sadama

Za večino Američanov vojne še ni konec

18. 04. 2003 00.00

Večina Američanov, kar 67 odstotkov vprašanih, meni, da vojne v Iraku še ni konec, kaže anketa družbe Gallup. 31 odstotkov pa jih je prepričanih, da je vojna končana. Večina jih sicer misli, če bo še prišlo do bojev, vendar pa ti ne bodo siloviti.

Valentin Areh: Vojna v Iraku še ni končana

16. 04. 2003 00.00

V klepetalnici 24ur.com smo se z novinarjem Valentnom Arehom, ki se je pred kratkim vrnil iz Iraka in Kuvajta, pogovarjali o poročanju novinarjev v iraški vojni.

Prijeli Sadamovega polbrata

17. 04. 2003 00.00

Ameriške posebne enote so ujele polbrata in svetovalca voditelja strmoglavljenega iraškega režima Sadama Huseina, Barzana Ibrahima Al Tikritija, so sporočili s centralnega ameriškega poveljstva v Katarju. Ameriške sile ob iraško-iranski meji pa bombardirajo še zadnja oporišča Sadamovih privržencev.

V Džakarti avenija Sadama Huseina?

17. 04. 2003 00.00

Vodilni indonezijski zakonodajalec Sabam Sirait je vložil predlog, da bi avenijo v indonezijski prestolnici Džakarti preimenovali po sedaj že nekdanjemu iraškemu voditelju Sadamu Huseinu.

Prijeli Abu Abasa

16. 04. 2003 00.00

Ameriške sile so v Iraku prijele Abuja Abasa, voditelja Palestinske osvobodilne fronte (PLO), ki je organiziral napad na italijansko potniško ladjo Achille Lauro leta 1985, v katerem je bil ubit ameriški državljan.

Bush pozval k ukinitvi sankcij

16. 04. 2003 00.00

Velika Britanija, Francija, Nemčija in Španija so ob robu vrha EU v Atenah oblikovale predlog resolucije o povojnem Iraku. Osrednjo vlogo pri vzpostavitvi iraških civilnih oblasti naj bi imela OZN, za varnost pa naj bi skrbele koalicijske vojaške sile. ZDA, ki pričakujejo, da bo OZN ukinila gospodarsko blokado Iraka, pa naj bi za dosedanje vojskovanje v Iraku porabile okoli 20 milijard dolarjev.

Pogovori o obnovi Iraka

15. 04. 2003 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder in britanski premier Tony Blair sta se na srečanju strinjala, da bi morali pri povojni obnovi Iraka igrati osrednjo vlogo Združeni narodi, o obnovi Iraka pa sta se po telefonu pogovarja tudi Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ameriški kolega George Bush.

Pojasnilo Drnovškovega pisma Bushu

15. 04. 2003 00.00

Iz urada predsednika Janeza Drnovška so danes poslali pojasnilo glede Drnovškovega pisma ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu. Pri tem urad opozarja na necelovito navajanje pisma, kar je povzročilo določene napačne interpretacije, ki pa ne slonijo na navedbah v pismu.

Večje operacije v Iraku končane

14. 04. 2003 00.00

S padcem Tikrita, rojstnega kraja Sadama Huseina in zadnjega mesta, ki so ga nadzorovale iraške sile, naj bi se po navedbah predstavnikov ameriške vojske večje operacije v Iraku končale. General Stanley McChrystal je napovedal, da bosta Perzijski zaliv že ta teden zapustili dve ameriški letalonosilki s spremljevalnim ladjevjem.

Kritike Drnovškovega pisma Bushu

14. 04. 2003 00.00

V javnosti buri duhove pismo predsednika države Janeza Drnovška ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu. Nekateri so Drnovškovo pismo označili celo kot čestitko Bushu. Nanj sta se kritično odzvala Protivojna koalicija in poslanec ZLSD Aurelio Juri. Prvak SDS Janez Janša pa meni, da hoče predsednik s pismom popraviti vtis.

