rudarji.

Bitcoin prvič po skoraj štirih mesecih zdrsnil pod mejo 30.000 evrov

26. 05. 2021 20.22

Prejšnji vikend je najslavnejša kriptovaluta bitcoin prvič po skoraj štirih mesecih zdrsnila pod mejo 30.000 evrov. Njena vrednost je padla za okoli 600 milijard evrov. Glavni vzrok za to so kitajska prepoved transakcij s kriptovalutami in svarila pred špekulativnim trgovanjem z njimi. Dodatno pa za negotovost skrbi nepredvidljivi Elon Musk, ki s tvitanjem povzroča veliko nihanje na kriptoborzah.

Zaradi skrbi glede podnebja Tesla ne bo več sprejemala bitcoinov

13. 05. 2021 09.33

Tesla je zaradi zaskrbljenosti glede podnebnih sprememb začasno prekinil možnost nakupa vozil z uporabo bitcoinov, je v tvitu dejal izvršni direktor podjetja Elon Musk. Vrednost bitcoina je po objavi tvita padla za več kot 10 odstotkov, padla je tudi vrednost delnic Tesle.

Kljub omejitvam po svetu prvomajski shodi, v Berlinu aktivirali 5000 policistov

01. 05. 2021 16.13

Kljub številnim omejitvam zaradi preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom so se v številnih mestih po svetu protestniki podali na prvomajska zborovanja. Iz Istanbula poročajo o več kot 200 aretacijah zaradi neupoštevanja prepovedi zborovanj, v Berlinu pa je bilo ob napovedanih shodih v pripravljenosti na posredovanje več kot 5000 policistov.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza

13. 04. 2021 17.24

Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

V poplavljenem kitajskem rudniku ujetih 21 rudarjev

11. 04. 2021 10.15

Reševalne ekipe se poskušajo prebiti do 21 ljudi, ujetih v poplavljenem rudniku v kitajski pokrajini Činjang, poročajo lokalni mediji. Ni jasno, kaj je povzročilo poplavo v rudniku Fengjuan, vendar naj bi se zgodila v soboto, ko so v rudniku delali nadgradnjo.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina

10. 02. 2021 17.48

Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Ujeti kitajski rudarji na pomoč poklicali z udarjanjem po cevi

27. 01. 2021 14.16

Skupina kitajskih rudarjev, ki so po eksploziji v rudniku zlata za dva tedna ostali ujeti pod zemljo, po uspešni reševalni akciji okreva v bolnišnici. V javnost pa medtem prihajajo zgodbe, kako jim je sploh uspelo preživeti – v temi, brez hrane in ob oporečni vodi. Kako so jih reševalci našli in nato rešili? Vsak dan so izmenjaje tolkli po cevi, v upanju, da jih bo kdo slišal. A časa je zmanjkovalo – vodstvo je namreč nesrečo pristojnim službam prijavilo kar 30 ur po tem, ko je eksplodiralo.

Po 14 dneh pod zemljo rešili 11 ujetih rudarjev

24. 01. 2021 09.10

11 rudarjev, ki so po eksploziji v rudniku zlata ostali ujeti 600 metrov pod zemljo, so po dveh tednih rešili. Z zavezanimi očmi so jih dvignili na površje, nekateri so bili izjemno šibki, drugi so uspeli hoditi samostojno. Še vedno pa ostaja neznana usoda 10 rudarjev, s katerimi reševalci niso uspeli vzpostaviti stika.

Ujeti rudarji na Kitajskem bodo pod zemljo ostali vsaj še dva tedna

22. 01. 2021 14.06

Na vzhodu Kitajske je po eksploziji v rudniku zlata Hušan v provinci Šandong že 12 dni ujetih več kot deset rudarjev, vendar so reševalci danes opozorili, da bi lahko tam ostali še najmanj dva tedna.

Bo kitajskim reševalcem še pravi čas uspelo zvrtati jašek do ujetih rudarjev?

20. 01. 2021 08.31

Časa za rešitev 12 ujetih rudarjev v rudniku zlata na vzhodu Kitajske je vedno manj. V jašek, kjer so ujeti že 10 dni, namreč vdira voda. Trenutno reševalci poskušajo do rudarjev izvrtati dovolj širok jašek, po katerem bi jih nato dvignili na površje. A vrtanje v granitna tla poteka zelo počasi.

Ujeti rudarji po tednu dni vzpostavili stik z reševalci

18. 01. 2021 09.32

Reševalci pravijo, da je 12 rudarjev, ujetih pod zemljo, potem ko je pred tednom dni eksplodiralo v rudniku zlata na Kitajskem, še vedno živih. Državni mediji poročajo, da je sedem dni po nesreči rudarjem uspelo poslati sporočilo reševalcem. Usoda drugih desetih v eksploziji pogrešanih rudarjev ni znana.

Zaradi uhajanja plina umrlo 18 rudarjev, pet še vedno ujetih pod zemljo

05. 12. 2020 09.07

Iz Kitajske poročajo o nesreči, ki se je zgodila v premogovniku blizu mesta Čongčing. Zaradi uhajanja ogljikovega monoksida je umrlo najmanj 18 rudarjev, pet jih je še vedno ujetih pod zemljo.

