reševanje

Ni za plače, obveznosti, mladoporočenci pa so že dali predujme
14. 11. 2024 20.19
Saj ni res, pa je – v stečaj gre javni zavod. To se bo, kot kaže, zgodilo murskosoboškemu Raziskovalno izobraževalnemu zavodu Dvorec Rakičan. Dvorec je sicer v lasti občine. Zavod se že dlje časa sooča s težavami, njegovo poslovanje v preteklosti preiskujejo kriminalisti, razmere pa so se zdaj zaostrile do te mere, da je zmanjkalo za plače zaposlenih, obveznosti do bank in dobaviteljev pa je za dober milijon evrov. Prav tako so bodoči mladoporočenci že dali predujme za poroke v dvorcu prihodnje leto. Za zdaj ni jasno niti, kaj bo z evropskimi projekti, ki jih zavod izvaja.

Robbie Williams: Smrt Liama Payna bo povzročila številne spremembe
14. 11. 2024 20.06
Robbie Williams poziva, da je po smrti Liama Payna skrajni čas za spremembe. Novica o članu nekdanje skupine One Direction je pretresla glasbenike in tudi številne oboževalce širom sveta. Ti so sedaj ustanovili peticijo, ki poziva k spremembam, poželi pa so ogromen uspeh. "Prepričan sem, da se bo marsikaj storilo v njegovem imenu, da bi se stvari izboljšale. Kaj se bo storilo, še ne vem, vendar vse to podpiram," je med drugim dejal pevec.

Slovenija na pomoč civilistom v Gazi: 30 ton pomoči že na krovu C-17
14. 11. 2024 18.34
Vlada je palestinskemu civilnemu prebivalstvu v Gazi preko Jordanije namenila nov paket materialne pomoči v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov. Na 14 letalskih paletah leži 30 ton pomoči. Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec, ki si je ogledal nalaganje humanitarne pomoči na letalo C-17, je poudaril, da lahko Slovenija s humanitarno pomočjo tudi najbolj pomaga tistim, ki pomoč na terenu tudi najbolj potrebujejo.

Nižanje hitrosti ob zastojih in sekcijsko merjenje na kar štirih odsekih
14. 11. 2024 17.34
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je sestala z vodstvom Darsa, ki ji je predstavilo razvojne projekte s področja upravljanja prometa. Prepričana je, da bodo z njimi povečali pretočnost avtocest in izboljšali uporabniško izkušnjo. Na Darsu so predstavili aktualne projekte, med katerimi so izpostavili zaznavanje prometa z optiko, umetno inteligenco in vzpostavitev sekcijskega merjenja hitrost na slovenskih avtocestah, s katerim si želijo prispevati k zagotavljanju večje prometne varnosti na slovenskih cestah.

Operaterji 112 v zaostrovanje stavke, zemljevid aplikacije SPIN bo prazen
14. 11. 2024 13.36
Stavkovni odbor operaterjev na številki 112 in sindikat ministrstva za obrambo po 268 dneh stavko še zaostrujejo. Kot razlog navajajo neodzivnost vlade, ki jo pozivajo, "naj spoštuje svoje zaveze in nemudoma zagotovi, da se začnejo ločena pogajanja, dogovorjena v pogajalskem procesu".

