revije

Izšle Beštije Izarja Lunačka

20. 12. 2000 00.00

Živalim, ženskam in drugim beštijam, je zapisano na začetku knjige stripov Izarja Lunačka, in kot je povedal avtor na torkovi predstavitvi svojih Beštij, skozi svoje risbe išče tisto končno mejo, ki ločuje žival in človeka. Naslov Beštije to vsekakor ponazarja, saj so beštije zverine, živali. V njih je zbrano avtorjevo najboljše delo od leta 1995. Knjiga je izšla pri založbi Gyrus, oblikovno opremo pa je prispeval avtor sam in Robi Ilovar.

Umrl medijski magnat Randolph Hearst

19. 12. 2000 00.00

V newyorški bolnišnici je danes za posledicami srčnega napada v 85. letu starosti umrl ameriški milijarder in medijski magnat Randolph Apperson Hearst, zadnji sin in naslednik Williama Randolpha Hearsta, ki je navdihnil Orsona Wellsa za znameniti film Državljan Kane, je danes poročal ameriški časnik New York Times. Hearst naj bi bil po zadnjih ocenah revije Forbes "težak" 1,8 milijarde dolarjev.

Šestdeset let Nika Grafenauerja

05. 12. 2000 00.00

Ob šestdesetem rojstnem dnevu Nika Grafenauerja sta pri založbi Mladinska knjiga izšli antologiji njegove poezije, kjer je kot urednik otroške literature preživel več kot dve desetletji svojega plodnega urednikovanja, ki ga tačas nadaljuje v založništvu Nove revije. Grafenauer kot vsestranski umetnik pesni, piše kritike in eseje, prevaja najzahtevnejše avtorje, zlasti iz nemškega kulturnega kroga, urednikuje - sprva pri Tribuni in Problemih, nazadnje pri Novi reviji, ki jo je, kot meni urednik v MK Aleksander Zorn, spremenil v "žarišče posebne razumniške inteligence, kakršne na Slovenskem skorajda, ali pa sploh ni bilo" v zadnjih petdesetih letih. Grafenuaer piše tako za odrasle kot pesmi in pravljice za mladino. Aleksander Zorn kolego Grafenauerja uvršča med najboljše, pa tudi najbolj izvirne in samosvoje slovenske mladinske avtorje, "modernista najvišje lege", eksistencialista po čutenju, hermetičnega v izrazu, v poeziji arhitektonsko čistega in likovno nazornega, obenem pa neprevedljivega pisca.

McCartney najpremožnejši glasbenik

26. 11. 2000 00.00

Britanski glasbenik, član nekdanje britanske skupine The Beatles Paul McCartney je v zgodovini glasbe zaslužil največ. Vrednost njegovega premoženja ocenjujejo na 750 milijonov dolarjev, je objavila ameriška revija Business Age magazine. Po navedbah revije je McCartney največ zaslužil s prodajo plošč, z avtorskimi pravicami, delnicami in nepremičninami. Njegovo premoženje pa se bo zagotovo še povečalo za kak dolar, saj je 13. novembra izšla plošča skupine The Beatles s pesmimi, ki so se zavihtele na prva mesta glasbenih lestvic.

Simpozij o Edvardu Rusjanu

25. 11. 2000 00.00

Pionir slovenskega in svetovnega letalstva Edvard Rusjan je pred 91 leti kot prvi Slovenec poletel v nebo. V spomin na ta dogodek sta mestna občina Nova Gorica in uredništvo slovenske letalske revije Krila ob podpori ministrstva za znanost in tehnologijo danes pripravila mednarodni znanstveni simpozij o Edvardu Rusjanu in njegovem bratu Jožetu. Predavatelji različnih strok bodo na celodnevnem simpoziju v prostorih novogoriške mestne občine poskušali strniti dosedanje vedenje o slovenskem letalskem pionirju in njegovem delu. Organizatorji simpozija se z Rusjanom, njegovim življenjem in delom podrobneje ukvarjajo zadnja tri leta, v tem času pa so zbrali že dovolj podatkov in dokumentov za javno predstavitev novih spoznanj.

