saj

ZDA nameravajo ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu
09. 01. 1998 10.27
Navkljub popuščanju napetosti v odnosih z Irakom nameravajo Združene države Amerike ohraniti okrepljeno vojaško navzočnost v Perzijskem zalivu. "Za zdaj ni načrtov o morebitnem zmanjšanju oboroženih sil v zalivu," je v četrtek v Washingtonu izjavil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Kenneth Bacon. Dodal je, da iraški predsednik Sadam Husein "še ni pokazal nikakršne pripravljenosti za popolno izpolnjevanje resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov", saj še vedno zavrača neoviran dostop do "določenih občutljivih mest".

Irak nadaljuje izvoz nafte po programu nafta za hrano
09. 01. 1998 09.42
Iraški predlog za določitev januarskih cen za njegovo surovo nafto so v četrtek potrdili in s tem odpravili še zadnjo oviro za nadaljevanje iraškega izvoza po programu ZN "nafta za hrano". Odobritev je bila sprejeta avtomatično, saj nobena od 15-ih članic odbora ZN za sankcije ni imela pripomb. V odboru so ZDA in še 14 drugih članic Varnostnega sveta. Minuli mesec je VS obnovil program, po katerem Irak lahko vsakih šest mesecev proda nafte v vrednosti do 2,14 milijarde dolarjev v zameno za hrano in zdravila.

Širjenje nalezljivih bolezni med evropskimi zaporniki
08. 01. 1998 16.30
V mnogih evropskih državah je stopnja okuženosti z virusom HIV in tuberkulozo med zaporniki mnogo višja od tiste med povprečno populacijo. Širjenje nalezljivih bolezni med zaporniki je predvsem posledica nezaščitenih spolnih odnosov, uporabe nerazkuženih igel in preobremenjenosti zaporniških zmogljivosti, so sporočili iz danske regionalne organizacije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Turčija se z EU ne namerava pogajati
08. 01. 1998 12.56
Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Modro, ki te ljubim modro...
08. 01. 1998 10.41
Kot modra kri je tudi modra barva po vsem sodeč kraljevska barva, saj kraljuje na lestvici najbolj priljubljenih barv. Modra je brez dvoma nadomestila zeleno, rjavo in rdečo oziroma oranžno - barve, ki so v preteklih stoletjih druga za drugo zavzemale prevladujoče mesto v družbi, je povedal pofesor Roland Siegrist, dekan oddelka za dizajn na visoki strokovni šoli v Mainzu.

<b>Microsoft napovedal izid zbirke Office 98 za Macintosh</b>
08. 01. 1998 00.00
<b>Na sejmu MacWorld Expo v San Franciscu je Microsoft javno predstavil Office 98 Macintosh(R) Edition, doslej najpomembnejšo nadgradnjo najbolj priljubljene zbirke aplikacij za osebno storilnost za Macintosh. Office 98 za Macintosh postavlja novi standard poslovnih aplikacij za ta operacijski sistem, ob značilnostih za Macintosh pa zbirko odlikujejo tudi inteligentno delovanje in orodja za sodelovanje v spletu. </b>

Kurdi za pripravo mednarodne konference
07. 01. 1998 17.46
Nacionalna fronta za osvoboditev Kurdistana (ERNK) je danes v Rimu pozvala k organizaciji mednarodne konference o Kurdistanu, saj je po njenih ocenah to edini način, da se reši kurdsko vprašanje.

Uspešen nastop slovenskih plavalcev v Avstraliji
07. 01. 1998 15.20
Prvi dan svetovnega prvenstva v plavanju v avstralskem Perthu je minil v znamenju končnih odločitev na pet kilometrov in dokaj uspešnih nastopov slovenskih tekmovalcev. Igor in Nace Majcen sta s sedmim oz. 16. mestom dokazala, da sta v Avstralijo odpotovala upravičeno, s prav tako 16. mestom pa je navdušila tudi Maša Jamnik.

Stvari v Ljubljani se morajo premakniti iz mrtega teka
06. 01. 1998 12.24
Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na predvidoma zadnji novinarski konferenci pred nedeljskim drugim krogom nadomestnih volitev ocenil dosedanjo volilno kampanjo, ki je bila po njegovem prepričanju na nek način enolična, saj so pravzaprav vsi kandidati opozarjali na podobne probleme v mestu. Vsi si želimo, da se stvari v Ljubljani premaknejo iz mrtvega teka, zato mora to predstavljati tudi osnovo našega delovanja po končanih volitvah, je med drugim poudaril Jeglič.

