sara volčič

Na poti k trojnemu morilcu, ki je skoraj 22 let za zapahi
17. 05. 2022 15.53
Ura je malo čez devet, kot po navadi zamujamo. A po skoraj treh desetletjih novinarstva človek sprejme tudi te majhne lastne pomanjkljivosti ... Kajti, če se jih v dolgih letih nisi otresel, nima smisla, da se zaradi tega sploh še obremenjuješ. Morda, pomislim, pa imam danes počasnejši korak tudi zaradi terena, ki me čaka ... Morda se na ta način kažem tudi malo strahu, ki si ga sicer ne priznam. Čutim sicer neko razburjenje, napetost, a kdo ve, kaj se dogaja v mojem nezavednem ....

Na sojenju Gorenjcu prvič spregovorila mama žrtve
04. 05. 2022 18.46
V Ljubljani se bliža konec sojenja nekdanjemu policistu Žarku Gorenjcu, ki je zadušil svojo soprogo. Zaradi očitanega umora iz nizkotnih nagibov mu grozi od 15 do 30 let zapora. A v sodni dvorani smo o njem slišali predvsem pohvale, pa tudi da naj bi žrtev soprogu že nekaj let pred svojo smrtjo povzročala sive lase, ga nadzirala in zasliševala, celo aplikacijo za sledenje naj bi namestila na njegov mobilni telefon. Vsa ta pričanja so močno prizadela njene bližnje, predvsem mamo.

Abramov na sojenju ni želel odgovarjati
15. 04. 2022 18.35
Na celjskem sodišču se je končno začela glavna obravnava, v kateri tožilstvo Sebastienu Abramovu očita, da je 15. marca 2015 v okolici Žalca na zahrbten način umoril takratno dekle, tedaj 24-letno Saro Veber. A na sojenju Abramov ni odprl ust. Rekel je le, da se zaenkrat ne bo zagovarjal in da ne bo niti odgovarjal na vprašanja, zato sodišče ni imelo veliko dela. Predsednica senata je tako prebrala njegov zagovor iz preiskave, javnost pa je obtoženi pritegnil predvsem zaradi svojega spremenjenega videza.

Ponovljeno sojenje za umor: Vrščaj znova molči
06. 04. 2022 18.47
Na okrožnem sodišču v Celju so se že drugič ukvarjali z vprašanjem, ali je bil Andrej Vrščaj, ki je februarja 2020 s sekiro ubil maminega prijatelja, mamo pa hudo poškodoval, pri tem prišteven. Vrščaj tudi na ponovljenem sojenju molči. Podal le kratek pisen zagovor, v katerem je navedel, da je bil napaden in da se je le branil. In da se sploh ni zavedal, da je poškodoval tudi mamo. Kaj sta v Celju povedala izvedenec klinične psihologije in izvedenec psihiatrične stroke?

Zgodba nekdanjega zapornika: kako se vrniti v normalno življenje?
23. 03. 2022 18.50
Nekdanji zaporniki so na primer takšni, ki si jih ljudje načeloma ne želijo v svoji bližini. Pa četudi so za svoj zločin kazen odslužili. Zato zdaj zgodba, ki bi lahko postala zgodba o uspehu. 31-letni Ljubljančan ima za seboj skoraj filmsko pot, a žal ne pozitivne. Ko je bil v drugem razredu osnovne šole, je zaradi neugodnih razmer v matični družini odšel v rejo. Kmalu zatem so bili njegov dom do polnoletnosti različni vzgojni zavodi. Pri 14 letih že prva kazniva dejanja, ki so se z leti stopnjevala, tako da je pri 21 letih pristal za zapahi. Zapor ga je streznil, zato se močno trudi, da bi se zaposlil in si uredil življenje. Kar pa še zdaleč ni enostavno.

Bomo z zakonom zvišali začetne plače pravosodnih policistov?
16. 03. 2022 19.16
Na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so medse z velikim veseljem sprejeli osem novopečenih pravosodnih policistov, ki jih že leta kronično primanjkuje. Kljub novim silam pa so potrebe po pravosodnih policistih še veliko večje, tako da imajo pravzaprav ves čas odprt razpis za nova delovna mesta. A zanimanja – zlasti med mladimi – ni dovolj. Verjetno je v ospredju predvsem začetna plača, so prepričani v upravi. A kmalu bo bolje, zagotavljajo, saj je v pripravi zakonska sprememba, ki bo ta zahteven poklic tudi bolje nagrajevala.

