resolucije

Iskratel obljublja pomoč tožilstvu
25. 02. 2003 00.00
V kranjskem Iskratelu so se odzvali na informacijo, da je na njihovo domnevno kršenje embarga Združenih narodov proti Iraku postalo pozorno tudi naše državno tožilstvo, kateremu je Iskratel že obljubil pomoč. Sicer pa naj bi bilo kmalu znano, ali bo v primeru Iskratel tudi pri nas uveden kakršenkoli postopek.

Blix pozdravil iraško potezo
25. 02. 2003 00.00
Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je sporočil, da je Irak inšpektorje obvestil o odkritju dokumentov, ki vsebujejo podatke o uničenju orožja za množično uničevanje iz leta 1991. Bagdad naj bi s tem, kot meni Blix, pokazal nove znake sodelovanja z ZN.

Blair: Sadam ima še eno možnost
25. 02. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair je pred poslanci poudaril, da ima iraški predsednik Sadam Husein zadnjo priložnost za mirno razorožitev v skladu z resolucijami ZN. Prav zato Velika Britanija in ZDA ne bodo zahtevale takojšnjega glasovanja o predlogu nove resolucije.

Predstavili osnutek nove resolucije
24. 02. 2003 00.00
ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.

Powell prepričuje Peking
23. 02. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v okviru azijske turneje prispel v Peking, kjer bo kitajske oblasti poizkusil prepričati, da bi podprle novo resolucijo varnostnega sveta ZN o Iraku.

Bush: Zadnja možnost za ZN
22. 02. 2003 00.00
Potem ko je vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix od Bagdada zahteval, da najpozneje v tednu dni začne uničevati prepovedane rakete al-samud 2, je ameriški predsednik George Bush potrdil, da bodo ZDA in njeni zavezniki prihodnji teden Varnostnemu svetu ZN predstavili novo resolucijo. V njej bo zapisano, da Irak ne izpolnjuje zahtev ZN po razorožitvi.

Turčija se še ni odločila
20. 02. 2003 00.00
Turčija se še vedno ni odločila glede namestitve ameriških sil v državi. ZDA in Velika Britanija pa pripravljajo novo resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki bi odobrila napad na Irak. Besedilo naj bi predstavili v enem tednu, vendar pa za njen sprejem nimajo zadostne podpore.

Bo orožje potovalo čez Slovenijo?
20. 02. 2003 00.00
Vlada se je seznanila s prošnjo ZDA za odobritev transporta opreme in vojakov prek slovenskega ozemlja, ki se nanaša na pomoč in zaščito Turčije v primeru ameriškega napada na Irak. Zunanje in obrambno ministrstvo prošnjo še preučujeta.

Evropska komisija potrdila širitev EU
19. 02. 2003 00.00
Evropska komisija je sprejela pozitivno mnenje o širitvi Evropske unije 1. maja 2004 z desetimi novimi državami, med njimi tudi Slovenijo. S tem se je začel postopek potrjevanja pristopne pogodbe, ki jo bo EU z deseterico podpisala 16. aprila letos v Atenah.

Varnostni svet želi mirno rešitev
19. 02. 2003 00.00
Na sedežu Združenih narodov se nadaljuje odprto zasedanje Varnostnega sveta o iraški krizi, ki ga je sklicala skupina neuvrščenih držav. Večina nastopajočih je včeraj podprla stališče Francije, Rusije in Kitajske, da se morajo inšpekcije v Iraku nadaljevati ter da še ni čas za vojno.

Irak dobil mobilne laboratorije iz Nemčije
18. 02. 2003 00.00
Po podatkih humanitarne organizacije Medico International je Nemčija konec osemdesetih let dobavila Iraku najmanj osem mobilnih laboratorijev za biološko in kemično orožje za množično uničevanje. Navedbe se ujemajo s podatki, ki so jih ZDA predstavile na zadnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN.

Poenotenje EU glede Iraka
17. 02. 2003 00.00
Kljub razhajanjem so voditelji držav članic EU na vrhunskem zasedanju v Bruslju sprejeli skupno stališče petnajsterice o Iraku. Zavzemajo se za razorožitev Iraka po mirni poti, če je to mogoče. Pri tem Evropska unija meni, da uporaba sile kot skrajno sredstvo ne sme biti izključena.

ZDA ne potrebujejo nove resolucije
17. 02. 2003 00.00
Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da se čas za iraško razorožitev izteka in da ne gre za vprašanje mesecev, temveč tednov. ZDA po njenih besedah dopuščajo sprejem nove resolucije, vendar le take, ki bi potrdila odločenost za ukrepanje.

Slovenske gradnje v Iraku
16. 02. 2003 00.00
Pravo razburjenje je povzročila izjava ameriškega zunanjega ministra Colina Powella, da naj bi Irak iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana tudi v Sloveniji. Irak je v središču pozornosti tudi zaradi povezave s slovenskimi podjetji, ki so ali pa z njim še vedno poslovno sodelujejo.

Zatočišče za Sadama Huseina?
16. 02. 2003 00.00
V Kairu so se na izrednem zasedanju sestali zunanji ministri držav članic Arabske lige. Srečanja se udeležuje tudi grški zunanji minister George Papandreu, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji.

