reševanje

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val

20. 07. 2022 08.05

Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost

20. 07. 2022 07.02

Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter

19. 07. 2022 07.41

Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče

19. 07. 2022 10.24

Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?

19. 07. 2022 14.16

Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

Policija poziva: Naj bo osvežitev v vročih poletnih dneh varna

19. 07. 2022 07.44

Vodna osvežitev v vročih poletnih dneh je več kot prijetna, a ne smemo pozabiti na osnovne varnostne ukrepe, opozarja policija in poziva: upoštevajte jih, lahko vam rešijo življenje! Ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode. Ne puščajte otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi. Brzice skrivajo presenečenja in pasti. Ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

19. 07. 2022 07.57

Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero

18. 07. 2022 15.04

Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

V Žusterni se je utopil moški, reševalec še eno osebo rešil iz bazena

17. 07. 2022 21.50

V Žusterni se je zvečer utopil moški, ki je v morju plaval z ženo. Po prvih informacijah naj bi med plavanjem doživel zastoj srca, kljub hitri pomoči oseb na plaži in oživljanju do prihoda Prehospitalne enote Koper pa je moški umrl. Še ena oseba se je dve uri pred tem utapljala v bazenu hotelskega objekta, a jo je iz vode uspešno rešil reševalec.

'Ljudje, ki potrebujejo pomoč, običajno mahajo. Tu so le strmeli in čakali'

17. 07. 2022 19.33

Po trojnem udaru strele na Malem Triglavu policist Gorske policijske enote Darko Krapež pripoveduje, da reševalci do zadnjega niso vedeli, kako obsežna akcija jih čaka. Zaradi vremena so skupino poškodovanih pohodnikov reševali na klasičen način, kar pomeni, da so se z nosili in drugo opremo po strmi planinski poti odpravili peš. Ko so se skupini približevali, ni mahal nihče, kot je to običajno, saj so planinci le nemo strmeli proti Kredarici.

Pester dan za gorske reševalce: v štirih primerih vključen tudi helikopter

17. 07. 2022 17.45

V gorah se te dni mudijo številni planinci, rast števila obiskovalcev pa spremlja tudi rast števila gorskih nesreč. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so morali tudi tokrat večkrat posredovati gorski reševalci, v štirih primerih pa je bil vključen tudi helikopter.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

V občini Sežana pogorelo 5000 kvadratnih metrov površine

17. 07. 2022 09.51

Zaradi udara strele je zagorel mešani gozd na težko dostopnem terenu v bližini naselja Veliki Dol v sežanski občini. Posredovali so gasilci, ki so požar uspeli lokalizirati. Po prvih podatkih je pogorelo okrog 5000 kvadratnih metrov površine.

Udar strele na Triglavu: Bil je srečen dan, kar bi se lahko zgodilo, se ni

16. 07. 2022 09.21

Zgodaj zjutraj se je nadaljevala petkova reševalna akcija na Malem Triglavu, ki je bila prekinjena zaradi neurja. Dva poškodovanca s sumom na težje poškodbe zaradi udara strele sta bila s helikopterjem slovenske Policije in spremstvom gorskih reševalcev v UKC Ljubljana prepeljana že v petek, zdaj pa so rešili še preostalih 16, ki so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. Da je bil srečen dan, je dejal Iztok Arnol, vodja reševalne akcije in dodal, da je skoraj neverjetno, da ni nihče umrl.

Razkrite strehe, drevo poškodovalo vozilo, gasilci delali pozno v noč

16. 07. 2022 07.56

Neurje je največ težav povzročalo v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem. Veter je podiral drevesa in razkrival strehe, meteorna voda pa je zalila nekaj objektov. Aktivne so bile gasilske enote in druge pristojne službe.

V Železnikih klestila toča, veter odkrival strehe, drevesa padala na avtocesto

15. 07. 2022 07.45

Vpliv oslabljene hladne fronte je prineslo nestabilno vreme, zaradi česar so nastajale znova nastajale nevihte. V večjem delu Slovenije je zapihal hladnejši severovzhodni veter, ki je precej zmanjšal količino energije v ozračju. Med pomikanjem nevihtnih celic so po Sloveniji zabeležili več dogodkov večjega obsega. Na območju Železnikov je klestila toča, sunki vetra so podirali drevesa, ki so na območju Brezovice padla tudi na avtocesto.

