robert polnar

Mark Boris Andrijanič postal minister za digitalno preobrazbo

16. 07. 2021 07.20

DZ je Marka Borisa Andrijaniča imenoval za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44 – dodaten glas koaliciji je namenil Desusov Franc Jurša, ki pravi, da je že nekaj dni tarča političnih pritiskov. Andrijanič digitalno preobrazbo vidi kot "ekipni šport, v katerem lahko zmagamo le, če držimo skupaj". Po oceni Tonina imenovanje ministra kaže, da ima vlada še vedno ustrezno podporo v DZ in lahko mirno nadaljuje z delom.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen

14. 07. 2021 17.27

Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu

13. 07. 2021 20.44

Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu za pomoč turizmu in z njim povezanim panogam ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali na "podtaknjence" v zakonu, ki po njihovih besedah nimajo nobene zveze z odpravljanjem posledic epidemije covida-19.

Opozicija: Z novelo zakona bo tudi Policija talec Janeza Janše

09. 07. 2021 08.49

DZ se je lotil prve obravnave predloga novele zakona o organiziranosti in delu v Policiji, s katero bi vlada jasneje določila, katere preiskave sumov kaznivih dejanj bo NPU prevzel. Koaliciji, DeSUS in SNS se zdi primeren za nadaljnjo obravnavo, preostalemu delu opozicije pa ne. Kot opozarjajo, je tudi Policija, tako kot so STA, RTV, Računsko sodišče in drugi, talec premierja Janeza Janše.

Posvetovalnega referenduma o demografskem skladu ne bo

01. 06. 2021 08.55

DZ je zavrnil zahtevo opozicije, naj se o predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum. Da je treba zakon čim prej sprejeti in tako zagotoviti dodaten vir financiranja pokojninske blagajne, je menilo 46 poslancev, naj se prej o tem povpraša volivce na referendumu, pa 43.

Pobuda za posvetovalni referendum o demografskem skladu zavrnjena

06. 05. 2021 15.19

Odbor DZ za finance je ocenil, da predlog opozicijskih skupin Levica, LMŠ, SD in SAB, naj DZ za vladni predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu razpiše posvetovalni referendum, ni primeren. Opozicija vladi očita, da zakon ne rešuje financiranja pokojnin, da pa omogoča neomejeno moč kadrovanja v državnih podjetjih, koalicija pa to zavrača.

Koalicija naj bi imela dovolj glasov, da zruši Igorja Zorčiča

04. 05. 2021 18.50

Potem ko koalicija pred tedni ni zbrala dovolj glasov, da bi s stolčka predsednika Državnega zbora zrušila Igorja Zorčiča – za njegovo razrešitev je glasovalo 45 poslancev – ima po naših informacijah zdaj dovolj glasov, to je 47. In prav toliko glasov ima tudi za novega predsednika DZ Jožefa Horvata. In kdo sta ta dva glasova, ki sta ključna in sta marca zmanjkala?

Začasno premirje v stranki DeSUS: Čoklova znova nad Juršo

16. 04. 2021 16.53

Poslanci in začasna zastopnica stranke DeSUS, ki so se konec prejšnjega tedna pogovarjali le prek odvetnikov, v začetku tega pa naj bi bojno sekiro zakopali, so spet na ločenih bregovih. Premirje, ki je bilo očitno bolj zatišje pred nevihto, je namreč trajalo dober dan. Brigita Čokl je nato vodji poslanske skupine Francu Jurši že poslala dopis in se v treh dneh obregnila ob štiri poteze poslancev. Do njihovega dela so sicer kritični tudi na terenu, kjer jih pozivajo, naj stopijo korak nazaj, saj stranka zaradi tega že izgublja svoje člane.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma

15. 04. 2021 08.25

Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

Ponovno završalo med Čoklovo in poslansko skupino DeSUS

15. 04. 2021 17.00

Po ponedeljkovem zasedanju organov DeSUS, kjer so se dogovorili o enotnosti, je kmalu spet završalo med začasno vodjo Brigito Čokl in poslansko skupino. Čoklova je na vodjo poslancev Franca Juršo naslovila dopisa z očitki o ravnanju na seji DZ o zaščitni opremi ter glasovanju o nedopustnosti referenduma o noveli zakona o izvrševanju proračuna.

