sceno

Spet Mozart v Ljubljani
01. 12. 1999 18.12
Priljubljena komična opera v štirih dejanjih Figarova svatba skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta je doživela premiero leta 1786, v ljubljanski Operi so jo prvič uprizorili leta 1926, v tekoči sezoni 1999/2000 pa bo znova na sporedu, tokrat z libretom v novem prevodu Jožeta Humerja, dirigentom Petrom Stanglom, režiserjem Ferdinandom Hofmannom in pomlajeno pevsko ekipo. Prvič bo v ljubljanski Operi, in sicer v vlogi Figara, pel argentinski Slovenec Marko Fink.

Vrhovna sodišča bolj odprta
15. 11. 1999 21.20
Vrhovno sodišče bo v bodoče bolj odprto do novinarjev in javnosti na sploh. Tako so, na priporočila konference predsednikov evropskih vrhovnih sodišč, sklenili najvišji predstavniki slovenskega Vrhovnega sodišča. Danes pa so na novinarski konferenci spregovorili predvsem o odnosu sodišč do medijev; nedvomno izredno občutljivo področje, saj gre za soočenje pravice do zasebnosti s pravico do obveščenosti.

Hakkinen v Ljubljani
15. 11. 1999 11.06
Obisk Mike Hakkinena v Sloveniji je sprožil veliko zanimanja tudi med predstavniki sedme sile. Uradna tiskovna konferenca je bila izjemno obiskana. Sicer je imel Finec danes obsežen program aktivnosti, sprejela pa ga je tudi ljubljanska županja Vika Potočnik. Mika Hakkinen je ob odhodu dejal, da je bil to eden najlepših in najbolj prijetnih sponzorskih obiskov.

Duhovnica Sinead O'Connor ima dovolj celibata
08. 11. 1999 07.26
Mati Bernadette Mary, širši javnosti bolj znana kot Sinead O'Connor, se je po treh mesecih prostovoljnega celibata odločila, da bo zapustila duhovniške vrste. Pevka je namreč prišla do spoznanja, da duhovništvo le ni zanjo in njen način življenja. Sinead, ki je zaslovela s popevko Nothing Compares 2 U, namerava sedaj kupiti cerkev, kjer bo občasno sama vodila maše. Obenem pa načrtuje tudi vrnitev na glasbeno sceno, saj je v ZDA pred kratkim izšel njen novi album.

Povprečen ''comeback'' Tonye Harding
19. 10. 1999 15.26
V zadnjih letih osovražena ameriška umetnostna drsalka Tonya Harding se je po petih letih spet vrnila na veliko drsalno svetovno sceno. V ameriškem Huntingtonu je po prvem dnevu tekmovanja profesionalk zasedla četrto mesto, njen ''comeback'' pa so gledalci sprejeli z velikim odobravanjem.

Gustav Mahler na Berlinskem festivalu
03. 09. 1999 18.10
49. Berlinski festival bo z nocojšnjim koncertom otvoril simfonični orkester iz Pittsburgha, sicer pa je osrednja pozornost letošnje prireditve namenjena predstavitvi skladateljskega opusa Gustava Mahlerja (1860-1911). Kljub temu bo festival bolj usmerjen v sodobnost; predstavljal bo namreč pregled umetnosti 20. stoletja, ki bo potekal pod geslom ''20. stoletje - stoletje umetnosti v Nemčiji''. Razstavo mamutskih razsežnosti so pripravili v kar treh mestnih muzejih; v Novi nacionalni galeriji, v Starem Muzeju in v muzeju Hamburger Bahnhof. Med glasbenimi gosti bosta med drugim nastopila tudi orkester Berlinske filharmonije pod vodstvom Claudia Abbada in Dunajski filharmoniki. Na področju gledališke umetnosti so se prireditelji tokrat osredotočili na mlado gledališko sceno v Vzhodni Evropi. Berlinski festival se bo končal 29. septembra.