Komentar: Ali sploh veste, kako dolg je meter in pol?
28. 11. 2021 12.19
Od aprila sem zaradi zahtevne operacije hrbtenice v bolniškem staležu in kot novinarka odtlej spremljam dogajanje okoli covida-19 le še iz domačega naslonjača. S težavo in velikim presenečenjem opazujem številke, ki rastejo v nebo in se sprašujem, od kod? Česa se še nismo naučili, da je tako? Kje smo padli na izpitu?

Zaviršek v zagovoru: Šlo je za nesrečo, storjeno v stanju velike vznemirjenosti
30. 03. 2021 19.11
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so začeli razkrivati podrobnosti drame lanskega avgusta v Mali Račni pri Grosuplju, ko sta sinova na domačem dvorišču naenkrat zagledala mamo v plamenih. Tik pred tem jo je namreč, kot mu očita obtožba, z bencinom polil mož Martin Zaviršek, ki jo zažgal s cigareto. Zaradi umora na grozovit način mu grozi 30 let zapora. V svojem zagovoru je Zaviršek povedal, da ženi ni hotel storiti ničesar žalega in da je šlo za nesrečo, storjeno v stanju velike vznemirjenosti.

'Če bi bil virus bolj smrtonosen, bi bilo manj dilem'
24. 03. 2021 20.22
Širjenje novega koronavirusa omogoča omrežje 5G, ki slabi imunski sistem. Za vsem stoji ameriški milijarder Bill Gates, ki želi s cepljenjem ljudem vstaviti mikročip, da bi zasužnjil svet, pandemija je zarota farmacevtske industrije, virus sploh ne obstaja. Gre le za nekaj od številnih teorij zarot, ki se v zadnjem letu množijo skoraj tako hitro kot virus. Vzrok za to je preprost. Ljudje ob negotovosti, v kakršno nas je pahnila pandemija, izgubijo nujno potreben občutek varnosti. Zato iščejo odgovore, na katere bi se oprli, čeprav gre za zelo poenostavljene teorije zarote. V ozadju je že več desetletij trajajoč razkroj zaupanja v naši družbi, ki ga je virus samo še poglobil.

Pozivi, naj psa, ki je ubil osemletnico, ne usmrtijo
22. 03. 2021 19.45
Po tragediji, ko je pes do smrti ogrizel osemletno deklico, postajajo vse glasnejši ljubitelji živali, ki odgovorne pozivajo, naj ne dopustijo, da bi psa usmrtili. Pri nas na prevzgojo pošljejo psa, ki je ugriznil več kot enkrat, pes, ki človeka ubije, pa mora biti po naši zakonodaji usmrčen. Takšen dogodek namreč zaznamuje tudi psa, ki ima tako kot človek lahko posttravmatski stresni sindrom in je že zaradi tega potencialno nevaren, pravijo v šoli za prevzgojo psov.

Bodo najhujše posledice epidemije trpeli najmlajši in najstarejši?
04. 03. 2021 15.07
Ustavitev javnega življenja, zaprtje lokalov, trgovin, prekinitev socialnih stikov, zaprtje šol. Doma so ostali šolarji in mnogi starši, a ne le zaradi dela od doma. Mnogi so bili na čakanju ali pa so zaposlitev izgubili. Vedno več je duševnih stisk, prav tako beležijo porast skritih primerov nasilja v družini. Zaradi epidemije se je spremenilo življenje vsem, tudi tistim, ki še zdaj ne verjamejo, da virus sploh obstaja. "Na takšne spremembe se ljudje težko pripravijo," opozarja priznan psihiater in psihoterapevt, in najtežje je, da ne vemo, kdaj bo tega konec.

