satelitske

Izbruh vulkana na Tongi najmočnejša zabeležena eksplozija

29. 01. 2023 18.20

Številni strokovnjaki so obnemeli, ko so analizirali satelitske posnetke in meritve izbruha vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai januarja lani. Kaj tako eksplozivnega še niso videli, izbruh vulkana pa je najmočnejša eksplozija, zabeležena s sodobnimi instrumenti, precej močnejša od jedrskih eksplozij.

ZDA uvedle sankcije proti kitajskemu podjetju, ki pomaga skupini Wagner

27. 01. 2023 06.59

Združene države so zaradi domnevnega zagotavljanja satelitskih posnetkov Ukrajine za podporo bojnih operacij ruske skupine Wagner sankcionirale kitajsko podjetje Spacety China in njegovo luksemburško podružnico. Ob njem pa še 15 drugih subjektov, osem posameznikov in štiri letalske družbe. Vsi naj bi bili del Wagnerjeve globalne podporne mreže. Ameriška vlada je ob tem v četrtek sankcije namenila tudi za skupino Wagner, ki jo je prejšnji teden označila za transnacionalno kriminalno organizacijo.

Rusija aktivirala najnovejše lovce, a se njihove uporabe boji bolj kot Ukrajina

12. 01. 2023 12.21

Najnaprednejše rusko letalo, večnamenski lovec 5. generacije, Su-57 je doživelo svoj bojni preizkus v Ukrajini, ocenjuje britansko ministrstvo za obrambo. Radarsko slabše vidni lovci naj bi napadali cilje že vsaj od junija, ne da bi vstopili v ukrajinski zračni prostor. Delovanje z varne razdalje jim omogočata napredna tehnologija in oborožitev, vendar bo njihov vpliv na potek vojne v zraku zaradi maloštevilnosti in predvsem nenaklonjenosti tveganju letalskega poveljstva minimalen, napovedujejo analitiki.

Satelitski posnetki kažejo gnečo pred pogrebnimi zavodi na Kitajskem

12. 01. 2023 11.22

Satelitski posnetki številnih kitajskih mest so ujeli gnečo v krematorijih in pogrebnih zavodih, medtem ko država, po odpravi strogih omejitev zaradi pandemije, nadaljuje boj z valom okužb s koronavirusom.

Rins: Jezen sem. Ne bom imel enakega tretmaja kot Marquez in Mir

11. 01. 2023 10.56

Španski dirkač Alex Rins je po koncu sezone svetovnega prvenstva zamenjal delodajalca v motoGP. Po odhodu Suzukija s SP je postal član Honde-LCR. A Španec, ki mu bo družbo pri poltovarniški ekipi Honde delal Japonec Takaaki Nakagami, uvodno obdobje z novo ekipo ne ocenjuje ravno z visoko oceno. Boji se, da bo imel drugorazredni položaj v ekipi.

Družinski zdravniki: To lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo

10. 12. 2022 20.28

Predlog reorganizacije nujne medicinske pomoči, s katerim bi ponoči in ob koncih tedna ukinili dežurne ambulante v številnih občinah, je naletel na mnoge kritike. Dostopni časi reševalnih ekip se bodo podaljšali – to pa lahko pomeni tudi razliko med življenjem in smrtjo, odmevajo besede direktorjev nekaterih zdravstvenih domov. Oglasili so se tudi župani, ki so zaradi predlaganih sprememb ogorčeni, saj da bo tako na kocki zdravstvena oskrba 330 tisoč prebivalcev.

Skupnost občin nasprotuje reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči

09. 12. 2022 14.28

V Skupnosti občin Slovenije so se odzvali na predlog delovne skupine zdravstvenega ministrstva o reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči, ki med drugim predvideva ukinitev urgentnih ambulant v nekaterih zdravstvenih domovih. V skupnosti temu nasprotujejo in napovedujejo uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev, da to preprečijo.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti

07. 12. 2022 12.43

Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Rusija požela skoraj šest milijonov ton ukrajinske pšenice

04. 12. 2022 11.11

Rusija je na ukrajinskih poljih letos požela približno 5,8 milijona ton pšenice v vrednosti okoli 950 milijonov evrov, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Kljub bojaznim, da letos ukrajinski kmetje zaradi ruske agresije ne bodo poželi pšenice, se je žetev približala petletnemu povprečju.

