revizija zakona

Zaradi zlorabe uradnega položaja ovadeni Hojs, Kangler in Bradač
11. 09. 2020 16.51
Zaradi zlorabe uradnega položaja sta vrhovno in okrožno državno tožilstvo prejela anonimno kazensko ovadbo zoper notranjega ministra v odhodu Aleša Hojsa, direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge MNZ Lada Bradača in državnega sekretarja na MNZ Franca Kanglerja. Kot smo že pred časom razkrili, je Kangler od prvega moža policije Andreja Juriča zahteval sankcije zoper kriminaliste NPU, ki so preiskovali kazniva dejanja, povezana s prostitucijo v novogoriškem klubu Marina, pri čemer je bil ovaden mariborski poslovnež Jože Kojc. Ovadba proti Hojsu pa se nanaša na pet predkazenskih postopkov in njegov zahtevek po uvedbi revizije.

Revizijska komisija razkrila nepravilnosti pri razpisu za prenovo Hotela Brdo
11. 08. 2020 08.38
Državna revizijska komisija je delno ugodila revizijskemu zahtevku družbe Dema plus pri prenovi Hotela Brdo. Ugotovili so namreč, da je naročnik – generalni sekretariat vlade – ravnal nezakonito, ko je zahteval izkazovanje referenčnih poslov, izvedenih na turističnih objektih s kategorijo nastanitve štirih zvezdic, pa tudi izkušnje s projektov, ki so bili financirani z nepovratnimi evropskimi sredstvi. Razveljavila je tudi zahtevo, povezano z gradbeno zakonodajo.

Razkrivamo, katere kriminalistične preiskave so tarča notranjega ministra Hojsa
08. 08. 2020 06.11
Ogromno prahu in odzivov je povzročilo naše včerajšnje razkritje, da je notranji minister Aleš Hojs prvemu možu slovenske policije Andreju Juriču odredil, da opravi revizijo določenih kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu. Stroka je enotna – ministru zakonodaja ne omogoča poseganja v kriminalistične preiskave, ki jih usmerjajo in vodijo tožilci. Takšne so prav vse preiskave, ki si jih je za tarčo izbral notranji minister, ki bi se z revizijo preiskav rad dokopal do pomembnih informacij v policijskih spisih.

Če društva in s. p. ne bodo predložili računov, bodo morali vrniti denar
29. 11. 2019 13.15
Izkoriščanje lukenj v Zakonu o osebni asistenci invalidov vodi v rekordne proračunske izdatke, zaradi česar lahko invalidi ostanejo brez prigarane osebne asistence. A na ministrstvu so jasni, vsak izvajalec bo moral z računi dokazati porabo denarja za osebno asistenco. Če dokazil ne bo predložil, bo moral denar vrniti.

Zaradi kaosa in preračunljivosti namesto 8 kar 32 milijonov evrov za osebno asistenco invalidov
26. 11. 2019 06.00
Namnoženi samostojni podjetniki (s. p.-ji), "družinska podjetja" na račun polnoletnega invalidnega otroka oziroma sorodnika, tudi nekompetentni ocenjevalci, zmeda in preračunljivost, nadzora praktično ni, to so ključne in najbolj alarmantne kršitve oziroma anomalije Zakona o osebni asistenci, ki so si ga invalidi izbojevali po četrt stoletja. Ministrica Ksenija Klampfer pa je že dvakrat klecnila pod pritiski zaradi predlaganih sprememb. Bo v tretje šlo?

Revizorji razveljavili skupno javno naročilo zdravil za lekarne
20. 11. 2019 16.02
Državna revizijska komisija je razveljavila razpis lekarniške zbornice za dobavo zdravil javnim lekarnam. Ugotovila je, da je zbornica v naročilu odločila, da elementa nizke cene, ki je eden od bistvenih indikatorjev ekonomske ugodnosti ponudbe, ne bo upoštevala. Z določbo o popustih pa je zbornica omejila konkurenco med ponudniki.

Pikalo predlaga revizijo poslovanja javnih visokošolskih zavodov
06. 11. 2019 12.00
Potem ko je minister za izobraževanje Jernej Pikalo na Računsko sodišče naslovil predlog za revizijo poslovanja vseh javnih visokošolskih zavodov, mu s sodišča odgovarjajo, da glede na zakon samostojno določajo, katere revizije bodo poleg obveznih, ki jih morajo opraviti vsako leto po zakonu, še izvedli v posameznem obdobju.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.10
12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Država neuspešna pri zagotavljanju dostopnosti storitev socialnega varstva
17. 09. 2019 12.22
Vlada ter ministrstvi za delo in za zdravje niso bili uspešni pri zagotavljanju dostopnosti in dosegljivosti storitev socialnega varstva vsem tistim, ki jih potrebujejo, je v reviziji ugotovilo računsko sodišče. Poleg tega država ni zagotovila enake obravnave upravičencev ter ustrezno načrtovala novega sistema dolgotrajne oskrbe.

