resolucija Varnostnega sveta ZN

Kmalu nova resolucija o Iraku?
12. 08. 2003 00.00
ZDA nameravajo v naslednjih dveh dneh predstaviti predlog resolucije, s katero bi priznali svet prehodne iraške vlade in oblikovali misijo OZN za pomoč v Iraku. V Iraku pa se nadaljujejo iskalne operacije ameriške vojske in gverilski protinapadi.

Američani vztrajno iščejo Sadama
04. 08. 2003 00.00
V napadu na ameriške vojake na letališču mesta Bakuba so bili ranjeni ameriški vojak in dva iraška civilista, v Bagdadu pa je bilo v dveh ločenih incidentih ranjenih pet vojakov in iraški prevajalec. Ameriške sile pa so izvedle vrsto tajnih operacij v lovu na nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina.

Inšpektorji odpotovali v Irak
04. 06. 2003 00.00
Sedem inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je z Dunaja odpotovalo v Irak. V največjem iraškem jedrskem kompleksu Al Tuvajta bodo preverili radioaktivni material in ga tudi skušali zavarovati. V Irak pa so dopotovali prvi člani ekipe ameriških strokovnjakov, ki bodo pomagali pri iskanju orožja za množično uničevanje.

Odpravili sankcije proti Iraku
22. 05. 2003 00.00
Varnostni svet Združenih narodov je s 14 glasovi podpore sprejel ameriško-britansko-španski predlog resolucije o ukinitvi gospodarskih sankcij proti Iraku. Sirski predstavnik se glasovanja ni udeležil. Resolucijo, ki ohranja embargo na prodajo orožja, so podprle tudi tri najbolj zavzete nasprotnice napada na Irak - Francija, Rusija in Nemčija.

Podpora novi resoluciji o Iraku?
21. 05. 2003 00.00
Kot je povedal francoski zunanji minister Dominique Villepin, naj bi Francija, Nemčija in Rusija v Varnostnem svetu ZN podprle popravljeno resolucijo o odpravi sankcij proti Iraku.

Rumsfeld za vrnitev inšpektorjev v Irak
21. 05. 2003 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je sporočil, da nima nič proti vrnitvi inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo v Irak. Inšpektorjev UNMOVIC-a Rumsfeld ni omenjal, bodo pa Američani v Irak povabili strokovnjake za preiskavo sumljivih tovornjakov.

ZDA bodo predstavile nov osnutek resolucije
19. 05. 2003 00.00
ZDA so osnutek resolucije o povojnem Iraku preoblikovale in naj bi ga še danes predstavile Varnostnemu svetu Združenih narodov. Medtem ko Moskva hvali popuščanje predlagateljic, pa Pariz ostaja zadržan.

Resolucija o Iraku povzroča nesoglasja
17. 05. 2003 00.00
Rusija, Kitajska in Francija menijo, da bi morali resolucijo o ukinitvi sankcij proti Iraku, ki jo zagovarjajo ZDA, podpira pa jo tudi Nemčija, korenito spremeniti.

ZDA hitijo z resolucijo o Iraku
16. 05. 2003 00.00
ZDA so v Varnostnem svetu Združenih narodov predstavile predelan osnutek resolucije o povojnem Iraku, s katerim želijo doseči umik vseh sankcij ZN proti tej državi in imeti proste roke pri politični in gospodarski obnovi Iraka.

Otoplitev med Nemčijo in ZDA?
16. 05. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell se je v Berlinu srečal z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem. Strinjala sta se o odpravi mednarodnih sankcij proti Iraku, govorila pa sta tudi o tem, kako popraviti odnose med državama, ki so se skrhali ob vojni v Iraku.

Spremenjen osnutek resolucije o Iraku
15. 05. 2003 00.00
ZDA so v Varnostnem svetu ZN predstavile spremenjen osnutek resolucije o umiku sankcij proti Iraku. Novi predlog naj bi upošteval pripombe in predloge, ki so jih na posvetovanjih dale Rusija, Francija in druge članice Varnostnega sveta.

Ukinitev sankcij proti Iraku?
09. 05. 2003 00.00
ZDA, Velika Britanija in Španija so v Varnostnem svetu Združenih narodov predlagale ukinitev gospodarskih sankcij proti Iraku. Če bodo vse države sprejele odločitev, bodo Združeni narodi po trinajstih letih le ukinili sankcije.

G-7 predlaga razširjeno obnovo Iraka
13. 04. 2003 00.00
Finančni ministri in guvernerji centralnih bank sedmih industrijsko najbolj razvitih držav sveta (G-7) so podprli sprejem nove resolucije VS ZN o povojni obnovi Iraka. Globalni načrt za obnovo Iraka naj bi vključeval tudi Mednarodni denarni sklad in Svetovno banko.

Priprave na sklic izredne seje ZN
03. 04. 2003 00.00
Na sedežu OZN že nekaj dni poteka intenzivno lobiranje zagovornikov sklica izredne seje generalne skupščine o Iraku, potem ko pretekli teden nobena država ni predlagala resolucije, s katero bi varnostni svet obsodil vojno v Iraku. Nemški kancler pa zagovarja ohranitev suverenosti Iraka.

Ameriška zahvala Sloveniji
02. 04. 2003 00.00
Kongres ZDA je v torek objavil besedilo resolucije, v kateri se zahvaljuje državam vključenim v koalicijo za razorožitev Iraka. V njem so naštete vse države, ki podpirajo ameriško vojno v Iraku, med njimi je tudi Slovenija. Slovenski premier Anton Rop pa je znova poudaril, da Slovenija ni v koaliciji v vojni proti Iraku.

