regulacije cen

Fosilni ujetniki v imenu energetske krize
07. 07. 2022 14.34
Ob podražitvah energije, ki jim ni videti konca, postajamo fosilni ujetniki, opozarjajo nevladne organizacije. Odprava okoljskih dajatev, ki so namenjene zeleni tranziciji in modernizaciji prometa, ni okoljsko vzdržna. Reševanje energetske krize in problema energetske draginje mora zato biti nujno tudi trenutek osvobajanja ljudi od fosilnih goriv in fosilne industrije, opozarjajo. Organizacije so Ministrstvu za infrastrukturo posredovale predloge kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov, ki povezujejo reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko.

Petrol s septembrom v dvig cene elektrike in plina
07. 07. 2022 14.20
Petrol, drugi največji ponudnik elektrike in četrti največji ponudnik plina v državi, bo s 1. septembrom podražil elektriko in plin za gospodinjstva. S tem bo sledil tekmecem, ki dodatno prilagajajo cene zaostrenim razmeram na energetskem trgu v luči vojne v Ukrajini in njenih posledic. Pričakovanja za cene v prihodnjem letu so še bistveno višja.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami
01. 07. 2022 11.29
Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali
23. 06. 2022 11.58
Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
22. 06. 2022 11.27
Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Po predlogu neobdavčena kilometrina za prevoz na delo od julija 0,21 evra
22. 06. 2022 13.47
Poleg omilitvenih ukrepov, o katerih bo v četrtek odločala vlada, predvidevajo tudi zvišanje neobdavčenega zneska povračila stroškov za prevoz na delo. Po predlogu Ministrstva za finance, ki je objavljen med vladnimi gradivi, naj bi se povračilo z zdajšnjih 0,18 evra s 1. julijem zvišalo na 0,21 evra na kilometer. Za šest centov na 0,43 evra je medtem v vladnem gradivu predviden dvig zneska kilometrine za povračilo stroškov na službenem potovanju.

Potrošniki prepuščeni na milost in nemilost naftnih trgovcev?
22. 06. 2022 06.00
Kaj ob kaosu na bencinskih črpalkah, kjer tudi v torek ponekod ni bilo goriva, sploh preostane potrošniku? Ali jim sploh pripadajo kakšne pravice, če zaradi izpada goriva ne morejo na primer pravočasno v službo ali na sestanke? In kaj v Zvezi potrošnikov svetujejo pri nakupovanju hrane, ki je vse dražja? Potrošniki se namreč znova držimo za denarnice. S poskokom cen goriv lahko namreč pričakujemo, da bodo poskočile tudi cene hrane, če vlada ne bo ukrepala in našla kompromisa z avtoprevozniki.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu
21. 06. 2022 13.33
Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Pogonska goriva odslej dražja
21. 06. 2022 06.22
Po državi so od danes dražja pogonska goriva. Na bencinskih servisih zunaj omrežja avtocest in hitrih cest je cena 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva omejena, in sicer na 1,755 oz. 1,848 evra za liter. Bencin je tako dražji za 19,5 centa oz. 12,5 odstotka, dizel pa za 18 centov oz. 10,8 odstotka. Drugod cene določajo trgovci sami. Regulacija cen v Sloveniji in na Hrvaškem bo po ocenah uprave energetske družbe Petrol negativno vplivala na dobičkonosnost v prvem polletju. Bruto dobiček skupine Petrol bo v primerjavi s planom nižji za 53 milijonov evrov, EBITDA za 79 milijonov, čisti dobiček pa za 54 milijonov evrov.

