revne

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?

15. 04. 2023 07.00

V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

Golob ob veliki noči napovedal vztrajanje pri reformah

09. 04. 2023 06.58

Kristjani danes praznujejo svoj največji praznik – veliko noč, s katero se spominjajo Jezusovega vstajenja od mrtvih. Premier Robert Golobje v v velikonočni poslanici verujočim zaželel, "da bi globoko doživeli vstajenjsko sporočilo", vsem pa, "da bi v tem posebnem času, ko se dnevi daljšajo in se narava prebuja, našli energijo in pogum". Napovedal je tudi vztrajanje pri reformah.

Za dopolnilno zdravstveno zavarovanje bomo odšteli več

05. 04. 2023 10.58

V zadnjem času smo priča precej turbulentnemu dogajanju v zdravstvu, zdaj pa je še odjeknila novica, da se draži dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zaenkrat so se za ta korak odločili v zavarovalnici Generali. Če ste njihov zavarovanec, boste s 1. majem odšteli dobrih 10 evrov več. Kaj pa ostale zavarovalnice?

Po plazu kritik 75-odstotno znižanje cen inzulina v ZDA

16. 03. 2023 09.30

Več farmacevtskih podjetij je v zadnjem času napovedalo občutno, do 75-odstotno znižanje cen inzulina v ZDA, potem ko so se znašla pod plazom kritik zaradi nedostopnosti inzulina, zlasti za nezavarovane Američane. Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi znižanja cen inzulina v Las Vegasu razglasil zmago v boju s farmacevtskimi velikani.

Ko se delavci ujamejo v past

15. 03. 2023 06.00

Imaš dobro plačano službo, v katero rad hodiš. Družinsko življenje ti teče umirjeno, brez večjih finančnih problemov, na poti je celo nov družinski član. Potem pa ti vse uniči en povsem nedolžen podpis. Tako je svojo nedavno zgodbo ekipi Preverjenega orisala mlada izobražena ženska, ki dela že od svojega 18. leta in ki se ji je po vrniti z druge porodniške življenje obrnilo na glavo. Ker je podpisala odpoved, ki je ne bi smela in zato izgubila vse.

'Nobena organizacija Slovenije ne more prisiliti v obvezno cepljenje'

20. 02. 2023 12.12

Da bi se svet bolje pripravil na ukrepanje ob morebitni novi pandemiji, Svetovna zdravstvena organizacija pripravlja t. i. novi mednarodni instrument oziroma dokument. Vključeval bi predvsem preprečevanje novih pandemij in odziv, če se pojavijo, na svetovni ravni. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto. Pri tem pa jasno sporočilo: obvezno cepljenje ne bo del tega dokumenta.

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov

01. 01. 2023 13.06

Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Evropski parlament gladomor priznal za genocid

15. 12. 2022 14.15

Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je veliko lakoto v letih 1932-1933 v sovjetski Ukrajini, znano tudi kot holodomor oziroma gladomor, priznal za genocid. Ob tem je pozval vse države in organizacije, ki tega še niso storile, naj jim v priznanju sledijo, so sporočili iz Strasbourga.

Brazilski iskalci zlata v amazonskem pragozdu gradijo ceste in tihotapijo bagre

12. 12. 2022 10.14

Okoljski aktivisti nevladne organizacije Greenpeace so med preletom severnega dela Amazonije blizu meje z Venezuelo odkrili skrivno, 120 kilometrov dolgo cesto, ki so jo nezakoniti iskalci rudnin zgradili v zadnjih mesecih za tihotapljenje bagrov na zaščitena ozemlja. Gre za območje, kjer bivajo staroselska ljudstva. Novoizvoljeni brazilski predsednik Lula da Silva se je zavezal, da bo ustavil nezakonito krčenje amazonskega pragozda, ki se je v mandatu predsednika Jaira Bolsonara le še okrepilo.

Po zgodovinskem sporazumu Biden omilil sankcije Venezueli

27. 11. 2022 09.26

Vlada Nicolasa Madura in opozicija sta se dogovorili o ustanovitvi humanitarnega sklada za pomoč pri lajšanju gospodarske in politične krize. Do 3 milijarde evrov, zamrznjenih v tujih bankah, bi lahko uporabili za plačilo hrane in zdravil. Biden pa je kot odgovor na poboljšanje odnosov omilil nekatere sankcije za nafto.