Iz ruševin okupiranega Mariupola zraslo novo oporišče ruske vojske

03. 12. 2022 14.21

Rusija utrjuje svojo vojaško prisotnost v zavzetem pristaniškem mestu Mariupol. Satelitske fotografije, ki jih je objavilo podjetje Maxar Technologies, kažejo, da na ruševinah tega zavzetega ukrajinskega mesta Rusi zdaj gradijo veliko vojaško bazo.

Skrivni nočni let iz Moskve v Teheran: 140 milijonov evrov v zameno za drone?

08. 11. 2022 21.00

Rusija naj bi Iranu v zameno za t. i. drone kamikaze poslala 140 milijonov evrov v gotovini, temu pa dodala več enot zaplenjenega 'zahodnega' orožja. Neimenovani vir trdi, da je Rusija denar v obliki gotovine svoji oboroževalki poslala na skrivaj, sredi noči, in sicer z letalom, v katerem se je poleg paketa denarja skrivalo še več različnih vrst streliva, kar bi lahko državi Bližnjega vzhoda omogočilo, da podrobneje preuči tehnologijo.

Sojenje razkrilo 'deželo mrtvih duš', kjer vlada mafija, lačna denarja EU

02. 11. 2022 11.23

Več deset sicilijanskih mafijcev in njihovih sostorilcev so v prelomnem sojenju spoznali za krive, saj naj bi EU ogoljufali za več milijonov evrov. Preiskava in sojenje naj bi tudi tožilce v drugih regijah in državah spodbudila k izvedbi lastnih preiskav, je povedal tožilec Maurizio De Lucia.

Zelenski: Rusija izvedla več kot 30 napadov z brezpilotnimi letali v dveh dneh

28. 10. 2022 08.12

Predsednik Volodimir Zelenski pravi, da je Rusija v samo dveh dneh izvedla več kot 30 napadov z brezpilotnimi letali na Ukrajino, skupno pa še okoli 4500 raketnih napadov in več kot 8000 zračnih napadov. V zadnjih tednih so bili ruski napadi usmerjeni na ukrajinsko civilno infrastrukturo, kar je poškodovalo oskrbo z elektriko in vodo v državi, ravno ko so temperature začele padati.

'ZDA koristijo Ukrajino 'kot rušilnega ovna' proti Rusiji in Belorusiji'

26. 10. 2022 12.44

Ukrajinske oblasti so v torek pozvale vse državljane Ukrajine, ki so pobegnili pred vojno, naj zaradi pomanjkljive oskrbe z električno energijo in težav pri ogrevanju zimo preživijo v tujini. Omenjeni težavi sta sicer posledica obsežnih ruskih raketnih in letalskih napadov na ukrajinsko civilno infrastrukturo. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem ZDA obtožil, da Ukrajino koristijo kot "rušilnega ovna" proti Rusiji in Belorusiji. Poveljnik ruskih oboroženih sil pa je ponovno sklical sejo sveta za nacionalno varnost, vendar Kremelj ne razkriva, o čem bodo na na napovedanem krajšem sestanku govorili.

