rudnik

Lokalna legenda je resnična: odkrili vhod v več kot 70 metrov dolg rudniški rov

05. 04. 2022 20.44

S štajerskega konca prihaja neverjetna zgodba o velikem odkritju. Med Rušani je stoletja krožila legenda, kako so nekoč na Pohorju kopali zlato. Za mnoge le bajka, za šesterico vztrajnih domačinov pa skrivnostna zagonetka, ki jim ni dala miru in se je izkazala za resnično. Po letih iskanja so namreč odkrili vhod v več kot 70 metrov dolg rudniški rov.

Nesreča v srbskem rudniku lignita zahtevala osem življenj

01. 04. 2022 09.23

V rudniku v kraju Sokobanja na vzhodu Srbije se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je zahtevala osem življenj, okoli 20 rudarjev pa je potrebovalo zdravniško pomoč. Sprva so poročali, da je v rudniku odjeknila eksplozija, a je ministrica za rudarstvo pozneje to zanikala. Po njenih besedah je bilo usodno uhajanje metana. Omenjeni rudnik ima dolgo zgodovino nesreč, najhujša se je zgodila leta 1998, ko je umrlo 29 rudarjev.

Najzanimivejši 'dvoboji' letošnjih volitev

01. 04. 2022 11.18

V več okrajih se obetajo zanimivi boji za glasove volivcev. Matej Tonin proti Marjanu Šarcu, Aleš Hojs proti Jonasu Žnidaršiču, Luka Mesec proti Robertu Golobu in Jožef Horvat proti Jožefu Horvatu so le nekateri "spopadi", ki jih bomo z zanimanjem spremljali. Janez Janša brez prave konkurence kot po navadi kandidira v Grosupljem, tokrat pa tudi v Ivančni Gorici.

Znani kandidati SDS, Janša bo kandidiral v Grosuplju in Ivančni Gorici

22. 03. 2022 22.04

SDS je po seji sveta stranke na spletni strani objavila seznam kandidatov za državnozborske volitve. Prvak stranke Janez Janša bo že tradicionalno kandidiral v volilnem okraju s sedežem v Grosuplju, pa tudi v sosednjem okraju v Ivančni Gorici. Med kandidati je tudi večina aktualnih poslancev ter ministri Aleš Hojs, Anže Logar in Zvonko Černač.

Zahtevna in čustvena otvoritev nove sezone MasterChefa Slovenija

17. 03. 2022 20.43

Nova sezona MasterChefa Slovenija se je pričela s pravim kuharskim maratonom, tekmovalci so se pomerili v kar sedmih krogih kuhanja. Zelo dobro sta se odrezala Evita in Fabijan, a je na balkon z malce slabšimi jedmi uspelo priti Aniti, medtem ko je Miro ujel zadnji vlak.

Srbija v objemu Kitajske

26. 02. 2022 09.20

Tesnejše gospodarsko povezovanje Kitajske z Evropo traja dobro desetletje. Najprej je Kitajska oblikovala platformo 16+1, v kateri so zbrane nekdanje evropske socialistične države in Kitajska. Gre za multilateralno platformo, ki je nastala leta 2012 na pobudo Kitajske z željo, da se okrepi politično in ekonomsko sodelovanje z državami v Evropi. Ravno te države, ki so zbrane v platformi 16+1, se bodo nekaj let pozneje izkazale za najpomembnejše države za kitajske infrastrukturne projekte v Evropi v okviru kitajske pobude Pas in cesta (v angl. Belt and road initiative). Hitre železnice, nove ceste in pristanišča se razvijajo vzdolž antične svilne ceste, Kitajska pa se na ta način profilira kot globalna velesila, s čimer skuša postati enakopravna država v odnosu do ZDA na globalni ravni. V tem novem geopolitičnem projektu Kitajske dobiva vse pomembnejše mesto tudi ena balkanska država – Srbija.