Najbolj iskani Iračani

13. 04. 2003 00.00

Ameriške in britanske oblasti so sestavile seznam najbolj iskanih članov iraškega režima. Kot zatrjujejo, naj bi zbrali že več kot 18 ton gradiva - dokumentov, pričevanj, fotografij in videoposnetkov – ki priča proti njim. Kdo pa sploh so Sadamovi najtesnejši sodelavci, česa so ali bodo obtoženi in kakšna kazen jih čaka?

Hudi boji za Sadamov Tikrit

13. 04. 2003 00.00

Poveljstvo ameriških sil v Zalivu je potrdilo, da so se vojaške operacije ameriških sil osredotočile na Tikrit, rojstni kraj Sadama Huseina, kjer potekajo srditi spopadi med ameriškimi in iraškimi enotami. Plenjenje v Bagdadu, ki je trajalo vse od srede, ko so Američani prevzeli nadzor v mestu, pa se počasi umirja.

Izrael pripravljen popustiti?

13. 04. 2003 00.00

Izraelski premier Ariel Šaron je presenetil z izjavo, da je za rešitev spora s Palestinci pripravljen popustiti. Po njegovih besedah se namreč Izrael namerava odpovedati načrtovani gradnji judovskih naselij na zasedenih ozemljih.

Svetovni pohod za mir

12. 04. 2003 00.00

Po svetu so v okviru svetovnega pohoda za mir v več kot 5000 mestih potekale demonstracije proti vojni v Iraku. O protestih so poročali iz Berlina, Londona, Köbenhavna, Rima, Pariza, pa tudi Seula.

Drnovšek pisal Bushu

12. 04. 2003 00.00

Predsednik države Janez Drnovšek je pisal ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu v zvezi z vojno v Iraku. V pismu je med drugim zapisal, da je z vojaško akcijo končan le prvi del naloge, saj je treba sedaj zagotoviti normalno življenje iraškemu narodu.

Policijska ura v Bagdadu

12. 04. 2003 00.00

Ameriški obrambni sekretar Rumsfeld je zagotovil, da bodo v Iraku zagotovili varnost in ustavili plenjenje, zaradi česar so v Bagdadu prek noči uvedli policijsko uro. Kurdski borci zapuščajo mesto Kirkuk, uradna Ankara pa je napovedala, da bo na sever Iraka poslala opazovalce.

Iraški le še Sadamov Tikrit?

11. 04. 2003 00.00

V Mosulu, največjem mestu na severu Iraka, je zavladal kaos in vsesplošno ropanje, potem ko so nadzor nad mestom prevzele kurdske enote. Mesto so zavzeli brez večjega odpora, saj se je v bližini mesta predal celoten 5. korpus iraške vojske. Ameriške enote naj bi se po padcu Mosula in Kirkuka osredotočile na Tikrit, rojstno mesto Sadama Huseina.

Protivojna trojica na strani ZN

11. 04. 2003 00.00

Ruski in francoski predsednik Putin in Chirac ter nemški kancler Schröder so na srečanju v Sankt Peterburgu poudarili, da bi morali za povojno obnovo in politično spravo v Iraku poskrbeti Združeni narodi.

Prihodnost iraške nafte

11. 04. 2003 00.00

Irak sicer ni več republika strahu, še vedno pa je republika nafte, je v današnji izdaji izpostavil ameriški časnik <em>New York Times</em>. Kako bo vlada ameriškega predsednika Georgea Busha organizirala nadzor nad tem virom, ko bodo ZDA prevzele nadzor nad Irakom, ne bo očitno vplivalo le na prihodnost Iraka, temveč tudi na prihodnost ameriškega ugleda v svetu.

ZDA z iraško nafto do ugleda

11. 04. 2003 00.00

Irak je še vedno republika nafte, čeprav ni več republika strahu, je v današnji izdaji izpostavil ameriški časnik <em>New York Times</em>. V časniku menijo, da ameriški nadzor na iraško nafto ne bo vplival le na prihodnost države, temveč tudi na prihodnost ameriškega ugleda v svetu.

