same

ZRJ o odnosih s Slovenijo

20. 11. 2000 00.00

Jugoslovanska vlada je na seji sprejela sklep o vzpostavitvi diplomatskih odnosov s Slovenijo, je sporočilo zvezno ministrstvo za informiranje v Beogradu. Slovenija je po zamenjavi režima v Beogradu in sprejetju ZRJ v Združene narode ocenila, da so izpolnjeni pogoji za vzpostavitev diplomatskih odnosov.

Bolezen norih krav na Koroškem

18. 11. 2000 00.00

Avstrijski strokovnjaki so danes potrdili, da so na avstrijskem Koroškem zasledili primer Creutzfeld-Jakobove bolezni. Kot so pokazale raziskave na patološkem oddelku univerzitetne klinike v Gradcu, je 71-letna ženska, ki je pred nekaj tedni umrla v bolnišnici v Beljaku, imela Creutzfeld-Jakobovo bolezen. Da bi se o tem dokončno prepričali, bodo raziskave ponovili še na Dunaju.

Clinton obžaluje neuspeh pogajanj

15. 11. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton iz časa svojega predsedovanja ZDA najbolj obžaluje, ker mu ni uspelo doseči sprave med Izraelci in Palestinci. Mir na Bližnjem vzhodu si je namreč želel "iz vsega srca". "Če se to ne bo zgodilo, bom globoko razočaran, nikoli pa ne bom obžaloval niti ene same minute, ki sem jo porabil pri tem," je povedal Clinton v pogovoru za ameriško tiskovno agencijo AP. Če bi Izraelci in Palestinci dosegli spravo, bi bila izraelska država varna, poleg tega pa bi imeli Palestinci svojo usodo v lastnih rokah, je dejal Clinton v pogovoru za AP, ki ga je imel na krovu letala na poti v Brunej na vrh APEC. Napovedal je še, da bo dogovoru med Izraelci in Palestinci kmalu sledil mir med Izraelom in Sirijo. Clinton se je v zadnjih dneh srečal z izraelskim premierom Ehudom Barakom in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, da bi dosegel rešitev osemtedenskega nasilja na palestinskih ozemljih, v katerem je doslej umrlo več kot 200 ljudi. Po njegovih besedah bi moralo biti ta teden jasno, ali bo prišlo do novih prizadevanj za spremembo stališč obeh strani. Sicer pa se Palestinci in Izraelci po njegovem mnenju ne morejo vrniti za pogajalsko mizo, če se bo nasilje nadaljevalo v enaki meri. Clinton je dva meseca pred iztekom predsedniškega mandata spregovoril o dosežkih svojega predsedovanja. Kot je povedal, je njegovo največje osebno zadovoljstvo, da so Združene države Amerike danes v boljšem položaju kot pred osmimi leti, in to ne samo gospodarsko. V ZDA je več enakopravnosti, manj kriminala in manj ljudi brez zdravstvenega zavarovanja, izboljšuje se tudi šolstvo. "Država je bolj samozavestna in več je možnosti," je dejal. "Vsak predsednik je vesel ob občutku, da je Amerika med njegovim mandatom postala močnejša in boljša," je dodal.

Razvojne priložnosti Savinjske doline

14. 11. 2000 00.00

Člani Kluba podjetnikov Zlatorog Celje so na včerajšnjem srečanju poudarili, da mora biti regionalni razvojni program za savinjsko statistično regijo sprejet do junija prihodnje leto. Regionalna razvojna agencija je namreč že naročila njegovo izdelavo, predlog programa pa je celjskim podjetnikom sinoči predstavil direktor Centra za mednarodno konkurenčnost Vlado Dimovski. Dimovski je poudaril, da so v programu, ki je izrazito teoretično naravnan, ugotovili, da je nujno potrebna harmonizacija celjske regije z osrednjeslovensko regijo. Harmonizacija pa je potrebna tudi znotraj same savinjske regije, saj je ta precej raznolika.