Pred drugim mednarodnim festivalom Mladi levi
11. 08. 1999 14.07
Glavno prizorišče mednarodnega festivala gledališča in plesa Mladi levi, ki bo od 21. do 30. avgusta letos drugič potekal v Ljubljani, bo Stara elektrarna na Kotnikovi, kjer bo glavni oder festivala. Festival bo slovesno odprla španska plesna skupina General Electrica s predstavo Noč; odprtja festivala, katerega pokroviteljica je ljubljanska županja Vika Potočnik, se bo udeležil tudi direktor za izobraževanje, kulturo in šport pri Svetu Evrope Raymond Weber.

Muhca - zadnja premiera Primorskega dramskega gledališča
17. 06. 1999 10.56
Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice bo danes v Kanalu ob Soči premierno uprizorilo komedijo Muhca italijanskega renesančnega komediografa Angela Beolca Ruzanteja. To je obenem zadnja predstava letošnje sezone.

Švedski plesalci v Ljubljani s Trnuljčico in Giselle
13. 06. 1999 18.23
Ljubljanskemu baletnemu občinstvu se bosta nocoj in jutri zvečer v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma predstavila švedska plesna skupina Cullberg. Prvi večer bodo švedski umetniki odplesali Trnuljčico na glasbo Petra I. Čajkovskega, v ponedeljek pa še Giselle na glasbo Adolpha Adama.

Večer AFS France Marolt - Ljubezen v slovenskem ljudskem plesu
17. 04. 1999 09.10
Za večer Akademske folklorne skupine France Marolt, ki bo drevi v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, so Maroltovci s sodelavci izbrali niz plesov, ki še posebej pričajo o ljubezenskem značaju slovenskega ljudskega plesa. Zaplesali bodo skupno deset plesov oz. plesnih venčkov iz skoraj vseh območij Slovenije, od Zgornjega Posočja in Gorenjske do Dolenjske, Bele krajine, Štajerske in Prekmurja. Manjkali ne bodo niti plesi iz Razkrižja in Porabja.

Premiera drame Liliom Ferenca Molnarja v SNG Maribor
08. 04. 1999 19.35
V mariborski Drami bodo v petek, 9. aprila, ob 19.30 premierno uprizorili delo Liliom madžarskega dramatika Ferenca Molnarja v režiji Branka Kraljeviča.

Marca 29. teden slovenske drame
10. 12. 1998 16.45
V Kranju bo od 5. do 12. marca potekal že 29. teden slovenske drame. Selektor je Jernej Novak. Strokovna žirija bo prvič podelila grand prix za najboljšo predstavo. S prevodom slovenskega dramskega besedila dobitnika Grumove nagrade v angleški jezik pa bo Teden slovenske drame stopil tudi na mednarodno gledališko prizorišče.

Korun prvič režira Krležo
01. 12. 1998 11.25
Slovenski režiser Mile Korun, na gledaliških odrih navzoč že več desetletij, se je na pobudo ravnatelja ljubljanske Drame Janeza Pipana prvič v karieri lotil postavitve katerega od besedil v Sloveniji svojčas čaščenega hrvaškega dramatika Miroslava Krleže.

Arrabalov Arhitekt po treh desetletjih spet na slovenskem odru
10. 11. 1998 14.27
V francoščini pišoči in v španskem Maroku leta 1932 rojeni dramatik Fernando Arrabal se z dramo Arhitekt in asirski cesar po natančno treh desetletjih vrača na slovenski oder, tokrat na sceno Prešernovega gledališča Kranj.

Žogica Marogica - danes nič manj priljubljena kot v 50. letih
18. 10. 1998 12.30
V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bodo 50-letnico svojega delovanja drevi proslavili še s tisočo uprizoritvijo igrice Žogica marogica, ki vztraja na slovenskih lutkovnih odrih kot ena najbolj priljubljenih že od slovenske praizvedbe leta 1951. Žogico, pravljico češkega lutkarja Jana Malika, je postavil na oder Jože Pengov, lutke je zasnovala Ajša Pengov, sceno je izdelal Ernest Franz, glasbo pa napisal Bojan Adamič. Pri slovesni tisoči ponovitvi igrice se bodo zvrstile vse generacije ljubljanskih lutkarjev.