Šolarji iz zahodne Slovenije na zimskih počitnicah

21. 02. 2022 07.21

Za okoli 149.000 učencev in dijakov iz osrednje in zahodne Slovenije se začenjajo težko pričakovane zimske počitnice. Pred njimi je teden dni brezskrbnosti in veselja, v katerem jih čaka vrsta možnih dejavnosti in programov. Del delavnic in predavanj bodo izvedli virtualno, po spletu.

Bruselj bo neplačano kazen Poljske odtegnil od njenih evropskih sredstev

08. 02. 2022 15.55

Evropska komisija bo prihodnji teden Poljski neplačano kazen zaradi zavračanja zaprtja rudnika premoga Turow odtegnila od zanjo predvidenih evropskih sredstev. Gre za približno 15 milijonov evrov, je sporočil govorec komisije Balasz Ujvari. To bo prvič, da bo komisija uporabila ta ukrep.

Slovenec, ki v Ngannoujevi domači vasi snema film: Francis je idol za tukajšnjo mladino

22. 01. 2022 19.30

Pred težko pričakovano borbo med Francisom Ngannoujem ter Cirylom Ganom smo se pogovarjali s slovenskim filmskim ustvarjalcem, režiserjem in producentom Rokom Kadoičem, ki se prav te dni nahaja v Kamerunu, natančneje v vasi Batié, kjer se je rodil in otroštvo preživljal Francis Ngannou, aktualni nesporni prvak UFC-jeve težke kategorije. Kranjčan v Kamerunu namreč snema dokumentarni film, z nami pa je delil izkušnjo iz te afriške države. Pogovarjali smo se o fundaciji, ki jo je Ngannou vzpostavil v domači vasi ter o nestrpnem pričakovanju borbe lokalnega heroja.

Srbska vlada razveljavila prostorski načrt za rudnik litija

20. 01. 2022 19.51

Srbska vlada je na tokratni seji razveljavila prostorski načrt iz leta 2020 za rudnik litija v mestu Loznica in ukinila delovno skupino za projekt Jadar. S tem se po besedah premierke Ane Brnabić končuje zgodba, povezana z anglo-avstralskim rudarskim velikanom Rio Tinto.

Slovenija bi z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko

18. 01. 2022 18.58

Po izrednem nezadovoljstvu velenjskih rudarjev nad državno strategijo, ki do leta 2033 predvideva popolno prekinitev uporabe premoga za proizvajanje elektrike, se je odzvalo Ministrstvo za infrastrukturo. V Velenju opozarjajo predvsem na to, da v zraku visi kar 5000 delovnih mest in da bi Slovenija z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko, kar bi imelo negativne posledice tako za posameznike kot za državo. A na ministrstvu mirijo, da imajo rešitev za vse.

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike

13. 01. 2022 15.57

Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Tokajev: V Kazahstanu vzpostavljen red, protesti zamajali trg kriptovalut

07. 01. 2022 07.29

Kazahstanski predsednik Kasim Džomart Tokajev je sporočil, da je bil v državi po več dneh nemirov večinoma vzpostavljen ustavni red. Zatrdil je, da se ne bo pogajal s protestniki in dodal, da je dal pooblastilo varnostnim silam, da streljajo brez opozorila. "V tujini pozivajo obe strani k pogajanjem za mirno rešitev. Kakšne neumnosti. Kakšna so lahko pogajanja s kriminalci, z morilci?" Odločno ukrepanje oblasti je podprla tudi Kitajska. Nemiri, ki so izbruhnili po protestih zaradi povišanja cen goriv, so sicer po zadnjih navedbah notranjega ministrstva zahtevali 26 smrtnih žrtev med protestniki. Protesti so sicer zamajali tudi trg kriptovalut, saj Kazahstan velja za "drugi največji rudnik" kriptovalut na svetu.

Projekt 'na čakanju': srbski protestniki ustavili multinacionalko?