V Kaprunu prekinili reševalna dela

12. 11. 2000 00.00

Avstrijski

Minister Bručan jutri v Zagrebu

09. 11. 2000 00.00

Jutri bo na povabilo hrvaške ministrice za zdravstvo Ane Stavljenić Rukavina v Zagrebu na krajšem delovnem obisku delegacija ministrstva za zdravstvo pod vodstvom zdravstvenega ministra Andreja Bručana. Namen delovnega obiska je pregled dosedanjih stikov med državama na področju zdravstva in medicine ter dogovor o možnostih intenzivnejšega sodelovanja tako na ravni ministrstev, kot tudi neposrednega povezovanja med posameznimi zdravstvenimi ustanovami.

Razstava fotografij Dejana Vekića

30. 10. 2000 00.00

V Mali galeriji Cankarjevega doma bo od 2. do 26. novembra odprta razstava fotografij Dejana Vekića pod naslovom Hkrati (At the same Time). Vekićeve fotografije presegajo dokumentarnost in informativnost kot sredstvo umetniškega izraza. Niso le neme priče pojavov oziroma njihov zaustavljeni čas, temveč preraščajo v nenavadne in izvirne kreacije. Ob razstavi je izšel katalog z besedilom višje kustosinje Umetniške galerije Bosne in Hercegovine v Sarajevu Melihe Husedžinović.

Praznovanje dneva OZN

25. 10. 2000 00.00

Ob 55. obletnici ustanovitve Združenih narodov so se po vsem svetu zvrstile prireditve, na sedežu svetovne organizacije v New Yorku pa sta generalni sekretar Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pozvala voditelje držav k izpolnjevanju obljub, danim na letošnjem vrhu tisočletja. Osrednji del

Bionični teritoriji

19. 10. 2000 00.00

Danes se na Fakulteti za arhitekturo in v Moderni galeriji začenja sklop predavanj devetih arhitektov in teoretikov s področja arhitekture in digitalnih medijev svetovnega slovesa, ki bo trajal do nedelje, 22. oktobra.

Nekateri glasbeniki podpirajo Napster

13. 10. 2000 00.00

Pop zvezda Dave Stewart, član nekdaj slavnega dueta Eurythmics, je pozdravil dejavnost Napster-ja in njemu podobnih servisov za izmenjavo glasbenih datotek. Stewart meni, da imajo s pomočjo nove tehnologije glasbeniki veliko več nadzora nad tem, kaj se dogaja z njihovo glasbo, kot so ga imeli do sedaj. Položaj v glasbeni industriji je namreč tak, da imajo velike glasbene založbe preveč nadzora nad aktivnostjo glasbenikov. Zaradi tega naj bi bila tudi raznolikost glasbe različnih ustvarjalcev precej manjša kot bi bila, če založbe ne bi same proizvajale hitov. S pomočjo interneta, v katerem vlada nekakšna anarhija na tem področju, se bo bolj jasno videlo, kateri glasbeniki so bolj nadarjeni od drugih. Stewart pa kljub svoji podpori raznim servisom za izmenjavo glasbenih datotek ni podal nobenega predloga, kako naj bi se v takšnih okoliščinah varovale avtorske pravice. To delo prepušča tehnikom in informatikom. Na tem področju se mu bo pri iskanju rešitev pridružil so-ustanovitelj Microsofta Paul Allen, velik privrženec glasbe in velik ljubitelj skupine Eurythmic.

Vrh EU za zagon v pogajanjih

12. 10. 2000 00.00

Voditelji Evropske unije bodo jutri na dvodnevnem vrhunskem zasedanju v Biarritzu skušali vnesti zagon v zastala pogajanja o institucionalnih reformah, s katerimi se unija pripravlja na sprejem novih članic. Željo, da bi v Biarritzu prišlo do odločilnega premika v pogajanjih, je pred vrhom v pismu kolegom izrazil predsedujoči uniji, francoski predsednik Jacques Chirac, pozivom se je pridružila tudi Evropska komisija.

Time Warner in EMI odpovedala združitev

06. 10. 2000 00.00

Glasbena založba EMI in medijski gigant Time Warner sta zaradi nasprotovanja Evropske komisije odpovedala napovedano združitev njunih glasbenih podružnic EMI Music in Warner Music. Kljub temu naj bi omenjeni podjetji nadaljevali pogajanja o ustanovitvi nekakšnega mešanega podjetja, ki bi ustrezalo tudi zahtevam Evropske komisije.