Žogica Marogica - danes nič manj priljubljena kot v 50. letih
15. 10. 1998 15.06
V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bodo počastili 50-letnico svojega delovanja tudi s tisočo uprizoritvijo igrice Žogica marogica, ki vztraja na slovenskih lutkovnih odrih kot ena najbolj priljubljenih že od slovenske praizvedbe leta 1951. V LGL poudarjajo, da je to edina igrica, ki se lahko kosa s Sapramiško. Žogico, pravljico češkega lutkarja Jana Malika, je postavil na oder Jože Pengov, lutke je zasnovala Ajša Pengov, sceno je izdelal Ernest Franz, glasbo pa napisal Bojan Adamič. Slovesna tisoča ponovitev igrice, pri kateri se bodo zvrstile vse generacije ljubljanskih lutkarjev, bo v nedeljo, 18. oktobra.

Senegalski lev na Drugi godbi
30. 05. 1998 11.39
Danes zvečer ob 20.30 bo v ljubljanskih Križankah na otvoritvenem večeru 14. mednarodnega festivala Druga godba nastopil eden največjih afriških zvezdnikov, Senegalec Youssou N'Dour s svojo znamenito skupino The Super Etoile de Dakar. Sam pravi, da mu je glasba bila položena v zibko, saj so njegova stara mati, ded in mati bili gawlo (dvorni pevci zgodnje fevdalnih vladarjev). Že s štirinajstimi leti je naredil prve posnetke za senegalski radio, pri šestnajstih pa je pel s tedaj zelo popularno skupino Star Band de Dakar. Leta 1977 je z najboljšimi glasbeniki iz skupine ustanovil Etoile de Dakar (pozneje so se preimenovali v Super Etoile de Dakar), skupino, ki je s poseganjem po tradicionalni senegalski glasbi in s kombiniranjem le-te z modernimi instrumenti in produkcijskimi prijemi ter z elementi zahodne glasbe (pop, rock in jazz) revolucionizirala senegalsko glasbeno sceno. N' Dour je v domovini izdal celo goro kasetnih in vinilnih albumov, tako z lastnimi skupinami, kakor z drugimi glasbeniki. Na Zahodu, kjer je začel objavljati v osemdesetih, je najbolj zaslovel pred nekaj leti s pesmijo 7 seconds, popularnosti pa je najbrž pripomogla tudi pevka Neneh Cherry (pastorka znanega jazzerja Dona Cherryja), s katero sta zapela pesem. V teh dneh se (nadvse pohvalno!) tudi na naših radijskih postajah vrti njegov najnovejši uspeh, pesem La cour des grands, uradna himna letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva.

Premiera Buechnerjevega Woyzecka v PDG
06. 05. 1998 09.33
V Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici bo jutri, 7. maja, premiera igre Woyzeck Georga Buechnerja v režiji Tomija Janežiča. Delo je prevedla Mojca Kranjc, dramaturginja je bila Marinka Poštrak, sceno je oblikoval Vlado G. Repnik, kostume Jasmina Ferček, glasbo pa je napisal Mirko Vuksanović. V naslovni vlogi igra Boris Mihalj, ob njem pa med drugim še Barbara Babič, Primož Ekart, Radoš Bolčina, Bine Matoh, Sebastijan Cavazza, Rastko Krošl, Nataša Konc in Stane Leban.