Filmske poslastice ob začetku svetovnega prvenstva v nogometu

20. 11. 2022 07.00

Ob začetku svetovnega prvenstva v nogometu bo tudi vsebina na VOYO športno obarvana. Ne zamudite tako filmskih kot dokumentarnih vsebin, povezanih z najbolj priljubljenim športom na svetu, in premiere srbske serije Zlati fant, ki spremlja težavno pot mladega nogometaša z neverjetnim talentom.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'

24. 10. 2022 11.20

V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

Gostinci in turistični delavci v oster boj za višje plače, možna tudi stavka

20. 10. 2022 15.39

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so izpostavili problematiko nizkih plač, pomanjkanja kadra, težkih pogojev dela in kršitev delovne zakonodaje v panogi. Zaradi slabih razmer so sprožili peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti. Pripravljeni so tudi stavkati.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Vetrovi orkana Ian pustošili po Kubi, zdaj namenjeni proti Floridi

27. 09. 2022 09.15

Vse močnejši orkan Ian je s hitrostjo 177 kilometrov na uro prešel Kubo, kjer so evakuirali približno 50.000 ljudi. Okrepljen z vodami toplega tropskega morja je dosegel kategorijo tri, zdaj pa je namenjen proti Floridi, kjer pričakujejo veter s sunki do 225 kilometrov na uro. "Bliža se nam orkan, kot ga še nismo videli," je opozoril meteorolog Rick Davis.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje

25. 09. 2022 18.07

Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice

24. 09. 2022 09.40

100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?

13. 09. 2022 16.14

Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Demokracija v razredni družbi?

04. 09. 2022 12.40

Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

IMF pošilja tri milijarde, sledijo privatizacija, višji davki

01. 09. 2022 20.31

Šrilanka je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dosegla predhodni dogovor o posojilu v višini približno tri milijarde evrov. Sporazum je sicer odvisen tudi od tega, ali bodo šrilanške oblasti sledile predhodno dogovorjenim ukrepom. "Ta dogovor je le začetek dolge poti, ki je pred Šrilanko, da izide iz krize," je novinarjem v Colombu povedal visoki uradnik IMF Peter Breuer.

Predlog Inštituta 8. marec: brezplačno šolsko kosilo za vse otroke

22. 08. 2022 11.59

Inštitut 8. marec je predstavil svoj novi projekt oz. kampanjo z naslovom "Za otroke gre". V državni zbor so vložili predlog sprememb dveh zakonov – cilj je zagotoviti brezplačno kosilo za vse šoloobvezne otroke. Po njihovi oceni gre za ukrep, ki zmanjšuje posledice draginje in otrokom ponuja enake možnosti.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve

12. 08. 2022 11.25

Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Egipt, najugodnejše počitnice z all inclusive ponudbo!

01. 06. 2022 00.15

Če še ne veste, kam se letos odpraviti na zaslužen oddih, je lahko odlična izbira med Slovenci izjemno priljubljena obmorska destinacija, primerna za vse generacije in okuse.

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk

27. 05. 2022 06.00

Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Revne britanske družine iščejo zatočišče v restavracijah s hitro hrano

22. 05. 2022 16.34

Družine z nizkimi dohodki se v Veliki Britaniji vse težje soočajo s podražitvami energentov. Ena od dobrodelnih organizacij opozarja, da se obupani starši zatekajo v restavracije s hitro hrano, kjer svoje otroke za nekaj funtov nahranijo in umijejo ter jim omogočijo brezplačen dostop do interneta.

ZDA: Severna Koreja bo izvedla nov jedrski poskus

07. 05. 2022 10.07

Ameriški State Department je napovedal, da bo Severna Koreja v kratkem izvedla nov preizkus jedrskega orožja. To naj bi se zgodilo že maja, kar bo prva takšna kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN po letu 2017. Američani so obenem spet predlagali dialog o tem vprašanju. Medtem pa je Severna Koreja izvedla nov preizkus balistične rakete. Šlo je za raketo, ki jo je izstrelila iz podmornice, pojasnjuje južnokorejska vojska.

Poslanci obravnavali spremembe na področju starševskega dopusta in otroškega dodatka

31. 03. 2022 15.56

Poslanske skupine SDS, NSi, Konkretno in DeSUS so v DZ napovedale podporo novelam zakonov o starševskem varstvu in o socialnovarstvenih prejemkih, s katerima želijo v NSi kot predlagateljici oblikovati družinam bolj prijazno ureditev in socialno bolj pravičen sistem. V delu opozicije pa so bili zaradi odsotnosti socialnega dialoga kritični. Izrecno nasprotovanje predlogoma, o katerih bo DZ odločal v sredo ali četrtek prihodnji teden v okviru glasovanj, so sicer izrazili le v Levici.

Zvezdnica telenovel Thalia po 25 letih o odmevnem prizoru: To je bilo pravo blato

29. 12. 2021 11.01

Thalia in Fernando Capatillo, zvezdnika velike uspešnice Marimar, ki smo jo pred več kot 20 leti lahko gledali tudi na POP TV, sta po 25 letih oboževalce na družbenih omrežjih presenetila z virtualnim srečanjem. Med pogovorom je mehiška igralka in pevka priznala, da je v legendarnem prizoru z usti pobrala zapestnico iz pravega blata in da ni šlo za čokolado, kot je bila večina prepričana vsa ta leta.