reviji

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?

14. 02. 2021 17.20

Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost

14. 02. 2021 07.10

Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

Melanio Trump naj bi jezila pozornost, ki jo dobi Jill Biden

13. 02. 2021 13.37

Medtem ko nekdanji predsednik ZDA Donald Trump spremlja svoje drugo sojenje v senatu, se njegova žena Melania od tega oddaljuje. Viri blizu nje pravijo, da je Washington – v nasprotju z možem – pustila za sabo. Motila pa naj bi jo publiciteta, ki jo prejema aktualna prva dama Jill Biden.

Razpravljali bi o sovražnosti v družbi, medtem ko jo tudi sami stopnjujejo

12. 02. 2021 16.48

Poslanske skupine NSi, SDS, SMC, SNS in narodnih skupnosti zahtevajo sejo odborov DZ za notranje zadeve in pravosodje glede stopnjevanja sovražnosti, izključevanja ter napadov na posameznike in organizacije na podlagi vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora. Medtem ko sami opozarjajo na sovražni govor in ga želijo preganjati, pa ga tudi nekateri njihovi člani redno razpihujejo.

Znanstveniki ugotovili, da so prašiči sposobni igrati videoigre

11. 02. 2021 18.45

Znanstveniki so ugotovili, da so prašiči sposobni igrati videoigre. Štiri prašiče - Hamleta, Omlette, Ebony in Ivory - so namreč naučili uporabljati igralno palico za arkadne igre, s katero so usmerjali kazalec na zaslonu. Raziskovalci pravijo, da je dejstvo, da prašiči razumejo povezavo med palico in igro, pomembno odkritje. Na družbenih omrežjih pa se je že pojavila cela vrsta zabavnih odzivov.

Obnovitev ozonske plasti spet na pravi poti

11. 02. 2021 09.13

Raven kemikalij CFC v ozračju, ki škodujejo ozonu, se vztrajno znižuje, pravijo znanstveniki. Omenjeno odkritje sledi nedavnemu nevarnemu premoru na tej poti, ki bi lahko upočasnil celjenje zaščitnega ozonskega plašča Zemlje. Atmosferske meritve, objavljene leta 2018, so pokazale na nezakonito proizvodnjo CFC na vzhodu Kitajske. Zdi se, da se je z zaustavitvijo proizvodnje spet začel postopek celjenja ozonske plasti.

V Nemčiji potrdili podaljšanje protikoronskih ukrepov do 7. marca

10. 02. 2021 10.52

Medtem ko v Franciji poročajo o več kot 700 mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu, so v Grčiji napovedali, da bo širše območje Aten znova pod strogim zaprtjem. V Rusiji se je s cepivom Sputnik V doslej cepilo več kot dva milijona ljudi. V Nemčiji večino ukrepov podaljšujejo do 7. marca.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil

09. 02. 2021 13.39

Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

Študija: Podnebne spremembe morda odigrale ključno vlogo pri prenosu virusa

05. 02. 2021 16.37

Podnebne spremembe bi lahko odigrale "ključno vlogo" pri prenosu novega koronavirusa na ljudi, zaradi katerega se je razvila pandemija covida-19, so ugotovili britanski znanstveniki v objavljeni študiji. Zaradi podnebnih sprememb se namreč netopirji, ki nosijo viruse, selijo bližje ljudem.

Tašča Kylie Minogue sprožila govorice, da je pevka zaročena

05. 02. 2021 09.45

Govorice, da naj bi bila 52-letna Avstralka zaročena s svojim partnerjem Paulom Solomonsom, je sprožila kar njena tašča. Zdi se, da si ta neizmerno želi, da bi se njen sin poročil s Kylie Minogue, s katero je v zvezi že tri leta. To pa ni prvič, da se je šušljalo o njuni zaroki. Govorice je pred časom sprožila tudi britanska igralka Billie Piper.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael

04. 02. 2021 06.12

Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Na Novi Zelandiji odobrili prvo cepivo proti covidu-19, v Mehiki Sputnik V

03. 02. 2021 10.20

GlaxoSmithKline in CureVac združujeta moči pri razvoju cepiva proti novim različicam novega koronavirusa z upanjem, da bo na voljo v letu 2022. Rusija si medtem prizadeva za povečanje proizvodnje cepiva Sputnik V v tujini, na Novi Zelandiji pa so pogojno odobrili prvo cepivo proti covidu-19, in sicer cepivo Pfizerja in BioNTecha. Mednarodna pobuda Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 je medtem objavila seznam prvih držav, ki bodo v prvem trimesečju letošnjega leta prejele cepivo, pa tudi načrtovano količino cepiva, ki ga bodo razdelili.