Postpraznična utrujenost na Ljubljanski borzi
06. 01. 1998 09.45
Borzni posredniki so prvi dan trgovanja v letu delovali postpraznično utrujeni, saj so sklenili le za 280,9 mio SIT poslov na organiziranem trgu Ljubljanske borze. Poslovanje je minilo bolj ali manj v duhu aplikacij oz. le simboličnem številu poslov z delnicami. Slovenski Borzni indeks je tako upadel za 1,4%. Na trgu dolžniških vrednostnih papirjev je prednjačila obveznica RSO2, katere tečaj se praktično ni spremenil, sklenjenih pa je bilo za 49 mio SIT poslov.

Muslimani v britanski mornarici?
06. 01. 1998 09.16
Britanska mornarica se po pisanju časnika The Independent zanima za mnenje Pakistana in Turčije o muslimanskih simbolih na uniformah, saj želi, da bi se v njene vrste vključili tudi pripadniki te veroizpovedi. To naj bi se zgodilo jeseni, dotlej pa morajo rešiti vprašanje uniform.

Klaus Kinkel zahteva robustni mandat v BiH
06. 01. 1998 09.06
Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je zahteval "robustni mandat" za naslednika mednarodnih vojaških sil v Bosni in Hercegovini (SFOR). V luči bližnje odločitve o novem mandatu v BiH je Kinkel za torkovo izdajo časnika Leipziger Volkzeitung dejal, da ga je "presenetilo", da ameriška stran zdaj noče več časovne omejitve novega mandata. Sam je poprej vedno zagovarjal stališče o časovni omejitvi, saj je "domneval, da bi s tem povezani pritisk prispeval k uveljavitvi civilnega dela Daytonskega sporazuma". Vendar bi zdaj lahko sprejel tudi odločitev, po kateri bi neomejeni mandat "preverjali vsakih pol leta".

Nižja inflacija v Rusiji
06. 01. 1998 08.47
Letna stopnja inflacije v Rusiji je v letu 1997 znašala 11 odstotkov, kar je najnižja vrednost od začetka gospodarskih reform v letu 1992, hkrati pa tudi nižja od vladnih pričakovanj, ki so se gibala med 12 in 14 odstotki.V primerjavi z letom prej pomeni to občutno umiritev rasti cen, saj je stopnja inflacije v letu 1996 znašala 21,8 odstotka.

Več brezposlenih v Avstriji
06. 01. 1998 08.45
Ob koncu minulega leta je prišlo v Avstriji do porasta stopnje brezposelnosti. Po podatkih ministrstva za socialo z Dunaja je bilo v decembru brez dela 269.347 prebivalcev Avstrije, kar pomeni 8,2 odstotka za delo sposobnih državljanov. Decembrska stopnja brezposelnosti je za 0,2 odstotne točke višja kot v istem mesecu leta 1996, v primerjavi z novembrom pa je porast še občutnejši, saj je tedaj zaposlitev iskalo 7,3 odstotka aktivnih prebivalcev Avstrije.

V Franciji podražitev cen tobaka in bencina
06. 01. 1998 08.44
Prebivalci Francije se znova soočajo s povišanjem cen tobačnih izdelkov, ki so po njihovem mnenju že tako najdražji v Evropi. Škatlica cigaret se je v začetku tedna podražila v povprečju za tri do štiri odstotke. S tem ukrepom skuša francoska vlada dodatno napolniti državni proračun. Proizvajalcem tobačnih izdelkov se je v minulih letih uspelo izogniti zmanjšanju povpraševanja po cigaretah z večjo količino cigaret v posamezni škatlici (25-30), saj je podražitev zadevala škatlico. Sedanja podražitev pa zadeva količino 1000 cigaret, kar bo zvišalo tudi ceno večje škatlice. V prihodnjih dneh naj bi prišlo v Franciji tudi do podražitve bencina.

