sanacija

Sanacija po železniški nesreči v Zidanem Mostu bo zahtevna in dolgotrajna

08. 01. 2023 19.56

Po železniški nesreči v Zidanem Mostu, v kateri se je huje poškodoval češki državljan, materialna škoda pa je ogromna, uradno še vedno ni znano, kaj je šlo narobe. Ne zgolj policijska preiskava, zavlekla se bo tudi sanacija škode – logist, ki naj bi bil za nesrečo odgovoren, bo moral posebno dvigalo za reševanje 300-tonske transformatorske postaje slovenskega podjetja Kolektor Etra uvoziti iz tujine, najverjetneje iz Avstrije. Kako pa so nesrečo doživeli domačini?

Prevrnila se je 300 ton težka električna transformatorska postaja

07. 01. 2023 08.19

V Zidanem Mostu se nadaljuje preiskava železniške nesreče, v kateri je bila poškodovana ena oseba, zaradi poškodovanih tirov pa je bil moten železniški promet. Poteka ogled kraja nesreče, vse pa kaže, da je materialna škoda zelo velika. Ostaja pa tudi vprašanje, kako bodo prevrnjen tovor odstranili, saj gre za območje, kjer manevrskega prostora ni veliko – tako zaradi reke kot tudi električnih vodov.

'Avtomobili so stali zapuščeni, parkirani levo in desno. Nato pa sem videl truplo'

26. 12. 2022 09.31

V nedeljo popoldan je v Srbiji iztiril tovorni vlak z amonijakom. Službe za izredne razmere so vagone že skoraj očistile, ob tem pa na območju našle tudi dve moški trupli. Vzrok smrti ni uradno potrjen, prav tako iz Srbije prihaja več različnih informacij. Zaradi uhajanja strupenega plina je sicer v nedeljo več prebivalcev Pirota poiskalo zdravniško pomoč. V mestu še vedno velja izredno stanje.

Zaradi naziva naselbinske kulturne dediščine ostajajo brez ustrezne izolacije

12. 12. 2022 19.29

Stanovalci blokov na Mucherjevi ulici v Ljubljani že več kot deset let zbirajo sredstva, da bi lahko stavbo ustrezno izolirali, zdaj pa so jim načrti padli v vodo. In to zaradi stopnišč. Blokovsko naselje je bilo leta 2017 uvrščeno v naselbinsko kulturno dediščino, ki je zaščiteno s strani Zavoda za varovanje kulturne dediščine. Kar pomeni, da mora podoba blokov ostati taka, kot je, torej tudi posegi v stopnišče iz zunanje strani niso dovoljeni. In kot kaže, bodo stanovalci Mucherjeve tudi letos brez izolacije. Zakaj so betonska stopnišča tako pomemben del kulturne dediščine, pa nihče ne razume.

Cesta Tržič–Podljubelj je ponovno odprta

06. 12. 2022 06.22

Glavna cesta Trzic-Podljubelj je odprta za ves promet. Promet poteka med prvim in drugim predorom izmenicno enosmerno in je urejen s semaforjem.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Sečoveljske soline že poplavilo, v Piranu pa se je zopet oglasila sirena

25. 11. 2022 08.27

Regijski center za obveščanje Koper je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu minuto pred 8. uro sprožil sireno kot opozorilo na nevarnost, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje. Poplavilo je že Sečoveljske soline, voda iz Dragonje namreč priteka v predel Fontanigge, ker na meji s Hrvaško ni ustrezne protipoplavne zaščite.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov

16. 11. 2022 10.52

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?

15. 11. 2022 06.00

Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...

03. 11. 2022 13.11

25 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

Preverite, kako uspešna je vaša občina pri črpanju evropskega denarja

28. 10. 2022 06.00

Več kot 3,3 milijarde evrov iz Bruslja je bilo na voljo Sloveniji v letih od 2014 do 2020. Občine so prijavljale različne projekte: od čistilnih naprav, izgradnje športnih centrov ali obnove šol. Kje so se najbolj potrudili, kje sploh ne in kdo o projektih ne poroča Ministrstvu za finance?

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu

24. 10. 2022 10.25

Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje

22. 10. 2022 11.15

V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

Po okupaciji Izjuma: ruševin ni več, ostajajo okostja in cvetlice

17. 10. 2022 12.34

Ob ponovnem prevzetju ukrajinskega mesta Izjum, kjer so se ruski napadi začeli že v prvemu mesecu agresije nad sosednjo Ukrajino, v javnost prihajajo nove zgodbe. Ena izmed njih je pripoved Mikhaila Iatsentiuka, ki je zaradi letalskega napada na stanovanjsko stavbo v središču mesta, kjer so se skrivali njegovi svojci, ostal brez družine. Po podatkih ukrajinskih sil je v napadu umrla polovica prebivalcev bloka.