Zgodovina političnega gledališča

23. 11. 2000 00.00

V knjižnici Mestnega gledališča ljubljanskega je pod redno številko 131 izšla nova knjiga znamenitega nemškega gledališkega teoretika in zgodovinarja, teatrologa in kritika, sourednika revije Theater Heute, dramaturga, esejista in urednika Siegfrieda Melchingerja z naslovom Zgodovina političnega gledališča v mojstrskem prevodu velike poznavalke nemškega gledališča Mojce Kranjc. Knjižnico ureja Alja Predan, ki je s prevajalko in dolgoletnim pozornim spremljevalcem gledališkega dogajanja Vasjo Predanom novost predstavila v MGL. Zgodovina političnega gledališča je prvič izšla leta 1971 in je Melchingerjeva najbolj znana knjiga. Kot je na zavihku knjige zapisala prevajalka Kranjčeva, je neposredno pobudo za njen nastanek treba iskati v burnosti družbenih dogajanj v drugi polovici šestdesetih let in v politiziranosti takratnega gledališča, a njen pomen nikakor ni časovno pogojen.

Yesterday najboljša pop pesem

18. 11. 2000 00.00

Pesem Yesterday britanske skupine The Beatles sta televizijska postaja MTV in glasbena revija Rolling Stone izbrali za najboljšo pop pesem od začetka 60. let. Na seznamu 100 najboljših pesmi uspešnici skupine The Beatles sledita pesmi Satisfaction skupine Rolling Stones in Smells Like Teen Spirit rock skupine Nirvana. Pri izbiri najboljših je vodstvo revije in televizijske postaje med drugim upoštevalo, katere rock in pop pesmi so najbolj vplivale na poznejši razvoj popularne glasbe, je povedal podpredsednik MTV Tom Calderon. Pojasnil je, da so pesem Yesterday glasbeniki priredili več kot 3000-krat, med njimi tudi Frank Sinatra in Ray Charles. Dodal je, da melodijo uspešnice poznajo vse generacije.

Posebna izdaja La Fontainovih basni

14. 11. 2000 00.00

Francoska založniška hiša Gruend je izdala integralno inačico znamenitih La Fontainovih Basni, za ilustracije pa je poskrbel znameniti češki ilustrator Adolf Born. Knjiga ima 588 strani, na vsaki pa je poleg besedila tudi ilustracija. Založniška hiša poudarja, da gre za edino ilustrirano izdajo integralne različice tega klasičnega dela.

Nova revija za terensko biologijo

10. 11. 2000 00.00

Zveza za tehnično kulturo Slovenije je predstavila svojo novo revijo za terensko biologijo Natura Sloveniae. V njej so objavljeni izsledki raziskovalnih taborov študentov biologije, revija pa je odprta tudi za vse rezultate terenskih opazovanj, individualnih, seminarskih in diplomskih nalog študentov. S tem nudi študentom priložnost za pridobivanje prvih izkušenj pri pisanju strokovnih člankov. Rdeča nit prispevkov so floristični in favnistični popisi obravnavanih območij ter naravovarstveni status nekaterih zabeleženih vrst s predlogi za uvrstitev v Rdeči seznam Republike Slovenije. Slovenija kot eno od območij z največjo biotsko pestrostjo v Evropi in država, ki se vključuje v evropske integracijske procese, nujno potrebuje bazične floristične in favnistične raziskave. Le poznavanje vseh v Sloveniji živečih vrst rastlin in živali, njihove razširjenosti in povezovanje v združbe ter stopnje ogroženosti bo omogočilo argumentirano nastopanje stroke v aplikativnih projektih, kot so presoje vplivov na okolje, prostorsko planiranje in podobno, menijo ustvarjalci revije.

Ricky Martin bo vodil oddajo na MTV

10. 11. 2000 00.00

Latinskoameriški pop pevec Ricky Martin bo vodil oddajo na glasbeni televiziji MTV. Po poročanju ameriške revije Rolling Stone bo Ricky 1. decembra predstavil oddajo Staying Alive 2. Oddaja, ki jo bodo predvajali ob svetovnem dnevu boja proti aidsu, govori o šestih mladih ljudeh, ki so se okužili z virusom HIV. "Aids ostaja resna zadeva," je dejal Ricky Martin. "Še vedno je treba veliko storiti, da bi bolj opozorili na ta problem. Upam, da bo oddaja pritegnila mlade ljudi, da se bodo ustrezno zavarovali." Priljubljeni pevec bo po zgledu Madonne 13. novembra v New Yorku pred tisoč gledalci v živo predstavil svoj novi album Sound Loaded. Vstopnice za glasbeni šov ne bodo na prodaj, ampak jih bodo izžrebali ali podelili pomembnim osebnostim.

