sadja

Odpravljanje posledic toče
31. 05. 2001 00.00
Močan naliv v popoldanskih urah je znova povzročil precej škode. Vse enote ljubljanskih gasilcev so posredovale pri odpravljanju posledic poplavljenih stanovanj, kleti in predvsem cestnih podvozov. Zalilo je podvoze na Celovški Drenikovi in Vilharjevi cesti.

Manjši pridelek industrijskih rastlin
06. 05. 2001 00.00
Skupni pridelek industrijskih rastlin je bil lani v primerjavi z letom prej skoraj za četrtino manjši - deloma zato, ker so bile industrijskim rastlinam, predvsem sladkorni pesi, namenjene manjše površine, deloma pa zaradi pomanjkanja vlage v času rasti. Kot kažejo končni podatki statističnega urada, je bilo lani na približno 43.000 hektarjih njiv pridelano 161.000 ton krme oz. za 24,1 odstotka manj kot pred enim letom.

Slovenski proizvajalci hrane in pijače na ameriškem trgu?
24. 04. 2001 00.00
Gospodarsko zbornico Slovenije je danes obiskala skupina poslovnežev petih različnih podjetij na področju oskrbe hotelskih in restavracijskih verig, ki se zanimajo za vključevanje slovenskih proizvodov v svojo prodajno mrežo. S predstavniki slovenskih proizvajalcev hrane in pijač so se sestali na poslovni konferenci, na kateri so predstavili svoje želje in nato z njimi opravili še individualne pogovore, popoldne pa bodo nekatera podjetja tudi obiskali, med njimi Žito, Kolinsko, Mlinotest, Nektar in več vinskih kleti. Tako se bodo lahko ameriški poslovneži prepričali, da je slovenska živilska proizvodnja sodobna, njeni proizvodi pa kakovostni.

Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi
20. 04. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v govoru na Inštitutu za mednarodne odnose v Moskvi dejal, da je postalo Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi, predvsem zaradi "prizanesljivosti", ki so je bili deležni "albanski skrajneži". " Kar zadeva Balkan, so naše napovedi zelo pesimistične," je dodal Ivanov. Minister je ponovil pobudo Moskve, da bi države območja pod okriljem Združenih narodov podpisale izjavo o medsebojnem priznavanju ozemeljske celovitosti. Ta zamisel, ki jo je vodja ruske diplomacije predstavil med svojo nedavno turnejo na območju, je naletela na mlačen odziv.

Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju
20. 04. 2001 00.00
Danes na Ptuju odpirajo že tradicionalno dvanajsto razstavo Dobrote slovenskih kmetij. Razstava bo na ogled do ponedeljka, 23. aprila, pripravlja pa jo kmetijsko svetovalna služba iz Ptuja v soorganizaciji kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) in ptujske občine.

Blokade cest v Kosovski Mitrovici
18. 04. 2001 00.00
Srbi s severa Kosova še vedno blokirajo ceste, ki vodijo na območje severno od Kosovske Mitrovice, kjer živi večinoma srbsko prebivalstvo. Na ta način protestirajo proti uvedbi dajatev za blago, ki prihaja iz Srbije. Dajatve za vse blago razen sadja, zelenjave in žita veljajo od nedelje, uvedla pa jih je misija ZN na Kosovu. Kosovski Srbi trdijo, da uvedba dajatev pomeni postopno uvajanje neodvisne kosovske države. Protestniki predstavnikom Kfor in UNMIK še ne dovolijo vožnje po mestu. Po mestu se lahko vozijo le prebivalci.

Hude posledice pozebe
17. 04. 2001 00.00
Strokovnjaki novogoriškega kmetijsko-veterinarskega zavoda ocenjujejo škodo, ki so jo povzročile nizke temperature v noči s sobote na nedeljo. Po prvih zbranih podatkih večje katastrofe ne pričakujejo, saj so jo preprečile hitre vremenske spremembe v jutranjih urah. Temperature so se res spustile tudi do tri stopinje pod ničlo, a le za kratek čas. Suha pozeba je prizadela sadovnjake in vinograde v višjih in nižjih legah. Poleg breskev, ki so že odcvetele in vinskih trt, ki so že odgnale, so bile najbolj ogrožene češnje in marelice. O dejanski škodi, ki vsaj na prvi pogled ne bi smela biti previsoka, pa bo več znanega čez nekaj dni, ko bodo strokovnjaki analizirali podatke zbrane med terenskimi ogledi, s katerimi bodo nadaljevali tudi jutri.

Epidemije še ni
31. 01. 2001 00.00
Za nekoliko več dela zdravnikov so v teh dneh kriva akutna obolenja dihal in gripi podobna obolenja. V zadnjem tednu se je število le teh povečalo predvsem v Prekmurju in na Koroškem, najbolj opazno med šoloobveznimi otroci in mladino. Zmerno povečanje za gripi podobnimi obolenji beležijo tudi na celjskem območju, na Goriškem in na Obali. Nevarnosti pred tipično gripo pa zaenkrat še ni.

