sars-cov-2

V sredo potrdili 358 okužb. NLZOH: Odkrili smo še en primer indijskega seva
20. 05. 2021 09.49
V sredo so opravili 3852 PCR-testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 358 okužb, pozitivnih je bilo torej 9,3 odstotka testov, je objavila vlada. V bolnišnicah se zdravi 363 covidnih bolnikov, od tega 110 na oddelkih za intenzivno terapijo. Umrlo je sedem covidnih bolnikov. Medtem so na NLZOH odkrili še en primer indijskega seva pri nas, gre za osebo s Koroške.

Vlada podaljšala odloke, spremembe na rdečem seznamu
19. 05. 2021 21.39
Vlada je na seji obravnavala obvladovanje pandemije covida-19. Podaljšala je večino odlokov. Sprejela je ukinitev kontrolne točke tudi na meji z Madžarsko, dodana je izjema za vstop brez karantene ali testa za prebolevnike, ki so se v najkasneje v osmih mesecih po pozitivnem PCR-testu oziroma začetku simptomov cepili vsaj z enim odmerkom cepiva, ki ga priznava Slovenija. Ustrezna zaščita za prebolevnike se vzpostavi takoj po cepljenju.

Dončić razkril, da je že prebolel covid-19: Tega nikoli nisem občutil, a imam protitelesa
19. 05. 2021 15.37
Slovenski košarkar Luka Dončić je v nedavnem pogovoru z ameriškimi mediji razkril, da je očitno že prebolel okužbo z novim koronavirusom, saj je že razvil protitelesa na SARS-CoV-2. "Nikoli tega nisem zares občutil, le protitelesa imam," je svojo izkušnjo opisal Dončić.

Bodo šole slab mesec dni pred koncem pouka vendarle uporabile teste za 450 tisočakov?
19. 05. 2021 06.00
Zdravstveni minister Janez Poklukar je za nekatere dijake začetek samotestiranja napovedal že za ponedeljek, datum začetka v osnovnih šolah še vedno ni znan. Po skoraj dveh mesecih napovedi in priprav številna vprašanja še vedno ostajajo neodgovorjena. Kako naj bi samotestiranje potekalo v praksi tudi na šolah ne vedo, saj natančna navodila ministrstva še čakajo. Zastavlja pa se tudi vprašanje o sami smiselnosti začetka obširnega projekta, ki nas je stal skoraj pol milijona evrov, manj kot mesec dni pred zaključkom šolskega leta.

Novi črni oblaki nad OI: večina japonskih zdravstvenih delavcev še ni cepljena
19. 05. 2021 09.20
Večina japonskih zdravstvenih delavcev še ni cepljena proti virusu SARS-CoV-2. Manj kot 30 odstotkov vseh japonskih zdravstvenih delavcev je bilo v večjih mestih cepljenih proti novemu koronavirusu le 65 dni pred začetkom poletnih olimpijskih iger, piše Nikkei. Kot ga povzema agencija Reuters, so ob tem pozivi k odpovedi OI vse glasnejši.

Bo za prehajanje meje z Italijo dovolj že en odmerek cepiva proti covidu-19?
18. 05. 2021 08.51
Italija bo vstop v državo brez karantene dovolila tudi tistim, ki bodo imeli v zelenem potrdilu zabeležen tudi samo prvi odmerek cepiva proti covidu-19, je napovedal predsednik italijanskega parlamenta Roberto Fico. Njegov avstrijski kolega Wolfgang Sobotka je omenil, da bi lahko Avstrija obvezno karanteno za prišleke odpravila še ta mesec.

Savne lahko obratujejo, a pod določenimi pogoji
18. 05. 2021 12.49
Obratovanje savn je dovoljeno v nastanitvenih obratih, kjer so tretirane kot programi za dobro počutje in so na voljo zgolj gostom. Savne lahko obratujejo tudi v okviru higienske nege. Ponujanje in prodajanje teh storitev potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da zaposleni enkrat tedensko izvedejo testiranje na virus, razen, če imajo ustrezna dokazila o prebolelosti ali cepljenju in upoštevajo omejitev števila strank.

