sars-cov-2

Prehod meje: kdaj v karanteno in kdaj ne
16. 06. 2020 12.20
V Sloveniji imamo po odprtju meja dva seznama. Na enem so države, ki jih je NIJZ uvrstil med varne, na drugem pa so tiste, iz katerih moramo ob vrnitvi v dvotedensko karanteno. Med obema seznamoma pa je večina ostalih držav sveta. Če ste slovenski državljan ali živite v Sloveniji in sodite v katero od izjem v 10. členu odloka, vam karantena tudi ob prihodu iz teh držav ne bo odrejena.

Lillard ni za nadaljevanje NBA sezone: Howardove in Irvingove skrbi so upravičene
16. 06. 2020 10.25
Prvi zvezdnik košarkarskega moštva Portland Trail Blazzers Damian Lillard po poročanju ameriških medijev nasprotuje nadaljevanju sezone v ligi NBA. Lillard se je postavil v vrsto, pred njim sta nekatere pomisleke navedla Kyrie Irving in Dwight Howard. Uradni trening tabori moštev so bodo začeli 9. julija, liga NBA pa se bo nadaljevala 30. julija. Vodstvo lige je 22 moštvom, ki bodo v času preostanka sezone igrali v Disneyjem zabavišču, sporočilo, da se morajo igralci, ki trenutno niso v ZDA, na sedežih klubov oglasiti do 15. junija.

Benitez in Paulinho v karanteni in na čakanju
16. 06. 2020 07.48
Španski nogometni trener Rafael Benitez, ki ima za pasom tudi Ligo prvakov, in nekdanji nogometaš Barcelone Paulinho sta se vrnila na Kitajsko, potem ko zaradi koronavirusne pandemije nista mogla nazaj v državo. A zdaj ju najprej čaka 14-dnevna karantena, potem pa čakanje na to, kdaj oziroma če sploh se bo nogometna sezona začela.

Ameriška študija: Z maskami preprečili več deset tisoč okužb z novim koronavirusom
13. 06. 2020 16.19
Obvezna uporaba zaščitnih mask je v Italiji in New Yorku v okoli mesecu dni preprečila več deset tisoč okužb z novim koronavirusom, so izračunali raziskovalci z univerz v Teksasu in Kaliforniji. Kot so poudarili v študiji, objavljeni v strokovni reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, se virus SARS-CoV-2 prenaša predvsem po zraku.

Dončić in Čančar se morata 15. junija zglasiti v Dallasu oziroma Denverju
12. 06. 2020 19.02
Na sestanku vodstva lige NBA in združenja igralcev severnoameriške košarkarske lige so po navedbah ameriških novinarjev dosegli dogovor, da se morajo košarkarji v klubih zglasiti 15. in 22. junija. Uradni trening tabori moštev so bodo začeli 9. julija, liga NBA pa se bo nadaljevala 30. julija, torej dan prej, kot je bilo sprva predvideno.

Od 15. junija zelena luč za gledalce na športnih prireditvah
11. 06. 2020 14.51
Vlada je na seji izdala odlok o prenehanju veljavnosti odloka o začasnih pogojih za opravljanje športne dejavnosti. S tem bo od 15. junija naprej spet možno organizirati mednarodna športna tekmovanja, na športnih prireditvah pa bodo lahko ob priporočilih Nacionalnega instituta za javno zdravje (NIJZ) spet prisotni tudi gledalci.

Študija: Potek covid-19 mogoče napovedati na podlagi krvne slike
11. 06. 2020 10.18
Kako hud bo potek obolenja s covidom-19 pri določenem bolniku , je mogoče že zgodaj napovedati na podlagi dveh tipov obrambnih celic v krvi, so pokazale ugotovitve raziskave na 40 obolelih v kitajskem Wuhanu, ki so jih tudi v Nemčiji s študijo potrdili na več bolnikih.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'
09. 06. 2020 11.38
Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Z omejevalnimi ukrepi v Evropi preprečili več kot tri milijone smrti
08. 06. 2020 16.37
Zaradi koronavirusa je življenje obstalo, gospodarske posledice so hude, a kot kaže študija Imperialnega kolidža v Londonu omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele države, niso bili zaman. V 11 evropskih državah, ki jih je zaobjela raziskava, so na ta način preprečili 3,1 milijona smrti. Da so ljudje ostajali doma, je pomembno vplivalo na to, da je pandemija koronavirusa v Evropi bolj ali manj pod nadzorom, so ocenili britanski znanstveniki.

