rešijo

Robertson za Kosovo v okviru Srbije

26. 04. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je v Bruslju dejal, da se zaveda želje kosovskih Albancev po neodvisnosti, vendar pa zavezništvo ne bo odstopalo od resolucije ZN št. 1244, ki predvideva avtonomnost Kosova v okviru Srbije. Zveza NATO je tudi vse stranke in etnične skupine v pokrajini pozvala, naj spore rešijo po mirni poti. "Čas je, da pride do pravega dialoga o sporazumih, ki bodo vseh prebivalcem Kosova zagotovili demokratične pravice in varnost," je menil Robertson na srečanju s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom in poveljnikom mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) Thorsteinom Skiakerjem.

Bizjak o ukrepih za zmanjševanje sodnih zaostankov

18. 04. 2001 00.00

Sodni zaostanki na slovenskih sodiščih se zmanjšujejo že tretje leto zapored, kar je tudi posledica boljše učinkovitosti sodnikov. Stanje sodišč po Sloveniji pa je zelo različno, zato se bodo na ministrstvu za pravosodje reševanja težav lotili s celovito analizo stanja na posameznih sodiščih. V pogovorih s predsedniki sodišč z večjimi težavami bodo poskušali izboljšati učinkovitost manj storilnih sodišč, prizadevali pa si bodo tudi za boljšo organizacijo sodišč. "Vse nerešene zadeve lahko rešijo le sodniki sami," je na današnji novinarski konferenci povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak, ki je v prizadevanju za boljše nagrade sodnikov, ki bodo sodelovali pri projektu Herkules, tudi podprl predsednika vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja, ki se s predlogom poslancev o 15-odstotnem pavšalnem dodatku k plači ne strinja.

Albanski uporniki pri Skopju

24. 03. 2001 00.00

Del albanskih skrajnežev v Makedoniji se je iz Tetova premaknil proti vasi Gračane, ki je od Skopja oddaljena le slabih 10 kilometrov, leži pa ob jugoslovansko-makedonski meji, je danes poročal makedonski časnik Dnevnik. Skrajneži naj bi se naselili v zapuščene hiše v vasi, kmalu pa naj bi tam odprli novo fronto. Makedonski premier Ljubčo Georgievski je sinoči potrdil, da makedonska vojska še ni začela operacije za uničenje albanskih skrajnežev, in dodal, da se šibka makedonska država oborožuje in pridobiva čas. Georgievski je to izjavil na skopskem letališču, medtem ko je vojska prevzela štiri ukrajinske helikopterje, pričakujejo pa še dve pošiljki helikopterjev iz Grčije.

V Bukarešti bodo usmrtili 300.000 psov

25. 02. 2001 00.00

Dvesto prebivalcev romunske prestolnice je nedavno protestiralo proti načrtu mestnih oblasti o usmrtitvi kakih 300.000 potepuških psov, ki se klatijo po mestnih ulicah. "Nasprotujemo masakru" je pisalo na nekaj transparentih, zdravnika Liviuja Harbuza, ki so ga mestne oblasti zadolžile za vodenje načrta, pa so poimenovali "nacistični doktor Mengele". Pse naj bi najprej polovili, nato bodo nekaj dni v zavetišču, na koncu pa jih čaka usmrtitev. Pred smrtjo jih lahko rešijo le ljubitelji živali, ki jim bodo ponudili dom in ne bodo pustili, da se potepajo po ulicah. Lani so potepuški psi ogrizli skoraj 20.000 Bukareštancev.

Clinton pozval k mirovnemu procesu

20. 01. 2001 00.00

Od novega ameriškega predsednika Georga W. Busha Palestinci pričakujejo "resnično oživitev mirovnega procesa", so v Gazi sporočile palestinske oblasti. V uradnem sporočilu so namreč zapisali, da upajo, da bodo z novo ameriško administracijo vzpostavili trdne odnose. Palestinske oblasti so tudi pozdravile dosedanja prizadevanja odhajajočega predsednika Billa Clintona za mir na Bližnjem vzhodu.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem

06. 01. 2001 00.00

Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Vprašanja ob tragediji v Kaprunu

12. 11. 2000 00.00

Reševanje ob sobotni nesreči vzpenjače v avstrijskem smučarskem središču pod Kitzsteinhornom je steklo v nedeljo zjutraj, ko so vzleteli helikopterji in se je na delo odpravilo približno 900 reševalcev. Dopoldne je v predoru še vedno tlelo in zdelo se je, da iskanje žrtev ne bo možno. Požar pa je vseeno dokončno ugasnil in okrog petnajste ure so reševalci vstopili v notranjost in začeli na dan prinašati trupla. Skoraj zagotovo so med žrtvami: 52 Avstrijcev, 42 Nemcev, 17 Japoncev, 8 Američanov, 1 Hrvat in 2 Slovenca. Drugih zaenkrat še niso prepoznali. Nekateri so menda omagali le nekaj metrov pred izhodom iz predora.

