referendumsko

Vlada ugodila vlagateljem
28. 03. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju četrte redne seje skušal znova potrditi zakon o telekomunikacijah. Že na dopoldanskem delu seje pa se je spet pokazalo, da tudi stranke v koaliciji niso usklajene glede načina vračanja preveč vloženega denarja v telefonsko omrežje. Liberalni demokrati z e ministrom Gantarjem na čelu so znova zagotavljali, da je dikcija, ki je bila v zakonu zapisana kot 156. člen, zadovoljiva. In da naj torej vlada v šestih mesecih državnemu zboru predloži poseben zakon.

Uspešna referendumska pobuda
20. 03. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je določil 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki jo je včeraj vložil predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik. Prvi dan roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov začne teči v ponedeljek, 26. marca, zadnji dan roka za zbiranje podpisov pa je četrtek, 24. maj.

Pobuda še petič v parlamentu
19. 03. 2001 00.00
Predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske (DSŠ) Albert Erjavičnik je dopoldne v DZ vložil že peto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, tokrat podprto s 313 zbranimi podpisi. Za razliko od predhodnih štirih pobud predsednik DZ Borut Pahor - kot je napovedal ob zavrnitvi četrte vložene pobude - predlagatelje ni osebno sprejel. Pahor se je tako odločil, ker vlagatelji niti v četrtem poskusu niso uspeli zbrati 200 potrebnih podpisov volivcev, ki šele omogočajo, da se začne zbiranje 40.000 podpisov.

Nova referendumska pobuda
12. 03. 2001 00.00
Predstavniki zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske in Socialne liberalne stranke so danes predsedniku državnega zbora (DZ) Borutu Pahorju predali že četrto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, podprto z 288 podpisi. Predsednik DZ je vlagatelje pobude ob tem opozoril, da je referendum ustavni instrument ter da je "naša skupna odgovornost, da se z nepopolnimi vlogami ne devalvira omenjenega instituta, ki je pomemben element neposredne demokracije".

Pobuda za potrditveni referendumu o PCP
28. 02. 2001 00.00
Nova stranka je ob podpori nekaterih sindikatov vložila pobudo za potrditveni referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Vložili so potrebnih 200 podpisov na podlagi katerih bo predsednik državnega zbora določil, do kdaj morajo zbrati podporo 40.000 državljanov za razpis potrditvenega referenduma.

Referendumsko pobudo bo treba dopolniti
29. 01. 2001 00.00
Predlagatelji pobude za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI) bodo morali pobudo dopolniti - parlamentarni sekretariat za zakonodajo in pravne zadeve je namreč v svojem mnenju opozoril, da je v pobudi, ki jo je v petek v imenu petih zunajparlamentarnih strank v DZ vložil predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik, zastavljeno vprašanje opredeljeno preveč splošno in nejasno, da bi izpolnjevalo zakonsko določena merila.

Županja proti uporabi lisic
11. 01. 2001 00.00
Ljubljanska županja Vika Potočnik meni, da so bile nekatere njene izjave v zvezi s ponovno uvedbo lisic na ljubljanske ulice in referendumom o njihovi uporabi izkrivljene. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bila vedno proti uporabi lisic in pajkov kot edinega sredstva za urejanje mirujočega prometa v prestolnici. Po njenih besedah se na MOL pri uvajanju lani sprejetega odloka o cestno prometni ureditvi držijo pravnih norm, sedaj pa čakajo na odločitev upravnega sodišča, na katero so Mateja Klarič in skupina podpisnikov referendumske pobude v zvezi z uporabo lisic vložili zahtevo za preizkus županjine odločitve, s katero je referendumsko pobudo zavrnila iz formalnih razlogov. Z uvajanjem odloka želi MOL v Ljubljani zagotoviti sožitje in varnost v prometu, kot je še povedala Potočnikova, pa jo veliko prebivalcev prestolnice sprašuje, zakaj mesto popušča pri uvajanju novosti.

Zakonodajnega referenduma ne bo
18. 12. 2000 00.00
Opolnoči se izteče rok za zbiranje podpisov podpore pobudi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vladi, ki jo je 24. novembra v državni zbor vložila skupina 258 volivcev s prvopodpisanim Boštjanom Cizljem. V času aktivnega zbiranja podpisov so pobudniki in državljani, ki so želeli oddati svoj podpis in s tem tudi pobudo, naleteli na kopico težav, pojasnjuje Cizelj. Pri tem navaja zavestno kršenje zakona o varovanju osebnih podatkov s strani službe državnega zbora ob vložitvi 258 podpisov pobudnikov, zaplete v zvezi z obrazci na upravnih enotah, neustrezen odnos uradnikov na upravnih enotah itd.