Civilna iniciativa proti "vilenski deklaraciji"
13. 02. 2003 00.00
Pobudniki civilne iniciative za preklic izjave "vilenske skupine", ki so do sedaj zbrali 1.450 podpisov, so na Metelkovi javnost seznanili s svojo zahtevo.

ZDA vse bolj osamljene
15. 02. 2003 00.00
Po tretjem poročilu vodij inšpekcij v Varnostnem svetu kaže, da so članice najvišjega organa mednarodne skupnosti daleč od soglasja glede politike do Iraka. Agresivnejšo politiko ZDA v Varnostnem svetu podpirata poleg Velike Britanije še Španija in Bolgarija.

Rop na čelu LDS
14. 02. 2003 00.00
Liberalna demokracija Slovenije je po skoraj enajstih letih dobila novega predsednika. To je premier Anton Rop, ki so ga delegati na celjskem volilnem kongresu izvolili z visoko podporo. Za podpredsednika stranke sta bila izvoljena šolski minister Slavko Gaber in poslanka Majda Širca.

Dokazov o kršitvah ni
14. 02. 2003 00.00
Vodja inšpektorjev v Iraku Hans Blix je ob predstavitvi novega poročila v Varnostnem svetu ZN poudaril, da v Iraku niso našli orožja za množično uničevanje. Tudi vodja mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je dejal, da dokazov ni, hkrati pa je Bagdad pozval k aktivnejšemu sodelovanju v inšpekcijskem procesu.

Rumsfeld: Avstrija povzroča težave
14. 02. 2003 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je obtožil Avstrijo, da ovira premike ameriške vojske. Avstrija je pojasnila, da ameriški vojaki ne morejo neovirano prečkati nevtralne države brez nove resolucije Varnostnega sveta ZN, ki bi odobrila vojno proti Iraku.

Rakete povod za vojno?
13. 02. 2003 00.00
Ugotovitev mednarodnih strokovnjakov, da je domet spornih iraških raket večji, kot dovoljujejo resolucije ZN, bi lahko sprožila vojno proti Iraku, ocenjujejo britanski časniki in britanski premier Tony Blair. V Bagdadu pa zatrjujejo, da imajo rakete domet, ki je v okviru dovoljenj ZN.

Zavezniki ostajajo neenotni
08. 02. 2003 00.00
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je na varnostni konferenci v Münchenu poudaril, da si "nihče ne želi vojne", hkrati pa je zaveznice pozval k podpori ameriške politike do Iraka. Nemčija ameriškega navijanja za napad še vedno ne podpira, saj jih ameriški dokazi niso prepričali.

El Baradej: To ni zadnja priložnost
08. 02. 2003 00.00
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Irak pripravljen sodelovati
07. 02. 2003 00.00
Irak naj bi po besedah ZN izrazil pripravljenost na "boljše" sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev Iraka. Iraški predsednik Husein naj bi tako inšpektorjem odobril uporabo vohunskih letal ter pogovore z iraškimi znanstveniki.

Turška pomoč ZDA
06. 02. 2003 00.00
Turški parlament je odobril prenovo vojaških oporišč in pristanišč, ki jih želijo ZDA modernizirati in uporabiti ob morebitnem napadu na Irak. Severnoatlantski svet pa na izrednem zasedanju v Bruslju znova ni dosegel soglasja o podpori ameriškim načrtom.

Slovenija pristopa k Vilniuški deklaraciji
05. 02. 2003 00.00
Kot je za 24 ur izjavil zunanji minister Dimitrij Rupel, se Slovenija z nekaterimi zadržki priključuje Vilniuški deklaraciji, ki govori o podpori ameriški politiki do Iraka. Kot je dejal, se je nekaj slovenskih pripomb že upoštevalo, potrebnih pa bi bilo še nekaj sprememb.

Chirac in Blair brez soglasja
04. 02. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair na francosko-britanskem vrhu ni uspel prepričati Francije, naj se pridruži koaliciji pod vodstvom ZDA, ki je pripravljena na hitro vojaško akcijo proti Iraku. Pariz še vedno nasprotuje vojni, dokler inšpektorji ZN ne opravijo svojega dela.

Pomanjkljivo sodelovanje dokazano?
03. 02. 2003 00.00
Britanski premier Blair je dejal, da so dokazi o pomanjkljivem sodelovanju Iraka z inšpektorji ZN nedvoumni. Nesodelovanje je jasna kršitev resolucije VS ZN. Blair je ob tem izrazil željo, da VS sprejme resolucijo, ki bo kršitve potrdila, in poudaril, da bo Irak potrebno razorožiti s silo, če tega ne stori sam.

Novosti pri Lexmarku in Kyoceri
03. 02. 2003 00.00
Podjetji Lexmark in Kyocera Mita sta predstavili nove modele tiskalnikov za mala in srednje velika podjetja.

Bush: Čas se Iraku izteka
01. 02. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta na srečanju v Washingtonu ovrgla vsakršen dvom o pripravljenosti obeh zaveznic na vojno proti Iraku. Poudarila sta, da Irak ne izpolnjuje resolucij Združenih narodov in da se čas za prostovoljno razorožitev izteka.