robotsko

Tako je 'slišati' Mars: sonda InSight na rdečem planetu posnela zvoke vetra

08. 12. 2018 10.37

Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila zvoke, ki jih je na Marsu posnela sonda InSight. Na zvočnih posnetkih je slišati globoko bobnenje vetra na rdečem planetu.

Kitajska izstrelila sondo na temno stran Lune

07. 12. 2018 22.03

Kitajska je v vesolje izstrelila robotsko sondo, ki naj bi pristala na temni strani Lune. Če bo Kitajcem uspelo, bodo prvi, ki bodo spravili sondo na stran Lune, ki z Zemlje ni vidna.

Navdušenje nad pristankom Insighta in prvimi posnetki

27. 11. 2018 07.17

Nasin modul Insight je uspešno pristal na Marsu in v laboratorijih ameriške vesoljske agencije Nasa v kalifornijski Pasadeni, od koder so vodili misijo, je izbruhnilo nepopisno veselje. Ustrezno poimenovani Insight (Vpogled) bo sedaj kmalu odložil krta za merjenje temperature planeta in sezimometer za zaznavanje morebitnih potresov.

Prvo sporočilo in prva fotografija: Čutim te

26. 11. 2018 07.58

Tudi najtežji del pristanka robotskega plovila InSight na Marsu je šel po načrtih Nase, ki ima tako na rdečem planetu že dve plovili. InSight so proti Marsu poslali maja, projekt pa je vreden slabo milijardo evrov.

Robot, ki ubija morske zvezde

01. 09. 2018 07.00

Avstralski raziskovalci so razvili robotsko podmornico, ki bo zaščitila Veliki koralni greben pred propadom. Robot bo med drugim prepoznal roparsko vrsto morske zvezde, ki se hrani s koralami, in jo ubil, pri tem pa ne bo ogrozil tamkajšnji ekosistem.

Turški morilski skat, ki lahko potopi ladjo

09. 08. 2018 15.16

Predstavljajte si, da bi pod vodo srečali jato nedolžnih skatov, ki bi počasi in neslišno drseli mimo vas. Namenjeni bi bili k svoji tarči, ki ni jata planktona ali ribic, ampak letalonosilka, ki je zasidrana v bližini.

KOMENTAR: Perujske kile, (ne)pošteni VAR

16. 06. 2018 23.32

Cristiano Ronaldo si je potegnil gor hlačnico. Desno. Pokazal svojo izklesano mišico. Kot svarilo, kot opomin, kot napoved. E, boste že videli. Pa vseeno smelo počakal, da je bil živi zid postavljen. Sveže fokusiran, sveže postrižen, sveže pogojno obsojen na dve leti »čuze«.

UKC končno dobil novo orožje za boj z rakom prostate

31. 05. 2018 17.26

V UKC Ljubljana so po desetih letih prizadevanj končno dobili več kot tri milijone evrov vreden sistem za robotsko asistirane operativne posege, ki ga bodo najprej uporabili za operacije raka prostate. Takšne operacije omogočajo tudi hitrejše okrevanje in so bolj prijazne tako za bolnike kot za kirurge.

Mini helikopter odhaja na Mars: 'Visoko tveganje z možnostjo velike nagrade'

12. 05. 2018 15.34

Nasa bo na Mars poslala mini helikopter, da bi preizkusila obnašanje tovrstnih plovil v ozračju tega planeta. Kot so sporočili, bodo helikopter namestili na robotsko vozilo Mars 2020. Helikopter naj bi imel vse potrebno za delovanje v ozračju rdečega planeta.

Je to rešitev za vesoljske smeti? 

03. 04. 2018 15.36

SpaceX-ov Falcon 9 je v nebo ponesel tudi eksperimentalni satelit za lovljenje vesoljskih smeti. Satelit bodo sestavili na Mednarodni vesoljski postaji, konec maja naj bi ga preskusili, ko bo s mrežo in ali harpunami ulovil prav za misijo pripravljene kocke, ki predstavljajo smeti. 

Kraftwerk: Videli so prihodnost – zdaj jo živijo!

23. 02. 2018 02.11

Kultno nemško elektronsko zasedbo pozna ves svet, od ZDA, Evrope, pa vse do Japonske in tako naprej. Pred 40 leti in več so svetu pokazali, kakšna bo prihodnost. Danes v tej njihovi viziji vsi živimo in delujemo. Kot ljudje-mašine? Da, Kraftwerk so nam to povedali prvi.

