rupel

Rupel podpisal Sporazum o privilegijih in imunitetah ICC

25. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v New Yorku udeležil delovnega sestanka zunanjih ministrov <em>Mreže za človekovo varnost</em>, na sedežu ZN pa je podpisal <em>Sporazum o privilegijih in imunitetah Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) </em> in <em>Okvirno konvencijo za nadzor nad tobakom</em>, ter predal listino o <em>ratifikaciji Mednarodne konvencije o zatiranju bombnega terorizma</em>.

Hrvaška zavrača slovenski predlog

25. 09. 2003 00.00

Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović je po vrnitvi iz Bruslja na seji hrvaške vlade dejal, da je slovenski predlog, da bi Jadransko morje razglasili za nekakšno skupno zaščiteno cono, za Hrvaško nesprejemljiv.

Aktivno sestankovanje Rupla v New Yorku

24. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v okviru 58. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku udeležil sestanka zunanjih ministrov EU in novih članic, potem skupnega sestanka z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom, nazadnje pa še sestanka "enakomislečih" držav pred začetkom medvladne konference o reformi EU.

Slovenija za globalni boj proti aidsu

23. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je včeraj sodeloval na posebnem zasedanju Generalne skupščine ZN na visoki ravni, posvečenem boju proti aidsu. V govoru je povedal, da ta bolezen predstavlja eno največjih nevarnosti današnjega sveta, s katero pa se Slovenija uspešno spopada.

Bekeš: Težava je na hrvaški strani

20. 09. 2003 00.00

Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš je v pogovoru za hrvaški dnevnik <em>Jutarnji list Magazin</em> dejal, da je skupni cilj Slovenije in Hrvaške zaščita Jadranskega morja, težavo pa predstavlja dejstvo, da del hrvaške politike Slovenije ne vidi kot partnerja.

Žalna slovesnost za švedsko ministrico

19. 09. 2003 00.00

Na žalni slovesnosti v Stockholmu se je v spomin na umorjeno švedsko ministrico Anno Lindh zbralo več kot tisoč ljudi, med njimi številni visoki predstavniki iz tujine. Sodišče pa je medtem na prošnjo tožilstva odobrilo podaljšanje pripora za 35-letnega osumljenca za umor.

Rupel dobil odgovor iz Bruslja

19. 09. 2003 00.00

Visoki predstavniki EU so v odgovoru na pismo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla v zvezi s hrvaško namero o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu poudarili, da razumejo skrb Slovenije glede možnih posledic tovrstnih načrtov, obenem pa zapisali, da Unija pripisuje velik pomen reševanju tovrstnih vprašanj na podlagi konstruktivnega dvostranskega dialoga.

Slovenija išče posrednika?

19. 09. 2003 00.00

Po poročanju hrvaškega časnika Jutarnji list Slovenija išče posrednika pri reševanju spora s Hrvaško. To naj bi bila ena izmed članic EU, od katere Slovenija želi, da se pri Hrvaški pozanima, za kakšno ceno bi odstopila od idej izključnega gospodarskega pasu. Poslanec Zmago Jelinčič je od ministra Rupla že zahteval uradno zanikanje teh navedb.

Rupel: Hrvaška politika je ofenzivna

17. 09. 2003 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko ponovno kritiziral hrvaško zunanjo politiko. Prepričan je, da Hrvaška Slovenije nima za enakopravno naslednico nekdanje skupne države, marginalizira pa tudi ostale države nekdanje SFRJ.

Diplomacija ključna za delovanje v EU

15. 09. 2003 00.00

Ob začetku delovnega posveta slovenskih veleposlanikov v državah članicah EU so uvodničarji poudarili, da Slovenijo z vstopom v EU čaka vrsta novih izzivov. Po njihovem se zlasti spreminjajo vloga, naloge in specifičnosti diplomatsko-konzularne mreže, še posebej način njenega delovanja v EU.

Nove kritike slovenske diplomacije

13. 09. 2003 00.00

Poklic slovenskega veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša na posvetovanja v Ljubljano in njegova vrnitev je bila nepotrebna igra slovenske diplomacije, ocenjuje zagrebški <em>Vjesnik</em>.

Igor Ivanov obiskal Slovenijo

12. 09. 2003 00.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je med obiskom v Ljubljani poudaril, da bo skorajšnji vstop Slovenije v Evropsko unijo pomagal pri razvoju odnosov med Rusijo in Slovenijo, pa tudi pri odnosih med Rusijo in EU, ki je dolgoročni partner Moskve.