24. 12. 2021 08.43

Rio Tinto je ustavil projekt srbskega rudnika litija. Izvršna direktorica si zdaj prizadeva za javni dialog in meni, da so protesti proti rudniku ovirali vsako razumno razpravo.

Hude poplave v Maleziji, v Mjanmaru zemeljski plaz zasul rudnik

22. 12. 2021 07.33

V rudniku žada v Mjanmaru se je sprožil zemeljski plaz, ki je zahteval najmanj eno smrtno žrtev. Ob tem pogrešajo tudi najmanj 70 ljudi, so povedali tamkajšnji reševalci. Malezijo so namreč konec tedna prizadele ene najhujših poplav, ki so jih doživeli v zadnjih desetletjih. Domneva se, da je zaradi poplav umrlo najmanj 14 ljudi. Več deset tisoč prebivalcev so morali evakuirati iz domov.

(Začasna) zmaga okoljevarstvenikov: umaknili prostorski načrt za sporni rudnik litija

16. 12. 2021 17.44

Skupščina srbskega mesta Loznica je po hitrem postopku razveljavila sklep o sprejemu prostorskega načrta, ki predvideva gradnjo rudnika litija. S tem je izpolnjena ena od zahtev udeležencev množičnih okoljskih protestov v Srbiji, ki so potekali zadnje tri konce tedna.

V Beogradu protestniki znova zasedli avtocesto

11. 12. 2021 17.23

V Beogradu in več drugih srbskih mestih so spet potekali okoljski protesti. Udeleženci so med drugim za približno eno uro v celoti zasedli avtocesto pri mostu Gazela v Beogradu.

'Da ne bo tu mesto duhov'

11. 12. 2021 07.00

Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

Lusterdam napisali ljubezensko izpoved črnooki ženski

02. 12. 2021 17.56

Glasbena skupina Lusterdam se predstavlja z novo skladbo z naslovom Barve premoga so njene oči. Gre za ljubezensko izpoved črnooki ženski, ki je svojemu poetu ukradla srce. Ustvarili so tudi videospot, v katerem frontman in avtor skladbe Hieronim v intimnem ozračju sam prepeva to čustveno pesem.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Ekološka vstaja v Srbiji: protestniki blokirali ceste, prišlo do pretepa

27. 11. 2021 18.53

V Srbiji veliko prahu dviga načrtovano odprtje rudnika litija, ki ga je napovedalo britansko-avstralsko podjetje Rio Tinto. Peticijo proti odprtju rudnika na lokaciji Jadar pri Loznici je podpisalo več kot 220.000 ljudi, na ustavno sodišče pa je že bila poslana zahteva za oceno ustavnosti lokalnega prostorskega načrta, ki predvideva izkoriščanje litija. Nasprotniki so znova dvignili glas in se v luči varovanja okolja podali na ulice širom Srbije. Protesti pa niso minili brez izgredov, saj so se nad demonstrante znesli huligani. Tako so jih poimenovali srbski mediji, ki so še dodali, da so protestnike pretepali s palicami, eden od njih je šel nadnje celo z bagrom.

Poljski pravosodni minister: Varšava ne more in ne sme plačati glob EU

28. 10. 2021 17.57

Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je dejal, da Poljska ne bi smela plačati kazni, ki ji jih je naložilo Sodišče Evropske unije zaradi kontroverzne reforme pravosodja in ker Varšava ni zaprla rudnika premoga Turow.

V državnem parku našla diamant, ki ga lahko obdrži

04. 10. 2021 09.31

Si predstavljate, da bi hodili po nacionalnem parku, rudniku diamantov, in čez nekaj časa našli čisto pravi diamant? Pokazali bi ga zaposlenim v parku, ki bi vam za najdbo čestitali, diamant pa bi lahko obdržali? To se je zgodilu paru iz Kalifornije, ki je obiskal edini rudnik diamantov v ZDA, ki je dostopen širši javnosti.

