reševanje

Kitajci dosegli spravo: Fatah in Hamas bosta oblikovala 'začasno vlado'

23. 07. 2024 15.24

Četudi napredka pri pogajanjih med Izraelom in Hamasom ni na vidiku, pa je Kitajska dosegla napredek med nasprotnimi palestinskimi frakcijami Hamasom in Fatahom. Frakciji sta namreč podpisali izjavo o oblikovanju "začasne vlade nacionalne sprave" za zasedeni Zahodni breg in Gazo.

Air tractor v Portorožu pristal na amfibijskem podvozju

22. 07. 2024 19.01

Pri izvajanju operacij gašenja z letalom Air tractor v okolici Ilirske Bistrice je prišlo do letalskega incidenta ob pristanku letala na letališču Portorož, je na svojem profilu na Facebooku zapisala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

Slovenci iz ognjenega obroča rešili tudi župana: 'Če bi prišli kasneje, bi bili mrtvi'

21. 07. 2024 16.13

V Severni Makedoniji so se v sredo trije civilisti, trije gasilci in župan Mestne občine Novo Selo Gjorge Božinov znašli v grozljivi situaciji. Obtičali so namreč v ognjenem obroču. Iz kritične situacije sta jih rešili prav enoti Slovenske vojske in Policije, ki sta tam pomagali pri gašenju obsežnih požarov. Župan je za naš portal povedal, da jim je zmanjkovalo kisika, in da bi, če bi pomoč prišla le 30 minut pozneje, verjetno umrli. Poslal nam je tudi nekaj posnetkov in dodal, da bo naslednji teden junaškim pilotom podelil plakete občine Novo Selo.

Slovenski posadki v Severni Makedoniji iz ognjenega obroča rešili sedem ljudi

20. 07. 2024 17.32

Zadnje štiri dni sta posadki Policije in Slovenske vojske s helikopterji pomagali pri obvladovanju obsežnih požarov v Severni Makedoniji. Posadki sta v Severni Makedoniji s helikopterjema opravljali naloge gašenja, evakuacije ljudi z ogroženih območij in dostave vode prebivalcem. Svoje znanje in pogum so še posebej dokazali v zahtevni evakuaciji skupine ljudi, ki jih je obkrožil ogenj. "Že na pogled so bili omamljeni od dima in kakor smo bili pozneje seznanjeni, so bili vsi hospitalizirani," je pojasnil major Primož Pintar.

Od političnih do naravnih katastrof. Kaj nam je prinesel ta teden?

20. 07. 2024 16.29

Prejšnji teden se je začel pestro. Strel, ki je bil namenjen republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, je dodobra pretresel svetovno javnost, v Sloveniji pa je odjeknila vest, da je zagorel priljubljen portoroški klub Alaya. In komaj smo dobro vstopili v nov teden, nas je razžalostila novica, da se je poslovila Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. In za konec, ko smo se po dveh letih spomnili na največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, ki je uničeval po Krasu, je znova zagorelo.

Silovita nočna neurja: V Kokri zasute hiše, zaselek ostaja ogrožen

20. 07. 2024 06.54

Po daljšem obdobju zelo vročega vremena so Slovenijo v noči na soboto zajeli močni nalivi. Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, je padlo v Krškem. V več občinah sta meteorna in hudourniška voda zalili ceste in objekte. V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša, v naselju Kokra pa je potok odnesel most in poplavil več objektov. Zemeljski plaz je tam zasul več hiš. Trenutno potekajo interventna dela z odstranjevanjem nanosov materiala, zaselku pa tudi v prihodnje grozi nevarnost.

Požar na Krasu pogašen, Šestan preklical načrt zaščite in reševanja

20. 07. 2024 07.56

Požar na Krasu, s katerim se je borilo več kot 400 gasilcev, je dokončno 'podpisal predajo' in je pogašen. Gasilcem, ki so ponoči čistili in zalivali robove požarišča, je na pomoč priskočil še dež. Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je izdal sklep, na podlagi katerega je preklical državni načrt zaščite in reševanja.

Gasilci v neurju reševali prestrašene skavte in planince

20. 07. 2024 08.50

Neurje in močni nalivi so na Gorenjskem povzročili kar nekaj težav. Z bohinjskih gora so reševali skupino petih skavtov, ki je obtičala zaradi vremena. V vasi Kokra v preddvorski občini pa so na varno pospremili 47 skavtov.

