renče-vogrsko

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53
Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna
01. 08. 2022 12.45
Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Vročina se bo stopnjevala: temperature vse do 38 stopinj Celzija
01. 08. 2022 10.02
Po manjši osvežitvi, ki smo je bili deležni v preteklih dneh, se bodo temperature v tem tednu zaradi vročega afriškega zraka znova dvignile, ponekod do 38 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo v četrtek in petek, ob koncu tedna pa nas bodo morda spet nekoliko ohladile krajevne plohe in nevihte. Obilnejšega deževja še ni na vidiku, prav tako dolgotrajnejših ohladitev.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno
30. 07. 2022 07.29
Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Požar na Velikem Ovčnjaku pod nadzorom, na delu ostaja več kot 100 gasilcev
27. 07. 2022 06.31
Na 13. dan požara je na Krasu zagorelo še na območju, kjer do zdaj ni gorelo. Novo žarišče se je pojavilo na hribu Veliki Ovčnjak, požar se je zaradi močne burje širil proti Železnim vratom. Naselja vseeno niso bila ogrožena. S plameni se je na terenu spopadlo okoli 180 gasilcev, pri gašenju sta pomagala tudi dva helikopterja. Požar je pod nadzorom, je zvečer pred menjavo gasilskih enot povedal vodja dnevne intervencije Blaž Turk. Ponoči bo na tem območju nekaj več kot 100 gasilcev. Stanje na velikem požarišču, kjer je ogenj divjal od prejšnjega petka, je pod nadzorom in stabilno, je pa popoldne znova zagorelo na italijanski strani v bližini Opatjega sela.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26
Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32
V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj
26. 07. 2022 07.51
Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje
24. 07. 2022 17.08
Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

V boju z ognjeno pošastjo, ki Kras spreminja v pepelnato puščavo
24. 07. 2022 07.37
Nanos je za popotnike med Primorsko in Notranjsko vedno predstavljal neko ločnico. Prehod, ko te je sonce zapustilo, podal pa si se v meglo. A če je ta občutek običajno spremljal tiste, ki so se podajali proti Ljubljani, pa je trenutno ravno obratno. V zraku lahko vonjaš ogenj in saje, z neba sneži pepel in še sončna svetloba je izgubila svojo lepo zdravo barvo. Namesto tega ima pridih sivine, ki je te dni zajela goriško regijo ter upepelila dobršen del kraške pokrajine. V nedeljo navsezgodaj zjutraj je gasilcem na pomoč priskočila mati narava – padel je dež, vendar le malo namočil presušeno zemljo.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje
23. 07. 2022 07.15
Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Ognjeni zublji pogoltnili kočo pri Renčah
23. 07. 2022 11.01
V določenih zaselkih na Krasu je ogenj prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče - Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved tudi za danes ni obetavna.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'
22. 07. 2022 06.05
"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Kozarec z vnetljivo snovjo, neznanec na vespi ... Policija: Nič od tega ni res
22. 07. 2022 15.37
Policija v zvezi s požari na Krasu prejema različne informacije in vsako tudi preveri. Veliko je namreč ugibanj o tem, da je na delu požigalec – med drugim so prejeli namige o neznancu na vespi, o najdenem kozarcu z netilnim sredstvom in vozniku z novomeškimi registrskimi oznakami, ki je odpeljal s kraja. "Za zdaj so se vse informacije izkazale za neresnične," pravijo. So pa na enem od začetnih pogorišč našli odvrženo staro steklovino, ki bi v kombinaciji z vremenom lahko bila kriva za to, da je zagorelo. Policija zagotavlja tudi, da varuje evakuirane vasi, da ne bi prihajalo do premoženjske kriminalitete.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo
21. 07. 2022 10.42
Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Pomoč pri vzpostavitvi preseke: 'Odzvala se je cela Vipavska dolina'
21. 07. 2022 11.50
Velikodušnost ljudi ne pozna meja. Po tem, ko so za gasilce na Krasu zbirali hrano in pijačo, so se odločili, da jim bodo na pomoč priskočili tudi na drugačne načine. Med drugim so se odzvali klicu na pomoč občine Renče-Vogrsko. Skupaj s civilno zaščito in Slovenskimi državnimi gozdovi so se namreč odločili narediti preseko, s katero želijo omejiti širjenje požara. Na poziv se je v le nekaj kratkih urah odzvalo neverjetnih 200 ljudi.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?
21. 07. 2022 12.52
Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51
Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val
20. 07. 2022 08.05
Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
20. 07. 2022 07.02
Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
19. 07. 2022 07.57
Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši
18. 07. 2022 06.10
Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov
18. 07. 2022 09.30
56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

Požar na Krasu pod nadzorom: 'Imeli smo veliko srečo, da je bil helikopter na voljo'
15. 07. 2022 17.57
V okolici državne ceste Miren-Lokvica je zagorelo, šlo naj bi za obsežnejši požar, ki pa je bil do večera pod nadzorom. "Ob hitremu ukrepanju gasilcev, pomoči Slovenske vojske in italijanskega helikopterja, smo uspeli požar hitro omejiti," je dejal poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek. Požar sta okoli 120 gasilcem pomagala gasiti tudi helikopter Slovenske vojske in helikopter italijanske civilne zaščite. Na območju je čez noč ostala lokalna straža, saj se je požar še vedno gasil. Vzrok požara za zdaj še ni znan.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države
08. 07. 2022 15.06
V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano
06. 07. 2022 14.21
Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Isberg odpadke poleg v Volčji Dragi kopičil tudi drugod po Sloveniji
23. 02. 2022 13.53
Podjetje Isberg, ki je najelo proizvodne prostore družbe Martex v stečaju v Volčji Dragi in jih napolnilo z vrečami odpadkov, je podobno ravnalo tudi na več drugih lokacijah po Sloveniji. Inšpektorji so nezakonito skladiščenje odpadkov odkrili na več različnih lokacijah na Dolenjskem, povsem mogoče je, da je podjetje odpadke skladiščilo še kje.

Na Goriškem z zračno puško ustrelili in poškodovali psa
11. 02. 2022 16.48
V četrtek so policisti novogoriške policijske postaje obravnavali prijavo, da je bil v sadovnjaku med hišama z zračno puško ustreljen pes, ki je bil v dogodku poškodovan. Kasneje so psa oskrbeli pri veterinarju.