Pobuda za razpis zakonodajnega referenduma
24. 11. 2000 00.00
Skupina 258 volivcev s prvopodpisanim Boštjanom Cizljem iz Ljubljane je v Državni zbor vložila pobudo za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vladi, ki jo je DZ sprejel minuli petek. Referendumsko vprašanje naj bi se glasilo: "Ali ste za to, da se potrdi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o vladi RS?" Predsednik DZ Borut Pahor je že napovedal, da bo ravnal v skladu z zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi. Sekretariatu DZ za pravne zadeve je v vsebinsko presojo že poslal dobljene dokumente

Četrtne skupnosti z januarjem 2002
21. 11. 2000 00.00
Ljubljanski mestni svet se je seznanil s poročilom o izidu svetovalnega referenduma, ki je potekal 15. oktobra in na katerem so še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotavljali interes meščanov v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti. Po pojasnilih vodje mestnega oddelka za lokalno samoupravo Vojka Gruenfelda bodo predvidoma vsi potrebni akti za delovanje načrtovanih 17 četrtnih skupnosti na območju mestne občine nared do konca naslednjega leta, s 1. januarjem 2002 pa bi četrtne skupnosti lahko že začele delovati.

V Ljubljani poteka tudi svetovalni referendum
15. 10. 2000 00.00
Na območju mestne občine Ljubljana se je ob 7. uri odprlo 241 volišč, na katerih bo približno 215.293 volilnih upravičencev vse do 19. ure lahko glasovalo tudi na svetovalnem referendumu. Na območju ljubljanske mestne občine so namreč sočasno z državnozborski volitvami pripravili tudi svetovalni referendum, na katerem bodo v skladu z zakonom o lokalni samoupravi še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotovili interes meščanov v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti.

Zavrnjeni pobudi za oceno ustavnosti volilne zakonodaje
22. 09. 2000 00.00
Ustavno sodišče je zavrnilo pobudi za začetek postopka za oceno ustavnosti določb zakona o volitvah v DZ in odloka o razpisu rednih volitev v DZ. Zavrglo pa je pobudi za začetek postopka ocene ustavnosti določb ustavnega zakona o dopolnitvi 80. člena ustave ter odloka o razglasitvi tega ustavnega zakona.

Vstop v EU za Slovenijo ni cilj
16. 09. 2000 00.00
Slovenska politika se že od leta 1992 ukvarja predvsem s približevanjem EU, zanemarja pa razvoj in nacionalne interese Slovenije. Hitenje Slovenije pri vključevanju v EU povzroča vrsto težav, ki bi se jim z bolj premišljeno, a počasnejšo politiko iskanja soglasja lahko izognili.

Priprave na svetovalni referendum
15. 09. 2000 00.00
Z današnjim dnem so začneli teči roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo svetovalnega referenduma, na katerem bodo v skladu z zakonom o lokalni samoupravi še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotovili interes meščanov v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti. Referendum bo potekal na celotnem območju občine sočasno z državnozborskimi volitvami, 15. oktobra. Sklep o razpisu svetovalnega referenduma in določitvi referendumskih območij za ustanovitev četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini, ki ga je ljubljanski mestni svet sprejel na seji pred tednom dni, je bil objavljen v najnovejši številki uradnega lista.

Poslanci polemično o spremembi ustave
25. 07. 2000 21.09
Poslanke in poslanci DZ so danes še vedno razpravljali o predlogu za spremembo 80. člena ustave. V prvem delu so za govornico nastopili predvsem poslanci SDS, ki so navajali razloge za po njihovem prepričanju nesprejemljivost ustavnih sprememb, s katerimi naj bi želeli poslanci SLS+SKD, LDS, ZLSD in DeSUS zaobiti odločbo ustavnega sodišča in referendumsko voljo volivcev. Zagovorniki sprememb ustave pa med drugim poudarjajo, da se bo le tako mogoče na jesenskih parlamentarnih volitvah izogniti dvomu v legitimnost volilnega sistema.

Pučnik o predlogu spremembe ustave
24. 07. 2000 18.32
Odbor za zaščito ustave je zaskrbljen zaradi odločitve ZLSD, DeSUS, LDS in SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o podpori predlogu Mirana Potrča (ZLSD), da se s ''kozmetičnimi popravki'' v ustavo zapiše proporcionalni volilni sistem, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik tega odbora Jože Pučnik. Omenjeni volilni sistem je bil po njegovih besedah na referendumu leta 1996 ''strahotno'' poražen, saj je zanj glasovalo le ''približno deset tisoč volivcev, v nasprotju z večinskim dvokrožnim volilnim sistemom, ki ga je podprlo približno pol milijona volivcev''. Takšen predlog, pravi Pučnik, je torej v nasprotju z referendumsko odločitvijo, ki jo je potrdilo tudi ustavno sodišče. Po prepričanju odbora zato ni dopustno, da bi zakonodajna oblast preglasovala sodno, ko gre za varovanje človekovih pravic, referendumska odločitev pa bi morala biti bistveno napotilo poslancem pri kakršnikoli spremembi ustave.