Vedno več gripi podobnih obolenj
30. 01. 2001 00.00
Na podlagi sporočil udeležencev slovenske mreže za spremljanje pojava akutnih respiratorih okužb in gripe na Inštitutu RS za varovanje zdravja (IVZ) ocenjujejo, da se je v zadnjem tednu število akutnih respiratornih okužb in gripi podobnih obolenj povečalo predvsem v Prekmurju in na Koroškem, najbolj opazno med šoloobveznimi otroci in mladino. Zmerno povečanje števila zbolelih za gripi podobno boleznijo so zaznali tudi na celjskem območju, prav tako pa se je število tovrstnih okužb zmerno povečalo še na Goriškem in na Obali, kjer med povzročitelji akutnih respiratornih obolenj prevladujejo mikoplazma pneumonije in adenovirusi. Na IVZ predvidevajo, da se bo število zbolelih v naslednjem tednu povečevalo.

Ljubljana bo dobila veletržnico
25. 01. 2001 00.00
Mestna občina Ljubljana (MOL) je z družbo Viator-Vektor podpisala pogodbo o ustanovitvi in izgradnji veletržnice Ljubljana. Trenutno je projekt še v fazi pridobivanja dovoljenj, vendar pa naj bi z gradnjo tržnice v industrijski coni na Rudniku pričeli še letos.

TV in prehranjevanje
16. 01. 2001 00.00
Otroci, ki med jedjo gledajo televizijo, pojedo manj sadja in zelenjave ter svojo lakoto potešijo predvsem s pizzo, sendviči in kokakolo, so sporočili ameriški strokovnjaki iz raziskovalnega središča Tufts v Bostonu, ki so preučevali prehrambene navade v 91 družinah. Po njihovih besedah imata na prehrambene navade posameznika velik vpliv televizija in hrana, ki jo prek televizijskih ekranov reklamirajo. Dejstvo je, da pogosto gledanje televizije zmanjšuje pozornost na to, kaj jemo. Večerja pred televizijo je pogostejša v družinah, v katerih ima mati nižjo izobrazbo oziroma, ki je dosegla slabe rezultate na testu o kvaliteti hrane in bolezni. Družine, ki med obrokom ugasnejo televizijo, ločijo obrok od televizijskega sveta oziroma kulture, ki jo predstavlja ta medij, so še zaključili strokovnjaki iz Bostona. Rezultate študije si je mogoče ogledati tudi na spletni strani ameriške pediatrične akademije www.pediatrics.com.

Naprodaj prvo slovensko bio jabolko
13. 01. 2001 00.00
V devetih hipermarketih ljubljanskega Mercatorja po vsej državi je stekla prodaja prvih jabolk, pridelanih brez uporabe sintetičnih sredstev ter mineralnih gnojil. Okrog 10.000 kilogramov rdečih sadežev z imenom topaz je na policah v posebnih zavitkih po 65 dekagramov. Cena za štiri jabolka, ki se jih je zaradi odličnega okusa že prijelo ime "dragulj med jabolki", je 249 tolarjev.

Fructalovih petinpetdeset let
05. 10. 2000 00.00
Živilsko-predelovalno podjetje Fructal danes praznuje petinpetdeseto obletnico ustanovitve. V teh petih desetletjih je Fructal postal eden vodilnih slovenskih proizvajalcev visoko kakovostnih proizvodov iz sadja in drugih plodov narave ter se uvršča med 50 največjih proizvajalcev pijač v Evropi, so sporočili iz Fructala.

Slovenska razstava sadja in cvetja
26. 09. 2000 00.00
Pri Sadjarskem društvu Posavja končujejo še zadnje priprave za razstavo Sadje in cvetje Slovenije - Posavje 2000. Sredi oktobra se bo namreč v brežiški, krški in sevniški občini zvrstila vrsta zelo zanimivih prireditev, ki naj bi pritegnile več tisoč obiskovalcev iz vse države. Posavje se z znanimi nasadi vrhunskega sadja in rastlinjaki cvetja uvršča med najbolj znana območja pri nas, predvsem sadje pa z izvozom prinaša zadosten prihodek tudi mnogim kmetijam.

Hrvaška omejuje dnevni uvoz
11. 09. 2000 00.00
Hrvaška carinska uprava je danes začela upoštevati navodilo finančnega ministrstva o carinjenju, s katerim je omejen količinski uvoz posameznih izdelkov za lastne potrebe. Gre za uvoz posameznih izdelkov, ne glede na vrednost blaga. Za uvoz blaga v vrednosti do 300 kun (okoli 8500 tolarjev) bo potnik oproščen plačila carine.

