rodi

Hilaria Baldwin o nosečnosti v poznejših letih: Moje telo se upočasnjuje

15. 07. 2022 15.19

Žena igralca Aleca Baldwina, Hilaria Baldwin, je v času, ko pričakuje sedmega otroka, na Instagramu delila zapis, v katerem je razkrila svoje občutke o nosečnosti v poznejših letih. Inštruktorica joge, ki je dopolnila 38 let, je s svojimi sledilci delila starejši videoposnetek, v katerem v visokih petah dela počepe, ob njem pa pripisala, da v zadnjem trimesečju čuti, da se njeno telo počasi upočasnjuje.

Gogi, sporočilo je jasno

14. 07. 2022 15.26

Goran, lepo pozdravljen. Vem, da imaš te dni polne roke dela s košarkarskim kampom v Laškem, kjer predajaš bogato bero znanja na najmlajše. A verjamem, da boš našel čas, da boš tole prebral. Sporočilo imam zate, namreč. Ne, ni moje, nisem tako pomemben, da bi ti 'solil pamet'. To je sporočilo naših bralcev.

Kuhinjski bloki – esenca vaše kuhinje

11. 07. 2022 13.20

Gašper Rifelj v novi pesmi S tabo izlil svojo pozitivo in srečo

08. 07. 2022 08.00

Gašper Rifelj, ki smo ga lahko spremljali v šovu Zvezde plešejo, predstavlja novo pesem S tabo, s katero je iz sebe izlil vso pozitivo, zadovoljstvo in srečo, ki so ga prevzemali ob pisanju. Ko je bila ustvarjena, je ob poslušanju ugotovil, da gre za lahkotne, poletne ritme in posnel temu primeren videospot v Puli.

5 najpogostejših izzivov pri vzgoji in učenju otrok ter kako jih premagati

04. 07. 2022 00.15

Vzgoja otroka je ena od najbolj zahtevnih in hkrati tudi izpolnjujočih nalog, ki jih imajo starši, vzgojitelji itd. Hiter tempo življenja in pomanjkanje ravnovesja med družino in kariero, spremembe socializacije zaradi zdravstvenih (protikoronskih) ukrepov ter vpliv družbenih omrežij botrujejo temu, da je vzgoja otrok postala še bolj kompleksna. Veliko staršev občuti družbeni pritisk, da mora biti njihov otrok najbolj pameten, najbolj ljubek, biti mora prvi na igrišču, imeti najboljši ritem spanja itd. Nihče pa se pravzaprav ne rodi z znanji, ki jih potrebuje za vzgojo.

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence

11. 06. 2022 14.06

Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Obletnica Norda: 'V tistem času je bil to zelo progresiven album'

03. 06. 2022 08.00

Siddharta z dvema razprodanima koncertoma obeležuje dvajseto obletnico albuma Nord, ki je zaradi koronskega prestavljanja že enaindvajseta. Gre za delo, ki je pustilo velik pečat na slovenski glasbeni sceni, na njem pa najdemo znamenite pesmi, kot so Samo edini, Platina, B Mashina, Klinik, Orion Lady in Na Soncu, brez katerih še danes ne mine skoraj noben njihov koncert. Če je Siddharta z Idom prvič opozorila nase, se je z Nordom vsidrala globoko v srca vseh navdušencev nad rokenrolom.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva

16. 04. 2022 15.50

21-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.

'Če ne bi bilo medicine, sem prepričan, da mene ne bi bilo'

15. 04. 2022 20.25

Slovenija sodi v sam svetovni vrh v zdravljenju hemofilije, saj spadamo med 20 odstotkov držav na svetu, kjer vse bolnike s težko obliko hemofilije zdravimo z redno profilakso – to je nadomeščanje faktorja strjevanja krvi, ki ga ljudje s hemofilijo nimajo ali ga imajo premalo. Zaradi te dedne motnje je torej moteno njihovo strjevanje krvi. Bolezen se večinoma pojavlja pri moških, redko tudi pri ženskah, ki so navadno le nosilke okvarjenega gena. Tretjina hemofilikov se sicer rodi zaradi nove spontane mutacije, ki je prej v družini ni bilo, kar pomeni, da se lahko v kateri koli družini rodi novorojenček s hemofilijo.

