reševanje iz vode

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29
Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Velika požarna ogroženost večinoma odpravljena, oživel izvir Rižane
19. 08. 2022 14.24
Uprava RS za zaščito in reševanje z današnjim dnem razglaša preklic požarne ogroženosti naravnega okolja, ki je bila razglašena 20. julija. Velika požarna ogroženost še vedno velja v občini Ajdovščina, je zapisano na spletnem portalu vlade. Medtem je po deževju nekaj vode znova priteklo tudi iz naravnega izvira Rižane.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'
17. 08. 2022 06.00
Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri
16. 08. 2022 12.45
Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Nesreča na Maratonu ladij: iz kabine prevrnjenega čolna rešili ujeto osebo
14. 08. 2022 18.02
Hrvaški reševalci so imeli znova polne roke dela, tokrat na tradicionalni prireditvi Maraton ladij na Neretvi. V trčenju dveh plovil je eno od njiju potonilo, v kabini pa je ostala ujeta ena oseba. Preživela je zahvaljujoč hitri akciji reševalcev.

Požar pod Socerbom pogašen, državni načrt zaščite in reševanja preklican
11. 08. 2022 07.53
Požar pod Socerbom je pogašen, zagotavljajo koprski gasilci, ki sicer še naprej zalivajo območje z vodo. Ocenjujejo, da je pogorelo okrog 120 hektarjev naravnega okolja. Naselij in kmetijskih površin ogenj ni prizadel, je povedal Jan Brodar s koprske gasilske brigade. Prepričan je, da bo zagorelo še kje. Ob ugodnem razpletu je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan tudi preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju.

Požar pod Socerbom omejen, gasilci se bojijo, da se bo burja obrnila v maestral
10. 08. 2022 06.06
Požar pri Socerbu je omejen, ne pa tudi pogašen. Na požarišču je bilo tekom dneva okoli 150 gasilcev s 45 vozili. Iz zrakaso požar gasili trije helikopterji Slovenske vojske, letalo SV Pilatus, dva policijska helikopterja, dva italijanska helikopterja in dva italijanska canadairja. Rižanski vodovod kljub dodatnim težavam še zmore oskrbovati slovensko Istro z vodo. Zagorelo je tudi ob železniški progi na območju Radovljice, a so požari že pogašeni.

Požar pod Socerbom: aktivni še dve žarišči, gasilce skrbi burja
09. 08. 2022 13.05
Zagorelo je na težko dostopnem terenu pod Socerbom v občini Koper ob italijanski meji. Kot zagotavlja vodja intervencije Jan Brodar, ljudje niso ogroženi. Po besedah vodje nočne izmene Davida Hrvatina sta aktivni še dve žarišči. Ponoči gasilci ne bodo imeli pomoči iz zraka, skrbi jih predvsem burja.

'Pripravljeni smo na alarm, če bo treba količino prepeljane vode povečati'
05. 08. 2022 12.19
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj sta spregovorila o tem, kako tečejo aktivnosti za zagotavljanje zadostnih količin pitne vode za slovensko Istro. Kot je zagotovil Medved, so pripravljeni na alarm, če bo treba količino prepeljane vode še povečati. Zagotavljanje vode za slovensko Istro je uspešno, je poudarili Domen Torkar iz Civilne zaščite, kjer poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje odpravljali ozka grla, ki se lahko pri tem pojavljajo, in zagotavljali potrebne količine za zagotavljanje pitne vode.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala
05. 08. 2022 09.17
Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Za pogin rib v Glinščici naj bi bil kriv izliv cementnega mleka
02. 08. 2022 19.04
Potem ko so v potoku Glinščica v Ljubljani poginile ribe, si je kraj dogodka ogledal pristojni inšpektor. Čeprav vzrok pogina uradno še ni znan, več okoliščin po besedah predsednika tamkajšnje ribiške družine kaže na to, da se je dogodek najverjetneje zgodil zaradi izliva cementnega mleka. "Življenja na tem delu ni več," je opisal stanje.

V Istro vodo dostavljajo tudi zasebni avtoprevozniki
29. 07. 2022 11.31
Od torka so iz reke Unice z gasilskimi in vojaškimi tovornjaki v vodarno Rižanskega vodovoda prepeljali 2600 kubičnih metrov vode. Od petka bodo med Planino in Cepki vozili tudi zasebniki z zmogljivejšimi polpriklopniki. Rižanski vodovod je moral prekiniti črpanje iz dveh vodnjakov pri Sečovljah in spet uporablja več podtalnice iz Rižanske doline.