Predstavitev Luke Koper
13. 07. 2000 17.44
Luka Koper je usmerjena v razvoj vzhodnoevropske morske poti in želi postati distribucijski center za Evropo, vendar se pri uresničevanju poslovne strategije srečuje z administrativnimi omejitvami EU, ki koprskemu pristanišču onemogočajo pridobiti status vhodno/izhodne točke za notranji trg EU. Takšno je ključno sporočilo, ki ga je skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta v Kopru posredoval predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič s sodelavci. Člani omenjenega skupnega odbora so dvodnevno peto zasedanje danes končali v Luki Koper, kjer so pozornost namenili predstavitvi koprskega pristanišča, oceni dosedanjega in prihodnjega sodelovanja z EU, sodelovanju koprskega in tržaškega pristanišča ter težavam nadaljnjega razvoja transportnih poti na tem območju. Sopredsedujoči odboru Michl Ebner se je zavzel za predstavitev luških težav Evropski komisiji, ki naj oblikuje tehnično komisijo za reševanje težav koprskega pristanišča.

Evropejci zavračajo genetsko spremenjeno hrano
03. 05. 2000 21.51
Anketa, ki so jo izvedli v državah članicah EU, je pokazala da Evropejci zavračajo genetsko spremenjena živila. Rezultati ankete, ki so jih pred kratkim predstavili v Bruslju, so pokazali, da dve tretjini od 16.000 vprašanih ne bi kupovali genetsko spremenjenega sadja, tudi če bi imelo boljši okus od nespremenjenega. Potrošniki so imeli manj pomislekov do genskih zdravil, kot so na primer zdravila, ki jih uporabljajo pri zdravljenju okuženih z virusom HIV. Britanski znanstvenik George Gaskell je iz tega sklepal, da so ljudje prej pripravljeni tvegati, če menijo, da bodo od tega imeli koristi.

Fructal prevzel makedonski Konzeks
22. 03. 2000 16.05
Družba Fructal je z nakupom večinskega deleža makedonske družbe Konzeks - v lasti Fructala je 90,17 odstotka glasovalnih delnic oz. 86 odstotkov vseh delnic - pridobila status domačega proizvajalca na omenjenem trgu, kjer Fructal ustvari nekaj manj kot tri odstotke celotnega izvoza. Z nakupom Konzeksa, ki se ukvarja s proizvodnjo in predelavo sadja in zelenjave ter sokov in pijač, ajdovska družba načrtuje dosego večinskega, 40- do 50-odstotnega tržnega deleža na makedonskem trgu sokov, nektarjev in pijač. Omenjeni izdelki se bodo prodajali pod blagovno znamko Fructala, je povedala predsednica uprave Fructala Cvetana Rijavec.

ZDA omilile sankcije proti Iranu
17. 03. 2000 20.48
ZDA so se po zmagi reformistov na iranskih parlamentarnih volitvah odločile za omilitev gospodarskih sankcij proti Iranu. Kot je sporočila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, so ZDA danes odpravile prepoved uvoza iranskih preprog, kaviarja, sadja in lešnikov, poleg nafte najpomembnejših iranskih izvoznih izdelkov. Albrightova se je poleg tega posredno opravičila za vlogo ZDA v vojaškem udaru v Iranu leta 1953 in iraško-iranski vojni.

Kancler Schröder na dieti
08. 03. 2000 09.26
Žena nemškega kanclerja Gerharda Schröderja Doris je sestavila dieto za svojega moža in mu prepovedala pitje alkohola in njegovo najljubšo jed, pečenice s curryjem. Gospa Schröderjeva je moža najprej napotila na zdravniški pregled, kjer so ugotovili, da je kancler sicer zdrav, ima pa nekaj kilogramov preveč. Z zdravo prehrano naj bi kancler kmalu izgubil nekaj kilogramov in dosegel takšno težo, kot jo je imel pred volitvami 1998. Kancler zdaj je več solate, zelenjave in sadja, ob večerih pa se je odpovedal svoji najljubši hrani.

Na Danskem rastejo orjaška jabolka
21. 11. 1999 09.00
Danski pridelovalec sadja Finn Sloth Larsen je v svojem sadovnjaku na otoku Fejoe pridelal orjaško jabolko, ki se je s 1140 grami vpisalo celo v Guinessovo knjigo rekordov.

Slovenski pridelovalci uspešni
23. 10. 1999 10.24
Odkup kmetijskih izdelkov se je avgusta letos v primerjavi z mesecem prej povečal za 19,3 odstotka, pri čemer je bila vrednost prodaje pridelkov iz lastne prodaje organizacij večja za skoraj tretjino, odkup od zasebnih pridelovalcev pa se je povečal za 10,2 odstotka. Avgusta je po podatkih statističnega urada porasla skupna vrednost odkupa večine skupin pridelkov. Tako se je prodalo več žit, vrtnin, krmnih rastlin, sadja, alkoholnih pijač, živine, perutnine, jajc, mleka, mlečnih izdelkov, rib in lesa. Nekoliko nižja pa je bila vrednost odkupa industrijskih rastlin, kož, medu, voska in drugih pridelkov.