Plače direktorjev državnih podjetij pod drobnogledom
27. 08. 2019 18.54
So plače vodilnih v državnih podjetjih ušle izpod nadzora? Astronomske odpravnine, visoki stroški reprezentance in druge bonitete naj bi bili klasični triki, s katerimi si direktorji državnih podjetij večajo prihodke. Ali je Lahovnikov zakon, s katerim so v času krize skušali vodilnim omejiti plače, sploh še živ, bo zdaj preverjalo računsko sodišče.

Vrhovno sodišče zavrnilo Jankovićev predlog za revizijo postopka v zadevi KPK
19. 08. 2019 16.53
Iz Komisije za preprečevanje korupcije so sporočili, da so zaključili več let trajajoč postopek v zvezi z nadzorom premoženjskega stanja ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Vrhovno sodišče RS je namreč zavrnilo revizijo, ki jo je slednji zahteval glede zaključnih ugotovitev nadzora nad njegovim premoženjskim stanjem, ki jih je komisija začela že v letu 2012. Janković odločitve sodišča še ni prebral in je zato še ne more komentirati, je dejal v ob odprtju Prekmurskega trga v Ljubljani.

Računsko sodišče petim strankam izdalo mnenje s pridržkom
28. 03. 2019 11.23
Računsko sodišče je preverjalo financiranje strank za lanskoletno volilno kampanjo in petim – SDS, LMŠ, NSi, DeSUS in SNS – izreklo mnenje s pridržkom. Ugotovili so tudi, da so stranke na tokratnih volitvah za kampanjo namenile precej več denarja kot na prejšnjih, posebej večje stranke, ki pa so pri porabi vseeno ostale v zakonsko dovoljenih mejah.

Bratuškova pred pristojnim odborom: tretja razvojna os nujno potrebna, drugi tir bi lahko zgradili sami
05. 09. 2018 15.33
Parlamentarni odbor za infrastrukturo je z 11 glasovi za in štirimi proti prižgal zeleno luč tudi kandidatki za infrastrukturno ministrico Alenki Bratušek. Ta je med prioritetami ministrstva v prihodnjem mandatu izpostavila tretjo razvojno os, drugi tir med Divačo in Koprom ter dopolnitev energetskega koncepta.

Dokaz, da 'Šarčeva vlada' plus Levica ne more delovati, peterček pa nima konkretnih predlogov?
03. 08. 2018 11.35
Potem ko so se okrepila prizadevanja za sestavo vlade pod vodstvom Marjana Šarca po formuli 5 plus 1, torej s podporo Levice pri ključnih projektih, se postavlja vprašanje, kateri bi ti projekti sploh lahko bili. Šarčeva koalicijska pogodba, h kateri so dodani komentarji Levice, namreč kaže na precejšnja razhajanja med peterčkom in Levico. Pa tudi zelo konkretne rešitve boste v dokumentu zaman iskali.

Kako je denar od DUTB 'letel v veter' (in v žepe vodilnih)
05. 07. 2018 08.19
'Slaba banka' ni prestala pregleda računskega sodišča. Seznam napak, ki so jih odkrili, je dolg in zaskrbljujoč in kaže na 'prijateljsko' poslovanje. Odkrili so za več miljonov spornih poslov, zaposlenim so 'mimo pravil' razdelili 130.000 evrov, izvršnim direktorjem, postavljenim 'na lepe oči', pa celo 500.000 evrov, nepremičnine so oddajali brez razpisa ...

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?
24. 05. 2018 07.29
Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

ANALIZA: Bodo zmogli zgraditi 2. tir in 3. razvojno os?
16. 05. 2018 06.03
23 let je od Nacionalnega programa razvoja železniške infrastrukture, ki je določal, da mora biti drugi tir zgrajen do leta 2010. Leta 2018 gradnje še niti začeli niso.

Notranja revizija pokazala pomanjkljivosti pri nadzoru sumov pranja denarja
09. 05. 2018 12.04
Banka Slovenije je izvedla notranjo revizijo glede aktivnosti v povezavi s sumi pranja iranskega denarja v NLB v letih 2009 in 2010. Ugotovili so določene pomanjkljivosti v nadzorniških in prekrškovnih aktivnostih, a je bil od takrat dosežen napredek, večina ugotovljenih pomanjkljivosti pa je bila odpravljenih.

Okrajno sodišče zaradi kršenja zakona o javnih naročilih obsodilo Simona Vrhunca
01. 02. 2018 18.59
Okrajno sodišče v Ljubljani je nekdanjemu generalnemu direktorju Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Simonu Vrhuncu naložilo 500 evrov kazni zaradi nezakonitega podpisa pogodbe o dobavi diagnostičnih sredstev za laboratorij bolnišnice leta 2013. Zaradi drobljenja javnih naročil je kazen doletela tudi šempetrsko bolnišnico in njeno direktorico Natašo Fikfak, ki je sicer odstopila.

