referendum

Macerl: Politiki s takim načinom komunikacije ne morejo voditi države v boljšo prihodnost

13. 07. 2021 06.00

Smo priča generacijskemu preobratu, novemu zavedanju pomena zdravega okolja in solidarnosti pri njegovi zaščiti? Udeležba na referendumu zakona o vodah je zgovorna. Glasovnico je, sredi poletne vročine, oddalo več kot 783 tisoč volilnih upravičencev in velika večina, v vseh volilnih enotah, je glasovala proti zakonu ministrstva Andreja Vizjaka. Gre samo za okolje ali tudi za nestrinjanje s trenutnimi politikami vlade?

Iz opozicijskih vrst pozivi k predčasnim volitvam

12. 07. 2021 07.29

677.119 volivk in volivcev je, kot kažejo delni izidi, na referendumu zavrnilo novelo zakona o vodah – proti noveli zakona o vodah je glasovalo 86,60 odstotka volivcev, za pa 13,40 odstotka. Referendum je zaznamovala tudi druga največja volilna udeležba, na volišča se je podalo kar 46,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Gre za zmago ljudi, civilne družbe in zaušnico vladi

12. 07. 2021 14.33

Kampanja Za pitno vodo je združila široko mrežo mladih aktivistov, civilno družbo, stroko, ne glede na politične barve. "Gre za mrežo in generacijo, na katero bo moral vsak, ki bo v Sloveniji hotel upravljati z javnim življenjem, računati," pravi Aljaž Pengov Bitenc. Izid referenduma predstavlja zmago civilne družbe, obenem pa prvo ljudsko glasovanje po nastopu Janševe vlade predstavlja tudi zaušnico vladajoči koaliciji. Referendum je pokazal tudi, da je prav okolje tista tema, ki bo na volišča pripeljala tudi mlade.

DS izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

12. 07. 2021 08.23

Ali se po padcu novele zakona o vodah obeta še padec novele zakona o nalezljivih boleznih? Državni svet je namreč na izredni seji z 18 glasovi za in 13 proti izglasoval veto. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno glasovati. Novelo zakona je DZ sicer sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. Uresničila naj bi ustavno odločbo, po kateri so nekateri deli zakona neustavni. Opozicija opozarja na škodljivost novele zaradi "nesorazmernega omejevanja človekovih pravic".

Z več kot 80 odstotki proti glasovali v vseh volilnih enotah

12. 07. 2021 09.30

Delni izidi referenduma o vodah kažejo, da je proti zakonu o vodah glasovalo 677.119 volivcev, za pa je svoj glas oddalo 104.793 ljudi. Večinsko so uveljavitev novele zakona zavrnili v vseh volilnih enotah po državi.

Taksisti na referendum brezplačno prepeljali skoraj 800 starejših

12. 07. 2021 11.58

Taksisti so v večjih slovenskih mestih v nedeljo na volišča brezplačno prepeljali skoraj 800 stanovalcev domov za starejše, ki so se tako lahko izrekli o noveli zakona o vodah. Kot je povedala predstavnica Sindikata taksistov pri ZSSS Petra Krištof, jih je odziv zelo presenetil, saj takšne številke niso pričakovali.

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah

11. 07. 2021 07.13

Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame

11. 07. 2021 20.48

Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Pahor: Glasoval nisem ne za vlado ne proti njej

11. 07. 2021 19.25

Predsednik Pahor je na referendumu o noveli zakona o vodah glasoval proti. Kot je povedal po oddaji glasu, je odločitev sprejel na podlagi posvetov s svetovalci. Po njegovih besedah je osnovni problem zakona ta, da določbe dopuščajo prevelike razlike v razlagi, pogrešal pa je tudi bolj vključujočo razpravo. Na vprašanje, ali se mu zdi, da je referendum tudi preizkus zaupnice vladi, je dejal, da so nekateri danes imeli tudi ta motiv, a njega to ni vodilo pri današnjem glasovanju.

Zabeležili 28 prijav domnevnih kršitev volilnega molka

10. 07. 2021 07.28

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o vodah do 18.30 prejela 28 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Obravnava jih 11, izstopajo pa objave na družbenih omrežjih, so povedali. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je sicer prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Rekordna udeležba na predčasnem glasovanju, glas oddalo že 84.196 volivcev

09. 07. 2021 10.00

Predčasnega glasovanja na referendumu o vodah se je udeležilo skoraj 5 odstotkov volilnih upravičencev. Gre za najvišjo udeležbo na predčasnem glasovanju na referendumih in volitvah, poudarjajo na Državni volilni komisiji.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?

08. 07. 2021 15.23

O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

V Gibanju za pitno vodo opozarjajo na zaplete pri glasovanju iz tujine

08. 07. 2021 08.25

V Gibanju za pitno vodo so zopet opozorili, da nekatere osebe še vedno niso prejele volilnega gradiva za glasovanje iz tujine po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah. Po njihovem mnenju je to težavno, saj morajo volivci glasovnice oddati do nedelje, v tujini pa so pošte med vikendi večinoma zaprte. Številni volivci, ki so oddali elektronsko vlogo, pa so sredi noči v svoje e-poštne nabiralnike dobili ogromno povratnih sporočil. Gre za napako eUprave in ne DVK, poudarja slednja. Iz ministrstva so sporočili, da so napako odpravili in da so bile vloge, oddane na eUpravi, uspešno oddane in obdelane.

'Naša najranljivejša skupina ne bo ostala neslišana in spregledana'

08. 07. 2021 13.19

Da bodo tudi oskrbovanci domov za starejše lahko na referendum o noveli zakona o vodah oddali svoj glas, so se angažirali tako posamezniki, ki bodo po več slovenskih krajih starejšim nudili prevoz do volišč, ter Sindikat taksistov. "Odziv javnosti je bil izjemen, srčen, ganil me je," pravi pobudnica akcije Nina Majcen.