Epidemiološke razmere v BiH so se stabilizirale, umirjajo se tudi na Hrvaškem
17. 05. 2021 16.11
V zadnjih 24 urah so v BiH zabeležili 71 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 25 ljudi. Takšnih številk niso beležili že od lanskega julija. Ker se stanje v državi stabilizira, bodo začeli sproščati ukrepe. Razmere se umirjajo tudi na Hrvaškem, v Istri tako v zadnjih 24 urah niso zabeležili nobenega novega primera.

Cepiva učinkovita tudi proti indijskemu sevu
17. 05. 2021 09.54
Kljub prizadevanjem za obvladovanje koronavirusa se ta še naprej širi po vsem svetu in ustvarja nove različice z mutacijami, ki so bolj prenosljive. Nova študija mikrobiologov newyorške medicinske fakultete daje upanje, da bodo sedanja cepiva zagotovila zaščito pred do zdaj ugotovljenimi različicami, hkrati pa ne izključuje možnosti, da se pojavijo različice, ki so bolj odporne na sedanja cepiva.

WHO bogate države poziva, naj namesto cepljenja otrok te odmerke podarijo
14. 05. 2021 17.33
Svetovna zdravstvena organizacija je premožnejše države pozvala, da bi odmerke cepiva proti covidu-19, s katerimi sicer želijo cepiti mladoletne, raje donirali revnejšim državam. Po besedah vodje WHO kaže tudi, da bo drugo leto pandemije smrtonosnejše kot prvo. Epidemiološka slika je še posebej slaba v Indiji, kjer je tretji dan zapored umrlo več kot 4000 covidnih bolnikov. V nekaterih delih Velike Britanije pa število novih okužb spet hitro narašča, sorazmerno s tem pa zaskrbljenost predvsem zaradi širjenja indijske različice virusa. Precej bolje kaže našim južnim sosedom – Hrvaška je kot prva v EU uspešno preizkusila sistem digitalnih zelenih potrdil.

Javni kulturni in verski dogodki dovoljeni ob polovični zasedenosti sedišč
14. 05. 2021 06.13
Spet so dovoljene kulturne prireditve – tako v zaprtih javnih prostorih kot tudi na prostem. Organizatorji morajo zagotoviti sedišča, obiskovalce pa lahko sprejmejo do polovične zasedenosti sedišč. Udeležba je dopustna ob negativnem testu, cepljenju ali prebolelem covidu-19. Zadnje pa ni pogoj za verske dogodke, ki se prav tako sproščajo. Sindikat Glosa pa je medtem pozval k takojšnji sprostitvi koncertov in drugih prireditev – "brez pogojevanj in privilegiranj testirancev, prebolevnikov in cepljencev".

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa
12. 05. 2021 15.39
V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Indijska različica že v 44 državah sveta, v državi presegli 250.000 smrti
12. 05. 2021 09.37
Indijska različica novega koronavirusa se širi po svetu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so različico B.1.617 potrdili že v 44 državah po svetu in vseh šestih WHO regijah. V zadnjih 24 urah so v Indiji znova zabeležili rekordno število smrtnih žrtev, skupno število mrtvih zaradi covida-19 pa je s tem preseglo 250.000.

Češka po pol leta odpira nekatere trgovine, Španija poziva k odgovornemu obnašanju
10. 05. 2021 20.03
V Nemčiji bo cepivo J&J odslej dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let. Na Češkem so se medtem po šestih mesecih znova odprle trgovine, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev ni bilo. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Španska vlada je ob odpravi izrednih razmer pozvala k odgovornemu obnašanju, Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je indijski sev novega koronavirusa označila za skrb vzbujajoč.