VIDEO: Računsko sodišče policiji naznanilo odgovorne, vodstvo UKC Ljubljana uvaja interni nadzor
31. 01. 2018 09.01
Računsko sodišče v reviziji ugotavlja, da je vodstvo UKC Ljubljana v letih 2014 in 2015 brez javnega razpisa kupilo za 69,5 milijona evrov zdravstvenega materiala in medicinske opreme. Vodstvo bolnišnice odgovarja, da bo takoj aktiviralo interni nadzor, računsko sodišče pa je ugotovitve posredovalo policiji. Ministrstvo za zdravje bo svet UKC pozvalo k ukrepanju.

Z Dijano Đuđić ni povezan samo zaprt račun pri NKBM, ampak tudi pri NLB
11. 01. 2018 09.22
SDS je vrnila že počrpani del kredita Dijani Đuđić z obrestmi in prekinila kreditno pogodbo. Zdaj je ključno vprašanje, komu oz. na kateri račun? Z Đuđićevo pa ni povezan samo zaprt račun pri NKBM, ampak tudi pri NLB. Obe banki sta računa zaprli, ker vpleteni niso razkrili izvora denarja. Skrivnostno milijonarko neuradno preiskujejo tudi bosanski organi pregona.

Grčiji nova finančna injekcija v višini pet milijard evrov
03. 12. 2017 09.35
Grčija je dosegla predhodni dogovor z mednarodnimi posojilodajalci, v skladu s katerim bo v zameno za izpolnitev reformnih in varčevalnih zavez dobila dostop do nove tranše tretjega programa finančne pomoči. Šlo naj bi za približno pet milijard evrov. Podpredsednik Evropske komisijie Valdis Dombrovskis je dogovor pozdravil.

FOTO in VIDEO: Hrvaška policija aretirala 12 oseb, Todorić s sinovoma se je izognil pridržanju
16. 10. 2017 07.16
Hrvaška policija je aretirala 12 izmed 15 oseb, ki jih sumijo finančnih malverzacij v koncernu Agrokor. V priporu niso končali samo lastnik Agrokorja Ivica Todorić in njegova sinova Ante in Ivan, ker med policijsko akcijo niso bili na Hrvaškem.

Alma Sedlar zapušča KPK, Štefanec: Nobenega nesporazuma ni bilo, razen njenega stalnega nezadovoljstva
12. 09. 2017 10.39
Alma Sedlar je nepreklicno odstopila z mesta namestnice predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. Sedlarjeva naj bi sicer že dlje časa opozarjala na nepravilnosti, stvari pa naj bi prišle do točke, ko je bilo njeno delo "popolnoma onemogočeno". Pahor, ki je prejel odstopno izjavo, poudarja, da je senat KPK edini, od katerega je odvisna verodostojnost komisije.

Zadolženim bolnišnicam 136 milijonov, potreben bo rebalans proračuna
08. 09. 2017 11.45
Z interventnim zakonom namerava vlada rešiti likvidnostni krč slovenskih bolnišnic. Bolnišnice naj bi dobile 136 milijonov evrov, za to pa bo potreben rebalans državnega proračuna. Interventni zakon je po oceni direktorja Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metoda Mezka dobra rešitev, a ne bo zadostoval.

Strokovnjak: podjetja odpuščajo varnostne inženirje, država znižuje kriterije za požarno varnost
01. 06. 2017 09.56
Požar v Kemisu je pokazal na številne težave s področja požarne varnosti. Ta se zadnja leta močno slabša, opozarja strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug, ki se s področjem varstva pred požarom ukvarja že skoraj 20 let. Ta problematika je zelo akutna, saj se lahko zaradi novih materialov požar v popolnosti razvije v manj kot petih minutah.

Vlada določila pravila za preverjanje smotrnosti in pravilnosti poslovanja Banke Slovenije
20. 04. 2017 13.40
Vlada je sprejela predlog novele zakona o Banki Slovenije. Po njem bo računsko sodišče lahko presojalo smotrnost in pravilnost poslovanja Banke Slovenije ter odločitev, ki so vodile v porabo javnih sredstev.

Znana vsebina odredbe preiskave v Banki Slovenije, mali delničarji razočarani: nimajo niti kančka morale, sicer bi se umaknili
24. 03. 2017 13.52
V javnost je prišla vsebina odredbe, na podlagi katere so se lansko poletje izvedle preiskave v Banki Slovenije, NLB in dveh revizijskih hišah v povezavi s sanacijo banke konec leta 2013. Medtem bo predkazenski postopek v tej zadevi neuradno kmalu zaključen. Predlog odredbe prinaša znane očitke in argumente s strani malih delničarjev in imetnikov podrejenih obveznosti.

Mediji objavili Trumpovo davčno napoved: koliko davka je plačal leta 2005?
15. 03. 2017 07.26
Ameriški medij je objavil davčno napoved Donalda Trumpa za leto 2005. Za leto, v katerem se je poročil z Melanio Knauss, je prijavil 100 milijonov dolarjev izgub iz prejšnjih let. Trumpova davčna stopnja je bila leta 2005 le 25-odstotna, kar je za samooklicanega milijarderja nizko.

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov
31. 01. 2017 09.02
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.