20.34

Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Vojaški psiholog o življenju v karanteni: Večina od nas je zaprta v zlate kletke

12. 04. 2020 07.00

Vojaški psiholog mag. Gregor Jazbec je učitelj v vojaškem šolstvu, ukvarja se s preučevanjem delovanja ljudi v ekstremnih pogojih, sploh vojnah. Izkušnje, ki mu jih prenašajo veterani in žrtve vojn, prenaša na nove generacije vojakov, pa tudi civilistov. Z njim smo se pogovarjali o življenju v karanteni, vzporednicah z vojnimi razmerami in brazgotinah, ki jih bomo iz te "vojne" odnesli.