Rekordno 1997 za Sabeno
06. 01. 1998 08.43
Belgijski letalski prevoznik Sabena je minulo leto prepeljal kar 31 odstotkov več potnikov kot leta 1996: na njegovih progah se je peljalo skupaj 6,77 milijona ljudi. Največ prometa je Sabena beležila na evropskih linijah, saj je s to družbo po Evropi lani letelo 5,72 milijona potnikov, največkrat v London in Ženevo. Pri medcelinskih poletih si je lani Sabeno za prevoznika izbralo približno milijon potnikov. Vodstvo belgijskega prevoznika je, zadovoljno s poslovnimi rezultati, napovedalo, da bo letos odprlo 500 novih delovnih mest.

Izidi v NBA
05. 01. 1998 12.59
V nedeljo so bile v ameriški profesionalni košarkarski ligi odigrana štiri srečanja.

V veljavi že del vladnih varčevalnih zakonov
02. 01. 1998 09.06
Z novim letom so začeli veljati tudi zakoni iz svežnja vladnih t.i. varčevalnih ukrepov, s katerimi naj bi se zagotovila dodatna sredstva za državni proračun oziroma bodo prispevali k znižanju proračunskih odhodkov.

Novo leto praznuje ves svet, vendar ne hkrati
31. 12. 1997 08.36
Skoraj po vsem svetu ljudje praznujejo prihod novega leta - vendar ne povsod 1. januarja. Na <b>Kitajskem</b> bo po tradicionalnem luninem koledarju novo leto oziroma praznik pomladi (Chunjie) padel na 28. januar. V času največjega kitajskega družinskega praznika se doma zberejo vsi člani družine, samo poročene hčere praznujejo pri moževih starših. Navadno se na predvečer novega leta srečajo vsi sorodniki in pripravijo majhne žepke iz testa, imenovane jiaozi, ki simbolizirajo bogastvo.

Leto 1997 izredno skromno z naravnimi nesrečami
31. 12. 1997 08.29
Leto 1997 je bilo s 13.000 smrtnimi žrtvami in dobrimi 30 milijardami ameriških dolarjev skupne škode izredno skromno z naravnimi nesrečami, ugotavlja nemška pozavarovalnica Munchener RuckversicherungsGesellschaft, največja zavarovalnica za zavarovalnice na svetu. Vendar pa se utegne spričo podnebnih razmer število naravnih nesreč v prihodnjih letih povečevati, opozarja zavarovalnica v letnem poročilu.

Turki bodo nazdravljali, vendar ne po sončnem vzhodu
31. 12. 1997 08.18
Prijetno je nazdraviti prihodu leta 1998, vendar niti kapljice po sončnem vzhodu. Tako se glasi navodilo vladne uprave za verske zadeve, s katerim želijo Turki uskladiti praznovanje novega leta in muslimanski praznik ramadan, ki zahteva vzdržnost od hrane, pijače, spolnosti in kajenja od zore do mraka. Čeprav zabave navadno dosežejo svoj višek ob polnoči, je mnogo zahodno usmerjenih Turkov zaskrbelo, da se bodo morali odpovedati novoletnemu praznovanju zaradi ramadana, ki se začne to sredo. "Pomembno je, da človek razmisli o preteklosti in da se vzdrži pretiravanja, razkošja in razsipništva". Z drugimi besedami: pij, če moraš, vendar se kasneje vzdrži. Številni konservativni Turki zavračajo praznovanje novega leta ne glede na to, ali sovpada z ramadanom ali ne, saj je po njihovem mnenju začetek novega leta določen po krščanskem koledarju. Muslimanski praznik ramadan se vsako leto začne na drugačen datum glede na položaj mlade lune.

Za več kot 150 milijard dolarjev dolgov Južne Koreje
31. 12. 1997 08.10
Zunanji dolg Južne Koreje je konec novembra po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) znašal skoraj 157 milijard dolarjev. Podatek zajema tudi posojila čezmorskih podružnic korejskih finančnih ustanov in posojila pri tujih bankah. Južnokorejska vlada bo v sodelovanju z IMF vsak mesec objavljala podatke o zunanjem dolgu, saj se je Seul v okviru pogajanj z IMF o premostitvenem posojilu zavezal, da bo poleg ustreznih gospodarskih in finančnih reform poskrbel tudi za večjo transparentnost. IMF, Svetovna banka in Azijska banka za razvoj so Južni Koreji doslej namenile 14 milijard dolarjev premostitvenega posojila, IMF in 13 držav pa so obljubili še 10 milijard dolarjev predčasnih posojil do konca januarja.