V razpravi glede ugotovitev računskega sodišča poslanci vztrajali pri že znanih stališčih

13. 04. 2021 08.47

Poslanska razprava o priporočilih glede ugotovitev računskega sodišča o učinkovitosti nabav zaščitne in medicinske opreme je pokazala različne poglede na tematiko. Iz vrst opozicije je bilo med drugim slišati očitke vladi zaradi neučinkovitega spopadanja z epidemijo, koalicijski poslanci pa sejo vidijo kot opozicijski politični obračun.

Za spremembo zakonodaje zbrali 8000 overjenih podpisov

06. 04. 2021 17.28

Sindikat poštnih delavcev je v odprtem pismu izpostavil krivico, da je Pošta Slovenije, ko je govora o nujnih dejavnostih, vedno poimensko izpostavljena, tudi pri stavki so obravnavani kot družba posebnega pomena, kjer ni mogoče v celoti prekiniti delovnega procesa. Kljub temu v epidemiji glede pravic delavcev niso del kritične infrastrukture. "Nujno je potrebna sprememba zakonodaje, ki ureja delo Pošte Slovenije," so prepričani, v ta namen so zbrali tudi 8000 overjenih podpisov. Izpostavili so tudi dvoličnost političnih strank, ki jim podporo izkažejo, ko potrebujejo promocijo, nato pa pošto zopet pričaka hladen tuš.

Interpelacija zoper Simonitija: kako bodo glasovali poslanci DeSUS in SMC?

24. 03. 2021 07.17

V državnem zboru so letele ostre kritike zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo predvsem škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. Predlagateljice interpelacije same sicer nimajo dovolj glasov za uspeh interpelacije, a na kocki so glasovi posameznih poslancev DeSUS in SMC, kjer pri glasovanju po napovedih ne bodo enotni. Da bosta interpelacijo podprla, sta med drugim napovedala Jurij Lep in Branislav Rajić. Maratonska interpelacija se bo nadaljevala v četrtek, ko bo tudi znana usoda kulturnega ministra.

Se bodo najnižje pokojnine podvojile?

17. 03. 2021 06.00

Najnižja pokojnina danes znaša 246 evrov, pri 581 evrih pa je za letos določena zagotovljena pokojnina, ki jo prejemajo upokojenci s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa. Poslanci so v drugi obravnavi sprejeli dopolnilo k predlogu pokojninske novele, a v Zvezi društev upokojencev Slovenije nasprotujejo dopolnilu sprememb pokojninskega zakona glede najnižje pokojnine. Zakaj?

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje

15. 03. 2021 06.10

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Vlada naj primarno omogoči odpiranje turizma in gostinstva

10. 03. 2021 12.32

Odbor DZ za gospodarstvo je razpravljal o ukrepih za pomoč gostinstvu in turizmu v epidemiji. Koalicija je poudarjala ustreznost ukrepanja v danih možnostih, opozicija se je spraševala o učinkovitosti in pravočasnosti. Predstavniki panoge so pozvali k dodatnim, prilagojenim ukrepom. Po večmesečnem zaprtju gostinskih lokalov v državi so mnogi gostinci zaradi nevzdržnih stroškov, ki jih ne morejo več kriti iz prihrankov ali prepočasne ter prenizke pomoči države, trajno zaprli svoja vrata, je opozoril poslanec SD Matjaž Han.

