razvojna

Fajonova: Slovenija podpira pravico afganistanskih žensk do izobraževanja
27. 12. 2022 18.01
Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je sporočila, da Slovenija podpira pravico afganistanskih deklic in žena do izobraževanja, zato se tudi sama pridružuje pozivu Združenih narodov, da morajo afganistanske oblasti nemudoma odpraviti politiko, usmerjeno k omejevanju pravic žensk in deklic.

Maljevac: Da je stanovanjska politika neučinkovita, smo že vedeli
16. 12. 2022 14.52
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve se je odzvalo na revizijo poročila Računskega sodišča, ki je pokazala, da vlada, okoljsko ministrstvo in stanovanjski sklad niso bili uspešni pri izvajanju stanovanjske politike. Simon Maljevac, državni sekretar na MDDSZ in kandidat za ministra za solidarno prihodnost je v izjavi med drugim zapisal, da poročilo računskega sodišča opisuje podobne pomanjkljivosti sistema, ki so jih v preteklosti ugotavljali sami.

Ste se že vprašali, za kaj plačujete davke?
14. 12. 2022 00.15
Vaš denar se pretežno prek davkov steka v državni proračun. Morda ste se kdaj vprašali, za kaj država ta denar porablja.

Boštjančič nezadovoljen z višino predvidenega primanjkljaja za leto 2023
22. 11. 2022 06.31
DZ se je podrobneje seznanil s predlogom državnega proračuna za leto 2023 in 2024. Potem ko naj bi se prihodnje leto primanjkljaj z letošnjih nekaj manj kot dveh milijard evrov povzpel na 3,3 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti znižal. Vlada pričakuje, da takrat odstop od fiskalnega pravila ne bo več mogoč. V proračunu sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju.

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?
17. 10. 2022 06.08
Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Cengizov zahtevek za revizijo zavrnjen
13. 09. 2022 09.12
Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek za revizijo turškega vlagatelja Cengiz glede izgradnje hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever. Ker je Cengiz turško podjetje, nima pravno zagotovljenega dostopa do konkretnega javnega naročila, s čimer je Dars omejil dostop do naročila, Cengiz pa je zaradi tega zahteval revizijo.

Najbolj talentiran Eurobasket doslej
01. 09. 2022 12.41
Letošnji Eurobasket bo iz perspektive igralnega kadra eden najboljših v zgodovini. Toliko košarkarjev iz lige NBA namreč na prvenstvu stare celine še nikoli ni igralo in težko bo kakšno prvenstvo še kdaj gostilo toliko izjemnih košarkarjev. V ospredju so seveda globalni superzvezdniki Luka Dončić, Grk Giannis Antetokounmpo in Srb Nikola Jokić, toda postave reprezentanc so tudi brez njih izjemne. Sodelovalo bo rekordnih 39 košarkarjev iz lige NBA.

Bo kmalu oživela zgradba nekdanje mariborske kaznilnice?
17. 08. 2022 20.03
Dolga leta zapuščena in propadajoča megalomanska zgradba nekdanje mariborske kaznilnice bi lahko že kmalu oživela, saj regionalna razvojna agencija načrtuje prenovo v vrednosti 15 milijonov evrov. Tam bi vzpostavili podjetniški razvojni inkubator, ki bi zagotavljal 200 novih delovnih mest. V še dveh krakih, kjer so nekoč bile zaporniške celice – za rešetkami ene od teh se je znašel tudi Josip Broz Tito – in ki sta v zasebni lasti, pa bi uredili hotel, muzej in arhiv.

Talibani so napovedovali, da bo tokrat drugače. Minilo je leto, spet je enako
15. 08. 2022 07.37
Mineva leto dni, odkar so talibani znova prevzeli oblast v Afganistanu. 15. avgusta lani je Kabul presenetljivo hitro padel. Talibani so sicer napovedovali miroljubno vladavino, a so na te obljube hitro pozabili in obnovili politiko zatiranja manjšin, političnih skupin in žensk, Afganistan pa je znova postal zatočišče terorističnih skupin.

Starodavna inkovska 'tehnologija' kot rešitev za pomanjkanje vode v Peruju
14. 08. 2022 13.26
Tehnike, ki so jih služabniki inkovskega imperija uporabljali za gradnjo kanalov pred 500 leti v Peruju, so za namene usmerjanja potrebne vode v oddaljene gorske skupnosti in v prestolnico Lima, ponovno obudili. "Naši predniki so zgradili kanale s kamenjem in glino. To znanje se izgublja," je dejal nadzornik prenove Gregorio Rios.

Karanović po novem porazu: Nismo si zaslužili, da se nam to dogaja
12. 08. 2022 11.41
Nogometaši Maribora se s severa Evrope vračajo z novim porazom. HJK Helsinki jih je s skupnim izidom 3:0 vrgel iz kvalifikacij za Ligo Evropa v play-offu za Konferenčno ligo. Po petem zaporednem porazu se je oglasil trener slovenskih prvakov Radovan Karanović: "Trudimo se po najboljših močeh in to se nam mora obrestovati."

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'
11. 08. 2022 07.00
Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

V projektu drugi tir zaradi draginje podani številni zahtevki za anekse
30. 07. 2022 08.36
V projektu drugi tir so doslej sklenili šest aneksov, njihova vrednost znaša 2,36 milijona evrov. Zaradi dvigov cen in nepredvidenih dodatnih del pa je bilo podanih precej zahtevkov za sklenitev aneksov, katerih vrednost presega 25 milijonov evrov.

Umetna inteligenca, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček
11. 07. 2022 19.36
Znanstveniki so ustvarili umetno inteligenco, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček. Sistem je sposoben razumeti osnovna zdravorazumska pravila sveta na enak način kot ljudje, pravijo raziskovalci, ki so ga ustvarili. Kot še trdijo, ta preboj ne bo pomagal le pri raziskovanju umetne inteligence, pač pa bo omogočal tudi boljše razumevanje človeškega uma.