Policija proti organizatorju nedeljske prireditve vodi prekrškovni postopek
10. 05. 2021 14.48
V nedeljo se je na Prešernovem trgu zbralo večje število ljudi. Kot so sporočili ljubljanski policisti, je bila prireditev neprijavljena, s tem pa je organizator kršil več zakonov – Zakon o javnih zbiranjih in Zakon o nalezljivih boleznih. Množica se je zbrala ob dnevu zmage, nagovorila pa sta jo predsednik ZZB NOB Križman in ljubljanski župan Janković.

Skoraj polovica vprašanih trenutno izraža večjo ali manjšo nepripravljenost za cepljenje
10. 05. 2021 13.11
Prvi del rezultatov mednarodne raziskave o počutju in odnosu do cepljenja med pandemijo covida-19 je v Sloveniji pokazal, da na odnos do cepljenja najbolj vplivata zaskrbljenost zaradi možnosti stranskih učinkov in dvom v varnost cepiva. Čeprav je tri četrtine vprašanih vsaj nekoliko zaskrbljenih zaradi virusa, skoraj polovica vprašanih trenutno izraža večjo ali manjšo nepripravljenost za cepljenje, če jim bo to ponujeno in priporočeno.

Poznavanje ravni nasičenosti krvi s kisikom pomembno med prebolevanjem pljučnih bolezni
08. 05. 2021 17.52
Vse več pametnih in športnih ur je sposobnih stalne meritve ravni nasičenosti krvi s kisikom (SpO2). Kdaj je meritev potrebna, kako natančna je v primerjavi z medicinskimi napravami in ali lahko rešuje življenja?

Stroka nosečnicam priporoča cepljenje proti covidu-19
07. 05. 2021 17.12
"Menimo, da je na podlagi trenutnih dokazov strokovno upravičeno cepljenje nosečnic proti covidu-19 z mRNA-cepivi," so dejali pri Združenju za perinatalno medicino Slovenije. Ob okužbi z novim koronavirusom imajo namreč nosečnice po trenutnih podatkih do štirikrat večje tveganje za hujši potek bolezni kot enako stare ženske, ki niso noseče, navajajo.

EMA začela s pregledom zdravila sotrovimab proti koronavirusu
07. 05. 2021 16.01
Evropska agencija za zdravila je začela tekoči pregled zdravila sotrovimab proti novemu koronavirusu, ki sta ga razvili podjetji GlaxoSmithKline in Vir Biotechnology. Pregledovati so začeli podatke, pridobljene v laboratorijskih študijah in študijah na živalih, ter podatke o kakovosti zdravila. Na agenciji sicer pravijo, da še nimajo vseh podatkov in da je prezgodaj za ocenjevanje ravnovesja med koristmi in tveganji zdravila.

V Indiji znova potrdili rekordno število okužb
07. 05. 2021 10.56
V Indiji so v zadnjem dnevu znova opazili porast števila novih okužb z novim koronavirusom. Potrdili so jih 414.188, kar je največ doslej, je sporočilo indijsko ministrstvo za zdravje. V zadnjem dnevu je v državi umrlo še 3915 covidnih bolnikov. Nemški zdravstveni minister Jens Spahn je medtem sporočil, da se zdi, da je Nemčija premagala tretji val epidemije. Nemški parlament je ob tem dokončno potrdil sprostitev omejevalnih ukrepov za cepljene in prebolevnike.

Pri zbiranju v zaprtih prostorih odslej omejitev na eno osebo na 20 kvadratnih metrov
07. 05. 2021 07.06
Za organizirane javne prireditve in shode v zaprtih prostorih se z današnjim dnem spreminja omejitev, ki je doslej dovoljevala enega udeleženca na 30 kvadratnih metrov – po novem je dovoljen en udeleženec na 20 kvadratnih metrov. Še vedno pa se lahko zbere največ deset ljudi.

V UKC Ljubljana zdravili 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
06. 05. 2021 10.41
Od začetka epidemije so v UKC Ljubljana obravnavali 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom, povezanim s covidom-19. Največ otrok je zbolelo v drugem valu epidemije, medtem ko tretjega vala niso zaznali. "Od konca drugega vala zbolevajo posamezni otroci, to je približno dva otroka mesečno, podobno pojavnost pričakujemo tudi v bodoče," so sporočili.

