referendum odstop

Smo z referendumi šli predaleč? Možen odstop od obeh
08. 07. 2025 15.15
Politiko zaposlujejo premisleki o usodi referendumov o dvigu obrambnih izdatkov in o članstvu v Natu. Ob nekaterih ocenah, da so tokrat politična preračunavanja, ki so pripeljala do napovedi obeh referendumov, šla predaleč, politika išče izhod iz nastale situacije. Ena od možnosti bi lahko bil dogovor strank o odstopu od obeh referendumov.

Opozicija: Vlada je prišla do roba. Koalicija: Pripravljamo se na drugi mandat
13. 05. 2025 19.44
Po nedeljskem referendumu je na političnem prizorišču vse bolj vroče. Bomo šli na predčasne volitve ali počakali na redne prihodnje leto? "Vlada, na čelu s kulturno ministrico Asto Vrečko, je izgubila zaupanje, in čas je, da se poslovijo" - se je Nova Slovenija, ki je skupaj z Demokrati proti ministrici Vrečko vložila interpelacijo, pridružila pozivom k predčasnim volitvam.

Soočenje po referendumu: kakšne posledice bo imel?
13. 05. 2025 06.00
Prepričljivo zavrnjen vladni zakon o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju kulture in že vložena interpelacija zoper kulturno ministrico Asto Vrečko. Kakšne bodo politične posledice nedeljskega referenduma? Rezultat si koalicija in opozicija razlagata vsaka po svoje.

Interpelacija zoper Asto Vrečko, ta odgovarja: 'Jaz se kulturnega boja ne grem'
12. 05. 2025 13.09
Poslanci NSi in Demokratov so po nedeljskem referendumu vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Poslanci ministrici med drugim očitajo negospodarno rabo javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. V SDS bodo interpelacijo podprli, če ministrica ne bo odstopila sama. Ta pa je zavrnila pozive k odstopu in izpostavila dosežke aktualne vlade na področju kulture.

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev
11. 05. 2025 19.15
"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Bovški občinski svet podprl načrte tujega investitorja za Kanin
11. 04. 2025 09.24
Bovški občinski svet je na četrtkovi seji podprl predlog za oživitev Kanina, ki ga je svetnikom predstavil tuji investitor, družba CDC iz Bolzana s švicarskim partnerjem. Investitorji so pripravljeni v petih letih v kaninske naprave vložiti 105 milijonov evrov. Svetniki so sicer na seji tudi izrekli nezaupnico županu Valterju Mlekužu.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59
Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Na Kosovu odločajo o usodi županov v štirih večinsko srbskih občinah
21. 04. 2024 12.11
V štirih občinah z večinskim srbskim prebivalstvom na severu Kosova poteka referendum, na katerem volivci odločajo o morebitni razrešitvi županov, izvoljenih aprila lani, ki so vsi pripadniki albanske večine na Kosovu. Uspeh glasovanja je negotov, saj je vodilna stranka kosovskih Srbov Srbska lista pozvala k bojkotu referenduma.

Kdo so poraženci in kdo zmagovalci supervolilnega leta?
26. 12. 2022 19.30
Začenjajo se prvi koraki rekonstrukcije Golobove vlade. Predvidoma v torek bo uradni list objavil izide trojnega referenduma, kar pomeni, da bo še ta teden mandat prenehal štirim ministrom, dva pa bosta odstopila. Premier Robert Golob bo nato v državni zbor poslal dopolnjeno ministrsko listo, s čimer bo simbolno zaključil supervolilno leto. Kdo so torej zmagovalci in kdo poraženci letošnjega leta, ko smo se državljani kar šestkrat odpravili na volišča?

Analiza super volilnega leta: 'Slovenija je vzcvetela'
11. 12. 2022 07.07
Za nami je supervolilno leto. Dobili smo novo vlado, prvo predsednico države, številne nove župane, volivci so na referendumih prepričljivo podprli vse tri vladne zakone. Kako pa se je zaradi vsega tega spremenil slovenski politični zemljevid? Kaj izidi govorijo o slovenski politiki in družbi?

SDS vložil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dohodnini
17. 11. 2022 12.28
DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o dohodnini, glasovanje o njenem sprejemu pa bo opravil na eni od prihodnjih sej. Pred tem mora namreč odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tik pred glasovanjem vložila poslanska skupina SDS. "Nekateri se ne morejo sprijazniti s porazom na volitvah," je komentiral premier Robert Golob.

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Plenković: Paravojaške enote se organizirajo in poskušajo na silo zamenjati vlado
12. 09. 2022 21.05
"Na Hrvaškem obstajajo ljudje, ki se organizirano oborožujejo in poskušajo na silo zamenjati vlado," je bil glede sobotnega protesta proti HDZ oster hrvaški premier Plenković. Kot je znano, so se protestniki zbrali po izbruhu afere v Ini in zahtevali odstop vlade ter predčasne volitve. V nekem trenutku so začeli vzklikati tudi homofobna in proticepilska sporočila, protest pa se je sprevrgel tudi v napad na novinarje.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02
Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Novinarji RTVS zaradi nezadovoljstva z vodstvom v opozorilno stavko
22. 05. 2022 09.56
Novinarji javne radiotelevizije, ki so čedalje bolj nezadovoljni z ravnanjem vodstva zavoda, so se po številnih zavrnitvah svojih predlogov odločili za stavko. Začeli jo bodo v ponedeljek, stavkali pa bodo vse do izpolnitve zahtev. Med drugim želijo doseči novinarsko avtonomijo.