Nepoučeni o spolnosti

07. 11. 2000 00.00

Turška mladina je nepoučena o spolnosti. Glede na raziskavo v 32 gimnazijah kar 40 odstotkov mladih nad 13 let ne ve, kako pride do nosečnosti, je poročala turška tiskovna agencija Anatolija. Tudi pri poznavanju kontracepcije se mladi Turki niso odrezali preveč dobro. Na vprašanje od kod so črpali informacije o spolnosti, so mladi največkrat navajali prijatelje, knjige in revije. Kot je pokazala študija ministrstva za zdravstvo, si kar devet od desetih turških šolarjev želi, da bi več pojasnil o spolnosti dobili že v šoli. Spolnosto vzgojo so zaenkrat samo v nekaterih turških šolah začeli poučevati šele pred nekaj meseci.

Novembrski literarni večeri

02. 11. 2000 00.00

Društvo slovenskih pisateljev na Tomšičevi 12 bo tudi novembra gostilo vrsto literarno-družabnih dogodkov, ki jih organizirajo študentje primerjalne književnosti ljubljanske filozofkse fakultete in revija Literatura. Literarna srečanja in tematski večeri bodo, tako kot doslej, ob ponedeljkih, vsakokrat ob 20. uri. Prvi gost v tem mesecu bo 6. novembra pesnik Uroš Zupan, ki je pravkar dobil najvišjo stanovsko priznanje, Jenkovo nagrado.

Predstavitev italijanskih pesnikov

01. 11. 2000 00.00

V goriški Državni knjižnici so sinoči predstavili večjezično zbirko poezij italijanskih pesnikov iz Furlanije Julijske krajine z naslovom Prvi zvezek prevodov (Primo quaderno di traduzioni), ki jo je izdala založba Campanotto Editore s sodelovanjem Tržaške univerze in Visoke šole modernih jezikov za prevajalce iz Trsta in goriške literarne revije Lunini zvezki, ki jo vodi pesnik Silvio Cumpeta.

Jenifer Lopez rada pretirava

31. 10. 2000 00.00

Ko Jenifer Lopez in njeni prijatelji slavijo, se tresejo hotelske stene: po podelitvi letošnjih modnih nagrad revije Vogue je pevka in igralka priredila bučno zabavo, na kateri je morala posredovati celo policija. Še okoli tretje ure ponoči je družba rajala na vrtu hotela Hudson in šele po več pritožbah gostov je posredovala policija, ki je veseljake pospremila v hotelski bar, kjer so nadaljevali z zabavo. Med veseljaki so bili po pisanju newyorškega Daily News tudi Keith Richards, Stella McCartney, Sheryl Crow, Moby, Liv Tyler in mnoge druge znane osebnosti, ni pa bilo prijatelja Lopezove, raperja Puff Daddyja.

Prometna nesreča Lauren Hutton

26. 10. 2000 00.00

Ameriška igralka in manekenka Lauren Hutton je med vožnjo z motorjem nedavno doživela prometno nesrečo, v kateri je bila huje ranjena. Igralka se je z motorjem peljala v skupini, v kateri so bili tudi nekateri drugi zvezdniki, med njimi tudi igralca Dennis Hopper in Jeremy Irons. Nenadoma je zapeljala s ceste in se zaletela. Iz bolnišnice, kjer se zdravi Huttonova, so sporočili, da ima 55-letna igralka večkratni zlom noge in številne praske. Vzroke nesreče še preiskujejo. Pred 160 kilometrov dolgo vožnjo je Huttonova za časnik Las Vegas Review povedala, da se je vozila z motorji še preden je kupila prvi avtomobil. Dodala je, da se med vožnjo z motorjem počuti zelo ranljivo, a kljub temu zelo živo. Huttonova, katere zaščitni znak je razmak med prednjimi zobmi, je bila v 60-tih in 70-tih letih več kot 25-krat na naslovnici revije Vogue. Z igralstvom se je začela ukvarjati leta 1968, doslej pa je igrala v več kot 50 filmih, tudi v Ameriškem žigolu z Richardom Gereom.