Pentagon razmišlja, kako bi financirali Muskove satelite v Ukrajini

18. 10. 2022 14.58

Po navedbah dveh ameriških uradnikov Pentagon razmišlja, da bi satelitsko omrežje Starlink, ki Ukrajini omogoča dostop do njihovih satelitov, financirali iz blagajne, ki se uporablja za dolgoročno dobavo orožja in opreme. Ugibanja so se pojavila po tem, ko je Muskovo podjetje SpaceX sporočilo, da je projekt drag in da terminalov v prihodnosti ne bodo mogli več financirati. Po ostrem odzivu je Musk naknadno sporočil, da "čeprav je Starlink s projektom v izgubi, druga podjetja pa dobivajo milijarde davkoplačevalskega denarja, bomo še naprej brezplačno financirali ukrajinsko vlado". Zdi pa se, da mu ameriška stran ne zaupa v celoti, saj naj bi se na obrambnem ministrstvu trudili najti način, kako v bližnji prihodnosti v Ukrajini ohraniti delovanje Starlinka ali vsaj primerne varnostne kopije.

Ali bo Musk prenehal financirati nujno potrebne satelite v Ukrajini?

14. 10. 2022 12.24

Satelitske internetne terminale Starlink, ki jih je izdelal SpaceX Elona Muska, so že od lanske pomladi za ukrajinsko vojsko zelo pomemben vir komunikacije. Zaradi vojne z Rusijo so bila namreč uničena mobilna in internetna omrežja, terminali pa Ukrajincem tako omogočajo, da so med sabo sploh lahko v stiku. Zdaj je Muskovo podjetje sporočilo, da ne bo moglo več financirati terminalov, in za pomoč pri plačevanju zaprosilo Pentagon. Novica je v javnost prišla le nekaj dni po tem, ko je ukrajinski veleposlanik Andrij Melnyk Musku vulgarno predlagal, naj se briga zase. Musk pa je na Twitterju odvrnil, da bodo "samo sledili njegovim priporočilom".

Rusija bo pomagala evakuirati civiliste iz zasedenega Hersona

13. 10. 2022 07.17

Ukrajinska mesta se že od jutra ponovno soočajo z obstreljevanjem. Guverner Hersona je družine v regiji pozval, naj se evakuirajo v Rusijo, pri evakuacijah pa bo pomagala tudi Rusija. Predsednik Volodimir Zelenski je medtem zaveznike prosil za dodatno pomoč in pojasnil, da ima Ukrajina le desetino zmogljivosti, ki jih potrebuje za izgradnjo uspešnega sistema zračne obrambe. Nemčija je Ukrajini že dostavila prvo pošiljko sistemov zračne obrambe Iris-T, rakete za obrambo pred ruskimi zračnimi napadi pa bo poslala tudi Velika Britanija. Namestnik sekretarja Varnostnega sveta Ruske federacije Aleksander Venediktov pa je opozoril, da bi morebiten vstop Ukrajine v Nato lahko povzročil tretjo svetovno vojno.

Musk bi Krim predal Rusiji, Tajvan pa Kitajski

10. 10. 2022 10.11

Izvršni direktor Tesle Elon Musk je nedavno dejal, da bi moral Tajvan postati posebno upravno območje Kitajske. Najbogatejši zemljan je v intervjuju za Financial Times dejal, da verjame, da bi obe vladi lahko dosegli razumen dogovor. Na Muskovo izjavo so se odzvali tako Kitajci kot Tajvanci, ki niso bili zadovoljni s prebranim.

Prej in potem: satelitski posnetki razkrivajo razsežnost razdejanja

04. 10. 2022 11.28

Več kot sto mrtvih, spremenjena podoba obale in izbrisane celotne četrti. Vse to so posledice divjanja orkana Ian, ki je minuli teden pustošil po Floridi in povzročil za več deset milijard dolarjev. Prave razsežnosti razdejanja razkrije pogled iz zraka.

'Sofisticirana tihotapska operacija': ukradeno žito hrani Putinov vojni stroj

03. 10. 2022 16.11

Preiskava Associated Press in PBS Frontline je analizirala "sofisticirano rusko tihotapsko operacijo", v kateri so s ponarejenimi papirji in prevarami ukradli ukrajinsko žito v vrednosti najmanj 530 milijonov evrov.