Strela na Triglavu udarila več planincev, reševalci ostali ujeti na Kredarici

15. 07. 2022 18.18

V udaru strele na Malem Triglavu je bilo poškodovanih 16 planincev, dva huje. Tja so se napotili gorski reševalci, ki pa so zaradi megle ostali ujeti na Kredarici. Kasneje je policijski helikopter uspel v UKC prepeljati dva huje poškodovana. Strela naj bi na območje, kjer je bilo 18 pohodnikov, ki so se vračali s Triglava, udarila večkrat.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani

14. 07. 2022 06.48

Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

Otroke, ki jih je na obali v Raslini obdal dim, reševali s čolni

13. 07. 2022 21.37

Šibeniški županijski center 112 je prejel več prijav o večjem številu otrok, ki jih je na obali v Raslini obdal dim. Na pomoč so jim priskočili v luški kapitaniji in pomorski policiji, prav tako pa so pri reševanju otrok samoiniciativno pomagali tudi občani s svojimi čolni. S skupnimi močmi so otroke prepeljali v Bilice.

Rusijo in Ukrajino od sporazuma za izvoz žita 'ločita dva koraka'

13. 07. 2022 15.30

Ruska in ukrajinska delegacija sta se v Istanbulu sestali s predstavniki ZN in Turčije, da bi prekinili več mesecev trajajočo blokado izvoza ukrajinskega žita. Obe strani trdita, da sta v pogovorih dosegli napredek, vendar tudi vztrajata pri svojih zahtevah. Po oceni ukrajinskega zunanjega ministra Dmitra Kulebe je sporazum na vidiku. Kot so sporočili s turškega obrambnega ministrstva, sta Ukrajina in Rusija v Istanbulu dosegli zadosten napredek pri reševanju spora glede izvoza žita, da bosta prihodnji teden nadaljevali s pogajanji.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

V Šentjanžu trčila avtomobil in motorno kolo, motorist umrl

12. 07. 2022 20.46

V občini Rečica ob Savinji se je v torek zgodila hujša prometna nesreča. V kraju Šentjanž sta trčila osebno vozilo in motorno kolo, kljub posredovanju reševalcev nujne medicinske pomoči in oživljanju pa je 35-letni motorist na kraju nesreče umrl.

Londonski gasilci s posebno kisikovo masko rešili življenje mačke

12. 07. 2022 17.09

Gasilci londonske gasilske brigade so med gašenjem požara v britanski prestolnici prvič uporabili posebno kisikovo masko, ki je prilagojena za hišne ljubljenčke. Prvič pa so jo uporabili v hišnem požaru v petek ter tako uspeli rešiti življenje mački, ki so jo potegnili iz goreče hiše. Namestnik pomočnika komisarja brigade za operativno politiko Dave O'Neill ob tem poudarja, da je prednostna naloga gasilcev vedno reševanje človeških življenj, vendar pa, da bodo z novo opremo več možnosti imele tudi živali, ujete v požarih. To pa bo družinam v travmatični situaciji prineslo tudi kanček upanja in pozitive, je še dejal.

Klakočar Zupančič družinam otrok z redkimi boleznimi zagotovila podporo

11. 07. 2022 17.36

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je gostila predstavnike Društva za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan. V pogovoru so se med drugim dotaknili vzpostavitve ustrezne paliativne oskrbe in nacionalnega registra redkih bolezni. Klakočar Zupančičeva je ob tem društvu zagotovila podporo pri doseganju sistemskih sprememb.

Zdravstvena stroka od odločevalcev zahteva vključenost. 'Kadra ni dovolj'

11. 07. 2022 15.53

Da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj, je ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je ob tem skliceval na številke. Vendar pa so v Zbornici - Zvezi nad njegovo izjavo presenečeni in se sprašujejo, katere številke to kažejo. Njihovi podatki namreč kažejo ravno nasprotno, da je kadra premalo ter da se bodo stvari na tem področju še poslabšale, "če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav". V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem od vlade zahtevajo vključenost v odločanje. Kot so opozorili, besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema namreč niso prejeli: "Prav zaradi takšnega ravnanja je socialni dialog v preteklem letu zamrl."

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

V Izraelu rešene morske želve po mesecih rehabilitacije izpustili nazaj v naravo

08. 07. 2022 18.14

Po mesecih rehabilitacije v centru za reševanje morskih želv v osrednjem Izraelu so nazaj v naravo izpustili petnajst glavatih karet in dve zeleni morski želvi. V center, ki ga vodi izraelska Uprava za naravo in parke, so jih pozimi prepeljali z različnimi telesnimi poškodbami, ki so jih najverjetneje povzročile podvodne mine.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države

08. 07. 2022 15.06

V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.