Sikošek znova na zatožni klopi. Odvetnik zahteva ustavitev postopka
02. 03. 2021 19.14
Razvpiti nekdanji ljubljanski notar Jože Sikošek, ki je naziv izgubil, potem ko je bil obsojen na osem mesecev pogojne zaporne kazni zaradi zlorabe položaja, je zopet sedel na zatožno klop. Vrhovno sodišče je namreč sodbo zoper njega razveljavilo in zdaj bo moralo tožilstvo znova dokazati, ali je Sikošek zares pripravil in potrjeval notarske listine za fiktivno posojilno pogodbo v vrednosti 142 tisoč evrov za podjetje Bajc transport. Krivde Sikošek ni priznal, njegov odvetnik pa zahteva ustavitev postopka.

Zaviršek na predobravnavnem naroku krivde za umor žene ni priznal
15. 02. 2021 19.30
Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča je sedel Martin Zaviršek, prostovoljni gasilec, ki je avgusta lani na domačem dvorišču z bencinom polil svojo ženo in jo zažgal. 44-letna mama dveh polnoletnih otrok se je več dni borila za življenje, a opekline so bile prehude. 47-letni Zaviršek se je po tragediji dva dni skrival, a so ga v obsežni iskalni akciji izsledili ter mu odredili pripor. Na predobravnavnem naroku pa krivde za okrutno dejanje ni priznal.

Do kdaj bomo zaradi skrbi za najranljivejše paralizirali celo generacijo otrok?
01. 02. 2021 18.31
Skrb za najranljivejše je smiselna in na mestu, toda do kdaj bomo zaradi te skrbi paralizirali celo generacijo otrok, ki še vedno ne smejo niti na otroška igrišča? In koliko časa bodo še prikovani pred računalnike, pasivno spremljali šolo po zaslonu ter čustveno in telesno pešali? Ne, to ni prav, opozarjajo tudi tisti, v imenu katerih so otroci že mesece doma. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da mnogi domovi za starejše zaradi precepljenosti že odpirajo svoja vrata.

Center Logout pripravlja smernice, s katerimi bi omejili čas, ki ga mladi preživijo na spletu
27. 01. 2021 18.45
Leta pred pojavom covida je društvo Logout opozarjalo na vse večje število mladih, zasvojenih z igricami in spletnimi vsebinami. Zdaj pa smo že mesece v situaciji, ko so mladi dobesedno priklenjeni pred zasloni, in vse kaže, da bo za večji del šolajočih še vsaj nekaj časa tako. Opazne so zdravstvene težave mladih, vse glasnejši so psihologi in učitelji, ki smo jih prav tako kot otroke za preveč časa posedli pred ekrane. Center Logout predlaga, da bi vsaj en dan na mesec mladi preživeli brez računalnikov – tudi v času pouka.

Devet zavodov za otroke in mladostnike deluje že ves čas epidemije
14. 01. 2021 18.33
V državi imamo devet zavodov za posebne potrebe, ki ves čas, tudi med dvema razglašenima epidemijama, ko smo v državi zaprli vse šole, delujejo nemoteno. To so zavodi za otroke in mlade, ki imajo motnje čustvovanja in vedenja. Ena od teh ustanov je Vzgojno-izobraževalni zavod Višnja Gora, ki skrbi za okoli 40 mladostnikov. V obeh razglašenih epidemijah so se trudili izvajati ukrepe za ohranitev zdravja, vzpostavili so tudi rdečo cono. V prvem valu je zbolela ena mladostnica, v drugem nekaj več, a so za bolne dobro skrbeli v izolacijski skupini.