Rusija ne proučuje podelitve političnega zatočišča Miloševiću

06. 10. 2000 00.00

Ruski premier Mihail Kasjanov je danes izjavil, da ruske oblasti ne proučujejo vprašanja morebitne podelitve političnega zatočišča dosedanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Kot je še zatrdil ob obisku v kazahstanski Astani, v Moskvi doslej niso dobili nobene tovrstne prošnje, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Po besedah ruskega premiera je mirna rešitev krize v ZRJ še vedno možna, vsa razhajanja pa bi morali sprti strani reševati s pogajanji. Moskva je še naprej pripravljena v Beograd poslati svoje pogajalce, ki bi sedli za mizo z vsemi sprtimi stranmi, je dejal Kasjanov in dodal, da Rusijo pri tem še naprej vodijo načela demokracije. Predsednik ruske dume Genadij Seleznjov pa je na današnji novinarski konferenci izjavil, da se je v ZR Jugoslaviji zgodil državni udar, med katerim se je Vojislav Koštunica razglasil za predsednika. Ob tem je Seleznjov izrazil obžalovanje, ker v ZRJ niso poslušali pozivov iz Moskve, naj spor rešijo s političnimi sredstvi in ob upoštevanju odločitve ustavnega sodišča. Po mnenju predsednika spodnjega doma ruskega parlamenta "se v ozračju kaosa, ki je nastalo v državi in ga Koštunica ne more nadzirati, glas zakonito izvoljenega jugoslovanskega parlamenta ne sliši". To ga spominja na dogodke v Romuniji, pa tudi v Rusiji iz let 1991 in 1993. Seleznjov je še dejal, da nova oblast v Jugoslaviji ne bo zakonita, pa tudi trajna ne. Obe strani je pozval, naj nemudoma začneta politični dialog.

Mura (ne)mirna reka?

26. 09. 2000 00.00

Prebivalci ob Muri, ki niti ne vedo, kje je meja, a jih to tudi ne zanima, želijo in zahtevajo, da mejne črte sploh ne bi bilo. Zato bi moral biti sporazum o čezmejnem sodelovanju v gospodarstvu, kulturi,

Podpis sporazuma o sodelovanju

24. 09. 2000 00.00

Pri brodu na reki Muri med Hotizo in Svetim Martinom na Muri so županih hrvaških občin Sveti Martin, Mursko Središče in Podturen ter slovenskih Lendava in Turnišče podpisali sporazum o sodelovanju na gospodarskem področju, v kulturi, turizmu, športu, lovu in ribolovu. Sporazum med drugim predvideva tudi prosto gibanje prebivalcev obeh držav na območju narodnega parka Mura na obeh straneh reke z osebno izkaznico. Formalno bi sporazum sicer veljal le, če bi ga potrdili vladi oziroma parlamenta obeh držav, kot tak pa pomeni poziv oblastem obeh držav, da prisluhnejo prebivalcem ob meji, rešijo težave in jim omogočijo prijaznejše življenje.

Za ZRJ dovolj remi

20. 06. 2000 12.36

Moštva predtekmovalne skupine C na evropskem nogometnem prvenstvu bodo v sredo zaigrala odprt nogomet. Kar tri od štirih ekip za zanesljivo napredovanje potrebujejo zmago, izjema je reprezentanca ZR Jugoslavije v dvoboju s Španijo, ki ji glede na razplet zadostuje že točka. Slovenija, Norveška in Španija pa morajo igrati na zmago, čeprav so ob določenih razpletih možne tudi druge kombinacije.

Kmalu obletnica začetka vračanja iz izgnanstva

19. 04. 2000 11.35

Delegati 83 krajevnih organizacij Društva izgnancev Slovenije so vlado in parlamentarne stranke pozvali, naj nemudoma opravijo uskladitev predloga zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine in ga nato pošljejo v tretjo obravnavo v DZ. Pričakujejo, da bo predlog omenjenega zakona sprejet do zborovanja, ki ga Društvo izgnancev Slovenije skupaj s krajevnimi organizacijami pripravlja v nedeljo, 4. junija. Na njem se bodo slovenski izgnanci in druge žrtve vojnega nasilja spomnili 55. obletnice začetka vračanja iz izgnanstva v domovino.