Predstavili statistiko oglaševanja medijev

24. 10. 2000 00.00

Danes so na novinarski konferenci Inštituta za raziskovanje medijev Mediana predstavili statistiko oglaševanja medijev, ki so jo izvedli septembra letos, torej v času predvolilne kampanje. Inštitut je tako v primerjavi z oglaševanjem pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami leta 1996 zabeležil manj oglaševanja strank v dnevnih časnikih in revijah ter porast njihovega oglaševanja na televiziji. Delno je poraslo tudi oglaševanje na zunanjih plakatnih površinah in na radiu, prvič pa so letos zabeležili oglaševanje na internetu. V časnikih je bila vodilna oglaševalka SDS, v časopisih in revijah je bilo največ oglasov LDS, SLS+SKD in ZLSD, na televiziji pa LDS, SLS+SKD in SDS. Na radiu je Mediana zabeležila predvsem oglasna sporočila ZLSD, na internetu pa LDS, je na novinarski konferenci povedala direktorica Mediane Janja Božič Marolt.

Novi slovenski mesečnik Connect

24. 10. 2000 00.00

Založba Motomedia je na današnji novinarski konferenci predstavila nov slovenski mesečnik Connect, t.i. revijo za digitalno prihodnost. Revija Connect, ki bo slovenska izdaja istoimenske zelo uspešne nemške revije, ki med drugim izhaja tudi v Španiji, Grčiji in na Portugalskem, se bo osredotočala na področje računalništva, telekomunikacij in interneta ter občasno tudi na ostala področja, ki jih je ustvarila informacijska tehnologija. Odgovorni urednik več kot stostranskega Connecta Dušan Lukič je povedal, da revija združuje področja, ki so med seboj tesno povezana, a jih doslej v Sloveniji noben medij ni povsem pokrival. Prav zato in ker se informacijska tehnologija hitro razvija, je bila tudi na slovenskem trgu nujno potrebna revija, ki celovito pokriva področje najbolj razširjenih dosežkov informacijskih tehnologij. Po besedah glavnega urednika edicij založbe Motomedia Boštjana Jevška je "Connect namenjen tako poznavalcem sodobnih tehnologij kot tudi začetnikom na tem področju." Tudi slovenska izdaja Connecta ima, podobno kot izdaje v drugih državah, dostop do dobro opremljenega testnega laboratorija za izdelke z omenjenih področij v Nemčiji, tako da njihovi testi, nasveti in ocene slonijo na dejansko izmerjenih rezultatih. Založba Motomedia, katere 10-odstotni delež ima v lasti nemška založniška skupina Motor Presse International, poleg omenjene revije izdaja tudi štirinajstdnevnik Avto magazin, mesečnik Grand Prix in revijo Grif.

Berlin bo počastil fotografa Helmuta Newtona

20. 10. 2000 00.00

Ob 80. rojstnem dnevu svetovno znanega fotografa Helmuta Newtona mu je njegovo rojstno mesto Berlin priredilo obsežno retrospektivo z naslovom Helmut Newton: Delo, na kateri si bodo obiskovalci med 12. novembrom letos in 7. januarjem 2001 v novi Nacionalni galeriji lahko ogledali kar 350 fotografij, nastalih od leta 1960 dalje. Nekatere fotografije so prispevale tudi znamenite modne revije, med njimi Vogue, ki so Newtona popeljale v sam vrh svetovne modne fotografije. Na razstavi bodo na ogled tudi fotografije iz serije Big Nudes z akti slavnih manekenk ter druge posebne fotografije in fotomontaže. Newton, sicer nemško-ameriškega rodu, se je rodil leta 1920 v Berlinu, ima avstralsko državljanstvo, živi pa v Monte Carlu. Je najdražji modni fotograf na svetu, saj na dan zasluži 10.000 mark, knjige z njegovim delom pa dosegajo večmilijonske naklade.

Enajsta jesenska filmska šola

20. 10. 2000 00.00

V organizaciji Slovenske kinoteke, revije Ekran, Inštituta Studiorum Humanitatis in Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani se je pričela enajsta jesenska filmska šola na temo Mi gradimo film - film gradi nas. Na predavanjih, ki bodo v prostorih ISH potekala še jutri, bodo strokovnjaki med drugim govorili o nezbrani percepciji, filmu kot rekonstrukciji realnosti, o prostorih (po)gleda in zgovornem nemem prostoru. Poskušali bodo odgovoriti tudi na vprašanja kako film tvori svoje mentalne prostore, kako je mogoče misliti arhitekturo s pomočjo filma, kje sodobna arhitektura prične režirati ambient, kje pa obiskovalca.