Zakaj tolikšen porast okužb?
06. 01. 2021 18.34
Število okuženih je poskočilo v nebo, NIJZ pa pričakuje, da bo v prihodnjih dneh še huje. Praznike in zasebna druženja so očitno mnogi razumeli po svoje. Kljub vsem opozorilom v predprazničnih dneh, kako družinska praznovanja izpeljati varno. In četudi se zadnja dva dneva število postelj v bolnišnicah nekoliko znižuje, infektologinja Mateja Logar opozarja na veliko previdnost, kajti postelje se polnijo s približno tedenskim zamikom.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Kako lahko praznike preživimo v dobri družbi, a še vedno na varen način?
24. 12. 2020 06.22
O koronavirusu smo se naučili, da se največ prenosov zgodi ravno pri daljših, tesnih stikih z ljudmi, ki jih poznamo, in to v znanem in domačem okolju. Kako torej praznike preživeti varno in v dobri družbi? Za božič in silvestrovo je dovoljeno oblikovati mehurček šestih odraslih ljudi iz dveh gospodinjstev, število otrok pa ni omejeno. A stroka svetuje, da pred obiskom starejših ljudi, ki imajo tudi zdravstvene težave, še enkrat razmislimo, ali je ta obisk res tako zelo potreben, da bi tvegali njihovo zdravje.

Gregor je v zaporu spoznal, da ga delo naredi srečnega in samozavestnega
18. 12. 2020 18.47
Nerazrešene stiske, nasilje in disfunkcionalnost odnosov v družini lahko pustijo na otrocih globoke posledice. Te pa lahko kasneje vodijo tudi v prestopništvo, ki včasih preraste v kriminal in zapor. O težkih preizkušnjah je spregovoril zapornik, ki je ravno odšel na prostost in ki je bil del srčnega projekta izdelave ravnotežnostnih kock. Te bodo v vrečki s sloganom Dobra roka podarili otrokom na pediatrični kliniki v Ljubljani in otroškemu oddelku rehabilitacijskega centra Soča.

Gluhoslepota: v temi in tišini v Sloveniji živi približno 300 ljudi
18. 12. 2020 18.40
So ljudje, ki so ves čas zaprti, ne le od marca dalje. Zaprti v svetu teme in tišine. Pa jih ne vidimo, ker sami ne morejo prav nikamor. To so gluhoslepi, ki naj bi jih bilo v Sloveniji okoli 300. Gluhoslepota zlasti v poznih letih narašča. Izkušnje združenja Dlan, ki se zanje bori že 15 let, kažejo, da mnogi sploh niso prepoznani in živijo osamljeni, brez pomoči. Zdaj se trudijo jezik gluhoslepih vpisati v ustavo, saj bi jim s tem omogočili, da bi končno stopili iz teme.

Kralji ulice: 'Gospod je med sneženjem spal na klopci na Ljubljanskem gradu'
16. 12. 2020 18.46
Brezdomci so ena najbolj ranljivih skupin in epidemija je nanje močno udarila. Prepovedano je zbiranje, posedanje, z ulic se zatekajo v skrivna zatočišča. Njihovo število pa se zaradi krize in izgub zaposlitev še povečuje, pa čeprav jih skorajda ni več videti. Kar potrjuje tudi število tistih, ki prihajajo v Ljubljano po dnevni obrok hrane, ki zaradi covida ni več topel. Na cesti naj bi jih vsako noč spalo več deset, tudi zdaj, ko temperature že segajo krepko v minus. Preživetje mnogih je zdaj ogroženo tudi zaradi ogromnega upada prodaje Kraljev ulice.

Zakaj morajo osebe, ki so prebolele covid-19, še vedno upoštevati ukrepe?
08. 12. 2020 18.55
V Sloveniji je v drugem valu covid-19 potrjeno prebolelo okoli 85.000 ljudi. Po vseh dostopnih znanstvenih podatkih bodo na bolezen v povprečju imuni okoli tri mesece. Zato se sprašujejo, zakaj morajo ravnati tako kot vsi ostali, denimo opravljati brise pred potovanji ali sprejemi v bolnišnico, če je jasno, da v tem času ne morejo zboleti. Imunolog in mikrobiolog Alojz Ihan pa pojasnjuje, da so razlike med prebolevniki prevelike, da bi lahko razmišljali o kakšnih posebnih kriterijih samo zanje.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši
02. 12. 2020 06.00
Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Po več kot desetih letih v Sloveniji HIV pozitiven otrok
01. 12. 2020 20.34
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu sicer znova beležimo spodbudno statistiko, kar se tiče novih okužb, a žal tudi podatek, da imamo po več kot 10 letih v Sloveniji tudi HIV pozitivnega otroka. Primer, ki se po mnenju infektologov v tem času ne bi smel zgoditi, bo morda spodbuda, da se uresniči že večletna želja, da bi na HIV testirali vse nosečnice. Bo pa v kratkem možno test na virus kupiti tudi v naših lekarnah, stal naj bi okoli 25 evrov.