Kljub robotizirani proizvodnji bodo v Hidrii potrebovali tudi nove ljudi

29. 11. 2017 18.31

Petmilijonska investicija podjetju Hidria prinaša 60-milijonski posel. Takšno pogodbo so podpisali z nemškim avtomobilskim velikanom Volkswagnom. Če boste v prihodnosti kupili kakšen njihov avto, bo eden ključnih delov volanskega sistema zagotovo izdelan v Kopru. Povsem robotsko. A kljub vsem robotom bo za delovanje potrebnih 20 ljudi.

VIDEO: Šolarke v Južni Koreji nasmejale Melanio

08. 11. 2017 20.27

Ameriška prva dama Melania Trump se je med obiskom Južne Koreje srečala tudi z mladimi, kjer je poudarila, kako zelo je pomembna enakopravnost med spoloma. A resno srečanje so prekinile šolarke, ko so zagledale domačega zvezdnika in nasmejale tudi sicer vedno resno Melanio.

Matter: Dobre glasbe ne moreš racionalizirati, lahko pa jo čutiš

22. 09. 2017 12.02

Kamniški (t)rap trio Matter je na sceno krepsko stresel že sredi leta 2015, ko so predstavili pesem in umetniško-filmičen videospot Meduze. Sledile so skladbe Safari, Anakonda, Dizeldorf in Pimpin' Piaf. Pri založbi rx:tx so zdaj izdali drugi album Mrk, več o njem pa iz prve roke Dacho, Tunja in Levanael.

Vse ni tako slabo v slovenskem zdravstvu: slovenski raziskovalci orjejo ledino na številnih področjih

20. 08. 2017 07.00

Predolge čakalne dobe, rdeče številke, sistemske nepravilnosti, preplačevanje, reforma, ki je ni, afere in še in še  ... Slovensko zdravstvo ima veliko težav, o katerih tudi veliko poročamo. A v slovenskem zdravstvu obstajajo tudi izjemni posamezniki, uspehi, inovacije, napredne operacije, prebojni dosežki ...

Misija SpaceX: Zmaj uspešno pristal na Mednarodni vesoljski postaji

16. 08. 2017 15.32

Brezpilotno vesoljsko plovilo Dragon (Zmaj), ki ga je na raketi Falcon 9 izstrelilo podjetje SpaceX, je uspešno prispelo na Mednarodno vesoljsko postajo. Pristanek je potrdila tudi vesoljska agencija Nasa. S tem so v vesolju vzpostavili prvi superračunalnik, ki bo zbiral podatke o tem, kako dobro lahko deluje v takem okolju.

Popolna trata – kot začarana

23. 05. 2017 07.34

Trata ne postane bujna in zelena po naključju, ampak je za takšen videz potrebno vložiti veliko časa in energije, vse od izbire pravega tipa trave pa do končnega videza, vključno z redno nego in vzdrževanjem.

Petošolci iz Radelj v ZDA prejeli pokal

09. 05. 2017 12.30

Petošolci radeljske osnovne šole, ekipa GoLegoGo, zbrani okoli mentorja Boštjana Ledineka, se iz ameriškega St. Louisa, kjer se je s svojimi izdelki predstavilo 108 ekip z vsega sveta, vračajo bogatejši za premnogo izkušenj, doživetij, druženj z otroki z vsega sveta, predvsem pa s pokalom iz kategorije posebnih nagrad ocenjevalcev.

Zmagali inovatorji, ki bodo s svojo idejo spreminjali mesta prihodnosti

21. 04. 2017 08.58

Najboljša inovacija letošnjega razpisa za Rektorjevo nagrado je 'Interaktivna regulacija oblike zazidave'. Avtorji so razmišljali globalno in gledali v prihodnost, ko se bo v mesta priselilo 2,4 milijarde ljudi.

Kdo bo odnesel nagrado za najboljšo inovacijo? V finalu tudi jajčkomat, pametni obliž, robotska celica in tipanka

18. 04. 2017 09.46

Ljubljanska univerza bo najboljšemu inovatorju podelila Rektorjevo nagrado za naj inovacijo. V finale se je prebilo sedem ekip, sedem povsem različnih izjemnih idej. Kot smo ugotovili tudi sami, ima komisija vsekakor zelo težko nalogo.