Berlinski zid še vedno ovira zaljubljence

16. 10. 2000 00.00

Berlinski zid tudi po desetih letih združitve obeh Nemčij še vedno predstavlja oviro za ljubezensko življenje med stanovalci vzhodnega in zahodnega Berlina. Glede na anketo revije Tip se je samo 30 odstotkov bralcev iz vzhodnega dela mesta zapletlo v ljubezensko avanturo z nekom iz zahodnega dela. V obratni smeri je številka še nižja - samo 25 odstotkov. Upada tudi število "mešanih" parov, ki jim je uspelo utrditi medsebojne vezi. Letos se je le 29 odstotkov avanturic med "vzhodnjaki in zahodnjaki" spremenilo v resnejše zveze, medtem ko je bil ta delež v prvem letu po padcu zidu celo 35-odstoten.

Slovenija zaostaja pri uvajanju novih tehnologij?

05. 10. 2000 00.00

Po številu osebnih računalnikov je Slovenija pod evropskim povprečjem. Ob tem je za razliko od zahodnoevropskih držav v Sloveniji na sto prebivalcev le 12 priključkov na internet, uporaba interneta pa je razširjena predvsem med populacijo, mlajšo od 25 let. To dejstvo predstavlja bistveno oviro t. i. novi ekonomiji, se je pokazalo na včerajšnji javni tribuni revije Telstar na temo Nove tehnologije in koncentracije kabelsko-komunikacijskih sistemov, ki je potekala v sklopu t. i. obsejemskih prireditev na 47. mednarodnem sejmu Sodobna elektronika. Kot so sporočili z Ljubljanskega sejma, sta na tribuni Urška Odar in Vesna Bravc, obe iz Telemacha, povedali, da je zaradi majhne razširjenosti interneta med drugim slabo razširjena tudi t. i. IP telefonija, ki je sicer po padcu berlinskega zidu v Vzhodni in Srednji Evropi doživela velik razcvet. Telemach razvija IP telefonijo, ki uporablja za prenos telefonskega prometa internetni protokol, z dostopom prek kabelskega omrežja. Čeprav je na kabelsko televizijo priključenih že 12 do 15 odstotkov vseh televizijskih gledalcev, je internet prek kabla v Sloveniji še razmeroma redek. Telemach si je na tem področju zadal za cilj povečati število tovrstnih naročnikov, kar pa mu za zdaj še ni povsem uspelo. Predstavniki kabelskih operaterjev pa so na tribuni opozorili, da so današnji realni problemi kabelskih operaterjev predvsem v premalo razširjeni obstoječi kabelski mreži, tako se denimo tudi s sejma ne morejo prek kabla predstaviti svetu. Če pa omrežje je, pa ni dovolj primernih vsebin, ki bi jih po tem omrežju prenašali. Kjer je oboje, pa cena storitev ni dovolj visoka, da bi se ta dejavnost izplačala. Sicer pa naj bi analize trga kazale, da je v Sloveniji prihodnost in mesto samo za enega in pol kabelskega operaterja. To pa postavlja pod vprašaj zahtevano konkurenco in ekonomičnost poslovanja manjših kabelskih operaterjev, ki se bodo morali v prihodnje zaradi zmanjševanja stroškov združevati. Predstavnik celjskega kabelskega operaterja je menil, da je razvoj v smeri kabelskega interneta brez prave prihodnosti, saj ga bo že v nekaj letih nadomestil internet prek mobilne telefonije.

50 let revije Življenje in tehnika

28. 09. 2000 00.00

Revija Življenje in tehnika letos praznuje 50-letnico izhajanja. Ob jubileju je uredništvo revije pripravilo slavnostno srečanje, ki bo danes ob 19. uri v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani. Na srečanju ljubiteljev in sodelavcev revije bosta spregovorila direktor revije Matej Pavlič in direktorica Tehniške založbe Slovenije Irena Junkar, v okviru krajšega kulturnega programa pa bodo predstavili odlomke iz starejših številk omenjene revije.

Prva veselošolska delavnica

26. 09. 2000 00.00

Mladi raziskovalci iz 57 okoliških osnovnih šol se bodo danes na OŠ Sladki Vrh na prvi t.i. vesološolski delavnici zabavali z različnimi poskusi. Pod vodstvom mentorjev bodo spoznavali pretakanje vode in zraka, čiščenje vode, čarovnije z jajci in geometrijskimi telesi, dokazali Pitagorov izrek, mešali različne tekočine ipd.

Prva veselošolska delavnica

25. 09. 2000 00.00

Mladi raziskovalci iz 57 okoliških osnovnih šol se bodo jutri na OŠ Sladki Vrh na prvi t.i. vesološolski delavnici zabavali z različnimi poskusi. Pod vodstvom mentorjev bodo spoznavali pretakanje vode in zraka, čiščenje vode, čarovnije z jajci in geometrijskimi telesi, dokazali Pitagorov izrek, mešali različne tekočine ipd.