'Starši lahko otroku doma naredijo norišnico, lahko pa zavetišče'
01. 12. 2020 20.19
Negotovost, v kateri smo se znašli zaradi novega koronavirusa, povzroča mnoge stiske, marsikdo se je znašel na robu, in če ne zna iz stiske, strokovnjaki svetujejo, naj nujno pokliče na pomoč. Ta spremenjeni način življenja marsikdo doživlja kot katastrofo, ki bo trajno zaznamovala tudi naše otroke, a priznani psihiater polaga na srce: skušajte imeti pred očmi, da ni tako hudo. Sam je doživel tudi vojno na Balkanu. In iz osebne izkušnje potrdi, da je to, kako neko stvar doživijo otroci, odvisno predvsem od staršev. Ti pa se morajo vesti kot odrasli tudi takrat, ko je to najtežje.

Kako tudi zdaj, ko smo omejeni na dom in bližnjo okolico, ostati dobre volje?
21. 11. 2020 17.14
Izgube služb, napetosti v odnosih, negotova prihodnost. Stiske ljudi se v spremenjenih okoliščinah vse bolj poglabljajo, kar potrjujejo tudi podatki NIJZ o strmem porastu predpisanih antidepresivov tako v prvem kot v drugem valu epidemije. Pri nekaterih je stanje resno in brez pomoči strokovnjakov ter zdravil ne gre. Kaj pa lahko naredimo ostali, ko se zbudimo v siv dan, ki se ga več ne veselimo? Ali obstajajo načini, da bi vendarle lahko bili tudi v svetu, ki se je za vse nas močno skrčil in omejil na stanovanje ter bližnjo okolico, dobre volje in se veselili novega jutra?

Epidemiologi naj bi v kratkem ponovno pričeli slediti stikom okuženih
18. 11. 2020 19.18
NIJZ naj bi v kratkem vendarle začel spet slediti okuženim in njihovim stikom – vsaj določenim skupinam ljudi, recimo zaposlenim v domovih za starejše. Kajti prav dejstvo, da je virusa v populaciji toliko, da epidemiologi že nekaj časa ne morejo poklicati niti vseh okuženih, kaj šele izslediti njihovih stikov, predstavlja enega ključnih problemov. Ravno zato tudi že nekaj časa ni več karantenskih odločb. In ker ni odločb, tudi nadzora nad tem, ali ljudje dejansko ostajajo doma, ne more biti.

Ali kot družba stojimo na robu prepada? 'Bolj kot virusa je ljudi strah eksistencialne krize'
17. 11. 2020 19.45
Ali smo na točki, ko pandemska utrujenost, naporno usklajevanje obveznosti s pomočjo otrokom pri šolanju od doma, strah pred izgubo zdravja in službe pri ljudeh sproža tudi že agresivno vedenje? Še posebej do uradnih oseb, ki v imenu države nadzorujejo spoštovanje ukrepov in ljudi kaznujejo. Ni dvoma, da je agresija eden od načinov, kako ljudje pokažejo, da so nemočni in v stiski, pravijo strokovnjaki. In da je stanje resno, pričajo skokovit porast števila izdanih receptov za antidepresive ter vedno daljše vrste pri psihiatrih in psihologih.

'Epidemijo lahko prekine le vsak posameznik s svojim vedenjem'
11. 11. 2020 19.08
Veliko kritik o neupoštevanju ukrepov pogosto leti na mladino. Na infekcijski kliniki pritrjujejo, da se po vrnitvi iz službe mnogi preveč sprostijo, a da niso otroci tisti, ki predstavljajo pravo težavo. Starši so namreč tisti, po katerih se bodo otroci zgledovali. Le če bo vsak posameznik ozavestil dejstvo, da lahko s svojim vedenjem pomaga ustaviti epidemijo, bomo uspešni. A mnogi se tega še ne zavedajo, celo nekateri zdravstveni delavci ne.