Gospodarstvu letos za 670,6 milijona evrov razvojnih spodbud
11. 07. 2022 17.55
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je za letošnje leto dodatno zvišalo načrtovana vlaganja v razvojne projekte slovenskih podjetij in podpornega okolja. Gospodarstvu je tako na voljo 670,6 milijona evrov razvojnih spodbud, kar je 29,9 milijona evrov več, kot je bilo načrtovano v začetku letošnjega leta, so sporočili z ministrstva.

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Kje se izplača unovčiti digitalne bone?
27. 06. 2022 00.15
Svoj digitalni bon izkoristite pri Telekomu Slovenije!

Jeseniški hokej pod eno streho: V Olimpiji od danes naprej ne bodo več mirno spali
21. 06. 2022 15.01
Hokejski delavci na Jesenicah so končno našli skupni jezik. Prav danes so predstavniki HDD Sij Acroni Jesenice in HD Hidria Jesenice potrdili, da bodo v novi sezoni nastopili s skupnima ekipama v članski konkurenci. Najvišja raven tekmovanja bo tudi v novi sezoni nastop v alpski ligi.

Vse nared za najbolj okusen festival na Vipavskem
24. 05. 2022 00.15
Še malo nas loči do festivala Okusi Vipavske, ki bo 5.in 6. junija v čudovitem ambientu baročnega Dvorca Zemono zaokrožil najbolj okusen mesec v letu z istim imenom na širšem Vipavskem. Festivalske jedi bo tudi letos pripravljal kulinarični virtuoz Tomaž Kavčič z ekipo Gostilne pri Lojzetu, organizatorji pa bodo tako kot vsako leto tudi letos poskrbeli za bogato vinsko spremljavo in vipavsko tržnico s ponudbo lokalnih pridelkov in izdelkov. Vstopnice za obisk osrednjega turističnega promocijskega dogodka Vipavske doline na področju vina in kulinarike so že na voljo.

Zaslišanja ministrskih kandidatov: Arčonu, Hanu, Duhovi, Papiču in Jevšku zelena luč
28. 05. 2022 07.11
Pred pristojnimi delovnimi telesi v DZ so se začela zaslišanja kandidatov za ministre. Prva sta se predstavila kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han in za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, oba sta uspešno prestala zaslišanje. Po zaslišanju je člane odbora prepričal tudi kandidat za ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Aleksander Jevšek. Uspešna sta bila tudi Emilija Stojmenova Duh in Igor Papič.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev ministrskega kandidata Hana
28. 05. 2022 17.59
Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana ocenil kot ustrezno. Vprašanja so se med drugim nanašala na napovedane spremembe pri obdavčitvi, zagotavljanje kadrov, državno lastništvo v turizmu, ukrepanje ob draginji. Sam napoveduje posvetovanje in dialog z deležniki.

SD-ju infrastruktura, a brez energetike, ki jo Gibanje Svoboda želi zase?
06. 05. 2022 06.00
Bodoči koalicijski partnerji so spregovorili o napredku pri nastajanju nove vlade. Kot je povedal Golob, o imenih s partnerji še niso govorili. O tem bodo govorili prihodnji teden, ko bo v celoti znana ministrska ekipa. Kot je ocenil, je napredek pogajanj zelo dober in da bomo 3. junija že imeli potrjeno novo vlado, je prepričan. Nova vlada bi imela štiri še posebej okrepljene resorje, je razkril. Po naših informacijah obstaja ideja o drugačnem, razdeljenem infrastrukturnem resorju. In sicer na osnovnega za upravljanje cest, železnic, gradnjo tunelov ter novih povezav, a brez bogatega področja energetike.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23
Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Bodo ljudje in podjetja deležni pomoči zaradi visokih cen energentov in surovin?
12. 04. 2022 00.15
Tanja Fajon je edina, ki je predstavila celovit načrt za ukrepanje zaradi zaostrenih gospodarskih razmer. "Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," pravi predsednica Socialnih demokratov, ki je predstavila akcijski načrt SD z vrsto ukrepov, da se Slovenija zaščiti pred posledicami vojne v Ukrajini.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

V Dallasu poteka poslovno-investicijska konferenca Texas Feels Slovenia
08. 04. 2022 21.49
V Dallasu se je z nagovorom ministra za javno upravo Boštjana Koritnika začela poslovno-investicijska konferenca z naslovom Texas Feels Slovenia, ki je tudi osrednji dogodek obiska slovenske delegacije pod vodstvom ministra v ZDA. Konference so se udeležili številni potencialni ameriški poslovni partnerji in investitorji.

Pogostost avtizma v zadnjih desetletjih narasla za več kot desetkrat
08. 04. 2022 19.45
Če se vaš malček ne odziva, ko ga pokličete, če imate občutek, da ne komunicira z vami, ne zna povedati, kaj želi, vas ne gleda v oči ali je hiperaktiven, gre morda za avtizem, ki je najhitreje naraščajoča razvojna motnja. Ta pomembno vpliva na komunikacijo, povezovanje z drugimi in razumevanje sveta. Pogostnost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več desetkrat, leta 2015 je bil avtističen že eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

'Odločevalci prepogosto pozabijo na vse izzive, ki jih prinese avtizem'
02. 04. 2022 09.28
Zaznamujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Ob tem Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije v poslanici izpostavlja področja, ki jih je treba urediti. Med drugim je treba osebam z avtizmom zagotoviti redne terapije. Varuh Peter Svetina je opozoril na pomanjkanje sistemskih rešitev in potrebo po multidisciplinarnosti.