Miss Slovenije je Maša Merc

24. 09. 2000 00.00

V Cankarjevem domu je bila prireditev za izbor miss Slovenije, ki bo sodelovala tudi v izboru za miss sveta 30. novembra v Londonu.

Drevi izbor miss Slovenije

23. 09. 2000 00.00

V Cankarjevem domu bo nocoj, ob 20.30, prireditev za izbor miss Slovenije, ki bo sodelovala tudi v izboru za miss sveta 30. novembra v Londonu. Letos se za pot v London poteguje 15 kandidatk, poleg miss Slovenije pa bodo izbrane tudi miss fotogeničnosti, miss Ona in miss interneta. Izbor miss sveta si po televiziji ogleda več kot dve milijardi gledalcev, v Sloveniji pa si je lansko prireditev ogledalo kar 70 odstotkov vseh televizijskih gledalcev, zato na POPtv pričakujejo dobro gledanost letošnjega slovenskega izbora, ki ga bo vodil Stojan Auer.

Najbogatejši Zemljani

23. 09. 2000 00.00

Informacijska tehnologija je najboljši način zaslužka. To potrjuje tudi zadnja raziskava revije Forbes. Najbogatejši človek na svetu ostaja šef Microsofta Bill Gates, ki je &raquo

Izšla knjiga o volitvah

21. 09. 2000 00.00

V Klubu Nove revije so predstavili knjigo Volilni sistem in oblikovanje volilnih enot Jurija Toplaka, v kateri avtor poglobljeno analizira večinski volilni sistem in oblikovanje volilnih enot, ki so ključnega pomena tako v večinskem kot tudi proporcionalnem volilnem sistemu. Avtor pozornost namenja zlasti večinskemu volilnemu sistemu, obenem pa analizira tudi anomalije in manipulacije, do katerih je prišlo v Sloveniji pri dosedanjem volilnem sistemu.

Kanadska "poroka leta" v Montrealu

15. 09. 2000 00.00

Hčerka nekdanjega kanadskega premiera Briana Mulroneyja se bo poročila s sinom glavnega urednika revije Harper's Magazine Lewisa Laphama, Andrewom. Na poroki, ki naj bi bila v soboto, bo veliko svetovno znanih osebnosti, kanadski tisk pa poroko ocenjuje kot poroko leta. 26-letna Caroline, edina hči nekdanjega premiera in najstarejša od njegovih štirih otrok, študira pravo na univerzi v New Yorku. Njen 28-letni zaročenec Andrew Lapham, ki je do lani delal v neki poslovni banki, je nedavno odprl lastno podjetje. Na poroko, ki bo potekala v neki cerkvi v četrti Westmount v Montrealu, je povabljenih več sto ljudi, med njimi tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush in jordanska kraljica Nur, vdova kralja Huseina. Ameriški senator Ted Kennedy je povabilo na poroko odklonil, ker naj bi se je udeležila tudi nekdanja britanska premiera Margaret Thatcher in John Major, kljub temu, da njuna udeležba še ni potrjena.

V krvi šimpanzov in goril odkrili povzročitelje bolezni, nevarne za človeka

14. 09. 2000 00.00

Poleg aidsa in drugih virusnih okužb ima mati narava na zalogi še nekaj povzročiteljev bolezni, ki bi lahko bili nevarni za človeka. Znanstveniki pariškega inštituta Pasteur so v krvi šimpanzov in goril odkrili viruse herpesa, ki lahko okužijo človeka, v zadnji izdaji znanstvene revije Nature piše Antoine Gessain s francoskega inštituta. Doslej so bile znane tri podvrste virusov herpesa: alfa, beta in gama. K zadnji sodi tudi KSHV, virus z oznako gama 2, ki je povezan s Kaposijevim sarkomom oz. spremembami na koži. Kaposijev sarkom je v Afriki pogost, tudi pri obolelih za aidsom. Gessain in njegovi sodelavci so pri šimpanzih in gorilah iskali in tudi našli virus gama 2. Znanstveniki so jih namreč pred tem odkrili pri različnih vrstah opic, ne pa tudi pri teh, človeku podobnih, opicah. Po besedah znanstvenikov so "velike opice v osrednji Afriki zbirališče za nove viruse gama 2, ki se lahko prenašajo na človeka".