reševanje

Več požarov po Sloveniji

07. 01. 2001 00.00

Do požara je včeraj prišlo na sušilnem stroju v tovarni IBI v Kranju. Požar so pogasili kranjski poklicni gasilci, stroj ohladili in opravili pregled odsesevalnih kanalov. Požar je po vsej verjetnosti povzročilo iskrenje elektromotorja, višino gmotne škode pa še ocenjujejo.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem

06. 01. 2001 00.00

Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Kacin sprejel Sardelića

05. 01. 2001 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel novega hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Celestina Sardelića. V središču pogovora so bili predvsem načini reševanja odprtih vprašanj med državama in širitev Evropske unije. Kacin je v pogovoru poudaril, da je za Slovenijo strateško pomembna prioriteta izhod na odprto morje, in sicer teritorialni izhod v mednarodne vode. Ob tem je izrazil razumevanje za interes Hrvaške po ohranitvi meje z Italijo, pa tudi prepričanje, da bosta državi lahko poiskali kompromisno rešitev.

Picula ne gre v Izolo

05. 01. 2001 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

O odnosih s Hrvaško in Avstrijo

04. 01. 2001 00.00

Vlada je na današnji seji poleg zahtev šolskih sindikatov razpravljala tudi o odnosih s Hrvaško in Avstrijo. Reševanje odprtih vprašanj s sosednjima državama bo, kot je dejal minister Rupel, prednostna naloga naše zunanje politike. Sicer pa se je o urejanju odnosov s Hrvaško minister danes pogovarjal tudi s predstavniki društva istrskega prijateljstva in župani obalnih mest.

Napredek v odnosih z ZRJ

02. 01. 2001 00.00

Konec leta 2000 je po dolgem času prinesel napredek tako v dvostranskih odnosih med Slovenijo in ZR Jugoslavijo kot v nasledstvenih pogajanjih. Tako sta deset let po razpadu nekdanje skupne države Slovenija in ZRJ 9. decembra vzpostavili polne diplomatske odnose, konec zadnjega lanskega meseca pa so naslednice nekdanje SFRJ na srečanju v Bruslju obnovile poldrugo leto zamrznjena pogajanja o nasledstvu. Vzrok za oboje pa tiči predvsem v političnih spremembah v ZRJ.

Letos boljši odnosi s Hrvaško

02. 01. 2001 00.00

Potem ko v minulem letu pri reševanju odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško ni prišlo do napredka kljub številnim izjavam politikov obeh držav o njihovi rešljivosti, naj bi po napovedih Ljubljane v odnosih med državama leta 2001 nastopili boljši časi. Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob izteku minulega leta ureditev odnosov s Hrvaško izpostavil kot eno od prednostnih nalog vlade in menil, da je odprta vprašanja moč rešiti v nekaj mesecih. Napovedano je srečanje notranjih ministrov, vendar o datumu še ni govora.

Na turški obali nasedla ladja

01. 01. 2001 00.00

Po poročanju turške tiskovne agencije Anadolu je v brodolomu gruzinske tovorne ladje na obali pred turškim letoviščem Kemer na jugu države utonilo najmanj šest ljudi, 12 pa jih pogrešajo.

Slabše razmere na plazišču

31. 12. 2000 00.00

Razmere na plazišču Slano Blato v Ajdovščini so se po zadnjih ugotovitvah strokovnjakov zaradi obilnejšega deževja v dneh med 27. in 30. decembrom dodatno poslabšale, vendar pa, kot so sporočili iz republiške uprave za zaščito in reševanje, ni neposredne nevarnosti nastanka blatnega toka s katastrofalnimi posledicam, ki bi neposredno ogrozile Lokavec in njegove prebivalce.

Reševanje zaostankov in sprejem zakonodaje

30. 12. 2000 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak je z delom svojih predhodnikov zadovoljen, saj meni da je harmonizacija naše zakonodaje z evropsko potekala tekoče, začeli pa so se tudi programi za reševanje sodnih zaostankov. Med prednostne naloge svojega ministrovanja uvršča sprejem zakona o lastninskopravnih razmerjih, obligacijskega zakonika, zakona o prekrških, zakona o brezplačni pravni pomoči ter spremembe zakonov o odvetništvu in varstvu osebnih podatkov. Skrajšati želijo čakalne dobe na državni pravniški izpit, v štirih letih pa nameravajo doseči tudi tekočo obravnavo zadev na vseh sodiščih, je dejal Bizjak.