Jedrski strokovnjaki sklenili blejsko konferenco

14. 09. 2000 00.00

S predstavitvijo prvih obratovalnih izkušenj po nedavni uspešni zamenjavi uparjalnikov v Nuklearni elektrarni Krško (NEK) so v hotelu Golf sklenili tridnevno mednarodno konferenco Jedrska energija v Srednji Evropi 2000. Približno sto izvedencev iz več kot 20 držav je v okviru blejske konference obravnavalo novosti s področij, kot so obratovanje jedrskih elektrarn, reaktorska fizika in odnos javnosti do jedrske energije. Konferenco sta pripravila Institut Jožef Stefan in Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije.

Ustanovljena Učiteljska zbornica Slovenije

31. 08. 2000 00.00

Danes je bila ustanovljena Učiteljska zbornica Slovenije. Na ustanovnem zboru, ki so se ga v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa udeležili predstavniki vseh slovenskih regij, so ustanovni člani sprejeli statut in programske smernice ter za predsednico zbornice do prvega kongresa izvolili Alenko Orel.

Igranje računalniških igric pomaga hiperaktivnim otrokom

28. 08. 2000 00.00

Nasini znanstveniki so prišli do zanimivega odkritja, ki ga bodo verjetno številni otroci radi uporabili kot izgovor za igranje igric. Znanstvenika Alan Pope in Olafur Palsson sta odkrila, da igranje računalniških igric pomaga hiperaktivnim otrokom, tistim otrokom, ki imajo težave s koncentracijo, ljudem pod stresom in tudi pilotom.

Zakonca Gates ustanovila Gates fundacijo

01. 08. 2000 08.46

Bill Gates in njegova žena Melinda sta poklonila 45 milijonov ameriških dolarjev harvardski zdravstveni šoli za boj proti tuberkulozi (TBC). To je največja donacija za boj proti omenjeni bolezni. Harvard se bo pridružil drugim organizacijam v Peruju, ki zdravijo TBC z nekakšno terapijo, ki je v primerjavi z zdravljenjem v ZDA dosti cenejša. Zakonca Gates sta ustanovila Gates fundacijo zato, da bodo lahko tudi druge države program zdravljenja, ki je v Peruju uspešen, same uporabile za zdravljenje svojih bolnikov. TBC je bolezen, ki se prenaša s kašljanjem in pri kateri bakterije napadejo pljuča. Za posledicami TBC umre vsako leto več kot dva milijona ljudi.

Cook na obisku v Budimpešti

25. 07. 2000 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook se je danes v Budimpešti udeležil letnega srečanja madžarskih diplomatov in Madžarski zagotovil, da je vodilna med kandidatkami, ki se pogajajo za članstvo v EU. Obenem je tudi poudaril, da se bliža čas, ko se bo EU posvetila določitvi datuma za zaključek pogajanj z vsako državo kandidatko, ki je pripravljena za članstvo v EU.

Priprave na volitve na Kosovu

22. 07. 2000 12.33

Svet Evrope je na predlog civilnega upravitelja ZN za Kosovo Bernarda Kouchnerja ustanovil opazovalno misijo, ki bo nadzirala kosovske lokalne volitve, predvidene za oktober. Misija, ki jo bo vodil nekdanji vodja odbora za politične zadeve v Parlamentarni skupščini SE, Švicar Victor Ruffy, bo nadzirala registracijo volilcev, predvolilno kampanjo in volitve same. V sodelovanju z misijo ZN na Kosovu UNMIK skupina opazovalcev SE, ki je v Prištini od začetka julija, že nadzira različne vidike predvolilnega procesa, so včeraj sporočili s SE.

Družinske zgodbe na festivalu Meja na reki

22. 07. 2000 11.13

Na obmejnem dvojezičnem gledališkem festivalu Meja na reki/Grenze am Fluss je za drevi ob 20. uri v kulturnem domu v Gornji Radgoni napovedana predstava ljubljanske Drame. Predstavila bo Družinske zgodbe Biljane Srbljanovič v režiji Matjaža Latina.