Direktor Sove plačal kazen za decembrsko zabavo na gradu Strmol
04. 05. 2021 15.15
Zdravstveni inšpektorat je oglobil direktorja Sove Janeza Stuška zaradi kršenja epidemioloških ukrepov na gradu Strmol, kjer je potekalo prednovoletno druženje, ki ga je organizirala Slovenska obveščevalno-varnostna agencija.

New York bo postopno odpravil vse ukrepe, v Indiji presegli 20 milijonov okužb
04. 05. 2021 10.16
V Indiji so presegli 20 milijonov okužb z novim koronavirusom, oblasti pa ocenjujejo, da gredo trendi počasi v pozitivno smer. Bolje kaže v ZDA, kjer se ponekod življenje že vrača v stare tirnice. V New Yorku, kjer je s prvim odmerkom cepljena že skoraj polovica prebivalcev, bodo sredi maja začeli s procesom popolnega sproščanja ukrepov. Ameriški regulator naj bi medtem do prihodnjega tedna odobril Pfizerjevo cepivo tudi za najstnike, stare med 12 in 15 let.

Ema začela pregled cepiva kitajskega proizvajalca Sinovac
04. 05. 2021 13.44
Evropska agencija za zdravila (Ema) je začela tekoči pregled cepiva proti covidu-19, ki ga je razvilo kitajsko podjetje Sinovac. Pregled bo potekal, dokler ne bo na razpolago dovolj dokazov o učinkovitosti cepiva, da bo lahko proizvajalec zaprosil za dovoljenje za prodajo na evropskem trgu, so navedli v agenciji. Ema glede tega nato izda priporočilo, uradno odločitev pa sprejme Evropska komisija.

Višje sodišče v Kopru ustavilo postopek zoper moškega, ki ni nosil maske
03. 05. 2021 20.19
Višje sodišče v Kopru je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška. Gre za zgodovinsko sodbo, je prepričan pravnik Andraž Teršek, ki pravi, da so torej vse globe, ki so bile izdane zaradi nenošenja mask, nične. To je še en dokaz več, dodaja, da je ta oblast popolnoma opravilno nesposobna in bi morala vlada takoj odstopiti.

Testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju
03. 05. 2021 00.15
Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.

Epidemija predvidoma počasi upada, v rumeno fazo bi lahko prešli maja
30. 04. 2021 18.09
Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Kot je zapisano na njihovi spletni strani, epidemija predvidoma počasi upada, ocenjeno reprodukcijsko število pa znaša 0,96. Poleg tega ocenjujejo, da bi ob enakem trendu razvoja epidemije lahko v rumeno fazo prešli sredi maja.

Evropa po večini sprošča protikoronske omejitve
30. 04. 2021 15.51
V Italiji so prvič cepili več kot 500.000 oseb v enem dnevu. Madžarski premier Orban je napovedal nova sproščanja protikoronskih ukrepov, omejitve sproščajo tudi Bolgarija, Portugalska in Irska. Slabša je epidemiološka slika na drugem koncu sveta – poleg Indije zelo slabo kaže Braziliji, kjer število okuženih in umrlih zaradi covida-19 še naprej eksponentno raste.

Pravilo dveh metrov nas ščiti manj, kot si mislimo, maske pa so nepogrešljive
29. 04. 2021 09.43
Martin Bazant in John Bush, inženir in matematik z uglednega MIT, sta razvila kompleksno formulo, s katero lahko izračunata, kako hitro se novi koronavirus širi v zaprtih prostorih. Ugotovila sta, da varna razdalja ni tako varna, kot si mislimo, da maske resnično pomagajo in da je mehansko prezračevanje učinkovitejše od naravnega. Pojasnila sta tudi, zakaj je bilo toliko okuženih med stanovalci domov za ostarele.