Težave z gorivi vse do petka? Golob: To je škandal v vseh pogledih
20. 06. 2022 07.16
Polomija s pomanjkanjem goriva na bencinskih servisih se je nadaljevala tudi z začetkom novega tedna. Ob fiasku, ki se je dogajal na bencinskih črpalkah širom Slovenije, se je odzval tudi premier Robert Golob. "To je škandal v vseh pogledih," je komentiral razmere. Petrol je medtem podal pojasnila, zakaj prihaja do težav in zastojev z dobavo goriv na črpalkah. Da na povprečnem prodajnem mestu zaradi visokega povpraševanja novo dobavljeno cisterno izpraznijo tudi v roku treh ur, je dejala predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popovič. Težave pa bi se lahko pojavljale vse do petka ali še dlje.

Bencin in dizel zunaj avtocest dražja za nekaj manj kot 20 centov
20. 06. 2022 16.11
Znane so cene goriv, ki bodo veljale po začetku regulacije. S torkom bomo tako za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest odšteli 1,755 evra, za liter dizelskega goriva pa 1,848 evra. Obe gorivi bosta tako dražji za nekaj manj kot 20 centov. Nove cene bodo veljale do 4. julija.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00
Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Petrol in OMV prikimavata vladi: 'Zdaj veljaven ukrep je nevzdržen'
16. 06. 2022 13.14
V Petrolu in OMV Slovenija so za zdaj še zadržani glede odločitve vlade o uvedbi delne regulacije cen pogonskih goriv. Kot pravijo v podjetjih, bodo ukrepe komentirali, ko se bodo z njimi celotno seznanili oz. bodo lahko razumeli, kakšni so njihovi učinki na poslovanje. V Petrolu odpravo dosedanjega ukrepa reguliranja cene sicer pozdravljajo.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili
15. 06. 2022 22.18
Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

Kakšne bodo cene goriv po uveljavitvi ukrepov?
15. 06. 2022 16.52
Vlada znova uvaja regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter ob tem sprošča marže in cene goriva na avtocestah. S tem želijo Slovenijo približati cenam pri njenih sosedah, predvsem Hrvaški. Kakšne cene lahko torej pričakujemo po uveljavitvi režima, 21. junija? To je edina prava pot v tem trenutku, na regulacijo marž zunaj avtocest pravi dekan Fakultete za energetiko Sebastijan Seme. Cene bodo namreč šle navzgor, a meni, da dvig ne bo drastičen. Na drugi strani pa razburjeni prevozniki.

'Ceno dveh evrov za liter lahko pričakujemo tudi v Sloveniji'
15. 06. 2022 06.00
Kaj pripravlja Golobova vlada, da bo ublažila draginjo, podražitve bencina, dizla, plina, hrane, elektrike? Vlada je na mizo dala sveženj ukrepov za pogonska goriva. Vendar se je pet ministrov, ki sestavljajo delovno skupino, po sestanku zavilo v molk. Kaj to pomeni? Bo res konec regulacije cen goriva? In kaj to pomeni za voznike? Bodo cene spet zbezljale? Kaj bi morali storiti?

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke
14. 06. 2022 17.23
Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

Neuradno: vlada ne želi podaljšati regulacije cen pogonskih goriv
14. 06. 2022 19.33
Nafta, elektrika, hrana in plin – v tem vrstnem redu se namerava na vse višje cene odzvati Golobova vlada. Delovna skupina, ki pripravlja ukrepe, je imela tokrat na mizi prvi sveženj.

Boj proti draginji: 'Vsi bomo morali ugrizniti v to kislo jabolko'
06. 06. 2022 19.38
Živilski in naftni trgovci ter distributerji in proizvajalci električne energije naj bi uradna povabila na pogovore z vladno skupino prejeli v naslednjih dneh. Pogovore večinoma pozdravljajo, svoje vloge pri iskanju rešitev za blaženje učinkov draginje pa še ne želijo opredeliti. Konkretneje so se odzvali le sindikati, ki vladi predlagajo uskladitev minimalne plače in popravek uredbe, ki ureja višino povračil stroškov v zvezi z delom.