Kučan o slovenski prihodnosti

26. 12. 2000 00.00

Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Presečnik skuša zagotoviti dovolilnice

22. 12. 2000 00.00

Predstavniki Obrtne zbornice Slovenije (OZS) in njene sekcije za promet, ki združuje preko 10.000 članov, so se danes sestali z ministrom za promet in zveze Jakobom Presečnikom ter podsekretarjema na ministrstvu Zdravkom Igličarjem in Janezom Potočnikom. Pogovarjali so se o najbolj perečih problemih prevoznikov, kot so parkirna mesta in pomanjkanje kritičnih dovolilnic za Francijo, Italijo in Hrvaško. Dovolilnice mora zagotoviti država, sicer bodo kamioni slovenskih prevoznikov 1. januarja ostali na mejnih prehodih. Minister Presečnik je izrazil pripravljenost za sprotno reševanje problemov prevoznikov in obljubil, da bo takoj skušal na mednarodni ravni zagotoviti potrebne dovolilnice, so sporočili iz OZS.

Na današnji seji vlade

21. 12. 2000 00.00

Vlada je sprejela program kratkoročnih ukrepov v zvezi z odstranjevanjem odpadkov živalskega izvora zaradi preprečitve tveganja okužbe z BSE. Potem ko je vlada sprejela šestmesečno prepoved uporabe mesno-kostne moke, je namreč spoznala, da se moka tudi po preteku tega roka ne bo uporabila za prehrano živali, je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Radovan Tavzes. Mesno-kostno moko, ki jo iz živalskih odpadkov izdeluje ljubljanski Koto, bo zato potrebno uničiti. Vlada je tako sprejela uredbo o vpeljavi javne službe za odstranjevanje živalskih odpadkov, z mednarodnim razpisom pa namerava poiskati najugodnejšo možnost sežiga mesno-kostne moke. Ministrstva za okolje in prostor, za kmetijstvo ter za finance pa je vlada zadolžila, da pripravijo dolgoročne ukrepe za financiranje uničevanja mesno-kostne moke, tako da bi v kar najmanjši meri prizadeli slovenske pridelovalce mesa.

Picula o odnosih s Slovenijo

20. 12. 2000 00.00

Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Tožilci zadovoljni z delom

20. 12. 2000 00.00

Državni tožilci so se zbrali na sedmih tožilskih dnevih v blejskem hotelu Toplice in ocenili delo v letu 2000. Generalni državni tožilki Zdenki Cerar so se za govorniškim odrom pridružili še predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalni državni pravobranilec Luciano Benvič, predstavnik odvetniške zbornice Nikola Grgurevič ter predstavnik hrvaških tožilcev Dragutin Novosel, ki so ocenili sodelovanje s tožilstvom in nakazali tudi nekatere smeri razvoja kaznovalnega prava v Sloveniji.

Spor glede NEK

19. 12. 2000 00.00

Nuklearna elektrarna Krško (NEK) in Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) sta danes prejela sklep Okrožnega sodišča Krško, ki je odločilo, da ni pristojno za obravnavo tožbe NEK zoper HEP. Že ob zaključku prvega naroka pred petimi tedni je bilo pričakovati podobno odločitev krškega sodišča. Krška nuklearka je vložila tožbo zoper HEP, ker ji Hrvati dolgujejo 9,9 milijarde tolarjev za dobavljeno električno energijo v letih 1996, 1997 in delno še v letu 1998. NEK se namerava zoper sklep pritožiti, če pa pritožba ne bo uspela, bodo morali glede spora arbitrirati v Beogradu.

Preoblikovanje PCP 1. aprila 2001

14. 12. 2000 00.00

Vlada se je na današnji seji odločila za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo v tako imenovane mejne prodajalne s 1. aprilom 2001, za reševanje morebitne izgube delovnih mest in ekonomskega položaja v občinah, kjer te prodajalne poslujejo, pa zagotovila določena sredstva. Takšne rešitve je vlada oblikovala v amandmaje, ki jih bo še danes vložila k predlogu zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih. Ta je v parlamentarni obravnavi že skoraj leto dni, državni zbor pa naj bi ga po hitrem postopku sprejel prihodnji teden.