Proizvodnja pred odobritvijo: dva milijona odmerkov cepiva naj bi bila že v skladišču
08. 06. 2020 12.03
Število primerov novega koronavirusa po svetu je preseglo sedem milijonov, tekma za cepivo se tako stopnjuje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je po svetu na delu več kot 115 ekip, ki se trudijo razviti učinkovito cepivo. Več podjetij je prepričanih, da v rokah že imajo učinkovito cepivo. Ekipa, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je celo tako prepričana v uspeh, da namerava – ob izdatni finančni podpori fundacije Billa in Melinde Gates – še pred uradno zeleno lučjo za cepivo v proizvodnjo poslati dve milijardi odmerkov. Dva milijona odmerkov pa naj bi že imele pripravljene ZDA. Pri čemer velja poudariti, da zelene luči regulatorjev za uporabo cepiva na populaciji trenutno nima še nihče, hitenje pa vzbuja tudi kar nekaj pomislekov.

Rekordno število okužb v Indiji in Indoneziji
06. 06. 2020 13.28
Indija je v zadnjih 24 urah zabeležila 9887 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ okužb v enem dnevu doslej. Po številu okužb je že prehitela Italijo in je trenutno na šestem mestu na svetu. Rekordno dnevno število okužb so zabeležili tudi v Indoneziji. V zadnjih 24 urah so potrdili 993 primerov.

Covid-19: bolezen dveh obrazov
04. 06. 2020 15.39
Obsežna analiza medicinskih podatkov z različnih žarišč covida-19 je pokazala, da veliko okuženih s koronavirusom ni razvilo znakov okužbe. Avtorja nove študije ocenjujeta, da je delež teh oseb celo med 40 in 45 odstotki, prav ti 'tihi' prenašalci pa so ključni pri širjenju okužb. Kot pravita, je zato zelo pomembno, da se testiranja in druge raziskave razširijo tudi na osebe, ki ne kažejo znakov okužbe s koronavirusom. Prav tako opozarjata, da ima bolezen dva obraza. Za nekatere je lahko usodna, pri nekaterih pa mine povsem brez znakov.

V Braziliji več kot pol milijona okuženih, na Norveškem in Finskem odprli bare
01. 06. 2020 08.33
V Braziliji so do zdaj potrdili že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom. Kot je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, so zabeležili 514.849 okužb, za koronavirusno boleznijo 19 je umrlo več kot 29.000 ljudi, od tega 480 v zadnjih 24 urah. V ZDA, kjer že več dni potekajo množični protesti proti policijskemu nasilju, pa so v strahu pred povečanjem števila primerov okužb. Teh je že skoraj 1,8 milijona. Medtem pa se po Evropi in drugod po svetu nadaljuje rahljanje ukrepov proti covidu-19.

Iličićev trener Gasperini razkril, da je prebolel novi koronavirus
31. 05. 2020 14.50
Trener italijanskega nogometnega moštva Atalante Gian Piero Gasperini je v intervjuju za Gazzetto dello Sport razkril, da je prebolel novi koronavirus. Strateg slovenskega reprezentanta Josipa Iličića se je z virusom SARS-CoV-2 okužil pred povratno tekmo lige prvakov z Valencio, ki je bila v Španiji odigrana 10. marca.

Tretji krog testiranj v Premier League prinesel štiri nove pozitivne primere covida-19
27. 05. 2020 20.56
Po novem, tretjem krogu testiranj v klubih angleškega nogometnega prvenstva je zdravstveno osebje zabeležilo še štiri pozitivne primere okužbe z novim koronavirusom, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Skupaj je tako (za zdaj) okuženih 12 članov klubov med angleško elito.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25
Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Evropa odpira meje, v Rusiji rekordno število smrti
24. 05. 2020 09.04
Večina evropskih držav je sredi marca zaradi pandemije novega koronavirusa zaprla svoje meje. Zdaj pa podobno kot Slovenija tudi že več drugih držav po Evropi ob umirjanju pandemije odpravlja omejitve na svojih mejah, nekatere jih tudi že odpirajo. Evropska komisija je objavila smernice v pomoč državam EU pri tem. Medtem so v Rusiji zabeležili rekordno število smrti zaradi novega koronavirusa, v New Yorku pa upad žrtev in okužb.

'Kako bi lahko koronavirus ušel iz našega laboratorija, če ga nismo imeli?'
24. 05. 2020 15.55
Trditve, ki jih spodbuja ameriški predsednik Donald Trump, da virus sars-cov-2 izvira z Inštituta za virologijo v kitajskem mestu Vuhan, ki naj bi bil tudi odgovoren za pandemijo novega koronavirusa, so "popolna izmišljotina", je izjavila direktorica tega inštituta Wang Yanyi.

Prvi majhni uspehi pri testih kitajskega cepiva za koronavirus na človeku
23. 05. 2020 17.18
Testi cepiva proti novemu koronavirusu, ki so ga razvili kitajski raziskovalci, kažejo, da se človeški imunski sistem odziva na cepljenje. Cepivo je še v fazi testiranja, a Kitajci so doslej prvi, ki jim je uspel premik.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem
21. 05. 2020 10.16
Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Samoplačniško testiranje že možno v Novem mestu, Celju in Mariboru, zanimanje veliko tudi v Ljubljani
20. 05. 2020 10.59
V novomeški in celjski bolnišnici ter ZD Maribor je samoplačniško testiranje za okužbo z novim koronavirusom že mogoče, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pa bodo začeli jutri. Cena je dobrih 90 evrov, izvid pa dobite v roku 24 ur po odvzemu brisa. Vladni podatki medtem kažejo, da je bilo v torek opravljenih 981 testiranj, okužbo pa so potrdili pri eni osebi. Umrl ni nihče.