Podobnik se je sestal s Hotižani

06. 03. 2000 15.52

Podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik se je v okviru današnjega obiska v Prekmurju najprej ustavil v Hotizi, kjer se je pogovoril s predstavniki domačinov in občine Lendava ter si ogledal kraj zadnjega incidenta. Hotižani so Podobniku ponovili svoje zahteve - vzpostavitev stanja pred osamosvojitvijo, meja na reki Muri, ojačitev obrambnega nasipa in odprava dvolastniških izkaznic.

Združevanje SLS in SKD

20. 10. 1999 21.21

Svet Slovenskih krščanskih demokratov se je nocoj zbral na seji, na kateri med drugim razpravlja o poteku združevanja s Slovensko ljudsko stranko. V SKD priznavajo, da je prišlo med njihovo in ljudsko stranko do velikega razhajanja. Najbolj jih je razburil zadnji predlog SLS, po katerem bi bilo razmerje v vodstvenih organih nove stranke ena proti 2,2. Predsednik SKD Lojze Peterle je to ob današnjem zasedanju sveta imenoval poskus sovražnega prevzema. Krščanskim demokratom ne ustreza model, ki ga ponuja ljudska stranka, je povedal Peterle, saj pomeni priključitev, ne pa združitev, obenem pa pomeni tudi vstop v vlado.

Upravni odbor Glasbene matice kliče na pomoč

11. 05. 1999 21.14

Upravni odbor Glasbene matice (GM) poziva italijansko vlado oz. parlament, slovensko vlado in obe krovni organizaciji, da s skupnimi veljavnimi mednarodnimi obveznostmi rešijo GM, ki se je znašla v izredno slabi finančni situaciji.

Zbornica zdravstvene nege želi pridobiti pooblastila

11. 05. 1999 16.31

Ob mednarodnem dnevu medicinskih sester, 12. maju, bo Zbornica zdravstvene nege, stanovska organizacija slovenskih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, jutri, v sredo, Novem mestu pripravila slovesnost s podelitvijo priznanj tistim članicam, ki so pomembno prispevale k razvoju, uveljavljanju in prepoznavnosti stroke. Danes pa je vodstvo zbornice na novinarski konferenci opozorilo predvsem na zakonsko neurejenost področja zdravstvene nege, na nepriznanost stroke ter na težave, s katerimi se že več let srečuje zbornica.

Slovenija in Hrvaška na prvem srečanju s Perryem

05. 05. 1999 08.29

Srečanje predstavnikov Slovenije in Hrvaške z nekdanjim ameriškim obrambnim ministrom Williamom Perryjem, ki so ga pripravili v washingtonskem hotelu ''The Westin Fairfax'' v Washingtonu, na pol poti med veleposlaništvoma obeh držav, je, sodeč po skupni izjavi hrvaškega in slovenskega veleposlaništva v ZDA po pogovorih, pokazalo, da se problemi kopenske meje med državama lahko rešijo v relativno kratkem času.

Egiptovski predsednik razveljavil sporni zakon o posiljevalcih

06. 04. 1999 07.24

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je razveljavil pogosto kritizirani zakon iz leta 1904, po katerem so posiljevalca izpustili, če se je ta odločil za poroko s svojo žrtvijo. V začetku stoletja so zakon sprejeli, da bi družine, katerih hčerke so bile posiljene in tako omadeževane, lahko znova pridobile ugled v družbi. Kot poročajo, je bila parlamentarna razprava o zakonu zelo vroča, saj je nekaj poslancev ostro nasprotovalo razveljavitvi zakona, rekoč, da je ta v interesu žrtev, ker bodo imele sicer zelo slabe izglede za poroko. Uradnih podatkov o tem, koliko žensk je v Egiptu posiljenih, ni, saj ponavadi žrtve zaradi sramote dejanj ne prijavijo. Predvsem v kmečkih okoljih pa moški člani družine žrtev posilstva pogosto ubijejo in na ta način rešijo čast družine.