Supernova z novo sončno elektrarno v Celju osredotočena na zeleno prihodnost

29. 09. 2021 00.15

Skupina Supernova, vodilni investitor v nakupovalne centre v Sloveniji, ima že več kot 20 let pogled usmerjen v prihodnost. Eden njihovih glavnih temeljev je trajnostni in okolju prijazen razvoj, ki so ga zdaj podkrepili še s sončno elektrarno v Celju.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Spor zaradi rudnika lignita: dnevna kazen v vrednosti pol milijona evrov vse do zaprtja

21. 09. 2021 18.31

Poljska mora vsak dan plačati pol milijona evrov kazni, vse dokler ne bo zaprla površinskega rudnika lignita Turow blizu meje z Nemčijo in Češko. Sodišče Evropske unije je Poljski naložilo kazen zaradi nespoštovanja odredbe o takojšnjem zaprtju rudnika, izrečene maja letos. Spor zaradi rudnika je sprožila Češka, ker je ta črpal podtalnico na njenem ozemlju. Poleg tega se prebivalci obmejnega območja pritožujejo zaradi hrupa in prahu. Poljska vlada vztraja, da rudnika ne bo zaprla, ker bi s tem ogrozila poljski energetski sistem, zaprtje pa bi pomenilo tudi socialno katastrofo za jugozahodno poljsko regijo.

Obletnica priključitve Primorske matični domovini: 'Nekako moramo živeti v sožitju'

11. 09. 2021 16.22

V Idriji so pripravili osrednjo državno proslavo ob 74. obletnici vrnitve Primorske k matični domovini. Med drugimi se je je udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je ob robu dogodka izpostavil pomen življenja v sožitju. Program so sooblikovali govorci, umetniki in drugi kulturni ustvarjalci z Idrijskega in Cerkljanskega. Vidno ganjen je med gledalci proslavo spremljal tudi Idrijčan Ivan Bevk, čil 101-letnik, primorski partizan.

Andrijanič: Ves strah pred digitalizacijo je odveč

11. 08. 2021 16.18

Minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič se je udeležil otvoritve potujoče mobilne učilnice na štirih kolesih Simbioza Mobiln@. Njen namen je približati uporabo digitalnih orodij starejšim občanom. Andrijanič je napovedal, da si bo prizadeval za uvedbo digitalnega bona, ki ga bodo lahko predvsem starejši izkoristili za tečaje digitalnih veščin.

Na grških otokih, ki so obarvani temno rdeče, dodatnih ukrepov ne načrtujejo

30. 07. 2021 19.38

Evropska unija je zaradi naraščanja števila okužb priljubljene grške otoke Mikonos, Rodos in Santorini obarvala temno rdeče. A Grki za zdaj po poročanju predstavnikov naših turističnih agencij dodatnih ukrepov zaradi novega evropskega zemljevida ne predvidevajo. "Smo visoko precepljeni, tako domačini kot turisti pa se držijo ukrepov," pravijo turistični vodniki, ki so se nam oglasili z otokov.

Novih turističnih bonov se marsikje ne da unovčiti. Zakaj?

28. 07. 2021 15.53

Novih turističnih bonov pri marsikaterem ponudniku, med njimi so tudi kopališče Kodeljevo, Kolezija in Atlantis, ne moremo unovčiti. Tisti, ki so se veselili, pa so ostali razočarani in zmedeni. Razlog se skriva v zakonu, ki določa, da morajo imeti ponudniki storitev opredeljeno kot glavno in ne pomožno. "Če ponudnik ocenjuje, da mu katera od stranskih dejavnosti prinese več prihodkov kot njegova trenutna glavna dejavnost, jo lahko kadar koli enostavno spremeni," pa med drugim odgovarjajo na ministrstvu za gospodarstvo in dodajajo, da dodatna širitev dejavnosti SKD ni predvidena.