Kemijskemu inštitutu dovoljenje za testiranje cepiva proti covidu-19 na miših
19. 05. 2020 18.57
Kemijski inštitut je dobil dovoljenje Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za začetek poskusov testiranja cepiva proti covidu-19 na miših. Vlogo so vložili 25. marca, na upravi pa so glede postopka pojasnili, da so vlogo po ustrezni dopolnitvi vlagatelja tudi odobrili.

Katerim situacijam se je bolje izogniti, če se ne želite okužiti s koronavirusom?
19. 05. 2020 08.16
Čeprav o koronavirusu, ki je v začetku tega leta ustavil svet, še vedno ni veliko znanega, znanstveniki prek številnih študij počasi začenjajo razumeti, kako se novi virus SARS-CoV-2 obnaša. Ni nujno, da se vsak stik z okuženo osebo konča z okužbo, pravi virologinja Muge Cevik, ki je v svoji raziskavi opisala situacije, v katerih pa je potrebna posebna previdnost, če želimo preprečiti nadaljnje širjenje pandemije. Med skupnim obedovanjem ali uporabo javnega prevoza obstaja večje tveganje za okužbo kot pa, denimo, med hitrim nakupom v trgovini.

V zraku še dodatni prejemniki bonov za turizem in pomoč avtobusnim prevoznikom
18. 05. 2020 17.15
Potem ko je skupini Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) s področja trga dela uspelo osnutek tretjega protikoronskega zakona uskladiti skoraj v celoti, skupina s področja gospodarstva ni prišla tako daleč. Odprta naj bi ostala vprašanja bonov za turizem še za študente in upokojence, podaljšanja ukrepa čakanja na delo in pomoči avtobusnim prevoznikom.

Število okuženih z novim koronavirusom v svetu preseglo 4,5 milijona
17. 05. 2020 08.17
V ZDA je v zadnjih 24 urah za covidom-19 umrlo še 1237 ljudi. Skupno število smrtnih žrtev v državi se je tako povzpelo na 88.730, so sporočili z Univerze Johns Hopkins. ZDA, kjer se je doslej z novim koronavirusom skupaj potrjeno okužilo že 1.466.682 ljudi, tako ostajajo država z največ umrlimi za novo boleznijo. Število potrjenih okužb z novim koronavirusom v svetu pa je po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se sklicuje na uradno potrjene podatke, preseglo 4,5 milijona.

Soigralca Jasmina Kurtića pozitivna na koronavirus in v karanteni
17. 05. 2020 09.08
Nogometaša italijanskega prvoligaša Parme, za katerega igra tudi slovenski reprezentant Jasmin Kurtić, sta bila pozitivna na novi koronavirus. Vodstvo kluba je za oba nogometaša odredilo osamitev na domu. Kljub novim primerom okužb klubi italijanske Serie A upajo, da bodo v ponedeljek nadaljevali skupinske treninge, poročajo agencije.

V Italiji znova porast okužb. 96 odstotkov smrtnih žrtev imelo pridružene bolezni
12. 05. 2020 19.10
V Italiji so po dneh upada znova zabeležili porast števila okuženih. Še naprej pa se znižuje število pacientov na intenzivnih oddelkih. Skupno je od začetku epidemije v Italiji ozdravelo že več kot 100.000 ljudi s covid-19. Poročilo o smrtnih žrtvah v Italiji kaže, da je imela 96 odstotkov umrlih pridružene bolezni, med njimi so najbolj pogoste srčno popuščanje, diabetes, hipertenzija, atrijska fibrilacija.

Tudi Danci določili datum nadaljevanja: nogomet se s tekmami vrača 28. maja
11. 05. 2020 19.38
Dansko nogometno prvenstvo se bo po več kot dvomesečnem premoru zaradi pandemije novega koronavirusa nadaljevalo 28. maja, je sporočilo vodstvo danske superlige. Danska je v ponedeljek začela drugo fazo sproščanja ukrepov proti zajezitvi širjenja sars-cov-2, kar je nogometašem omogočilo vrnitev na terene.

Nemški klubi v tednu pred prvimi tekmami v strogi karanteni
11. 05. 2020 12.22
Nemški klubi, ki bodo 16. maja nadaljevali z igranjem v prvi in drugi Bundesligi, so od ponedeljka naprej v karanteni. S tem želijo zmanjšati možnost širjenja novega koronavirusa, ki je z dodatnimi pozitivnimi primeri ogrozil datum nadaljevanja prvenstev.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran
10. 05. 2020 15.00
Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.