Kitajska odpoklicala svojega veleposlanika

20. 07. 2000 08.35

Kitajski veleposlanik v Sloveniji Wu Junfeng se je včeraj poslovil od slovenskih kolegov na zunanjem ministrstvu, saj ga je Peking odpoklical. Vzrok odpoklica uradno ni znan, v javnosti pa se že pojavljajo razlage, da naj bi bil odpoklic povezan z nedavnim obiskom predsednika kitajskega parlamenta Li Penga. Kot je znano so Li Penga pred slovenskim parlamentom pričakali demonstranti, kitajska stran pa je zadnji dan obiska odpovedala njegovo srečanje s predsednikom vlade Andrejem Bajukom.

Šolsko ministrstvo eden večjih investitorjev

10. 07. 2000 10.26

Kakovostno izobraževanje med drugim omogoča tudi kakovostno opremljen šolski prostor, opozarja državni sekretar za investicije na ministrstvu za šolstvo in šport Matjaž Vrčko, ki hkrati še izpostavlja, da je šolsko ministrstvo eden večjih investitorjev v državi.

Schüssel o sankcijah EU zoper Avstrijo

08. 07. 2000 14.23

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je v današnjem pogovoru za avstrijski radio znova zagovarjal pripravo referenduma, na katerem bi se Avstrijci izjasnili o sankcijah 14 članic Evropske unije, ki so jih te uvedle proti Avstriji po vstopu svobodnjakov (FPŐ) v vlado. Dejal je, da je referendum sprejel pod vplivom nekdanjega vodje FPŐ Jörga Haiderja. Avstrijska vlada, v kateri polovica ministrskih mest pripada FPŐ, se je v torek namreč odločila za razpis referenduma, ki naj bi bil jeseni. Za slednjega se je sicer zavzel že Haider, ki ga je predlagal zato, da bi prebivalci Avstrije lahko izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi diplomatske osamitve, posledice omenjenih sankcij. Kot je še izjavil Schüssel, so se v vladi pred dvema mesecema odločili glede odprave sankcij, zato želi vlada v zvezi s tem pripraviti poseben program. Avstrijski kancler, ki so ga pred dnevi slikali skupaj v avtomobilu s Haiderjem, je tudi priznal, da nekdanji vodja FPŐ ohranil ''pomemben vpliv'' v FPŐ, čeprav se je maja odpovedal vodenju stranke in se posvetil predvsem položaju koroškega deželnega glavarja. Evropske partnerice so dejansko prisile Avstrijo v referendum, saj same niso nikoli ponudile ''ne konca ne časovnega načrta'' za rešitev krize, je še menil Schüssel.

Licence za mobilna omrežja prihodnosti UMTS

05. 07. 2000 12.55

V Nemčiji se pripravljajo, da bodo podelili licence za upravljanje in izkoriščanje mobilnih omrežij prihodnosti, imenovane UMTS (Universal Mobile Telecommunications Services). Nemška vlada se je odločila, da bo licence podeljevala po principu dražb, torej kandidatu, ki bo pripravljen plačati največ. Zaradi takega načina podeljevanja licenc se je iz dražbenega postopka že umaknilo nekaj večjih svetovnih operaterjev mobilne telefonije, med njimi tudi WorldCom in Vivendi. Ta podjetja menijo, da bodo že za same licence porabila preveč denarja, saj je samo Velika Britanija s prodajo licenc za mobilno omrežje tretje generacije zaslužila 22.4 milijarde funtov. Cena nemških licenc bo po pričakovanjih še višja.

Sodišče zavrnilo Zdolškov predlog

30. 06. 2000 08.28

Ljubljansko okrožno sodišče je zavrnilo predlog odvetnika Stojana Zdolška za izdajo začasne odredbe v zvezi z imenovanjem novega predsednika uprave Telekoma Slovenije Marjana Podobnika. Zdolšek je namreč zoper imenovanje Podobnika vložil tožbo, do končne razsodbe pa predlagal, naj Telekom še naprej vodi Peter Tevž.