Lancet: Rusko cepivo proti covidu-19 91,6-odstotno učinkovito

02. 02. 2021 15.20

Rusko cepivo proti covidu-19 Sputnik V je 91,6-odstotno učinkovito, so pokazali rezultati zadnje faze kliničnega testiranja cepiva, ki so jih objavili v znanstveni reviji Lancet. Cepivo se je izkazalo za varno in učinkovito pri vseh starostnih skupinah, vključno s starejšimi od 60 let. Prošnjo za registracijo cepiva v EU so ruske oblasti vložile 20. januarja.

Tony Bennett razkril, da ima Alzheimerjevo bolezen

02. 02. 2021 11.18

Legendarni glasbenik je povedal, da že zadnja štiri leta živi z Alzheimerjevo boleznijo. Da boleha za hudo obliko demence, je razkril v reviji AARP Magazine, ki se osredotoča na zdravstvene težave ljudi, starejših od 50 let.

Umek s spletnim nastopom v podporo industriji dogodkov

29. 01. 2021 12.01

Ekipa Kurzschluss je pripravila enourni prenos nastopa priljubljenega DJ Umeka. Zaradi upoštevanja varnostnih ukrepov bo dogodek potekal brez občinstva, na prizorišču pa bodo organizatorji s podporo domačih tehničnih in kreativnih ekip na področju produkcije dogodkov kljub temu pripravili pravi spektakel, piše v najavi.

Vodji območne enote gozdarjev 5300 evrov covidnega dodatka, zaposleni v laboratorijih pa brez

29. 01. 2021 11.12

Sindikati v zdravstvu že nekaj časa opozarjajo na nepravilnosti v zdravstvenih ustanovah, predvsem kar zadeva izplačevanje covidnih dodatkov, ki so v veljavi med epidemijo oziroma delom v nevarnih razmerah. Zgodbe niso posamezne, in relevantno vprašanje je, zakaj dobi administrator covidni dodatek, tisti, ki dela s kužnimi vzorci v laboratoriju, pa ne?

Nekateri psi si lahko novo besedo zapomnijo že, ko jo slišijo štirikrat

26. 01. 2021 20.19

Nekateri, še posebej nadarjeni psi si lahko zapomnijo oziroma razumejo besedo, že ko jo slišijo le štirikrat, razkriva nova študija. Večina psov si sicer besed ne zapomni, če jih zato posebej ne trenirajo.

Tako kot pandemijo, bomo podnebne spremembe rešili le s skupnim sodelovanjem

26. 01. 2021 11.25

Podnebne spremembe so ena večjih težav današnjega časa, če ob strani pustimo trenutno pandemijo novega koronavirusa. Pa lahko med obema potegnemo kakšne vzporednice? Se lahko iz ene naučimo, kako pristopiti k reševanju druge težave?

Zemlja izgublja led hitreje kot sredi devetdesetih let

26. 01. 2021 08.57

Led na Zemlji se danes topi hitreje kot sredi devetdesetih let, kažejo nove raziskave, saj so zaradi podnebnih sprememb globalne temperature vedno višje. Ocenjujejo, da se je od sredine devetdesetih let stopilo približno 28 bilijonov ton svetovnega morskega ledu, ledenih plošč in ledenikov.

Znanstveniki: Proti covidu-19 bomo morda morali cepiti tudi domače živali

25. 01. 2021 17.39

Mačke in psi bi v prihodnosti lahko postali razlog za skrb pred širjenjem okužb z novim koronavirusom, svarijo znanstveniki. Cepljenje domačih živali proti covidu-19 bi zato lahko postalo nujno potrebno. Znano je že, da se živali s tem virusom lahko okužijo, in čeprav do zdaj še niso potrdili primera prenosa okužbe z živali na človeka, nevarnost predstavljajo mutacije virusa, ki se lahko razvijejo.