Okoli Šmarne gore iskali mladoletno Ljubljančanko, z njo je vse v redu
12. 11. 2024 20.02
Ljubljanski policisti so iskali pogrešano mladoletno Džano Jašić iz Ljubljane. Iskalna akcija je potekala na širšem območju Šmartnega in okolici, v kateri so poleg Policije sodelovale tudi druge službe za reševanje. Območje okoli Šmarne gore je dlje časa preletaval tudi helikopter. Policija je nazadnje sporočila, da so jo srečno našli.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo
12. 11. 2024 14.26
"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07
Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02
Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?
12. 11. 2024 00.15
Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti
10. 11. 2024 18.33
Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?
09. 11. 2024 08.23
Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Devet dni po poplavah reševalni pes našel truplo dečka
08. 11. 2024 06.21
Iskanje pogrešanih po hudih poplavah v španski Valencii traja že deseti dan. Uradno pogrešajo 93 oseb, doslej so potrdili 219 smrtih žrtev, od tega 62 oseb še niso identificirali. Pri iskanju pogrešanih jim največ težav povzročajo debeli nanosi blata, ki tudi reševalnim psom preprečujejo, da bi lahko zavohali morebitna trupla. S posebnim radarjem bodo v prihodnjih dneh skušali izračunati količino nanesenega materiala.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata
07. 11. 2024 10.42
Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

Poškodovani Llorente s kombijema na pomoč opustošeni Valencii
06. 11. 2024 16.26
V pokrajini Valencia se še vedno soočajo s posledicami uničujočih poplav. Domačinom so se pri sanaciji opustošenih območij pridružili številni prostovoljci, na pomoč pa je prizadetim v poplavah priskočil tudi nogometaš Atletica iz Madrida Marcos Llorente. Španec sicer okreva po poškodbi mišice in bo tako obračun četrtega kroga Lige prvakov med Atleticom in PSG-jem, ki ga bomo prenašali na Kanalu A in VOYO, moral izpustiti.

Na vzhodu Španije po poplavah pogrešajo še najmanj 89 ljudi
06. 11. 2024 09.39
V pokrajini Valencia na vzhodu Španije pogrešajo najmanj 89 ljudi, kažejo prvi uradni podatki španskih oblasti o številu pogrešanih po smrtonosnih poplavah, v katerih je umrlo več kot 200 ljudi. Teden po poplavah več delov najhuje prizadete pokrajine ostaja odrezanih od sveta in opustošenih.

Na udaru še Barcelona: pod vodo ceste in terminal na letališču
04. 11. 2024 14.03
Medtem ko so pristojne službe v Španiji preklicale izredne razmere za Valencio, so rdeči alarm razglasile za Katalonijo, ki jo je zajelo močno deževje. Poplavilo je tudi terminal tamkajšnjega letališča, kjer so odpovedali 70 letov, v 150 šolah pa so odpovedali pouk. "Ne potujte, razen če je to nujno potrebno," so lokalne oblasti sporočile prebivalcem.

Vstopili v poplavljeno garažo: pregledali 50 vozil, trupel niso našli
04. 11. 2024 08.25
Na širšem območju Valencie po katastrofalnih poplavah še vedno vladajo izjemno težke razmere. Omejitev gibanja na najbolj prizadetih območjih so podaljšali za naslednjih 48 ur, da bodo reševalnim službam omogočili lažji dostop s tovornjaki. Število smrtnih žrtev je preseglo 210, bojijo se, da bo žrtev še več, saj voda ponekod še vedno ni odtekla. Policija se je po več dneh uspela prebiti v garažo nakupovalnega centra, ki ga je zalila voda.

Jadralni padalec hudo poškodovan: 'Miru gre dobesedno za življenje'
04. 11. 2024 08.36
V notranjosti gorovij v bližini indijskega Manalija se je hudo ponesrečil jadralni padalec celjskega društva jadralnih padalcev. Utrpel je večkrat odprti zlom stegnenice. Po sedemurnem nočnem reševanju so ga uspeli prepeljati v lokalno bolnišnico, kjer pa vladajo izredno slabe razmere, zato so se odločili za helikopterski prevoz v večjo, mestno bolnišnico. "Miru gre dobesedno za življenje," so sporočili iz društva in dodali, da se je regionalna padalska skupnost hitro odzvala in ponudila pomoč.