Delovna skupina bo pripravila ukrepe za premagovanje draginje
06. 06. 2022 16.51
V torek bo oblikovana delovna skupina za pripravo ukrepov za premagovanje draginje energentov in hrane, ki jo bodo sestavljali premier Robert Golob, gospodarski minister Matjaž Han, infrastrukturni minister Bojan Kumer in kmetijska ministrica Irena Šinko s strokovnimi ekipami.

Kumer uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo
31. 05. 2022 10.39
Kandidat za ministra za infrastrukturo Bojan Kumer je uspešno prestal zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Po prestrukturiranju vlade bo predvidoma prevzel vodenje ministrstva za podnebje in energijo, infrastrukturni resor pa bo vodila Alenka Bratušek. Slednja bo do prestrukturiranja na infrastrukturnem ministrstvu državna sekretarka.

Zaslišanja ministrskih kandidatov: Arčonu, Hanu, Duhovi, Papiču in Jevšku zelena luč
28. 05. 2022 07.11
Pred pristojnimi delovnimi telesi v DZ so se začela zaslišanja kandidatov za ministre. Prva sta se predstavila kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han in za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, oba sta uspešno prestala zaslišanje. Po zaslišanju je člane odbora prepričal tudi kandidat za ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Aleksander Jevšek. Uspešna sta bila tudi Emilija Stojmenova Duh in Igor Papič.

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več
25. 05. 2022 22.53
Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Skupina Petrol podvojila prihodke, od države terjajo 51 milijonov evrov
20. 05. 2022 10.00
Skupina Petrol je v prvem letošnjem četrtletju ustvarila 1,9 milijarde evrov prihodkov, kar je 112 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček pri 32,4 milijona evrov je višji za 17 odstotkov, medtem ko se je dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo zvišal za 21 odstotkov na 65,6 milijona evrov. Ob tem je Petrol zaradi regulacije cen oddal odškodninski zahtevek v višini 51,3 milijona evrov.

Za tri mesece določena najvišja cena 95-oktanskega bencina in dizla
11. 05. 2022 06.22
V državi so znova omejene cene bencina in dizelskega goriva. Vlada se je tako odločila zaradi pričakovanih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen. Dodatne motnje se Evropi obetajo na trgu energentov, potem ko je Ukrajina napovedala ustavitev tranzita tretjine ruskega plina v Evropo.

Ponovna regulacija cen goriv: za bencin 1,56 evra, za dizel 1,668 evra na liter
10. 05. 2022 15.42
Vlada se je po občutni podražitvi pogonskih goriv v zadnjih dneh vnovič odločila za regulacijo cen, so sporočili z gospodarskega ministrstva. Ta naj bi začela veljati dan po objavi v uradnem listu, najverjetneje že z jutrišnjim dnem. Uredba je bila danes objavljena v uradnem listu in bo začela veljati v sredo. Omejitev cen bo veljala tri mesece, do vključno 10. avgusta.

Cene naftnih derivatov znova navzgor, tokrat se je občutneje podražil bencin
10. 05. 2022 10.25
Cene naftnih derivatov so se spet zvišale. Tokrat so se občutneje, za med 6,0 in 6,5 centa na liter, zvišale cene 95-oktanskega bencina, precej manj izrazita je bila podražitev dizla. Najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Robert Golob medtem že napoveduje vnovično regulacijo cen, delno tudi v kombinaciji s subvencioniranjem. GZS pa vlado poziva, naj na trg naftnih derivatov začasno in razumno poseže z regulatornimi ukrepi.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Cene pogonskih goriv še naraščajo, država pred izzivom ukrepanja
05. 05. 2022 17.51
Cene 95-oktanskega bencina in dizla so se po prvomajskem zaključku 45-dnevne cenovne regulacije ta teden še dvignile. Pritisk na cene naftnih derivatov bo po pričakovanjih ostal velik, še posebej ob embargu na uvoz ruske nafte. Država je pred izzivom ukrepanja, bodisi s posegom v dajatve, z regulacijo marž, ali s subvencijami.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'
04. 05. 2022 15.35
Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.