George Bush predsednik ZDA

14. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.

Prisilna poravnava Aerodroma Maribor

13. 12. 2000 00.00

Mestna občina Maribor, občina Hoče-Slivnica in občina Miklavž na Dravskem polju, ki so ustanoviteljice podjetja Aerodrom Maribor, se zavzemajo za prisilno poravnavo podjetja in ne za njegov stečaj, je na današnji novinarski konferenci dejal mariborski župan Boris Sovič. Po njegovih besedah si bodo občine ustanoviteljice prizadevale v reševanje problematike Aerodroma Maribor v najkrajšem času tvorno pritegniti tudi ministrstvi za promet in zveze ter za obrambo, saj bi bilo škoda, če letališče ne bi poslovalo sedaj, ko je država v obnovitev njegove infrastrukture vložila okoli dve milijardi tolarjev. Poleg tega pa Slovenija tudi sicer potrebuje alternativno letališče.

Širjenje Perftecha na Hrvaško

13. 12. 2000 00.00

Vodstvo blejskega Perftecha, podjetja iz Skupine Autocommerce, ki se ukvarja z informacijskimi tehnologijami, z razvojem programske opreme, inženiringom na področju aktivne in pasivne mrežne opreme ter s storitvami vezanimi na dostop do interneta preko lastnega omrežja S5.net, je v Zagrebu podpisalo pogodbo o nakupu podjetja FIST. Gre za družbo, ki prav tako posluje na področju računalniške programske opreme in računalniške podpore uporabnikov. Njihova aplikativna programska oprema je doslej bila usmerjena predvsem v reševanje problemov informacijskih sistemov poslovodstev v srednje velikih družbah, med reference pa še posebej štejejo banke kot so Privredna banka Zagreb, Reiffeisen Banka Zagreb, Volksabank Zagreb, in druge. Z nakupom družbe FIST, in sicer njenega stoodstotnega deleža, je blejski Perftech naredil prvi korak v smeri uresničevanja tako lastne strategije kot strategije krovne delniške družbe Autocommerce v smeri širitve svoje dejavnosti tudi na sosednje trge. Kupoprodajno pogodbo je danes v Zagrebu podpisal direktor Perftecha Valter Nemec, družbo FIST pa bo še naprej vodil njen dosedanji direktor Boris Urščumlič, ki je hkrati bil tudi eden izmed treh Fistovih solastnikov.

Mednarodna konferenca o Kosovu

12. 12. 2000 00.00

Ameriški veleposlanik pri Združenih narodih Richard Holbrooke je danes zahteval sklic mednarodne konference za Kosovo, podobno mirovnim pogajanjem za BiH v Daytonu. Holbrooke je dejal, da bi morale beograjske oblasti in zastopniki kosovskih Albancev podpisati pogodbo o prihodnjem statusu Kosova pod mednarodnim nadzorom, pred takšno mednarodno konferenco pa bi morali na Kosovu organizirati nove volitve.

Perftech se širi na Hrvaško

11. 12. 2000 00.00

Vodstvo blejske družbe Perftech, ki se ukvarja z informacijskimi tehnologijami, z razvojem programske opreme, inženiringom na področju aktivne in pasivne mrežne opreme ter s storitvami, vezanimi na dostop do interneta prek lastnega omrežja S5.net, je danes v Zagrebu podpisalo pogodbo o nakupu podjetja Fist. Z nakupom 100-odstotnega lastniškega deleža omenjenega podjetja je Perftech naredil prvi korak v smeri uresničevanja tako lastne strategije kot tudi strategije krovne družbe Autocommerce, v kateri je med drugim predvidena širitev dejavnosti tudi na sosednje trge.

Vaja v nuklearki

09. 12. 2000 00.00

V Nuklearni elektrarni Krško (NEK) so danes izvedli vajo NEK 2000, v kateri so preverili načrte ukrepov in dejansko pripravljenost za delovanje ob izrednem dogodku. Vaja je temeljila na predpostavki iztekanja radioaktivnih snovi iz zadrževalnega hrama. Na tej podlagi so simulirali ročno zaustavitev elektrarne in vzpostavitev organizacije za primer izrednega dogodka, so sporočili iz Uprave RS za jedrsko varnost.