V včerajšnji eksploziji vsaj 28 mrtvih
20. 09. 1999 10.49
V včerajšnji eksploziji, ki je uničila tovarno na severu Tajske je po zadnjih poročilih umrlo vsaj 28 ljudi, 110 pa je ranjenih.

Rusija: Julijska inflacija 2,8-odstotna
04. 08. 1999 16.28
Cene življenjskih potrebščin v Rusiji so se julija v primerjavi z junijem v povprečju zvišale za 2,8 odstotka. Kot je sporočil ruski statistični urad, je inflacija v prvih sedmih mesecih letos dosegla 28 odstotkov, v enakem obdobju lani pa le štiri odstotke.

Stavka na ljubljanski tržnici
15. 07. 1999 20.56
Na ljubljanski tržnici se je prvič zgodilo, da so se prodajalci sadja in zelenjave odločili za stavko. Z uvedbo davka na dodano vrednost morajo namreč tudi oni, za vsak prodan sadež ali, kot so dejali, za vsak strok česna, izdati račun. Na ljubljanski tržnici, razen pri branjevkah, dopoldne tako ni bilo mogoče kupiti sadja in zelenjave.

0,4 odstotna inflacija v Nemčiji
27. 06. 1999 08.58
Letna stopnja inflacije v Nemčiji se je junija po začasnih podatkih povzpela na pol odstotka, so na podlagi podatkov o gibanju cen v šestih nemških zveznih deželah izračunali v zveznem statističnem uradu. Maja je Nemčija zabeležila 0,4-odstotno stopnjo inflacije na letni ravni. Na statističnem uradu so spričo rasti cen v energetskem sektorju pričakovali višjo stopnjo inflacije. Ocenjujejo, da so k zmernemu porastu cen prispevale nizke cene življenjskih potrebščin, predvsem živil, ki so se npr. v Hessnu v mesecu dni pocenila za 0,6 odstotka oz. v letu dni za 1,2 odstotka. Pri tem izstopajo pocenitve svinjskega mesa, masla in sadja, cenejši kot junija 1998 pa so tudi zelenjava in mleko. Ugodno gibanje cen podpira tudi konkurenčni boj na trgu telekomunikacij, kjer so se cene v letu dni znižale za več kot desetino. Na drugi strani so visoki tečaj dolarja, uvedba novih davkov na energijo s prvim aprilom ter trend rasti cen nafte in bencina poskrbeli za to, da je bilo treba junija za pogonsko gorivo v Nemčiji odšteti pet odstotkov več kot pred letom dni. Precej sta se podražila tudi elektrika in kurilno olje.

Jordanija v gospodarski krizi
04. 06. 1999 10.20
Jordanijo je prizadela najhujša suša v zadnjih nekaj desetletjih, je razvidno iz skupnega poročila Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) ter Svetovnega programa za prehrano (WFP). Kaka četrtina od 4,75 milijona ljudi je ogrožena, od tega še zlasti 180.000 ljudi, med drugim majhnih kmetov, ki bodo po ocenah samo v prihodnjih osmih mesecih za preživetje potrebovali 14.400 ton pšenice in 1300 ton stročnic. Po poročilu bi lahko letošnja domača žetev znašala 13.000 ton. S tem bi pokrili le en odstotek potreb v primerjavi s prejšnjimi desetimi odstotki. Zaradi pomanjkanja dežja bo slaba tudi pridelava sadja in zelenjave.

Jordanijo prizadela najhujša suša zadnjih desetletij
03. 06. 1999 19.31
Jordanijo je prizadela najhujša suša v zadnjih nekaj desetletjih, je razvidno iz skupnega poročila Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) ter Svetovnega programa za prehrano (WFP).

Eksplozija v Mariboru
09. 05. 1999 18.59
V Čufarjevi ulici v Mariboru je davi, približno uro po polnoči, prišlo do eksplozije neznanega eksplozivnega telesa, ki je poškodovala kiosk za prodajo sadja in zelenjave, last slovenskega državljana Darka D.. Prodajalna sicer že dva meseca ni obratovala.

Po Tunisu za sredozemske igre na vrsti Almeria
28. 04. 1999 18.21
Mednarodni odbor za sredozemske igre (CIJM) je na zasedanju v Tunisu, kjer bodo leta 2001 naslednje sredozemske igre, med drugim odločal tudi o prireditelju iger leta 2005. V konkurenci hrvaške Rijeke in po odpovedi kandidature črnogorske Budve so organizacijo iger zaupali španski Almeiri.