Severnokorejski vojaki ne poznajo terena: 'Postali bodo topovska hrana'
01. 11. 2024 07.51
Več tisoč mladih vojakov, ki jih je Severna Koreja poslala v Rusijo, da bi pomagali v boju proti Ukrajini, je neizkušenih in ne poznajo terena. Pojavljajo se vprašanja, ali so sploh ti vojaki pripravljeni za to, kar jih čaka na neizprosnem bojišču, se bodo domov vrnili živi? Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je po pogovorih s severnokorejsko kolegico Choe Son-hui izpostavil tesne vezi med vojskama obeh držav, Son-hui pa je Moskvi zagotovila podporo do zmage.

Z robčki mahali, da bi rešili sosedo, ženska med grmičevjem pet ur čakala na pomoč
30. 10. 2024 10.27
Na vzhodu in jugu Španije je narava preteklo noč pokazala svojo surovo moč. Vodotoki več rek so prestopili bregove in poplavili ceste, ulice in domove, narasle vode so odnašale vozila. Šokirani domačini razmere opisujejo kot "grozljive". V Utielu je reševalna ekipa s helikopterjem zadnji trenutek rešila žensko in njene hišne ljubljenčke, v Paiporti pa je mlajša ženska obtičala sredi naraslih voda in se pet ur oklepala grmičevja med čakanjem na pomoč.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'
28. 10. 2024 07.43
Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Če bi streslo ljudi v tleh
28. 10. 2024 05.58
Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Bojkot tudi na novi šoli: 'Naši otroci tudi jutri ne bodo šli k pouku'
27. 10. 2024 16.13
Naši otroci tudi jutri ne bodo prišli k pouku, so se odločili starši zagrebške šole, kamor je bil premeščen devetletni deček s problematičnim vedenjem. Kot kaže, sistem enostavno nima idej, kako pomagati otroku, ki pomoč nujno potrebuje.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00
Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Dvodnevna iskalna akcija: Nizozemec padel v grapo, umrl med reševanjem
27. 10. 2024 14.38
V soboto popoldan so na Tolminskem sprožili iskalno akcijo za 61-letnim državljanom Nizozemske. Njegovo izginotje je prijavila skupina pohodnikov, od katere se je ločil na poti proti Tolminskim Ravnam. Dan pozneje so Nizozemca našli v globeli, približno kilometer nad vasjo Tolminske Ravne. Sprva je še kazal znake življenja, saj ga je drevo zadržalo pred nadaljnjim padcem v grapo, a je moški nato med reševanjem umrl.

Nasin astronavt po vrnitvi iz vesolja pristal v bolnišnici
26. 10. 2024 10.24
Štiričlanska misija Nasinih astronavtov je ob vrnitvi z Mednarodne vesoljske postaje pristala ob obali Floride. A ob vrnitvi na Zemljo se je nekoliko zapletlo. Enega od astronavtov so morali namreč zaradi nepojasnjenega zdravstvenega stanja odpeljati v bolnišnico, kjer je na opazovanju.

Med ustvarjanjem selfija ga je do smrti poteptal slon
26. 10. 2024 13.08
23-letnega moškega v Indiji je do smrti poteptal slon, medtem ko je poskušal narediti selfie. Mladi električar je med delom izvedel, da se v bližnjem gozdu nahaja slon, zato so si ga s sodelavci želeli ogledati. Ko so slona opazili, je na razdalji poskušal narediti selfi, slon pa je pobesnel, napadel moškega in ga poteptal do smrti, njegova prijatelja sta uspela pobegniti.

Rusi nad Kijev z dronom, nad Dnipro pa z raketami: več mrtvih
26. 10. 2024 09.32
Ponoči so se napadi nadaljevali tudi v Ukrajini. Rusija je z brezpilotnim letalnikom napadla ukrajinsko prestolnico. V napadu na stanovanjsko stavbo sta umrli dve osebi, še več jih je ranjenih. V raketnem napadu na mesto Dnipro v osrednjem delu Ukrajine pa so bile v petek zvečer ubite tri osebe, med njimi tudi otrok.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?
23. 10. 2024 14.53
V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.