Tanzanijski rudar, ki je čez noč postal milijonar, našel še tretji dragulj

04. 08. 2020 19.27

Iz Tanzanije prihaja zgodba o neverjetni sreči, ali pa le obrestovanju trdega dela. Skromnemu rudarju Saniniu Laizerju se je sreča prvič nasmehnila že pred meseci - našel je dva ogromna draga kamna tanzanita in ju prodal za skupno vrtoglavih 2,89 milijona evrov. A oče več kot 30 otrok je takrat vztrajal, da ga na novo pridobljeno bogastvo ne bo spremenilo in da bo še naprej skrbel za svojo družino in čredo krav. Pa se mu je skromnost očitno obrestovala: zdaj je našel še tretji dragulj, ocenjen na 1,7 milijona evrov.

Na Poljskem največ novih okužb po mesecu dni, Belgija ostreje za nošenje mask

23. 07. 2020 09.51

Kalifornija je po številu okužb prehitela New York. Samo v sredo je potrdila rekordnih 12.807 novih okužb. Število okuženih skokovito narašča tudi v Latinski Ameriki in na Karibih, kjer je število okužb z novim koronavirusom preseglo štiri milijone, polovico teh okužb so potrdili v Braziliji. Belgija je zaostrila ukrepe glede nošenja zaščitnih mask, na Poljskem pa so v zadnjem dnevu zabeležili 418 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je največ po več kot enem mesecu.

Na Češkem razburjeni zaradi 'rumenega seznama', Babiš hoče govoriti z Janšo

03. 07. 2020 16.50

Na Češkem je odločitev slovenske vlade, da Češko zaradi porasta števila okužb s koronavirusom umakne s seznama varnih držav, poskrbela za razburjenje. Češki premier Andrej Babiš ne vidi razloga za takšno potezo in želi o tem govoriti s slovenskim kolegom Janezom Janšo.

Rudarji v Srbiji med kopanjem premoga odkrili antično rimsko ladjo

06. 06. 2020 15.16

Pri kopanju premoga v srbskem Kostolcu je bager nepričakovano naletel na antično rimsko rečno ladjo. Kar polovica 15 metrov dolge ladje, ki je ležala na sedmih metrih globine, je zelo dobro ohranjena. Ob njej so arheologi nato odkrili še dva manjša čolna. Po prvih podatkih je že zdaj moč občudovati takratno tehniko gradnje ladij, predvsem pa tesarsko spretnost ladjedelcev.

'Vragi' pred 500 gledalci slavili s 5:0, Bayer tokrat nasmejan iz Glasgowa

12. 03. 2020 20.42

Osmina finala Lige Evropa se je začela s tekmami v Linzu, Frankfurtu na Majni in Istanbulu, visoki zmagi pa sta slavili ekipi Manchester Uniteda ter Basla. "Rdeči vragi" so v Linzu pred 500 gledalci, ki so jim kljub poostrenim zdravstveno-varnostnim ukrepom v Avstriji dovolili na stadion, slavili s kar 5:0, medtem ko so na polnem Ibrox Parku v Glasgowu domači Rangersi morali priznati premoč Bayerju iz Leverkusna (1:3).

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi

26. 01. 2020 07.19

Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?

23. 01. 2020 06.00

Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?

21. 01. 2020 06.00

Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?

2153 milijarderjev ima skupno več premoženja kot 4,6 milijarde prebivalstva

20. 01. 2020 11.35

Število milijarderjev se je v zadnjem desetletju podvojilo, en odstotek najbogatejših Zemljanov ima še enkrat večje premoženje kot preostalih 6,9 milijarde prebivalcev, razkriva poročilo Oxfama, ki ga tradicionalno objavijo pred gospodarskim forumom v Davosu.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

KOMENTAR: Od žejne koale do goreče cerkve. Smo v zadnjem času res postali bolj neumni?

01. 01. 2020 13.24

Ljubek prizor, tako so ponekod zapisali ob novici, ki je obkrožila svet med prazniki, da je v Avstraliji žejna koala zaustavila rekreativne kolesarje in prosila za vodo. Srečna koala, ki je postala vest, je danes v Avstraliji redkost, večina koal je tam namreč ob zadnjih požarih umrla v grozljivih mukah.

Ameriški tehnološki giganti pred sodišče zaradi otroškega dela

17. 12. 2019 21.14

Pet ameriških tehnoloških gigantov si je "prislužilo" tožbo, ker naj bi bili odgovorni za smrti otroških delavcev v rudnikih kobalta v DR Kongo. Na zatožni klopi so se znašli tudi Apple, Microsoft in Googlovo krovno podjetje Alphabet.

Po eksploziji v nemškem rudniku rešili ujete rudarje

08. 11. 2019 11.38

V enem od rudnikov v nemškem mestu Teutschenthal je odjeknila eksplozija. Približno 35 rudarjev je ostalo ujetih 700 metrov pod zemljo, a so jih pristojni že rešili. Po prvih podatkih sta dve osebi poškodovani.

V Premogovniku Velenje lažje poškodovana rudarja

16. 10. 2019 19.30

V Premogovniku Velenje se je zgodila nesreča, v kateri sta bila udeležena dva rudarja, ki sta po prvih informacijah pri tem utrpela lažje poškodbe. Kot so sporočili iz Premogovnika Velenje, sta bila oba prepeljana v Zdravstveni dom Velenje.