Nemci varčujejo vse manj
30. 12. 1997 08.12
Pregovorno varčnim Nemcem vse redkeje uspeva del dohodka skraniti za hude čase ali kasnejše naložbe, skoraj petina pa živi takorekoč "iz rok v usta". Kot je pokazala raziskava offenbaškega inštituta Marplan, ki je med 1. in 14. novembrom zajela 2500 ljudi iz cele Nemčije, je zaradi naraščajoče brezposelnosti in padajočih realnih dohodkov kar vsak tretji Nemec v iztekajočem se letu na stran dajal manj kot lani, vsak peti ni prihranil popolnoma nič, le vsak štirinajsti pa je uspel prihraniti več kot pred letom dni. O upadajoči blaginji govori tudi dejstvo, da so manj prihranili celo pregovorno varčni Švabi, saj si stanja na računu v zvezni deželi Baden-Wuertemberg ni uspel popraviti vsak peti udeleženec ankete. Nekoliko bolje so se odrezali Bavarci, kjer ni varčevalo 13 odsotkov anketiranih, najslabše pa je šlo varčevalcem v zveznih državah Severno Porenje-Vestfalija, Pfalško in Posarje, kjer je le trem odstotkom vprašanih uspelo kaj privarčevati.

Izgredi v Keniji zahtevali dve smrtni žrtvi
29. 12. 1997 17.47
V izgredih med predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami v Keniji sta bila danes v bližini zahodnokenijskega mesta Siaya ubita dva človeka. Kot je sporočila tamkajšnja policija, sta bila žrtvi spopadov med privrženci dosedanjega predsednika Daniela Arapa Moija in enega od opozicijskih kandidatov.

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor
28. 12. 1997 13.39
Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.

Bo Maradona predsednik neapeljskega nogometnega kluba?
28. 12. 1997 12.57
V prihodnjih dneh se bodo v Parizu sestali član parlamentarne stranke Naprej Italija Nicola Riveli, skupina bogatih industrijalcev in nekdanji najboljši nogometaš na svetu Armando Maradona. Pogovarjali naj bi se o prihodnosti kluba iz Neaplja in po besedah člana italijanskega parlamenta naj bi Maradoni zaupali mesto predsednika kluba.

Novoletna čestitka po 6 letih pri naslovniku
28. 12. 1997 11.32
Neka novoletna čestitka je potrebovala kar šest let, da je iz Kronacha na zgornjem Bavarskem prispela v dvanajst kilometrov oddaljeni Mitwitz. 20. decembra 1991 ob 18. uri so sorodniki Norberta Konradija "na pot" poslali novoletno čestitko, ki je letos brez znamke prispela na naslov v Mitwitz, gospa Ruth Konradi pa bi morala celo doplačati za poštnino. Vrednost znamke pred šestimi leti je bila namreč 60 pfeningov, medtem pa je narasla na eno marko. Nemška pošta AG se je izkazala z velikodušnostjo in ni zahtevala doplačila, saj je krivca za zakasnitev videla v lastnih vrstah.

Leto 1997 - stoletnica aspirina
28. 12. 1997 11.27
V letu 1997 je Bayer obeležil stoletnico izdelave aspirina. 10. avgusta 1897 je namreč Bayerjev kemik Felix Hoffman prvič sintetiziral acetilsalicilno kislino, aktivno učikovino v aspirinu. Znanstveni preizkusi so dokazali, da je uživanje acetilsalicilne kisline zelo učinkovita zaščita pred srčnim infarktom, saj ji pripisujejo ne le sposobnost zaviranja nastajanja trombocitov, ampak tudi protivnetnega delovanja.

Cotti za vstop Švice v EU
28. 12. 1997 08.36
Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Avtocesta za reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško?
27. 12. 1997 13.26
Sloveniji lahko skupaj s tujimi partnerji ponudimo koncesijo za trideset kilometrov dolg odsek Pyhrnske avtoceste, ki poteka skozi Slovenijo, če se to, glede na slovenske prioritete, ne vklaplja v skupno dinamiko izgradnje srednjeevropskih prometnic, je povedal podpredsednik hrvaške vlade in minister za razvoj in obnovo Jure Radić.