V nedeljo odločanje o zakonu o vodah: za ali proti?

07. 07. 2021 20.59

V nedeljo bomo polnoletni državljani Slovenije odločali za ali proti zakonu o vodah. Če se še niste odločili, smo na soočenje argumentov povabili ministra Andreja Vizjaka in Alenko Kreč Bricelj iz Smetumeta. Pitna voda Slovenke in Slovence očitno gane bolj kot ostala dosedanja referendumska vprašanja. Na predčasno glasovanje je na prvi dan svoj glas prišlo oddat 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, kar je skoraj desetkrat več, kot jih je denimo prvi dan predčasnega glasovanja odšlo na referendum o drugem tiru. Danes, drugi dan predčasnega glasovanja, ni bilo gneče.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča

07. 07. 2021 09.41

Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Taksisti bodo stanovalce domov starejših brezplačno odpeljali na referendum

07. 07. 2021 13.21

V Sindikatu taksistov pri ZSSS so ogorčeni nad zapleti glede glasovanja stanovalcev domov starejših občanov na nedeljskem referendumu o noveli zakona o vodah. Ker ocenjujejo, da jim je bilo onemogočeno glasovanje po pošti, jih bodo v nedeljo iz domov starejših občanov brezplačno vozili na volišča, so sporočili.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'

07. 07. 2021 11.21

Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Rok za prijavo za glasovanje na domu ali voliščih omnia se izteka

07. 07. 2021 06.20

Pred referendumom o noveli zakona o vodah se izteka rok za prijavo še za nekatere posebne oblike glasovanja. Volivci, ki bi želeli v nedeljo glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča ali na domu, lahko to še danes sporočijo okrajni volilni komisiji. Še danes in v četrtek pa lahko volivci svoj glas oddajo tudi predčasno.

Na koncertu Nosil bom rdečo zvezdo tudi aktivistka Svetlana Makarović

06. 07. 2021 20.56

Aktivizem imajo v krvi tudi nastopajoči na nedavnem koncertu Nosil bom rdečo zvezdo s Svetlano Makarović na čelu. Kar nekaj besed so namenili prav nedeljskemu referendumu in aktivistom. Letos jih je sicer že drugo leto malce "zalilo", a borcev nič ne ustavi, pravijo.

Vid Valič in Boštjan Gorenc Pižama pripravila skeč o noveli zakona o vodah

06. 07. 2021 20.55

Tako v Sloveniji kot tudi po svetu se številni znani obrazi angažirajo za okoljske teme. Pri nas sta se pred referendumom o noveli zakona o vodah na socialnih omrežjih izpostavila tudi komika Vid Valič in Boštjan Gorenc Pižama. Vid Valič je z ekipo prijateljev ustvaril viralni skeč, kakšna je prihodnost slovenskih voda čez 10 let.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

06. 07. 2021 06.26

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna

06. 07. 2021 12.56

Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

Novela zakona o nalezljivih boleznih vladni izgovor za še več nadzora in omejitev?

06. 07. 2021 09.49

Novela zakona o nalezljivih boleznih (upravičeno) razburja. Medtem ko je njen namen, da se z njo uresniči odločba ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne, pa opozicija opozarja, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov, kot so omejitev gibanja, prepoved določenih dejavnosti, obvezno nošenje mask itd., prav tako širi pooblastila inšpektorjev. V opoziciji novele ne bodo podprli, hkrati pa opozarjajo, da se zakon sprejema po hitrem postopku, brez javne razprave, o zakonu pa očitno ne bo mogoče razpisati referenduma.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka

05. 07. 2021 06.49

Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Druga protestna ljudska skupščina: 'Čas je, da vzame ljudstvo zadeve v svoje roke'

02. 07. 2021 20.14

Na Trgu republike spet poteka shod petkovih protestnikov, ki se tokrat odvija v znamenju druge protestne ljudske skupščine. Njen namen je krepitev zavezništva civilne družbe, nadgradnja vizije prihodnosti Slovenije in skupna zasnova konkretnih prihajajočih akcij. "Petkovi protesti zadnje leto in pol ves čas odpirajo prostor za naslavljanje različnih problematik, ki jih s svojim delovanjem in diskurzom povzroča strahovlada Janeza Janše," sporočajo ob tem.

'Letak strank SDS, NSi in SMC o zakonu o vodah poln laži'

02. 07. 2021 16.22

Letak, ki so ga gospodinjstvom ob referendumu o noveli zakona o vodah poslale stranke SDS, NSi in SMC, je poln laži, ljudje pa so zato zmedeni in ne vedo, kaj pomeni glas za ali glas proti noveli, pravijo v Gibanju za pitno vodo, ki je pobudnik referenduma. "Glas proti noveli je glas proti uničevanju narave," so poudarili.

Predčasno glasovanje v Ljubljani bo potekalo na Gospodarskem razstavišču

02. 07. 2021 10.21

Predčasno glasovanje o zakonu o vodah za 14 volilnih okrajev na območju Upravne enote Ljubljana bo kljub temu, da je sedež na Linhartovi cesti 13, potekalo na Gospodarskem razstavišču, opozarjajo na upravni enoti.

Rok za glasovanje po pošti iz Slovenije se izteka

30. 06. 2021 07.10

Pred referendumom o zakonu o vodah se danes izteče rok, do katerega lahko volivci zahtevajo glasovanje po pošti iz Slovenije. To velja za volivce v domovih za starejše, bolnišnicah in zaporih, po pošti pa lahko glasujejo tudi invalidi.