DZ z zamudo sprejel dohodninsko novelo, ki prinaša višje neto plače
11. 03. 2022 16.01
S 45 glasovi za in 40 proti so poslanke in poslanci sprejeli novelo zakona o dohodnini. Vsi zaposleni bodo s tem dobili nekoliko višje neto plače, a v opoziciji opozarjajo, da bodo največ pridobili prav tisti z že tako višjimi dohodki. O njem bi moral glasovati že decembra lani, a je bil na pobudo največje koalicijske stranke prestavljen.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister
17. 12. 2021 06.54
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Bo Fajonova dobila podporo? So Vizjaku šteti dnevi?
13. 07. 2021 15.16
Po strmoglavljenju novega zakona o vodah in referendumskem porazu vlade opozicija napoveduje politično ofenzivo. Pred sredinim sestankom opozicije so na mizi vse opcije, največ pa se govori o ponovnem poskusu izglasovanja konstruktivne nezaupnice vladi ter namigih predsednice SD Tanje Fajon, da je pripravljena sprejeti ponudbo, da nastopi kot kandidatka za novo mandatarko. Pa ima dovolj podpore? Vprašljiva je tudi usoda ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Izvedeli smo, da so znotraj stranke NSi mnenja, da bi minister moral sam podati odstop.

Mladi za podnebno pravičnost zahtevajo odstop ministra Vizjaka
13. 07. 2021 14.01
Sporočilo izida referenduma je jasno – Vizjak ni minister za okolje, svoje delo opravlja "skrajno nevestno in nestrokovno", pravijo Mladi za podnebno pravičnost in zahtevajo njegov odstop. Na ministrstvu so v odzivu zapisali, da si bo minister še naprej prizadeval za ohranjanje okolja, narave in voda.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame
11. 07. 2021 20.48
Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Predvolilna bitka pri Barci: Neymar spet v središču pozornosti
27. 11. 2020 17.00
Predsedniški kandidat Emili Rousaud je pred januarskimi volitvami pri nogometnem klubu Barcelona napovedal, da bo v primeru izvolitve v klub ponovno pripeljal brazilskega napadalca Neymarja Jr., naklonjen pa je tudi preimenovanju stadiona po klubski legendi Lionelu Messiju. Tovrstne obljube je že kritiziral Rivaldo, nekdanji zvezdnik Barce, ki meni, da njegov brazilski rojak ne bo zapustil Paris Saint-Germaina.

Švicarji bodo glasovali o prekinitvi sporazuma z EU o prostem pretoku gibanja ljudi
26. 09. 2020 17.24
Švicarski volivci bodo v nedeljo odločali, ali bodo odstopili od sporazuma z Evropsko unijo, s katerim je zagotovljen prost pretok gibanja ljudi. Podporniki predloga menijo, da bi to Švici omogočilo, da bolje nadzoruje to, kdo imigrira v državo, nasprotniki pa so prepričani, da bi to za državo pomenilo recesijo.

Lukašenko dopustil možnost referenduma o spremembi ustave, protestniki vztrajajo
31. 08. 2020 15.08
Dolgoletni beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je po večtedenskih množičnih protestih proti njegovi vladavini dopustil možnost referenduma za spremembo ustave. Njegova glavna protikandidatka na volitvah Svetlana Tihanovska je medtem napovedala, da bo mednarodno skupnost zaprosila za podporo pri mirni spremembi oblasti v Belorusiji. Protestniki so na ulicah vztrajali že tretji teden, zopet pa so jih pridržali več kot 100.

Četrti slovenski premier, ki je odstopil: kaj sledi?
27. 01. 2020 10.46
Marjan Šarec je četrti premier v zgodovini Slovenije, ki je odstopil s položaja. Pred njim so to storili Miro Cerar, Alenka Bratušek in Janez Drnovšek. Predsednik Pahor ima zdaj 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za novega mandatarja. Če imena o novem mandatarju ni, se razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Te so lahko najprej čez 40 dni in najpozneje čez dva meseca – torej najhitreje v drugi polovici aprila.

Ruska vlada odstopila, medtem ko Putin načrtuje ustavne spremembe
15. 01. 2020 14.43
Ruska vlada je odstopila, je nepričakovano oznanil ruski premier Dimitrij Medvedjev, ki želi s tem omogočiti predsedniku Vladimirju Putinu imenovanje novih ministrov in premierja, v času korenitih sprememb ruskega političnega sistema. Putin je namreč pred tem v nagovoru narodu napovedal spremembe ruske ustave, ki bi večjo moč podelile ruski dumi, na drugi strani pa oslabile predsednika.

Zmaga za Johnsona, hud poraz Corbynove socialistične vizije, konec Faragea
13. 12. 2019 05.44
Britanske volitve so se razpletle v prid konservativcev, ki so osvojili absolutno večino - 361 poslancev v 650-članski poslanski zbornici. Laburisti so ostali daleč zadaj, izgubljali so celo v svojih tradicionalnih okrajih, zaradi česar je njihov vodja Jeremy Corbyn že napovedal odstop.

Protestniki na ulicah od Barcelone do Čila in Libanona. Zakaj?
26. 10. 2019 07.00
Že nekaj dni, tednov in mesecev spremljamo številne proteste po svetu. Od Barcelone in Londona do Libanona, Iraka, Čila, Haitija, Hongkonga ... V ljudeh vre, zato so se odpravili na ulice in svojim voditeljem sporočajo: dovolj je. Česa? Zakaj protestirajo in ali imajo kaj skupnega?