razvojno

Predlagane davčne spremembe prejele okoli 50 odzivov

22. 08. 2022 19.54

Iztekla se je javna obravnava osnutkov predlogov sprememb več zakonov s področja davkov na čelu z zakonom o dohodnini. Ministrstvo za finance, ki je na predloge novel prejelo okoli 50 odzivov, bo te zdaj temeljito preučilo. O predlogih bodo razpravljali tudi na Ekonomsko-socialnem svetu, so sporočili z ministrstva.

Infrastruktura Plitviških jezer z več kot 73 milijonov evrov vredno prenovo

22. 08. 2022 13.48

Narodni park Plitviška jezera bo jeseni začel rekonstrukcijo hotelov Plitvice in Bellevue ter gradnjo novega hotela v Gabrovcu in Predstavitvenega centra Medveđak. Gre za naložbo, vredno 550 milijonov kun (73 milijonov evrov), cilj pa je vrhunska hotelska namestitev na ravni najprestižnejših svetovnih hotelov.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Vlada ne podpira predlagane ustanovitve pokrajin

18. 08. 2022 18.24

Vlada ne podpira predlogov državnega sveta o ustanovitvi pokrajin. Ti namreč spreminjajo in rušijo celotni sistem državne uprave, kot jo poznamo v tem trenutku, so na vladi zapisali v obrazložitvi. Vlada ocenjuje, da je nujna krepitev institucij regionalnega razvoja, ki jih že imamo in bi lahko opravljale razvojno funkcijo regij in pokrajin.

Praznujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom

17. 08. 2022 06.44

Zaznamujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, ko je po prvi svetovni vojni množica plebiscitarno podprla priključitev Prekmurja matični domovini. "Dan, ko se spominjamo združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je praznik vseh nas," je ob prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom zapisal premier Robert Golob.

Na 10 različnih lokacijah bo zaživelo 906 javnih najemnih stanovanj

16. 08. 2022 11.21

Stanovanjski sklad Republike Slovenije je z Razvojno banko Sveta Evrope podpisal posojilno pogodbo v vrednosti 70 milijonov evrov. S pomočjo posojila bo sklad izvedel projekt izgradnje 906 javnih najemnih stanovanj na desetih lokacijah v sedmih statističnih regijah. Podrobnosti bo direktor sklada Črtomir Remec predstavil prihodnji teden.

Sončna elektrarna Zlatoličje v redno obratovanje

16. 08. 2022 10.38

Družba Dravske elektrarne Maribor (Dem) je konec julija pridobila uporabno dovoljenje za peti segment sončne elektrarne Zlatoličje. Po opravljenem tehničnem pregledu in pridobljenem uporabnem dovoljenju tako sončna elektrarna prehaja v redno obratovanje, so sporočili.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'

11. 08. 2022 07.00

Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Adams bo pri Olimpiji zamenjal (odhajajočega) Pullna

30. 07. 2022 10.02

Na položaju branilca bo ljubljansko Cedevito Olimpijo v prihajajoči sezoni okrepil atraktivni Josh Adams, ki ima izkušnje z igranjem v Evroligi in Evropskem pokalu, v sezoni, ki je za nami, pa je igral v Avstraliji. Adams naj bi v vrstah zmajev zamenjal Jacoba Pullna, ki se (neuradno) vrača k črnogorskemu Mornarju.

Maribor ob poškodbi kapetana zamenjavo našel v Domžalah

29. 07. 2022 11.45

Slovenski prvaki, nogometaši Maribora, so dobili še enega novega igralca. Že danes se jim je na treningu pridružil 23-letni dosedanji desni bočni igralec Domžal Andraž Žinič, ki je podpisal pogodbo do leta 2025, na dresu pa bo nosil številko 29, so sporočili iz mariborskega kluba.