Partljičev Pod svobodnim soncem Pavliha v Šentjakobskem gledališču
21. 04. 1998 16.50
Na odru Šentjakobskega gledališča bodo v četrtek, 23. aprila, predstavili četrto, zadnjo premiero v letošnji sezoni, in sicer bo v krstni izvedbi na ogled slovenska noviteta avtorja Toneta Partljiča Pod svobodnim soncem Pavliha v režiji Andreja Stojana. Dramaturginja "prvega politično satiričnega kabareta po letu 1991" je bila Mojca Kreft, za sceno je poskrbel Tomaž Marolt, za kostume Breda Kapelj, glasbo pa je napisal Lado Jakša.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

V PDG krstna uprizoritev Kobile Milana Jesiha
25. 02. 1998 10.50
V Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici bodo na malem odru 5. marca krstno uprizorili delo Kobila pesnika, dramatika in prevajalca Milana Jesiha. Za režijo je poskrbel Matjaž Zupančič, dramaturg je bil Miha Trefalt, sceno je oblikoval Alen Ožbolt, kostume Janja Korun, avtor glasbe pa je Mario Marolt. V "črni burki, nekakšnem narobe svetu" igrajo Nevenka Sedlar, Iztok Mlakar, Teja Glažar, Milan Vodopivec, Lara Jankovič, Gorazd Jakomini in Dušanka Ristić.

Dve premieri na slovenskih opernih in gledaliških odrih
25. 02. 1998 10.20
Na dveh slovenskih odrih, v ljubljanski Operi in celjskem Slovenskem ljudskem gledališču, bodo jutri ponudili premiero, in sicer v Ljubljani opero Giuseppa Verdija Ples v maskah, v Celju pa igro Nemir Matjaža Zupančiča.

Premiera Plesa v maskah v Operi
23. 02. 1998 16.23
V ljubljanski Operi bo v četrtek, 26. februarja, premiera opere Giuseppa Verdija Ples v maskah v režiji Ika Otrina in z dirigentom Igorjem Švaro. Dramaturginja je bila Tatjana Ažman, za sceno je poskrbela Barbara Matul Kalamar, za kostume pa Marija Kobi. Vloge v omenjeni Verdijevi operi bodo odpeli Jure Kušar, Robert Vrčon, Ljudmila Vehova, Merita Juniku Qerkezi, Norina Radovan, Slavko Savinšek, Juan Vasle, Saša Čano, Venčeslav Zadravec in Rado Pančur.

Premiera Bizetove Carmen na velikem odru SNG Maribor
27. 01. 1998 17.17
Na velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo v petek, 30. januarja, premiera opere Georgesa Bizeta Carmen, ki jo bo ansambel mariborske opere izvedel v izvirnem, francoskem jeziku.

MGL: Nore babe premierno v četrtek
27. 01. 1998 11.29
V Mestnem gledališču ljubljanskem bodo v četrtek, 29. januarja, premierno ponudili komedijo kanadskega avtorja Michela Tremblaya Nore babe. Po mnenju dramaturginje Ire Ratej gre za "hudomušni poskus razsvetlitve sicer temačno mizoginega vzdušja v Sloveniji, kjer so ženske marginalna tema". Za režijo dela v prevodu Mateta Dolenca je poskrbel Boris Kobal, za sceno Karin Košak Orlač ter z Jasmino Ferček tudi za kostume, besedila songov je napisal Andrej Rozman Roza, avtor glasbe in korepetitor pa je Žare Prinčič. V komediji nastopa 13 igralk.

Konec leta v Parizu bo v znamenju operete
31. 12. 1997 08.40
Opereta konec letošnjega leta v Parizu doživlja pravi comeback. Na Silvestrovo bo mogoče poslušati operetne klasike, Jacquesa Offenbacha, Franza Leharja in Johanna Straussa. Kot najbolj "noro" izvedbo sezone so poznavalci označili Offenbachovo "Lepo Heleno", nastalo leta 1864, v izvedbi opere iz Castresa na jugu Francije, ki do začetka prihodnjega leta gostuje v pariškem gledališču Silvia Monfort.

50 let delovanja mariborskega baleta
17. 12. 1997 09.30
V Operi in baletu Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru so na novinarski konferenci predstavili petkovo premiero baletne predstave Petra Iljiča Čajkovskega Labodje jezero.