resolucija Mednarodne agencije za jedrsko energijo

Harazi: Iran nima jedrskega orožja

11. 09. 2003 00.00

Iranski minister za zunanje zadeve Kamal Harazi je v Sarajevu izjavil, da je Iran v celoti pripravljen sodelovati z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo in ob tem poudaril, da Iran nima jedrskega orožja.

Inšpektorji odpotovali v Irak

04. 06. 2003 00.00

Sedem inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je z Dunaja odpotovalo v Irak. V največjem iraškem jedrskem kompleksu Al Tuvajta bodo preverili radioaktivni material in ga tudi skušali zavarovati. V Irak pa so dopotovali prvi člani ekipe ameriških strokovnjakov, ki bodo pomagali pri iskanju orožja za množično uničevanje.

V Iraku razpustili vojsko

23. 05. 2003 00.00

Ameriška civilna uprava v Iraku je razpustila vojsko in varnostne organizacije, ukinila pa je tudi obrambno ministrstvo, saj naj bi tam zaposleni podpirali režim strmoglavljenega iraškega predsednika Huseina. Predstavniki ZDA in Mednarodne agencije za jedrsko varnost upajo, da bo misija inšpektorjev lahko že prihodnji teden odšla v Irak.

Rumsfeld za vrnitev inšpektorjev v Irak

21. 05. 2003 00.00

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je sporočil, da nima nič proti vrnitvi inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo v Irak. Inšpektorjev UNMOVIC-a Rumsfeld ni omenjal, bodo pa Američani v Irak povabili strokovnjake za preiskavo sumljivih tovornjakov.

ZDA predstavile popravljeno resolucijo

20. 05. 2003 00.00

ZDA so Varnostnemu svetu predstavile tretji, za članice sprejemljivejši, osnutek resolucije o umiku mednarodnih sankcij proti Iraku. V popravljenem predlogu so okrepile vlogo Združenih narodov pri oblikovanju novih iraških oblasti, osnutek pa kljub temu še vedno predvideva vodilno vlogo ZDA in Velike Britanije.

Napad 'zelo' verjeten

15. 03. 2003 00.00

Britanski zunanji minister Jack Straw je dejal, da je vojna v Iraku <em>"zelo verjetna"</em>, vendar ne <em>"neizogibna"</em>. Iraški predsednik še ima čas za izpolnitev zahtev o razorožitvi, toda čas teče, je še izjavil Straw. Iraške oblasti pa so v Irak povabile vodji inšpekcij, Hansa Blixa in Mohameda El Baradeja.

Francija in Rusija napovedali veto

10. 03. 2003 00.00

Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Ultimat ostal brez podpore

08. 03. 2003 00.00

Japonska in Avstralija sta podprli špansko-britanski-ameriški predlog resolucije, ki Iraku postavlja ultimat, da se do 17. marca razoroži. Rusija, Francija, Nemčija in Kitajska so ponovile nasprotovanje resoluciji, ki predstavlja 'neupravičen ultimat'. Bagdad pa zahteva, da OZN ukinejo embargo proti Iraku.

Powell: Irak se ne razorožuje

05. 03. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je prepričan, da bo Irak uničil vse rakete al-samud 2. Kot trdi Powell, se Bagdad ne namerava razorožiti, vendar le zavajati mednarodno javnost. Rusko napoved veta na novo resolucijo VS ZN pa so podprle tudi Kitajska, Nemčija in Francija.

Powell: Varnostni svet je nedejaven

24. 02. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je med obiskom Kitajske varnostni svet opozoril pred nedejavnostjo. Če Irak ne bo izpolnil obvez in če OZN kljub temu ne bodo ukrepali, <em>"potem bo to črn dan za Združene narode,"</em> je dejal Powell.

Varnostni svet želi mirno rešitev

19. 02. 2003 00.00

Na sedežu Združenih narodov se nadaljuje odprto zasedanje Varnostnega sveta o iraški krizi, ki ga je sklicala skupina neuvrščenih držav. Večina nastopajočih je včeraj podprla stališče Francije, Rusije in Kitajske, da se morajo inšpekcije v Iraku nadaljevati ter da še ni čas za vojno.

Drugi dan obiska v Bagdadu

09. 02. 2003 00.00

Vodji inšpektorjev Hans Blix in Mohamed El Baradej nadaljujeta dvodnevni obisk Iraka, ki sta ga označila za <em>"koristen in zelo pomemben"</em>. Blix je sporočil, da je njegov obisk prispeval k temu, da je Irak začel resneje obravnavati nerešena vprašanja.

El Baradej: To ni zadnja priložnost

08. 02. 2003 00.00

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Turška pomoč ZDA

06. 02. 2003 00.00

Turški parlament je odobril prenovo vojaških oporišč in pristanišč, ki jih želijo ZDA modernizirati in uporabiti ob morebitnem napadu na Irak. Severnoatlantski svet pa na izrednem zasedanju v Bruslju znova ni dosegel soglasja o podpori ameriškim načrtom.