Novosti o odkritju vode na Marsu

24. 06. 2000 15.58

Pod pritiskom javnosti, vznemirjene zaradi govoric o odkritju vode na Marsu, se je ameriška vesoljska agencija NASA odločila pripraviti novinarsko konferenco o tem vprašanju predčasno. Prvotno so nameravali vse uradne izjave dati šele 29. junija, torej sočasno z izidom ameriške znanstvene revije Science, v kateri bo objavljen članek o novem odkritju.

V Teksasu usmrtili Garyja Grahama

23. 06. 2000 10.47

V Teksasu so sinoči usmrtili 36letnega Garyja Grahama zaradi umora leta 1981, za katerega je do konca vztrajal, da ga ni zagrešil. Graham se je do konca boril z zaporniškimi pazniki, ki so ga morali tesno prikleniti, ko so ga peljali do ležišča, na katerem so mu vbrizgali smrtonostno tekočino. Grahamova usmrtitev je pritegnila največjo pozornost ameriških medijev od usmrtitve Karle Fay Tucker leta 1998, ker guverner Teksasa George Bush kandidira za predsednika ZDA. Njegova kandidatura je bila pomeben element pri začetku nacionalne debate o upravičenosti smrtne kazni v pravosodnem sistemu, ki je dokazano pomanjkljiv in pristranski.

Dnevi slovenskega sodstva

12. 06. 2000 18.41

Po letu 1991 lahko govorimo o neodvisnem sodstvu in tudi finančno neodvisnih sodnikih, je v uvodnem delu posvetovanja, ki ga v Portorožu organizira Slovensko sodniško društvo (SSD), poudarila ministrica za pravosodje Barbara Brezigar. Po njenem je za razvoj sodstva pomembno nenehno izobraževanje sodnikov, kakor tudi njihova notranja pokončnost, vse skupaj pa naj bi pripomoglo k razvoju višje pravne kulture, k večjemu zaupanju v sodstvo in k zmanjševanju števila sodnih zaostankov. >>Globoko sem prepričana, da same spremembe procesne zakonodaje, alternativno reševanje sporov, sistematizacija in podobno niso ključne rešitve za zmanjševanje sodnih zaostankov,<< je prve korake v reševanju težav predstavila Brezigarjeva in za čas ministrskega mandata izrazila vso podporo naslednjim korakom na poti sodnih sprememb. Medtem ko je predsednik SSD Aleš Zalar v uvodnem govoru izpostavil neustrezno vlogo, ki jo ima sodstvo kot tretja veja oblasti v današnji družbi.

Čehi očitajo zavlačevanje pri širitvi

11. 06. 2000 19.58

Vodilni češki politiki so Evropski uniji danes očitali, da ni zainteresirana za bližajočo se širitev na države Srednje in Vzhodne Evrope ter da želi sprejem novih članic potisniti v ozadje. Češki premier in predsednik socialdemokratov (ČSSD) Miloš Zeman je v razpravi na češki televizijski postaji Prima pojasnil, da se EU trenutno osredotoča na notranje reforme in da je širitev precej zanemarila.

Robertson danes na Brdu pri Kranju

11. 05. 2000 15.24

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson in v. d. predsednika vlade Janez Drnovšek sta danes na Brdu pri Kranju spregovorila na mednarodni konferenci s temo zveza NATO, Evropska unija in JV Evropa v 21. stoletju. Kot je poudaril Robertson, je Slovenija zgled za regijo kot demokratična in stabilna država, ki je del rešitve in ne del problema, ki je majhna država, a velik partner. Slovenija je tudi resna kandidatka za članstvo v zavezništvu, je dodal, pri čemer je poudaril, da odgovornost za članstvo nosijo kandidatke same, saj bodo morale na poti v članstvo izvesti še nekaj precej zahtevnih reform. Robertson sicer ne dvomi, da jim to ne bo uspelo.

Novost v zeleni zbirki SH

19. 04. 2000 11.15

Včeraj so v zeleni zbirki založbe Studia humanitatis predstavili delo Paula Feyerabenda <i>Proti metodi</I>. Paula Feyerabenda na splošno največkrat uvrščajo med najbolj slavne filozofe znanosti v 20. stoletju, hkrati pa dodajajo, da je postal tudi oster kritik same filozofije znanosti, posebej >>racionalistov<< v njej.