Najtežje je vprašanje o volitvah
10. 07. 2000 14.07
Za podpredsednika SDS Milana Zvera je vprašanje o tem, kakšen bo razplet parlamentarne razprave o volilni zakonodaji, ki se začenja v tem tednu, najtežje v tem trenutku. Nihče pravzaprav natančno ne ve, kakšna bo usoda reforme volilnega sistema, in sicer zaradi ''dokaj zamegljene situacije''.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Referendum v Italiji
21. 05. 2000 19.11
V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Volilni upravičenci bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

Drnovšek ne rešuje ključnega problema?
04. 04. 2000 21.02
Prvak SDS Janez Janša je med sinočnjo izredno sejo strankinega izvršilnega odbora, na kateri ta obravnava zahtevo predsednika vlade Janeza Drnovška za glasovanje o zaupnici vladi in njegov predlog za imenovanje liste novih ministrov, v izjavi za novinarje povedal, da je premierov predlog po oceni članov izvršilnega odbora sicer ''poskus, da se poseže v nakopičene probleme pri funkcioniranju izvršilne oblasti, vendar pa predlog posega samo v manjši del problemov''.

Zakon o referendumu ni v neskladju z ustavo
17. 03. 2000 17.45
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti zakona o referendumu in ljudski iniciativi, začetem na pobudo podpisnikov za zbiranje podpisov pod zahtevo za razpis referenduma o volilnem sistemu, odločilo, da 12. člen zakona ni v neskladju z ustavo. Omenjeni člen v obdobju enega leta pred rednimi volitvami omejuje razpis zakonodajnega referenduma, ki se nanaša na volitve v državni zbor.

INTERFET prvič na zahodu V Timorja
01. 10. 1999 13.38
Mednarodne mirovne sile na Vzhodnem Timorju (INTERFET) so danes začele preiskovalno misijo na zahodnem delu Vzhodnega Timorja, kjer je domnevno gnezdo proindonezijskih milic, so sporočili vojaški viri.

Janša predlaga spremembo zakona
19. 09. 1999 20.17
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je za v obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku vložil predlog za noveliranje zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Svet SKD za dvokrožni večinski volilni sistem
30. 03. 1999 22.10
Svet Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) se je na današnji seji seznanil z odločitvijo ustavnega sodišča, po kateri je na referendumu zmagal večinski volilni sistem. Tiskovni predstavnik stranke Valentin Hajdinak je za STA povedal, da je stranka vedno zagovarjala referendumsko voljo ljudi, zato tudi v tem primeru zagovarja oz. vidijo kot edini sprejemljiv dvokrožni večinski volilni sistem.

Brez dogovora tudi na drugem sestanku o spreminjanju volilne zakonodaje
17. 03. 1999 07.47
Predsedniki parlamentarnih strank tudi na drugem sestanku o spreminjanju volilne zakonodaje in v tej luči tudi morebitnih ustavnih spremembah niso dosegli dogovora, kljub temu pa naj bi nekatere zadeve vendarle bolj poglobljeno obravnavali, tako da bi lahko na naslednjem skupnem sestanku predvidoma lahko dosegli tudi večstranski napredek. Predsedniki strank naj bi se predvidoma vnovič srečali čez štirinajst dni, do takrat pa bodo stranke opravile več bilateralnih pogovorov. V strankah naj bi tako preverili, ali je možno referendumsko odločitev dopolniti s t.i. paralelnim sistemom, ki pa vodi k širitvi parlamenta.

Vrh LDS o spreminjanju volilnega sistema
15. 03. 1999 19.15
Pred torkovim sestankom predsednikov parlamentarnih strank o spremembi volilne zakonodaje se je nocoj za zaprtimi vrati sešlo vodstvo Liberalne demokracije Slovenije, ki naj bi se opredelilo do predlogov za spremembo volilnega sistema.

Koprska peticija državnemu zboru
20. 11. 1998 12.41
Dvanajst pobudnikov iz vrst kandidatov za župana in iz tistih strank in list, ki so s svojimi kandidati doslej sodelovale v včeraj prekinjenih volilnih postopkih v Mestni občini Koper, je na današnjem sestanku oblikovalo na državni zbor (DZ) naslovljeno peticijo z geslom Združeni za enotno občino Koper in za uveljavitev volilne pravice.