Bush in Blair nagovorila Iračane

10. 04. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta Iračane nagovorila preko nove televizijske postaje, ki so jo vzpostavile koalicijske sile. V nagovoru sta poudarila, da bo "nočna mora, ki jo je prinesel Husein, kmalu končana".

Nafta v mirnejših vodah

10. 04. 2003 00.00

Cena sodčka nafte se umirja okoli 25 dolarjev, to pa je tudi cena, ki jo dolgoročno cilja OPEC. Zaradi prevelike ponudbe nafte lahko pričakujemo znižanje načrpanih količin. V Sloveniji bodo cene bencina verjetno ostale bolj ali manj nespremenjene, padec cen bo vlada izkoristila za polnjenje proračuna.

Premik fronte na sever Iraka

10. 04. 2003 00.00

Ameriške sile z več strani vdirajo v iraško prestolnico ter trdijo, da nadzorujejo večino ključnih položajev v mestu. Čeprav nadzor nad Bagdadom še ni popoln, saj se boji med koalicijskimi in iraškimi silami nadaljujejo, v Pentagonu poudarjajo, da se bo glavnina njihovih sil zdaj pomaknila proti severu, v mesta Tikrit in Mosul, ki jih nadzirajo enote iraške republikanske garde.

Iztok Podbregar: Situacija še ni rešena

09. 04. 2003 00.00

O vlogi obveščevalnih služb in vrednotenju informacij v iraški vojni smo se pogovarjali z Iztokom Podbregarjem, direktorjem Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Bush navdušen nad potekom vojne

09. 04. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je navdušen nad napredovanjem ameriško-britanskih sil v Iraku, kljub temu pa meni, da vojne še ni konec. Kot je dejal, se vojaška operacija v Iraku nadaljuje, zaradi česar so življenja še vedno ogrožena.

Zavezniki v središču Bagdada

09. 04. 2003 00.00

Oblast Sadama Huseina je izgubila nadzor nad večjim delom Bagdada, potem ko so ameriške sile prodrle v središče mesta, trdijo na poveljstvu ameriške vojske. Ameriški vojaki so simbolično zrušili velik spomenik Sadamu Huseinu, v mestu pa vlada popolna zmeda. Zaradi tveganega položaja je svoje dejavnosti ustavil tudi Mednarodni odbor Rdečega križa.

Ubili ''kemičnega Alija''?

07. 04. 2003 00.00

Britanske enote na jugu Iraka so sporočile, da so v Basri našle truplo, ki naj bi pripadalo Aliju Hasanu al Madžidu, znanemu kot Kemični Ali. Al Madžid je veljal za enega najbolj okrutnih ožjih sodelavcev iraškega predsednika Sadama Huseina.

Hudi boji na ulicah Bagdada

08. 04. 2003 00.00

Ameriške sile trdijo, da se v Bagdadu na treh frontah ostro spopadajo z iraškimi silami. Hudi boji potekajo predvsem v bližini predsedniških palač, medtem ko si na stotine civilistov prizadeva zapustiti oblegano mesto. Ameriška letala močno napadajo tudi mesto Kirkuk na severu Iraka, kjer pa koalicijska pehota napreduje izredno počasi.

Američani bodo sodili Iračanom

08. 04. 2003 00.00

Ameriška administracija je prepričana, da ima pravico soditi Iračanom, ki so v sedanji vojni storili vojne zločine proti zavezniškim silam in da Mednarodno kazensko sodišče za to ni pristojno, ker ZDA in Irak nista njegovi članici.

Američani v središču Bagdada

07. 04. 2003 00.00

Ameriške sile so s 100 oklepniki in pehoto vdrle v iraško glavno mesto. Prodrli so v središče mesta, ameriška vojska je zavzela dve predsedniški palači, na glavnih mestnih vpadnicah v mesto pa so postavili kontrolne točke. V mestu potekajo številni spopadi, britanska vojska pa naj bi zasedla Basro.