Nove osebne izkaznice: na čipu bodo prstni odtisi in fotografija obraza

03. 03. 2021 21.25

DZ je z 62 glasovi za in brez glasu proti sprejel novelo zakona o osebni izkaznici, ki daje pravno podlago za izdajanje biometričnih osebnih izkaznic. Te bodo po novem vsebovale čip, na katerem bo shranjen zapis dveh prstnih odtisov, in fotografije obraza imetnika dokumenta. Uporabljati jo bo mogoče tudi kot sredstvo elektronske identifikacije.

DZ z novelo zakona o volitvah poenostavil volitve predstavnikov manjšin

16. 02. 2021 20.01

Državni zbor je z 80 glasovi za in devetimi proti sprejel novelo zakona o volitvah v DZ, s katero sta poslanca manjšin predlagala poenostavitev sistema volitev predstavnikov madžarske in italijanske narodne skupnosti. Po novem bo tako imenovani sistem borda, ki je po splošni oceni zastarel in volivcem nerazumljiv, zamenjal enokrožni večinski volilni sistem. Tudi ta predlog je že pred tem prestal odločanje na matičnem odboru, kjer je dobil široko podporo.

Maksuti: Brez policijske ure in omejitev bi se Janši že zdavnaj zgodila ulica

16. 02. 2021 12.00

Janševa vlada je prestala glasovanje o konstruktivni nezaupnici, a vsak naslednji poskus imenovanja ministrov in sprejemanje zakonodaje v DZ bo za to de facto manjšinsko vlado preizkus, meni politični analitik Alem Maksuti. Glasovanje je razjasnilo stališča strank, tudi SMC. "Projekt Mira Cerarja kot antipoda politiki Janše je s tem dokončno propadel", pravi Maksuti. Glavno vprašanje pa ostaja, kakšna bo odslej vloga DeSUS in njihovih poslancev. Analitik ob tem dodaja, da bo za Janševo vlado v prihodnje ključnega pomena dogajanje v civilni družbi, prepričan je, da bi se "Janši že zdavnaj zgodila ulica", če ne bi bilo policijske ure in omejitev zbiranja.

Konstruktivna nezaupnica: Janševa vlada uspešno prestala glasovanje

15. 02. 2021 08.11

Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih. Da bi predlog uspel, bi ga moralo podpreti najmanj 46 poslancev. V sklepnem delu razprave pa je bilo slišati zlasti poslance KUL, ki so uperili kritiko zoper vlado in obljubili prijaznejšo politiko, ki bo spoštovala vladavino prava. V SDS so jim očitali razglašenost in pomanjkanje programa.

'Dogovorili smo se, da je DeSUS zopet enotna'

11. 02. 2021 12.25

Izvršni odbor DeSUS od strankinih poslancev pričakuje, da bodo spoštovali sklepe organov stranke, torej tudi podprli konstruktivno nezaupnico in kandidaturo svojega predsednika Karla Erjavca za predsednika vlade, sta po seji povedala Erjavec in predsednik sveta DeSUS Anton Urh. Na seji so sodelovali tudi predsedniki pokrajinskih organizacij DeSUS.

Odbor DZ prek predloga zakona o demografskem skladu

10. 02. 2021 13.25

Odbor DZ za finance je v drugi obravnavi sprejel vrsto dopolnil k predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu, predvsem na podlagi opozoril zakonodajno-pravne službe DZ. Opozicija je po neuspešnem predlogu, da se o zakonu opravi javna predstavitev mnenj, sejo obstruirala.

Erjavec napovedal vložitev nove konstruktivne nezaupnice

02. 02. 2021 07.45

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za naslednji teden napovedal vložitev konstruktivne nezaupnice z 10 poslanskimi podpisi, je sporočil po sestanku s poslanci. Pričakuje, da bo pri tem uspešen in da bodo oblikovali novo vlado, obenem pa ga veseli, da "so poslanci stranke DeSUS enotni in da tudi enotno podpirajo konstruktivno nezaupnico". Stranke KUL bodo podrobnosti vložitve dorekle v sredo.