Policijski posnetki zadnjega požara na Krasu
27. 07. 2022 12.45
Observacija požara, iskanje novih žarišč, sporočanje podatkov gasilskim enotam. To je le nekaj nalog, ki jih je slovenska Policija v času požara opravljala na Krasu. A svojega dela še ni zaključila. Na spletu so objavili več posnetkov, ki prikazujejo aktivno sodelovanje policijske enote pri gašenju požara na Krasu. Pomoč je prišla tudi v drugih oblikah: evakuirali so prebivalce in živali, varovali lastnino, pomagali tudi kot prostovoljni gasilci.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske
26. 07. 2022 07.11
Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj
26. 07. 2022 07.51
Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

14-letnika pred utopitvijo rešil dron
26. 07. 2022 06.00
Na 22 španskih plažah reševalcem na terenu pomaga 30 dronov. Eden izmed njih je pred utopitvijo rešil 14-letnega dečka, ki se je utapljal na obali Valencije. Dron je najstniku, tik preden je ta utonil, iz zraka podal reševalni jopič in ga tako do prihoda reševalcev obdržal nad vodo.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Zaplaval v Blejsko jezero in se ni več vrnil
25. 07. 2022 16.21
Na Blejskem jezeru so več ur iskali odraslega moškega, ki je okoli 13. ure med plavanjem z otoka proti obali izginil. Stekla je obsežna iskalna akcija, toda okoli 18. ure so pogrešanega plavalca našli mrtvega.

V Istro bodo vodo začeli dovažati v torek
25. 07. 2022 12.18
Prvi tovornjaki s cisternami surove vode iz Unice bodo v vodarno Rižanskega vodovoda po še neuradnih informacijah prispeli v torek. Danes so v vodarni Cepki opravili logistične posege za lažji dostop vozil. Stanje vodooskrbe v slovenski Istri je še vedno kritično.

Težke intervencije, ki močno zaznamujejo: 'Poskrbeti zase je nujno'
23. 07. 2022 07.18
Uničujoči požari, hude prometne nesreče, nesreče v gorah, jamah, na vodi ... vse to so vsakodnevne intervencije gasilcev, gorskih reševalcev, jamarjev in drugih reševalcev, ki, nekateri profesionalno, velika večina pa prostovoljno, nesebično pomagajo sočloveku. In vsaka težka intervencija, posebej tragična, pusti posledice tudi pri njih. "Poskrbeti zase ni enostavno, je pa nujno," pravi psiholog Peter Markič, član državne enote za psihološko pomoč pri Civilni zaščiti.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader
22. 07. 2022 12.30
Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja
21. 07. 2022 15.08
Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Noč med gasilci na gorečem Krasu
21. 07. 2022 05.51
Odbila je polnoč, ko se pripeljemo v Miren. Ob vaškem nogometnem igrišču je postavljen improviziran štab in tam se nad mizo, na kateri je razgrnjen zemljevid območja, sklanjata Matjaž Merkužič in Andrej Vilar. Sta le dva izmed več sto gasilcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije. Dim smo zavohali že na vipavski hitri cesti.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51
Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vojaki, policisti, gozdarji, Kraševci, tujci – vsi pomagajo
20. 07. 2022 20.43
Kraški gasilci se z grozečimi ognjenimi zublji, ki so tamkajšnje prebivalce prisilili, da zapustijo domove, ne spopadajo sami. Takoj so prihiteli njihovi kolegi od vsepovsod. Slovenska vojska in Policija sta dvignili v zrak helikopterje, ki so posneli dramatične prizore s ptičje perspektive. Pilatusa je pilotiral celo sam poveljnik 15. letalskega polka, vojaške cisterne in policijski vodni top pa gasilce oskrbujejo z vodo. Na pomoč so prišli tudi gozdarji iz vse Slovenije, ki delajo prekope, da bi preprečili širjenje ognja. Okoliški prebivalci so skupaj pomagali opremiti evakuacijski center v Biljah, dobili pa smo tudi pomoč od vseh sosedov – Hrvaška, Italija in Avstrija so poslale letala.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'
20. 07. 2022 07.09
Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Stari znanec s protestov je na Krasu, gasilce oskrbuje z vodo
20. 07. 2022 14.49
Vodni top bo prvič v zgodovini uporabljen za pomoč gasilcem, so sporočili s Policije. Poslali so ga na Kras, kjer bo pomagal pri gašenju požara, ki je tudi na slovenski strani že zagrozil tudi hišam. Z njim bodo gasilce oskrbovali z vodo, ki jim jo bodo s tem vozilom dovažali s kraškega območja. "Tokrat bo vodni top uporabljen za pomoč ljudem," so zapisali. Oglasili so se tudi z Ministrstva za notranje zadeve, odkoder so sporočili, da odločitev policije, da na pomoč pošlje vodni top, pozdravljajo. Policijski vodni top lahko v notranjosti prevaža do 10.000 litrov vode.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16
Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter
19. 07. 2022 07.41
Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.