Državo prešel nevihtni pas z močnimi sunki vetra, gasilci na terenu

19. 07. 2024 10.00

Po obdobju sončnega in vročega vremena so v noči na soboto večji del Slovenije zajele nevihte z obilnejšimi padavinami. Padavine so zvečer zajele sever države, v Dravogradu je lokalno padlo blizu 100 litrov dežja na kvadratni meter, sprožil se je zemeljski plaz, ki je zaprl cesto Dravograd - Radlje pri Sv. Boštjanu. Iz severa države se je nato močan nevihtni pas z močnejši sunki vetra počasi premikal proti jugu in zajel tudi osrednji del države. V Solčavi in Mozirju so hudourniki zalili ceste, poplavljenih je več stanovanjskih objektov.

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode

19. 07. 2024 20.07

"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno

18. 07. 2024 10.20

Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Prvi posnetki gašenja iz slovenskih Air Tractorjev

18. 07. 2024 13.13

Požar na Krasu gasita tudi dve enoti za gašenje iz zraka, od Uprave za zaščito in reševanje pa smo pridobili prve posnetke uporabe slovenskih zrakoplovov. Z obema Air Tractorjema sicer operirajo španski piloti, saj so slovenski še v postopku izobraževanja.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Kako ravnati v primeru požara?

18. 07. 2024 13.33

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

V Kopru iz pregretega avtomobila rešili dva otroka

18. 07. 2024 12.53

Na enem od parkirišč pred trgovskim centrom v Kopru sta bila v vozilu zaprta dva otroka. Gasilci so razbili šipo in ju rešili iz avtomobila, v katerem so izmerili temperaturo 50 stopinj Celzija. Izkazalo se je, da sta otroka (stara osem in 12 let) v avtomobilu pustila starejša brata, ki sta šla v trgovino.

Župan Škocjana: Ljudje so prestrašeni. Pričakujemo večjo varnost za občane

18. 07. 2024 06.00

Več policistov v poletnem času v občinah na jugovzhodu Slovenije, je odgovor notranjega ministra Boštjana Poklukarja po vse večjem številu incidentov, v katere so vpleteni Romi. Pa bo to dovolj, ko govorimo o napadih, izsiljevanju, nasilju v šolah, krajah in povzročanju škode? Kje so obljubljene spremembe zakonodaje, se sprašujejo župani po sestanku vladne medresorske ekipe in domačinov, slednji so srečanje jezni zapustili, županja Metlike pa v edini konkreten predlog o vzpodbudah za obisk šole dvomi. Je res tožilstvo in sodstvo tisto, ki ne dohaja romske problematike?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Požarna ogroženost za Primorsko, Air Tractorji v zraku

16. 07. 2024 18.17

Na Primorskem bo od srede razglašena velika požarna ogroženost. Uprava za zaščito in reševanje jo je razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala. Na teh območjih je v naravi prepovedano kuriti in odmetavati predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Inšpektorat in policija bosta izvajala poostren nadzor, ogrožena območja bodo nadzorovali tudi z letali za gašenje.

Kdo bo poplačal škodo po nesreči na vojaškem taboru? Mors išče rešitev

15. 07. 2024 20.12

Po več dnevnem ugibanju, ali bo vojak primoran sam kriti stroške nesreče izpred treh let, ko se je na vojaškem taboru zgodila nesreča z bojnim vozilom Slovenske vojske, naj bi po naših informacijah Ministrstvo za obrambo aktivno iskalo rešitev, primer pa odstopilo v nadaljnjo obravnavo zavarovalnici. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Po prejemu zahtevka za povrnitev škode, ZZZS-ja, se je oglasil sindikat.

Nična vidljivost in 800 stopinj Celzija pod stropom: 'Prebijali smo se s tipanjem'

15. 07. 2024 09.33

Gasilci so dan po začetku intervencije v Portorožu dokončno pogasili obsežen požar, ki je praktično pogoltnil priljubljeni lokal Alaya. Na kraju so trenutno kriminalisti in kriminalistični tehniki, vendar pa zaradi statične nestabilnosti objekta ogleda še ne bodo mogli opraviti. Znano je sicer, da bo materialna škoda ogromna, po prvih neuradnih ocenah naj bi znašala najmanj tri milijone evrov. Vzrok požara še ni znan, so pa ponovno odprli obalno cesto, ki je bila zaprta vse od začetka intervencije. In kako je potekalo gašenje poslopja? Nična vidljivost zaradi gostega črnega dima in 800 stopinj Celzija pod stropom, pripoveduje vodja intervencije.