Stvaritev ekipe petošolcev: robotska raca zbira rdeče polže, jih shrani in odpelje v zbiralnik

29. 03. 2017 06.00

Ekipa petošolcev iz Radelj ob Dravi je kot najmlajša ekipa v regiji Adria dobila priložnost, da se aprila udeleži svetovnega festivala First Lego League v ZDA v robotiki. V ZDA se bodo srečali s 108 ekipami z vsega sveta in predstavili svojo rešitev na temo Živalski zavezniki - in sicer robotsko raco, ki zbira invazivne rdeče polže.

Bo Slovenija ostala brez edinega robota za operiranje prostate?

07. 03. 2017 12.38

1300 na novo obolelih in 350 umrlih vsako leto. To je tragična bilanca raka prostate. Ob tem pa: veliko premalo urologov, leto dni čakanja na poseg in en sam robotski sistem za izvajanje operacij, ki mu bo še letos potekla življenjska doba. Število obolelih bo zaradi staranja prebivalstva še naraščalo.

Nas bodo zamenjali roboti?

17. 02. 2017 07.54

Na več kot 40 odstotkih delovnih mest se lahko zgodi, da bodo človeka zamenjali avtomatizirani stroji, ugotavljajo na prestižni univerzi Oxford. A to modernizacije in tehnološkega razvoja nikakor ne ustavi. V spletni živilski trgovini v Veliki Britaniji, ki že ta hip deluje skoraj povsem robotsko, mirijo: naloge naših zaposlenih bomo le prilagodili, odpuščanj ne bo, saj robot nikoli ne bo mogel nadomestiti človeka.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

V Sloveniji prvič operirali tumor možganov s fluorescenco in robotsko navigacijo

22. 11. 2016 11.46

Na KO za nevrokirurgijo Kirurške klinike UKC Ljubljana so prvič v Sloveniji operirali najmalignejši tumor možganov glioblastom z uporabo fluorescentnega označevalca 5-ALA in robotsko navigacijo, kar pomeni uvedbo sodobne metode kirurškega zdravljenja v domače okolje.

VIDEO: Na Novi Zelandiji prvič dostavili pico z dronom

16. 11. 2016 12.30

Na Novi Zelandiji je veriga picerij Domino's kot prva na svetu z dronom dostavila pico. Iz podjetja so potrdili, da so dve pici dostavili kupcu na polotoku Whangaparaoa severno od Aucklanda. Prepričani so, da bodo droni kmalu postali ključno transportno sredstvo pri dostavah pic.

Novo upanje za bolnike s paraliziranimi nogami

10. 11. 2016 13.01

S pomočjo nevrološkega vmesnika sta opici, ki sta imeli paralizirane noge, ponovno shodili. To daje upanje, da bodo s pomočjo vmesnika v prihodnosti lahko shodili tudi ljudje.

Po 'polomiji' pred dvema letoma kapsula Cygnus zdaj uspešno dostavila tovor na vesoljsko postajo

23. 10. 2016 15.58

Na Mednarodno vesoljsko postajo je prispela tovorna kapsula brez posadke Cygnus, ki je tja prinesla 2,5 tone tovora. Pred dvema letoma je raketa eksplodirala nekaj sekund po izstrelitvi, po preiskavi pa so krivdo za nesrečo pripisali okvari na motorjih.

'Odzivajte se na potrebe trga in bodite vedno pripravljeni na prekvalifikacijo'

06. 10. 2016 08.22

Katera dela bodo izginila, saj jih bodo prevzeli roboti? Vse kaže, da tista, ki so rutinske narave, pravi Zoran Savin in ob tem poudarja, da je pametno, da imamo te usmeritve v glavi, ko si gradimo karierno prihodnost.

OSIRIS-REx že hiti proti asteroidu, s katerega bo pobral vzorce

09. 09. 2016 14.40

Nasa je proti asteroidu poslala sondo, ki bo z njega pobrala vzorce. Za omenjeni asteroid astronomi menijo, da so na njem materiali, podobni zemeljskim. Gre za prvo tovrstno ameriško misijo. Sonda bo do cilja prišla leta 2018, na Zemljo pa naj bi se vrnila leta 2023.