Oskarji pred podelitvijo: Kateri filmi se potegujejo za zlati kipec?

27. 03. 2022 07.00

Le še nekaj ur nas loči do oskarjev, preden bodo kipci podeljeni, pa si preberite, o čem govorijo filmi, ki so letos nominirani v najprestižnejši kategoriji za najboljši film. Gre za edino kategorijo, v kateri glasujejo vsi člani filmske akademije (sicer samo igralci za igralce itd.), ti pa so morali letos izbirati med desetimi filmi.

Preskočila je iskrica, Žanet in Timotej začenjata skupno pot v življenju

19. 03. 2022 09.57

Žanet Breški se je prva prijavila za sodelovanje v MasterChefu Slovenija in prva se je tudi poslovila. A tudi v tako kratkem času se lahko rodi ljubezen in s Timotejem Cizejem, s katerim sta si bila zelo naklonjena že od prvega dne, stopata na skupno življenjsko pot. 

Kdaj je pravi čas, da otrok poprime za kuhalnico?

16. 03. 2022 18.29

O tem, kdaj naj bi začeli otroke spodbujati k pripravi hrane in ustvarjanju v kuhinji, kroži nešteto teorij. A dejstvo je, da pravila ni. Pri nekaterih se želja po kuhanju rodi prej, pri drugih pozneje. Nana in Isabela zagotovo sodita v prvo skupino, saj sta obe že zelo zgodaj prijeli za kuhalnico, s svojimi rosnimi devetimi leti pa sta najmlajši tekmovalki oddaje Mali šef Slovenije!

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'

28. 02. 2022 07.00

Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Trajekt v Grčiji zajeli plameni: evakuirali 277 oseb, 11 še vedno pogrešanih

18. 02. 2022 08.32

V Jonskem morju blizu otoka Krf je na trajektu s skoraj 300 ljudmi na krovu, ki je plul med Grčijo in Italijo, v petek zjutraj izbruhnil požar, je sporočila grška obalna straža. Pri tem je bilo lažje poškodovanih več ljudi, dva ujeta so po 15 urah vendarle rešili, nekaj ljudi pa je še vedno pogrešanih. Vzrok požara uradno še ni znan, začel pa naj bi se v garaži, kjer je bilo 185 vozil.

Materinski dan: praznovanje v Sloveniji in po svetu

09. 02. 2022 00.15

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Kakšne so noči Rickyja Martina?

30. 01. 2022 07.00

Portoriški glasbenik Ricky Martin tokrat ni podlegel preverjenemu receptu, kot je že nekaj časa izjemno priljubljena zvrst glasbe reggaeton, ampak ostaja zvest sebi. Tokrat je oboževalce razveselil z novo pesmijo v španskem jeziku 'Otra Noche en L.A.' (Še ena noč v Los Angelesu), ki sodeč po prvih odzivih veliko obeta.

Novorojenka Bodeja Millerja še zmeraj brez imena

13. 01. 2022 12.52

Nekdanji smučarski as Bode Miller in njegova žena Morgan Beck sta se znašla v dilemi. Športnika sta pred sedmimi tedni postala starša deklici, ki pa je še zmeraj brez imena. 44-letnik in njegova žena sta že ob dekličinem rojstvu razkrila, da vedno počakata, da otrok in onadva skupaj "začutijo" pravo ime, a novorojenka jima za zdaj ni dala jasnega znamenja, da bi ji bilo izbrano ime všeč.

Zmagovalka osme sezone šova Slovenija ima talent je Tajda Korče!

19. 12. 2021 19.59

Finalna oddaja spektakularnega šova Slovenija ima talent je postregla z veliko zmagovalko osme sezone. To je po napetem superfinalu postala neverjetno gibčna Tajda Korče, ki je domov odnesla tudi nagrado 50 tisoč evrov.