Svilanović pri Drnovšku

09. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes sprejel jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića. Sogovornika sta pozdravila podpis sporazuma o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, ki ga je dopoldne s Svilanovićem podpisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum

09. 12. 2000 00.00

Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ

08. 12. 2000 00.00

Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Odpravljanje posledic plazu

05. 12. 2000 00.00

Osrednji namen današnjega strokovnega posvetovanja z naslovom plaz Stože in njegove posledice v Logu pod Mangartom je bil prenesti razpravo o naravni katastrofi iz medijev v strokovne kroge. Sam posvet sicer še ni prinesel dokončnih odgovorov, ponudil pa je številne možne rešitve in predvidene posege, ki bi prispevali k odpravi posledic katastrofalnega zemeljskega plazu velikanskih razsežnosti. Vsekakor bo stroka morala združiti znanje, če bo hotela ponuditi hitre in premišljene odgovore za dolgoročno sanacijo tega območja. Po mnenju strokovnjakov morebitna umetna sprožitev plazu ponuja preveč vprašanj brez odgovorov - po prvih ocenah bi namreč ponovitev katastrofalnega dogodka povzročila veliko dodatno škodo in za vedno spremenila idilično podobo doline, tako da se zavzemajo za postopno trajnejšo rešitev - stabilizacijo in sanacijo plazu ter vrnitev življenja na prizadeto območje.

Zlato SFRJ in Miloševićevi dolarji

02. 12. 2000 00.00

Odkar so objavili vest, da so mednarodne ustanove pripravljene sprostiti zlato nekdanje SFRJ v baselski banki, so posamezne države naslednice ponovno hitro načele vprašanje nasledstva, sočasno pa prišle na dan z novimi zahtevami. Tako so pristojni v BiH in Makedoniji nedvoumno povedali, da niso pretirano zadovoljni z merili Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za razdelitev premoženja nekdanje SFRJ in da bi jih bilo treba spremeniti. Sprva je kazalo, da je samo Hrvaška nezainteresirana, toda po končanem zagrebškem srečanju na vrhu so pristojni na zunanjem ministrstvu povedali, da se je ta država od nekdaj zavzemala za reševanje vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ "v skladu z mednarodnim pravom ter ob spoštovanju enakosti držav naslednic". Hrvaška stran poleg tega meni, da bi bilo treba čimprej obnoviti pogajanja o nasledstvu pod pokroviteljstvom Sveta za uresničevanje miru (PIC), zlasti zato, ker so rešena nekatera začetna politična vprašanja, kot je odrekanje ZRJ od kontinutete. Guverner Nacionalne banke Mladjan Dinkić pa je izjavil, da so zasledili okoli milijardo ameriških dolarjev, ki je izginila iz Srbije pod vladavino Miloševića. Mednarodna pisarna za nadzor tujih sredstev (International Bureau for Control of Foreign Assets), je našla izginuli denar na Cipru in v drugih državah. Ta organizacija naj bi tudi ponudila pomoč novim pro-demokratičnim oblastem v Jugoslaviji, da povrnejo denar iz tujih bančnih računov. V oktobru je bilo v poročilu nemške obveščevalne službe omenjeno, da so&nbsp

Predsednik Kučan v Sarajevu

01. 12. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je v okviru neuradnega delovnega obiska v Sarajevu srečal s člani predsedstva Bosne in Hercegovine. Kučan in predsedujoči predsedstva BiH Živko Radišić, ki sta v prostorih predsedstva BiH novinarje seznanila z vsebino enournega pogovora, sta poudarila visoko stopnjo soglasja glede ključnih vprašanj v odnosih med državama in stabilizacije razmer v regiji.

Hrvaška zavrnila protestno noto

30. 11. 2000 00.00

Hrvaško veleposlaništvo v Ljubljani danes ni hotelo sprejeti protestne note slovenskega zunanjega ministrstva, v kateri slovenska vlada naselji Mlini in Škrile na levem bregu Dragonje razglaša za slovensko ozemlje in protestira zaradi ravnanja hrvaških oblasti do Jožka Jorasa, ki stanuje na mejnem območju. Jožko Joras je pri pristojnih slovenskih organih dobil status zaščitene osebe, za katero ne veljajo predpisi države, na ozemlju katere se nahaja.