Stanovalci kranjskega 'kanarčka' se bojijo zime: 'Začasna kritina je katastrofalna'

13. 10. 2022 18.14

Začasna streha na kranjski stavbi "kanarček" je bila narejena tako, da solastnikom stavbe ni nihče predstavil, kakšna bo, niti koliko bo stala, je razočaran eden od njih. "Kar je bilo narejeno, je bilo narejeno katastrofalno! Tako, da so bila vsa stanovanja v zgornjem nadstropju ob dežju praktično poplavljena, vlaga pa se je širila na spodnja nadstropja. Na zgornji plati je nastal bazen vode, postavljali smo lonce in škafe ter jo lovili!" opisuje. Upravnik je predlagal povrnitev strehe v prvotno stanje, kar pa so stanovalci zavrnili, saj ne želijo, da bi se kaj takega ponovilo. Odločili so se za drugačno sanacijo, a ker od upravnika niso prejeli popisa del in stroškov, se je zadeva zavlekla. Zdaj upajo, da se bo le premaknilo in da jih ne prehiti sneg.

Po neurju v Kranju pol milijona evrov škode: kdo jo mora plačati sam?

13. 10. 2022 07.52

Orkanski veter, ki je avgusta v Kranju odkrival strehe, je po oceni občine povzročil okoli 500.000 evrov škode. Pri stanovanjskih stavbah se škoda pokriva iz požarnega zavarovanja, odškodninska odgovornost pa izhaja iz etažne lastnine. Lastniki poškodovanih avtomobilov, ki nimajo sklenjenega kasko zavarovanja, morajo medtem strošek kriti sami. Kaj pa sanacija? Zima je pred vrati, na strehah pa je le začasna kritina, ki omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, ni pa vodotesna.

Učenci zaradi poškodovane strehe namesto v šoli telovadili zunaj ali v vojašnici

02. 10. 2022 13.43

Potem ko se je na Osnovni šoli Franceta Prešerna v Kranju zaradi močnih padavin še dodatno udrla streha, so iz šole sporočili, da tam telovadba tudi sicer ni potekala, saj so že med počitnicami ugotovili, da "nekaj ni v redu". Namesto tega so otroci telovadili na hodniku, zunaj ali v kranjski vojašnici.

Zaradi dežja udor strehe na telovadnici v Kranju, sprožilo se je tudi več plazov

01. 10. 2022 08.36

V večjem delu Slovenije je dež ponehal. Kot so napovedovali vremenoslovci, se je stanje po državi umirilo, Arso za danes ni izdal opozoril. Je pa zaradi razmočenosti terena odtrgalo cesto na Črnivec, v občini Hrpelje-Kozina pa je plaz poškodoval stanovanjsko hišo, ki ni več primerna za bivanje. Zadnje deževje je povzročilo tudi dodaten udor strehe na telovadnici OŠ Franceta Prešerna. Ljubljanica na Ljubljanskem barju poplavlja na območjih pogostih poplav. Tudi Krka se še razliva na območjih vsakoletnih poplav, vendar že upada. Minister za obrambo Marjan Šarec je obiskal Osilnico in si ogledal škodo.

Majdičev mlin po poti ljubljanske Cukrarne?

29. 09. 2022 19.57

Kot je v pregledu pogorelega Majdičevega mlina v Kranju ugotovila strokovnjakinja gradbene stroke, so od objekta ostali le zidovi, katerih nosilnost je vprašljiva. Lastniki si, kot navajajo, zaradi zgodovinske vrednosti objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebo in bo možna rekonstrukcija kot v ljubljanski Cukrarni.

Na Krasu bodo s pomočjo dobrodelnega koncerta zbrali denar za obnovo Markove koče

22. 09. 2022 19.43

Zabava s kar 16 glasbenimi izvajalci, dobro hrano in pijačo, predvsem pa plemenitim namenom. Po največjem požaru v zgodovini Slovenije, ki je opustošil približno 3.500 hektarov Krasa, pripravljajo v soboto v Vojščici dobrodelni koncert. Zbrani denar bodo namenili obnovi priljubljene Markove koče nad Renčami, edinega objekta, ki so ga ognjeni zublji pogoltnili, in trem lokalnim gasilskim društvom, ki so bila v požaru najbolj izpostavljena in prizadeta.

V hišo prileteli večji skali in podrli zid

21. 09. 2022 18.59

V občini Radovljica sta v stanovanjsko hišo prileteli dve večji skali, ki sta podrli zid. Ena oseba je utrpela manjše odrgnine. Na kraju so bili gasilci in predstavniki civilne zaščite.