Debela toča prerešetala strehe hiš, gasilci še vedno na delu

14. 07. 2024 08.52

Poškodovane strehe na stanovanjskih in gospodarskih objektih, podrta drevesa, meteorna voda, ki je zalivala objekte. Sobotna neurja so na severovzhodu države povzročila nemalo težav in škode. Skupaj so gasilci posredovali na več kot 500 intervencijah, največ so jih našteli v Slovenski Bistrici in Slovenskih Konjicah. Dela pa še zdaleč niso zaključena, sanacija po neurju se namreč nadaljuje tudi danes.

Huda ura v Slovenski Bistrici: poškodovanih več kot 150 hiš, gasilci na terenu

13. 07. 2024 09.14

Pozno dopoldne so se nad osrednjo Slovenijo pojavile močnejše nevihtne celice, ki so se zgodaj popoldne pomaknile proti severovzhodu. Na vzhodu države je popoldne klestila debela toča, ki je bila ponekod v velikosti teniške žogice. Samo na območju Slovenske Bistrice je poškodovanih več kot 150 stanovanjskih objektov, škoda je tudi na vozilih in objektih fotovoltaičnih elektrarn, so sporočili iz štaba Civilne zaščite. Na terenu je več kot 10 gasilskih društev, ki bodo zaradi velikega obsega intervencij z delom nadaljevali tudi v nedeljo.

Poginilo vseh 77 nasedlih kitov na škotski obali

12. 07. 2024 08.43

Na severu Škotske je nasedlo 77 kitov pliskavk, a čeprav so reševalne ekipe sprva ocenile, da bi lahko 12 kitov, ki so bili ob njihovem prihodu še živi, rešile, to žal ni bilo mogoče. Po poročanju številnih gre za eno najbolj množičnih nasedanj živali v zadnjih desetletjih.

Na škotski obali nasedlo več kot 70 kitov: živih le še 12

11. 07. 2024 20.19

Na severu Škotske je nasedlo 77 kitov pliskavk, je sporočila britanska organizacija za reševanje morskih živali (BDMLR). Ob prihodu njihove ekipe na obalo Orkneyjskih otokov je bilo živih le še 12, ki jih sedaj poskušajo rešiti. Reševalci čakajo na plimo, da bi kite ponovno splavila v morje.

Poziv lastnikom: Vaša prazna nepremičnina lahko postane popoln dom

09. 07. 2024 15.22

Imate morda v lasti nepremičnino, ki je ne uporabljate? Je vaša hiša dovolj prostorna, da ponudi streho nad glavo še komu, ki jo išče? Javni stanovanjski sklad Občine Ajdovščina vas vabi, da stopite v kontakt z njim in se pogovorite o možnostih, ki se ponujajo. Tako boste pripomogli k lažjemu reševanju občinske stanovanjske politike in se obenem vsaj delno rešili stroškov, ki jih imate z lastništvom in vzdrževanjem nepremičnine, so sporočili.

Koalicija podpira novelo stanovanjskega zakona, opozicija proti

09. 07. 2024 12.50

Predlogu novele stanovanjskega zakona, ki naj bi uredila najem denacionaliziranih stanovanj, povečala kreditiranje gradnje javnih stanovanj in uvedla tričlansko upravo v SSRS, je napovedana podpora koalicije. Opozicija pa je proti, češ da bo zakon glede denacionaliziranih stanovanj še naprej neustaven, SSRS pa da ne potrebuje širitve uprave.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?

09. 07. 2024 06.00

Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

V nizkih športnih copatih na Mali Triglav. Nazaj pa v policijskem helikopterju

08. 07. 2024 18.14

Za gorskimi reševalci je še en pester konec tedna. Reševanja v gorah so si sledila eno za drugim. Približno dvajsetkrat so posredovali zaradi raznih poškodb in zdrsov, devetkrat je moral vzleteti tudi helikopter. Reševalci se bojijo, da bodo letos spet podirali rekorde v številu posredovanj. V gore se namreč podajajo neizkušeni in neprimerno opremljeni pohodniki. Predvsem tujci. Na Triglav se denimo odpravljajo v nizkih supergah, na 1500 metrov visoko Zelenico v sandalih in brez zimske opreme čez snežišča.

Supercelična nevihta potovala skozi osrednjo Slovenijo, ponekod klestila toča

07. 07. 2024 14.59

Nad Slovenijo sta se v nedeljo popoldne razvili dve močni nevihtni celici. Supercelična nevihta, ki je potovala skozi osrednjo Slovenijo, je lokalno trosila točo, prisotni so bili tudi močni sunki vetra in nalivi. Ena močna nevihtna celica je prečkala Ljubljano v smeri Domžal, druga Trebnje in okolico. Iz krajev, ki jih je prečkala nevihta poročajo o vetrolomu, toča pa sicer ni povzročila večje škode.