Velik dvig morske gladine je zdaj 'neizogiben'

03. 09. 2022 11.17

Četudi bi se izpusti zaradi kurjenja fosilnih goriv v tem trenutku ustavili, dviga morske gladine ne moremo več preprečiti, v zadnji študiji opozarjajo znanstveniki. Njihove projekcije kažejo, da se bo morska gladina dvignila za vsaj 27 centimetrov, kar pa je, kot so zapisali, 'konzervativni minimum'. Ta številka se bo še v tem stoletju najverjetneje več kot podvojila, in to samo s taljenjem grenlandskega ledenika. Z nadaljnjimi emisijami toplogrednih plinov in toplotnim raztezanjem oceanov se zdi bolj verjeten večmetrski dvig morja.

Evropa v pripravah na 'rusko' zimo, Rusija pa kuri nenavadno velike količine plina

26. 08. 2022 07.44

Medtem ko se Evropa sooča z energetsko draginjo in mrzlično uvaja ukrepe za varčevanje z energijo, Rusija kuri nenavadno velike količine zemeljskega plina. Najverjetneje gre za plin, ki bi ga sicer po plinovodu severni tok 1 izvozili v Nemčijo, kjer načrtujejo, da bodo to zimo energijo prihranili tako, da bodo temperaturo v javnih stavbah omejili na 19 stopinj Celzija. Strokovnjake to početje Rusije bega, natančen razlog za povišanje aktivnosti in tako obsežno kurjenje plina v tovarni ni znan.

'Poletje mračnih odkritij': v vse bolj izsušenem jezeru Mead našli novo okostje

17. 08. 2022 08.08

V jezeru Mead, rezervoarju, ki ga je oblikoval Hooverjev jez na reki Kolorado na jugozahodu ZDA, so odkrili novo človeško okostje. Gre za že četrto odkritje človeških posmrtnih ostankov po maju letos, ki ga je razgalila dolgotrajna suša. Gladina vode se je namreč v zadnjih 20 letih znižala že za dobrih 45 metrov in dosega zgodovinsko najnižjo raven.

Dve leti po tragediji: Preiskava je zastala, odgovornosti ni prevzel nihče

04. 08. 2022 08.57

Minevata dve leti, odkar je v bejrutskem pristanišču v skladišču amonijevega nitrata odjeknila eksplozija, ki je terjala več kot 200 življenj. Preiskava ene najhujših tragedij v libanonski zgodovini je zastala, nesreča in njene posledice pa so v državo, ki se sooča s hudo gospodarsko krizo, vnesle še več politične nestabilnosti.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje

27. 07. 2022 18.26

Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Razsežnost požara na Krasu skozi leče termovizijske kamere

26. 07. 2022 11.51

Okoli 3500 hektarjev požganih površin. To je rezultat največjega požara v zgodovini Slovenije, ki je več dni besnel na goriškem Krasu. Na pomoč gasilcem je priskočila tudi Slovenska vojska, ki je poleg logistične podpore na trdnih tleh požar gasila tudi z izdatnimi zračnimi silami. Po pretresljivih posnetkih iz zraka, ki prikazujejo razsežnost požganega območja, je vojska zdaj delila tudi posnetke termovizijske kamere.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Pretresljiv pogled na pogorišče iz zraka

25. 07. 2022 13.46

V največjem požaru v zgodovini Slovenije je po zadnjih podatkih zgorelo kar 3500 hektarjev površin. Njegove razsežnosti zares razkrije šele pogled iz zraka, ki je pretresljiv.

Oblak dima se je s Krasa razširil nad velik del Slovenije

23. 07. 2022 13.52

"Vajeni smo rdečkastih sončnih zahodov, ne pa rdečega sonca," pravijo na Agenciji RS za okolje (Arso). Tega so ugledali ponekod na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji. Oblak dima se je namreč v petek popoldne in zvečer razširil s Krasa. Spletna kamera na Ratitovcu je pokazala, da je dim dosegel tudi Julijske Alpe. Že ves dan pa tudi v našo redakcijo prihajajo obvestila, kje vse so ga prebivalci opazili.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.