Irak vabi inšpektorje na pogovore

30. 01. 2003 00.00

Irak je vodje mednarodnih inšpektorjev ZN povabil na pogovore pred naslednjim poročanjem Varnostnemu svetu ZN, ki je predvideno za sredino februarja. Premieri osmih evropskih držav pa so pozvali Evropo k enotni podpori ZDA pri prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

ZDA bodo počakale na poročilo

25. 01. 2003 00.00

Državni sekretar ZDA Colin Powell je dejal, da bo Busheva administracije "mirno" počakala na prvo celotno poročilo inšpektorjev ZN za orožje. Poročilo bo Bela hiša dobro preučila in se posvetovala z zaveznicami, pred morebitno odločitvijo o napadu na Irak.

ZDA lahko napadejo

23. 01. 2003 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z ameriškim kolegom Bushem dejal, da so najpomembnejši kriteriji za ocenjevanja položaja v Iraku sklepi inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem, ki jih bodo ti predstavili 27. januarja v VS ZN. ZDA pa ponavljajo stališče, da za napad ni potrebna nova resolucija Varnostenega sveta.

Irak zagotavlja izboljšanje sodelovanja

20. 01. 2003 00.00

Kot poroča ameriški časnik <em>USA Today</em> ameriške specialne enote vse bolj pospešeno iščejo iraškega voditelja Sadama Huseina, ki ga želijo odstraniti z oblasti. Vodji inšpektorjev za razorožitev Iraka Hans Blix in Mohamed El Baradej pa sta od Bagdada dobila zagotovila o izboljšanju sodelovanja z inšpektorji.

Iračani ne želijo vojne

15. 01. 2003 00.00

Iraški predsednik Sadam Husein je izjavil, da si Irak ne želi vojne, potem ko so ZDA zvezo Nato uradno zaprosile za pomoč v primeru napada. Kljub temu tudi ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld meni, da se je vojni še mogoče izogniti.

Iračani obtožujejo ZDA

02. 01. 2003 00.00

Iraške oblasti so prepričane, da je cilj ZDA zasesti Irak in prevzeti nadzor nad njegovimi naftnimi viri. Prav zato, trdi iraški podpredsednik Tarik Aziz, Američani kljub sodelovanju Bagdada z inšpektorji ZN nadaljujejo s pripravami na vojno.

Ni razlogov za napad na Irak

31. 12. 2002 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je zatrdil, da za zdaj ni videl nobenega opravičila za vojaško akcijo proti Iraku, saj Bagdad ni motil inšpektorjev ZN pri njihovem delu v Iraku.

Poročilo na poti v ZDA

08. 12. 2002 00.00

V Bagdad so prispele nove skupine inšpektorjev ZN za nadzor orožja, ki bodo okrepile ekipe, ki že delujejo v Iraku. Na sedežu ZN v New Yorku pa naj bi ponoči prejeli uradno kopijo poročila o programih oboroževanja v Iraku.

Pjongjang zavrača preglede jedrskih naprav

04. 12. 2002 00.00

Severna Koreja je zavrnila zahtevo Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) po pregledu severnokorejskih jedrskih naprav.

Inšpektorji v Bagdadu

25. 11. 2002 00.00

V Bagdad je prispela skupina 18 inšpektorjev ZN za nadzor nad iraškim orožjem. Vodja inšpektorjev Hans Blix je o pripravah na začetek inšpekcij poročal Varnostnemu svetu ZN. Inšpektorji naj bi z delom pričeli v sredo.

ZDA že imajo načrt za Irak

24. 11. 2002 00.00

Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha je naredila načrt o vodenju Iraka v primeru, da bi ameriška kampanja za vojno proti Iraku uspela.

Irak pričakuje nevmeševanje ZDA

15. 11. 2002 00.00

Kaže, da se Irak kljub sprejetju zadnje resolucije o razorožitvi pripravlja na vojno. Kot je poročal ameriški časnik <em>New York Times</em> je Irak naročil milijon odmerkov Atropina, ki ga je mogoče uporabiti kot protistrup v primeru uporabe živčnega plina.

Irak zahteva umik sankcij

14. 11. 2002 00.00

Irak od Združenih narodov v zameno za vrnitev inšpektorjev za nadzor orožja zahteva ukinitev mednarodnih sankcij. Oblasti v Bagdadu sicer še niso dale nobenega zagotovila, da bo dostop inšpektorjev do vseh skladišč neoviran.

Iraku sedem dni časa za odgovor

09. 11. 2002 00.00

Iraške oblasti imajo teden dni časa, da se opredelijo do zadnje resolucije varnostnega sveta, ki mu daje zadnjo priložnost za razorožitev. Kitajska, Francija in Rusija so v skupni izjavi poudarile, da resolucija 1441 o razorožitvi Iraka "izključuje vsak avtomatizem zatekanja k sili".

Vse bliže resoluciji o Iraku

01. 11. 2002 00.00

Nemški zunanji minister Joschka Fischer, ki se mudi na obisku v ZDA, upa, da bodo pogajanja glede resolucije o Iraku v Varnostnem svetu ZN prihodnji teden uspešno končana. Ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je dejal, da so se stališča stalnih članic VS "resno zbližala".