Hrvaška opozarja Slovenijo glede ribolova v Piranskem zalivu

26. 02. 1999 19.09

Hrvaška je danes opozorila Slovenijo, da je z dodelitvijo koncesij za ribolov v Piranskem zalivu brez predhodne seznanitve in soglasja hrvaške strani ravnala v nasprotju z dogovorom med državama o preprečevanju incidentov, so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

Manj krvi - daljše življenje za nekatere bolnike

24. 02. 1999 07.09

Redkejša transfuzija krvi lahko nekaterim hudo bolnim izboljša izglede za preživetje, so ugotovili kanadski znanstveniki, ki so raziskovali običajne prakse dodajanja rdečih krvničk hudim bolnikom že, ko se pokažejo prvi znaki slabokrvnosti. Ugotovili pa so tudi, da s čakanjem na hujšo anemijo lahko bolnikom rešijo življenje. V časopisu New England Journal of Medicine so znanstveniki, ki jih je vodil dr. Paul C. Herbert z univerze v Ottawi, zapisali da še ne vedo, zakaj je temu tako. Vendar pa so druge raziskave pokazale, da transfuzija redečih krvnih telesc lahko oslabi imunski sistem in povzroči težave cirkulacije krvi v kapilarah. Ugotovitve študije ne veljajo za bolnike, ki krvavijo, in za tiste, ki so preživeli srčno kap, niti za paciente, ki imajo kardiovaskularne bolezni ali emfizem.

Ali je letošnje sezone v ligi NBA že konec?

06. 01. 1999 08.57

Le še dan je ostal košarkarjem in lastnikom moštev v severnoameriški poklicni ligi NBA, da rešijo ostanek sezone. Sedmi januar je namreč datum, do katerega bi se morali sporazumeti o novi kolektivni pogodbi, sicer bo vodstvo lige tekmovanje prvič v zgodovini odpovedalo.

Prodi pred parlamentom o potrebi po stabilnosti države

07. 10. 1998 10.55

Italijanski premier Romano Prodi je v današnjem govoru pred parlamentom poudaril, da Italija potrebuje stabilnost in da je sprejetje proračuna nujno za ohranjanje verodostojnosti države.

Srečanje Frleca in Graniča v New Yorku

25. 09. 1998 08.41

V New Yorku sta se ob robu 53. zasedanja generalne skupščine OZN sešla zunanja ministra Hrvaške Mate Granič in Slovenije Boris Frlec. Pogovarjala sta se o napredku medsebojnih odnosov, še posebej o tem, ali se po sestanku v Mokricah zadeve odvijajo v skladu z dogovorom.

Kofi Annan med obiskom v Mehiki pozval zapatiste k pogajanjem

23. 07. 1998 11.08

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je med obiskom v Mehiki vlado in zapatiste pozval, naj s pogajanji na miren način rešijo krvavi spor v zvezni državi Chiapas. Po pogovorih z mehiškim predsednikom Ernestom Zedillom je Annan včeraj povedal, da mu je Zedillo zagotovil, da za Chiapas ne bodo iskali vojaške rešitve.

V sesutju stolpnice v Bombayu petnajst mrtvih

18. 03. 1998 11.01

V Bombayu so reševalci vso noč iskali morebitne preživele v ruševinah sedemnadstropnega bloka, ki se je včeraj nenadoma zrušil.

Jelcin in Prodi zahtevata diplomatsko rešitev iraške krize

10. 02. 1998 19.06

Ruski predsednik Boris Jelcin in italijanski premier Romano Prodi sta po srečanju v Rimu pozvala Združene narode, naj iraško krizo rešijo na diplomatski način. Prodi je pojasnil, da so se možnosti za mirno rešitev povečale, zato bi jih morali izkoristiti.

Objokovanje Diane blagodejno delovalo na zdravje

18. 12. 1997 08.25

Smrt princese Diane je po mnenju britanskih psihiatrov pripomogla k zmanjšanju števila ljudi, ki so potrebovali zdravniško pomoč zaradi depresije. Ugotovili so, da se je število pacientov, ki so trpeli zaradi anksioznosti ali stresa, po Dianini smrti prepolovilo. Psihiatri menijo, da je to posledica dejstva, da je princesina smrt ljudem omogočila, da se znebijo globoko potlačenih čustev, povezanih z njihovimi osebnimi problemi. Ko so objokovali Diano, so odkrili, da lahko jočejo tudi zaradi sebe, kar jim je omogočilo, da se rešijo potlačenih čustev. Dianne Trueman z ene od britanskih zasebnih psihiatričnih klinik je povedala, da je bilo septembra v njihovi bolnišnici zasedenih le 12 od 27 postelj, kar se doslej ni zgodilo še nikoli.