Zunajsodna poravnava zaradi prodaje državnega deleža v Meta Ingeniumu

26. 07. 2022 16.08

V gospodarskem sporu glede prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, so dosegli izvensodno poravnavo. Ta vključuje dodatnih 2,09 milijona evrov kupnine, so ločeno sporočili iz družb Meta Ventures in SDH.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Fajonova: Zaščititi moramo institucije, da bodo naše demokracije močne

30. 06. 2022 08.15

Voditelji držav članic zveze Nato so z razpravo o razmerah v južni soseščini zaključili tridnevno zasedanje v Madridu. Vrh Nata v Madridu je sicer zaznamovala vojna v Ukrajini, a slovenski premier Robert Golob je ob zaključku pozornost znova usmeril tudi na Zahodni Balkan, ki da ne sme ostati prezrt. "En slovenski vojak na Zahodnem Balkanu prispeva bistveno več kot isti slovenski vojak na nekem drugem področju, ki ga manj pozna," je prepričan. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je poudarila, da avtoritarni režimi in totalitarne tendence rušijo demokracije, česar pa ne bodo dovolili.

Lovro Štubljar iz Domžal v Empoli

30. 06. 2022 08.19

Italijanski nogometni prvoligaš Empoli, pri katerem v članski ekipi igrata Slovenca Petar Stojanović in Leo Štulac, je dobil še nekoliko dodatnega slovenskega pridiha. Iz Domžal se mu je pridružil mladi vratar Lovro Štubljar, so potrdili v obeh klubih.

Objavljen javni razpis za dodelitev Zoisove štipendije

27. 06. 2022 14.14

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS je danes na spletni strani objavil javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2022/2023. Prav tako so objavili tudi vlogo za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije za obstoječe štipendiste. Vrednost razpisa je tri milijone evrov in pol.

Je izvor črne smrti končno postal znan?

16. 06. 2022 09.08

Raziskovalci verjamejo, da so odkrili izvor črne smrti – kuge, zaradi katere je med 14. in 17. stoletjem umrlo okoli 200 milijonov ljudi. Nove analize kažejo na to, da se je epidemija črne smrti začela v 14. stoletju v Kirgizistanu, državi v srednji Aziji. Med DNK-analizo zob okostnjakov so znanstveniki odkrili bakterijo Yersinia pestis – povzročiteljico kuge.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'

14. 06. 2022 07.33

Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Nagrada za gospodarske in podjetniške dosežke v roke petim podjetnikom

08. 06. 2022 18.01

Gospodarska zbornica Slovenije je za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke podelila nagrade, ki so tokrat šle v roke petim posameznikom. Tokratni nagrajenci so Dušan Rauter, direktor mariborskega podjetja Bintegra, Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica Roto Slovenija iz Murske Sobote, Enzo Smrekar, direktor Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane, Radovan Bolko, dosedanji predsednik uprave Kolektor Group iz Idrije ter Igor Kastelic, direktor podjetja REM iz Trebnjega.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev

02. 06. 2022 19.20

Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti

31. 05. 2022 11.14

Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Govekar četrti Slovenec pri Bahrainu

24. 05. 2022 21.01

Kolesar Matevž Govekar bo s 1. junijem postal še četrti Slovenec v vrstah ekipe Bahrain Victorius, najbolj slovenske zasedbe na ravni svetovne serije.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?

12. 05. 2022 16.07

V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja

11. 05. 2022 07.38

Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Za novo sedemletno strategijo slovenskega turizma poldruga milijarda evrov

10. 05. 2022 17.20

Vlada je sprejela novo sedemletno strategijo slovenskega turizma, ki predstavlja temeljni okvir razvoja turizma. Predvideva zmerno povečanje kapacitet in kvantitativnih kazalnikov, predvsem pa koncentracijo na višjo kakovost. Po oceni vlade bo celotno turistično povpraševanje do leta 2028 generiralo 2,1 milijarde evrov dodane vrednosti. Za uresničitev ciljev strategije na vseh področjih bi bilo treba do leta 2028 vložiti skupno 1,54 milijarde evrov javnih evropskih in nacionalnih sredstev. "To je le okvir potrebnih sredstev in ne pomeni obveze za državni proračun," so ob tem izpostavili na vladi.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.