Jurša: Člani poslanske skupine DeSUS poenoteni

26. 01. 2021 18.46

Člani poslanske skupine DeSUS smo se poenotili, da bomo še naprej delovali v eni poslanski skupini, je povedal njen vodja Franc Jurša. O tem, ali bodo v prihodnje opozicija ali bodo sodelovali s koalicijo, se po njegovih besedah niso pogovarjali. O odprtih vprašanjih, tudi prihodnjem delovanju, se bodo pogovorili z vodstvom stranke.

Erjavec: Vložitev konstruktivne nezaupnice do konca leta

22. 12. 2020 14.43

Koalicija KUL načrtuje vložitev konstruktivne nezaupnice do konca leta, pravi prvak DeSUS Karl Erjavec. Koalicija si prizadeva za menjavo vlade Janeza Janše, ki ji očitajo, da je zavozila reševanje koronakrize, pajdašenje z Madžarsko, sramotenje države na mednarodnem parketu, kadrovanje in še vrsto drugih "spornih dejanj".

Tudi drugi poskus sprememb volilne zakonodaje neuspešen

18. 12. 2020 07.37

Spremembe volilne zakonodaje z ukinitvijo okrajev in uvedbo preferenčnega glasu, ki so jih vložile poslanske skupine SAB, LMŠ, Levica in SD, tudi tokrat v državnem zboru niso dobile potrebne dvotretjinske večine. Za novelo zakona je glasovalo 55 poslank in poslancev, proti 26, navzočih jih je bilo 84. Za uspeh bi namreč bilo potrebnih 60 poslanskih glasov.

Erjavec: Izstopamo zaradi politike, ki jo izvaja Janša

17. 12. 2020 08.15

Svet stranke DeSUS je potrdil izstop iz vladne koalicije, usodo svojih ministrov polagajo v roke premierju Janši. "Svet stranke me je podprl za kandidata za mandatarja nove vlade," pa je ob tem še naznanil predsednik stranke Karl Erjavec. Poslanca Jurša in Lep sta medtem podprla sklepe glede izstopa iz koalicije, jutri sledi pogovor s poslansko skupino. Izvršni odbor stranke je prav tako podprl izločitev Polnarja.

Zaradi izjav poslanca Polnarja zavrelo v stranki DeSUS

14. 12. 2020 20.00

Na političnem parketu, predvsem v najmanjši vladni stranki DeSUS, vre. V nekaterih lokalnih odborih so zgroženi nad nastopom njihovega poslanca Roberta Polnarja, ki se je uprl novemu staremu šefu stranke upokojencev Karlu Erjavcu in kategorično zavrnil sodelovanje z alternativno koalicijo KUL – tudi za ceno poslanskih izstopov. Neuradno bi lahko samosvojega poslanca zaradi ciničnih in za nekatere žaljivih besed celo kazensko izključili iz stranke.

Mesec: Konstruktivno nezaupnico bomo zagotovo vložili v kratkem

11. 12. 2020 13.14

Napetosti v DeSUS ne pojenjajo. Štirje njegovi poslanci imajo po besedah Roberta Polnarja pripravljene izstopne izjave. Medtem Luka Mesec napoveduje, da bo KUL koalicija, s katero se je sestal Karl Erjavec, v kratkem zagotovo vložila konstruktivno nezaupnico. Neuradno bi Erjavca, če mu uspe prepričati svoje poslance, podprli tudi nekateri iz SMC. Da ti niso na prodaj, medtem zatrjuje Počivalšek.

Veliko olajšanje: DZ soglasno sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin

07. 12. 2020 18.23

Državni zbor je soglasno, z 81 glasovi za in nobenim proti, sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin. Ta bo občinam v letu 2021 prinesel za več kot 70 milijonov evrov finančne razbremenitve. Kot je danes ocenil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, gre za pomemben premik v finančni samostojnosti slovenskih občin.