Zaplate kurilnega olja prekrile morsko gladino v Kaštelanskem zalivu

21. 09. 2022 15.03

Na območju hrvaške ladjedelnice Brodosplit v bližini Splita so se v torek v morje razlile večje količine kurilnega olja. Kot je zatrdil kapitan luške kapitanije Split Željko Kuštera, je onesnaženje povzročil vir s kopnega. Nemudoma so aktivirali celotno ekipo in druge pristojne ter pričeli s čiščenjem ter postavljanjem fizičnih ovir, da bi preprečili širjenje razlite snovi. Sanacija še vedno poteka, kdaj bi se lahko končala, ne znajo oceniti. Plast na površini morja je debela od tri do štiri centimetre.

Škoda po neurjih bo najverjetneje presegla 3,5 milijona evrov

19. 09. 2022 17.34

Minister za okolje in prostor Uroš Brežan si je popoldne ogledal razmere in škodo, ki jo je povzročila vremenska ujma v občinah Osilnica in Kostel. Ob tem so se z županjo in županom strinjali, da bo škoda, ki jo je povzročila ujma v državi, najverjetneje presegla 3,5 milijona evrov, kar pomeni, da bodo izpolnjeni pogoji za pomoč države po ujmah.

Dostop do Osilnice še vedno le prek Hrvaške

18. 09. 2022 12.42

Razmere v Osilnici in Kostelu se po dveh dnevih padavin, ki so povzročile obilne poplave, umirjajo, saj se Kolpa z okoliškimi pritoki počasi vrača nazaj v strugo. Dostop do Osilnice je še vedno mogoč le prek Hrvaške, dostop prek Strme rebri ostaja zaprt. V obeh občinah je treba prekuhavati vodo. Ukrep prekuhavanja vode velja tudi za Črnomelj.

Osilnica odrezana od preostale Slovenije, Medved obljubil pomoč države

17. 09. 2022 09.51

Razmere v občinah Osilnica in Kostel, ki so jih zaradi močnega dežja prizadele poplave in podori, še naprej ostajajo resne. Razmere na terenu si je ogledal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved, ki je obljubil pomoč države.

'80 let imam in česa takšnega še nisem doživel'

16. 09. 2022 18.54

V Posočju je obilno deževje povzročilo veliko težav. Čeprav ima Soča zelo visok vodostaj in je tako kot njeni pritoki neobičajno rjave barve, ni poplavila. So pa težave povzročali zemeljski plazovi. Med Kobaridom in Bovcem se je vdrl del državne ceste, ki je zdaj neprevozna, obvoz je možen samo za osebna vozila. Plaz se je sprožil tudi za hišo v Drežniških Ravnah, na srečo jo je obšel, tako so danes odstranjevali posledice. Marsikje v Posočju sta sicer na cestah vejevje in blato. Po prvih ocenah naj bi škoda samo na javni infrastrukturi znašala okrog 200 tisoč evrov.

Sanacija okvare v predoru Karavanke bo trajala pet do šest tednov

16. 09. 2022 13.48

Zaradi poškodbe napajalnega sistema ventilatorjev v predoru Karavanke je promet skozi predor prepovedan za vozila nad 3,5 tone, so sporočili s Prometno-informacijskega centra in dodali, da je obvoz prek Šentilja ali Italije. Delavci pooblaščenega izvajalca so že preučili obseg poškodbe in ocenili, da bo popolna sanacija trajala pet do šest tednov. Dars skupaj z zunanjimi izvajalci aktivno išče začasne rešitve, da bi zagotovili nemoten promet skozi predor.

Sanacija železniške nesreče: 'Prizor je bil strašen'

11. 09. 2022 14.56

Po tragični nesreči, ki se je zgodila v poznih petkovih urah, so začeli s sanacijo železniške proge. A tudi tu ni šlo brez nezgode, saj se je med tem poškodoval eden izmed delavcev Hrvaških železnic, ki so ga sicer že odpustili iz bolnišnice. Še pred sanacijo so policisti podrobno pregledali kraj nesreče, a vzroka zanjo še niso ugotovili.

Analiza vzorcev krvi: preseženo vrednost svinca ugotovili pri treh otrocih

30. 08. 2022 12.32

Rezultati analiz spomladi odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz Zgornje Mežiške doline so pokazali, da je bil leta 2007 zastavljeni cilj sanacijskega programa dosežen in da zelo visoke vsebnosti svinca v krvi opažajo le še pri posameznih otrocih. So pa na NIJZ ponovno razočarani zaradi slabega odziva vabljenih.