Noseča Emily Ratajkowski zanikala lepotne popravke

25. 01. 2021 06.00

Manekenka in igralka je pred kratkim spregovorila o svojem telesu in spremembah, ki jih doživlja med nosečnostjo. Na družbenem omrežju je zanikala komentarje o povečanih ustnicah ter razložila, da svoje telo v času, ko pričakuje prvorojenca, še bolj spoštuje.

Norma Brščič o 'židovski dominaciji' in 'neumnih Afričanih'

22. 01. 2021 15.01

Kako daleč pod zastavo svobode govora gredo lahko njeni zagovorniki in opravičevalci? Dnevna večerna oddaja Faktor na TV3 in voditeljica Norma Brščič, ki "govorita o tem, o čemer si drugi ne upajo razmišljati," sta tokrat poskrbeli za neposreden in odkrit napad na judovsko in afriško skupnost. Od preizpraševanja "židovske vloge v politiki, filmski in pornografski industriji" pa do "nizkega inteligenčnega kvocienta Afričanov" in Afriki kot "celini brezupa". Ob viralni delitvi izsekov oddaje se zgroženost nad poskusi podiranja norm sodobne družbe kopiči. Pa bo (tudi) tokrat ostalo samo pri tem? Društvo novinarjev Slovenije je že vložilo kazensko ovadbo.

Slovenci sodelovali pri odkritju, ki pomeni preboj v boju proti superbakterijam

19. 01. 2021 21.07

Mednarodna skupina raziskovalcev pod vodstvom slovenskih znanstvenikov je dosegla preboj pri zdravljenju okužb s super odpornimi bakterijami. Uspeli so namreč sintetizirati nove molekule, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje. Odkritje bo v pomoč pri razvoju učinkovitejših zdravil.

Raziskava: Imunski sistem si zapomni novi koronavirus najmanj šest mesecev

19. 01. 2021 11.22

Pred ponovno okužbo z novim koronavirusom se ljudje lahko ubranijo še najmanj šest mesecev po preboleli bolezni, in sicer zaradi celic, ki si zapomnijo virus, je razvidno iz v ponedeljek objavljene raziskave. Čeprav protitelesa izginejo, pa v telesu ostanejo določene spominske celice, ki pomagajo pri spopadanju z boleznijo.

V jami na Sulavesiju našli najstarejšo jamsko poslikavo na svetu

14. 01. 2021 20.15

V jami na indonezijskem otoku Sulavesi so arheologi odkrili najstarejšo jamsko poslikavo živali na svetu. Gre za upodobitev divjega prašiča, ki je nastala pred 45.500 leti, in predstavlja najstarejši dokaz o človeški poselitvi tega območja.

Victoria Beckham se verjetno nikoli več ne bo vrnila v skupino Spice Girls

14. 01. 2021 06.00

Britanska modna oblikovalka, ki je zaslovela kot pevka, je zdaj namignila, da se verjetno nikoli več ne bo vrnila v zasedbo Spice Girls. Victoria Beckham je v reviji Vogue objavila zapis, namenjen njej sami, ko je bila stara 18 let.

Študija iz Vuhana: Številni so simptome doživljali še šest mesecev po okužbi

11. 01. 2021 20.40

Kitajska študija razkriva, da je večina bolnikov, ki je bila hospitalizirana zaradi covid-19, še pol leta po odpustitvi iz bolnišnice, doživljala simptome covida-19. Najpogostejša simptoma, ki sta bolnike spremljala še dlje časa po hospitalizaciji, sta bila utrujenost in težave s spanjem.

Odzivi na naslovnico revije Vogue: fotografija Kamale Harris razočarala

11. 01. 2021 19.24

Naslovnico februarske izdaje revije Vogue tokrat krasi prva ženska podpredsednica Združenih držav Amerike. Ob pogledu na izbiro naslovne fotografije pa so se odzvali številni oboževalci modne biblije in podporniki 56-letne Harrisove. Ti so namreč mnenja, da je fotografija izredno slaba in da ji dela krivico.

Guillain-Barrejev sindrom redka posledica okužbe s koronavirusom?

07. 01. 2021 13.46

Ali je Guillain-Barrejev sindrom povezan tudi z okužbo z novim koronavirusom? Nemški nevrolog pravi, da gre za sicer redko, a resno posledico okužbe, do zdaj naj bi po svetu zaznali okoli 100 tovrstnih primerov. Gre sicer za redek sindrom ene do dveh oseb na sto tisoč prebivalcev.