Bekeš se je vrnil v Zagreb

12. 09. 2003 00.00

Po končanih posvetovanjih se je slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš vrnil v Zagreb. Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da želijo s to potezo pokazati trdno odločenost za konstruktivno reševanje odprtih vprašanj med državama. Takšen pristop pa pričakujejo tudi od Hrvaške.

Priprave LDS na evropske volitve

12. 09. 2003 00.00

Izvršilni odbor LDS je na današnji seji imenoval volilni štab za volitve v Evropski parlament, ki ga bo vodil izvršni direktor stranke Bogdan Biščak. Člani odbora so obravnavali tudi problematiko delovanja ljubljanske LDS ter nekatere aktualne zadeve, kot sta davčna in zdravstvena reforma.

Švedska žaluje za ministrico

11. 09. 2003 00.00

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh, ki jo je v sredo v Stockholmu zabodel neznanec, je v četrtek zjutraj umrla. Njena smrt je pretresla švedsko in evropsko javnost, kljub tragičnemu dogodku pa se je švedska vlada odločila, da ne bo odpovedala referenduma o uvedbi evra, ki ga je glasno zagovarjala prav Lindhova.

Napad na švedsko ministrico

10. 09. 2003 00.00

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh je bila med nakupovanjem v neki veleblagovnici v Stockholmu tarča napada. Zamaskiran moški jo je zabodel z nožem, nato pa zbežal.

Illy obžaluje slabe odnose

11. 09. 2003 00.00

Predsednik deželnega odbora Furlanije - Julijske krajine Riccardo Illy je za hrvaški časnik <em>Novi list</em> izrazil obžalovanje, da med Slovenijo in Hrvaško obstajajo konfliktni odnosi.

Vlada o reformi EU

11. 09. 2003 00.00

Vlada je na današnji seji potrdila izhodišča za udeležbo slovenskih predstavnikov na medvladni konferenci, ki bo oktobra v Rimu dokončno potrdila osnutek evropske ustavne pogodbe - tega je po slabem poldrugem letu dela junija letos pripravila konvencija o prihodnosti Evrope.

Evropska komisarka na Obali

09. 09. 2003 00.00

Evropska komisarka za izobraževanje in kulturo Viviane Reding se je drugi dan obiska v Sloveniji srečala s slovensko kulturno ministrico Rihterjevo in ob tej priložnosti podprla odprtost primorske univerze.

Slovenija podpira približevanje BiH EU

08. 09. 2003 00.00

Predsednik Janez Drnovšek je po pogovorih s člani predsedstva BiH, ki so na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, dejal, da bo Slovenija s svojim znanjem in izkušnjami pomagala Bosni in Hercegovini v njenih prizadevanjih za vključitev v Evropsko unijo.

Hrvaški sabor oktobra o pasu

08. 09. 2003 00.00

Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Anton Rop: S Hrvaško se moramo pogovarjati

03. 09. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop je za oddajo 24 ur pojasnil stališča slovenske vlade do hrvaške namere glede razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranu ter ocenil odnose med državama in možne razplete krize. Z njim se je pogovarjal Vladimir Vodušek.

Lahko meje tudi združujejo?

06. 09. 2003 00.00

S predavanji o zgodovini oblikovanja meja v jugovzhodni Evropi, obmejnih in vojaških krajinah ter svobodni trgovini in protekcionizmu v 19. stoletju, se je v Portorožu končala prva mednarodna konferenca <em>Meje v jugovzhodni Evropi: Kultura in politika med 18. in 21. stoletjem. </em>

Srečanje zunanjih ministrov EU

05. 09. 2003 00.00

Zunanji ministri EU in desetih držav pristopnic so v italijanskem letovišču Riva del Garda začeli dvodnevno neformalno zasedanje, kjer bodo največ pozornosti posvetili Bližnjem vzhodu in Iraku. Ob srečanju političnih predstavnikov pa potekajo tudi protesti.

Skrivni dogovor o meji na morju?

05. 09. 2003 00.00

Hrvaški tednik Globus, ki se sklicuje na visok vir v hrvaškem zunanjem ministrstvu, navaja doslej neznane podrobnosti o nastanku sporazuma o meji na morju. Drnovšek in Račan naj bi se dogovorila, da bo Slovenija v zameno za večji del Piranskega zaliva poravnala dolg LB do hrvaških varčevalcev.

Rupel o sporu s Hrvaško

05. 09. 2003 00.00

V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ

04. 09. 2003 00.00

Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade

03. 09. 2003 00.00

Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Illy v Sloveniji

02. 09. 2003 00.00

V Slovenijo je prispel predsednik deželnega odbora avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine Riccardo Illy. V pogovoru z najvišjimi predstavniki naše države so se dotaknili tudi aktualnih razmer glede hrvaške namere o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranu.