rekel si

Prireditve v Mestu žensk
09. 10. 2000 00.00
Maggie Humm, profesorica za ženske študije na University of London, bo ob 17. uri v predavalnici E8/9 v Cankarjevem domu na predavanju Družinski portreti Virgine Woolf: Preobrazba spomina povzela, kaj je V. Woolf napisala o fotografiji v svojih dnevnikih in pismih in razpravljala o njenih teorijah o kinematografiji in modernističnih estetikah. Njeno področje sicer vključuje ženske pisave v 20. stoletju, film, feministične teorije in kritiko, umetnost in avtobiografije modernističnih avtoric. Ob 20. uri se bo v Slovenskem mladinskem gledališču s tremi soli predstavila najpomembnejša koreografinja portugalskega plesa devetdesetih Vera Mantero. Ena skrivnostna stvar, je rekel e.e. cummings je hommage tropski sireni pariških kabaretov dvajsetih let Joséphine Baker ali: Vse, kar ste si želeli vedeti o Joséphine, pa si niste upali niti pomisliti. Olimpija je svojska parafraza Manetove slike. V solu Kaj če bi najprej plesala…

Kolesarja Huptman in Murn solidna
27. 09. 2000 00.00
Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Se bo Alec Baldwin izseli?
19. 09. 2000 00.00
George W. Bush ne bo edini, ki se bo preselil v novo hišo, če bo novembra zmagal na predsedniških volitvah v ZDA. Igralka Kim Basinger je za revijo Focus izjavila, da je njen mož, Alec Baldwin, igralec in aktivist Demokratske stranke, resno mislil, ko je rekel, da bo zapustil ZDA, če bo republikanski kandidat Bush zmagal. "Alec je največji moralist, kar jih poznam in vedno stoji za svojo besedo," je izjavila. Ko so jo vprašali, če se bo preselila z njim, je Basingerjeva odvrnila: "Lahko si predstavljam, da bi Alec uresničil svojo grožnjo. Potem bi morala tudi jaz oditi."

Sporočilo iz steklenice se je vrnilo
23. 08. 1999 13.10
Podčastnik belgijske mornarice Pierre Latinis je leta 1957 v morje vrgel steklenico s sporočilom. Bil je na poti med Škotsko in Kanado, dobro zaprta steklenica za limonado pa je nedavno tega pristala na obali v Reykjaviku. Kot je poročal flamski dnevnik Het Laatste Nieuws, so sporočilo prek belgijskega veleposlaništva na Norveškem vrnili pošiljatelju. Ta je povedal, da je dobil zamisel za ustekleničeno pošto pri urjenju na britanski letalonosilki. ''Takrat sem si dopisoval z nekaterimi kanadskimi deklicami in upal sem, da bo katera od njih morda našla moje sporočilo,'' je rekel Latinis.

Criville s pomočjo do zmage
23. 05. 1999 20.21
Španski motociklistični zvezdnik Alex Criville je z novo zmago dokazal, da je po poškodbi Avstralca Micka Doohana ter številnih napakah svojih tekmecev glavni kandidat za naslov svetovnega prvaka v kraljevskem razredu. Pri dirkačih, ki sedijo na motociklih do 125 ccm, je slavil Italijan Roberto Locatelli, v četrtlitrskem razredu pa je bil najhitrejši Japonec Tohu Ukawa.

Rodman še brez pogodbe
04. 02. 1999 11.00
Dennis Rodman, najboljši skakalec v NBA, še vedno nima pogodbe z nobenim od severnoameriških košarkarskih klubov. Največje zanimanje zanj sta nazadnje pokazali ekipi Los Angeles Lakers in Houston Rockets.

Bela hiša ima novega stanovalca
11. 12. 1997 08.10
Ljubezen na prvi pogled in Bela hiša je dobila novega stanovalca - trimesečnega rjavega labradorčka, za zdaj še brez imena, so sporočili iz urada ameriškega predsednika. Po odhodu brucke Chelsee Clinton na kolidž v Kaliforniji, kjer študira kirurgijo, predsedniški par v pusti Beli hiši tare sindrom "praznega gnezda," je potožila mama Hillary. Tiskovni predstavnik predsednika Billa Clintona, Michael McCurry, pa pravi drugače; predsednik naj bi si zaslužil vsaj enega zvestega prijatelja v Washingtonu in če ne drugače, bo poslej lahko užival v sprehodih s psom. "Če hočeš prijatelja v Washingtonu, si kupi psa," je bojda rekel že 33. predsednik ZDA Harry Truman. Prvi ameriški mačkon Socks je po McCurryu novico o prišleku "kar dobro" sprejel, v Beli hiši pa se bodo potrudili, da bo čim laže prebolel čustveni pretres.