Podaljšali program Nafta za hrano
29. 03. 2003 00.00
Varnostni svet se je soglasno odločil, da za 45 dni podaljšajo nadaljevanje humanitarnega programa Nafta za hrano za Irak, kar pa iraške oblasti zavračajo. Mednarodno skupnost pa OZN poziva, naj zbere 2,2 milijardi dolarjev humanitarne pomoči za iraško prebivalstvo.

Humanitarna resolucija že jutri?
25. 03. 2003 00.00
Varnostni svet OZN naj bi resolucijo o humanitarni pomoči Iraku sprejel že v sredo, z njo pa bi generalni sekretar Kofi Annana lahko sredstva programa <em>Nafta za hrano</em> uporabil za humanitarno pomoč iraškemu prebivalstvu. Še ta teden pa bo v varnostnem svetu potekala javna razprava o napadu na Irak.

Arabska liga obsodila vojno proti Iraku
25. 03. 2003 00.00
Predstavniki držav Arabske lige so v Kairu sprejeli resolucijo, s katero zahtevajo takojšen in brezpogojen umik ameriških in britanskih enot iz Iraka. Resolucija ugotavlja, da napad na Irak ogroža svetovni mir in predstavlja kršitev ustanovne listine OZN.

Odzivi na Bushev ultimat
18. 03. 2003 00.00
Sodeč po odzivih zadnji nagovor ameriškega predsednika ni spremenil stališč nasprotnic in zagovornic vojaškega napada na Irak. ZDA in Veliko Britanijo so podprle Avstralija, Poljska, Bolgarija, Danska in Japonska, medtem ko so se za mirno rešitev ponovno zavzele Evropska komisija, Francija, Kitajska, Nemčija, Grčija in države Arabske lige.

Bush: Bliža se dan resnice
16. 03. 2003 00.00
Britanski in španski premier, Tony Blair in Jose Maria Aznar, ter ameriški predsednik George Busha so po izrednem vrhu o Iraku na Azorskih otokih predstavili zaključke srečanja. Bush je dejal, da bo <em>"ponedeljek dan resnice za svet"</em>, države pa bodo morale dokazati svojo podporo takojšnji in brezpogojni razorožitvi Iraka.

Šest pogojev za Bagdad
12. 03. 2003 00.00
Velika Britanija je predstavila šest pogojev, ki jih mora Irak izpolniti, če se želi izogniti vojni. Britanske oblasti med drugim od Sadama Huseina zahtevajo, da na iraški televiziji izjavi, da nima orožja za množično uničevanje.

Glasovanje o Iraku preloženo
11. 03. 2003 00.00
Ameriški in britanski diplomati v Varnostnem svetu ZN niso uspeli pridobiti zadostne podpore za sprejem predloga nove resolucije, ki bi Iraku napovedala vojno, zato so glasovanje o njej preložili. Kitajski predsednik Zemin je ocenil, da nova resolucija ni potrebna, grozita pa ji tudi ruski in francoski veto.

Francija in Rusija napovedali veto
10. 03. 2003 00.00
Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Ultimat ostal brez podpore
08. 03. 2003 00.00
Japonska in Avstralija sta podprli špansko-britanski-ameriški predlog resolucije, ki Iraku postavlja ultimat, da se do 17. marca razoroži. Rusija, Francija, Nemčija in Kitajska so ponovile nasprotovanje resoluciji, ki predstavlja 'neupravičen ultimat'. Bagdad pa zahteva, da OZN ukinejo embargo proti Iraku.

Napad preložen zaradi Turčije
04. 03. 2003 00.00
Odločitev Turčije, da ne bo dovolila namestitve ameriških sil na svojem ozemlju, naj bi napad na Irak preložila za najmanj dva tedna. Turška vlada naj bi v prihodnjih dneh parlament pozvala k novemu glasovanju, v ZDA pa pravijo, da bodo v primeru ponovne zavrnitve poiskali alternativno rešitev.

Turška odločitev ostaja
02. 03. 2003 00.00
Turška vlada in predstavniki vladajoče Stranke za pravico in razvoj so preučili odločitev turškega parlamenta, ki je v soboto zavrnil namestitev ameriških vojakov. Vlada se je odločila, da zaenkrat ne bo ponovno pozvala parlamenta, naj odobri namestitev 62.000 ameriških vojakov.

Bushevi 'novi' razlogi za vojno
27. 02. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush je predstavil nove razloge za vojaški poseg v Iraku. Meni namreč, da bi ZDA s strmoglavljenjem režima iraškega voditelja Sadama Huseina uspele stabilizirati Bližnji vzhod in oblikovati novo palestinsko državo.

Blix pozdravil iraško potezo
25. 02. 2003 00.00
Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je sporočil, da je Irak inšpektorje obvestil o odkritju dokumentov, ki vsebujejo podatke o uničenju orožja za množično uničevanje iz leta 1991. Bagdad naj bi s tem, kot meni Blix, pokazal nove znake sodelovanja z ZN.

Blair: Sadam ima še eno možnost
25. 02. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair je pred poslanci poudaril, da ima iraški predsednik Sadam Husein zadnjo priložnost za mirno razorožitev v skladu z resolucijami ZN. Prav zato Velika Britanija in ZDA ne bodo zahtevale takojšnjega glasovanja o predlogu nove resolucije.

Predstavili osnutek nove resolucije
24. 02. 2003 00.00
ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.