Can Yaman razkril podrobnosti iz svojega zasebnega življenja

12. 12. 2021 08.00

Can Yaman svojih oboževalcev ne neha presenečati. Potem ko je poleti izdal svoj prvi parfum, se je odločil, da je čas, da napiše avtobiografijo. Te dni je tako izšla njegova prva knjiga v italijanščini z naslovom Sembra strano anche a me', v kateri razkriva podrobnosti iz svojega zasebnega življenja. Na prvem podpisovanju knjige se je trlo oboževalk, zato ne dvomimo, da njegov prvenec ne bi bil velika uspešnica.

Počivalškova nerealna želja: v desetih letih milijon Slovencev več

06. 12. 2021 21.05

Izjava ministra Počivalška, ki je pred kratkim prevzel vodenje že druge politične stranke, o tem, da bo Slovencev čez desetletje tri milijone, in to brez priseljevanja, je sprožila burne odzive. "Tvitosfera" se zabava na njegov račun, realnost pa je, da gre za populistično izjavo brez osnove, saj bi se moralo za dosego takšnega cilja v slovenskih porodnišnicah letno roditi kar petkrat več otrok, umreti pa ne bi smel nihče. Od leta 2017 je bil namreč naravni prirast v Sloveniji negativen, saj je vsako leto umrlo več prebivalcev, kot se jih je rodilo.

Po čem je Zlatkova Svoboda?

04. 12. 2021 08.00

Zlatkov novi album Svoboda je osebni dnevnik raperja, aktivista za boljši jutri, borca za svobodo, za pravičnost in enakopravnost. Pa to Slovenci v času, ko razsaja nova različica virusa omikron, znamo razumeti na primeren način, sploh, če je akter nekdo, ki ga ima večina še vedno za čefurja?

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer

27. 11. 2021 13.32

Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'

18. 11. 2021 18.39

Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Svetovni dan nedonošenčkov: 'Ti otroci imajo v sebi iskro življenja, ki se jim bo vedno poznala'

17. 11. 2021 17.40

Najlažji novorojenček v ljubljanski porodnišnici, ki se je rodil pri le 22 tednih, je tehtal zgolj 370 gramov. Takšni primeri so velika redkost. Napoved se za novorojenčke izboljša pri 24 tednih, a to še ne pomeni, da sta njihovo preživetje in normalen razvoj samoumevna. 17. novembra praznujemo svetovni dan nedonošenčkov, ki svoje prve dneve, tedne, tudi mesece namesto ob mami preživijo v inkubatorjih. V Sloveniji pride prezgodaj na svet kar okoli 1400 otrok na leto. Kako je, ko te že mesece pred predvidenim rokom poroda postavijo pred dejstvo, da se mora otrok roditi zdaj? Dve mamici sta zaupali svoji zgodbi.

Olivia Munn o nosečnosti: Še vedno sem v kritičnem obdobju

12. 11. 2021 11.14

Igralka Olivia Munn pričakuje prvega otroka skupaj s partnerjem Johnom Mulaneyem. Čeprav se zvezdnica materinstva veseli, ni navdušena nad tem, da je vesela novica v javnost pricurljala tako hitro. V pogovoru z voditeljema radijske postaje SiriusXM je namreč priznala, da jo je strah, da bi otroka izgubila, saj je še zmeraj v zelo občutljivem času.

Podjetnost se rodi iz ideje, ki postane zmagovalna takrat, ko jo vodi brezmejna strast.

20. 09. 2021 00.15

Martino Zanetti

Dipsi: poleg omake iz naravnih sestavin se je razvilo tudi prav posebno prijateljstvo

18. 10. 2021 19.10

Ne le talent, tudi prijateljstvo lahko rodi kakšno novo idejo ali celo izdelek. To dokazuje prijateljstvo med Tajdo Krevh in Tjašo Miketič, ki sta v okviru projekta med fakultetami naredili proizvod, s katerim sta se nato prijavili v oddajo Štartaj Slovenija. Kot mladi dekleti, ki radi hodita in prirejata zabave, na katerih prijateljem ponudiš tudi kaj za pod zob, sta ugotovili, da na tržišču ni omak za pomakanje iz izključno naravnih sestavin, brez umetnih dodatkov, barvil ali ojačevalcev okusa. Zato sta prišli na idejo, da jo naredita sami. Vmes pa se je spletlo še prav posebno prijateljstvo.