schengenska meja

V Piranskem zalivu v 17 dneh 36 incidentov, slovenski ribiči upajo na čimprejšnjo uveljavitev razsodbe

17. 07. 2017 16.13

Od arbitražne razsodbe do včeraj, torej v 17 dneh, je slovenska policija v Piranskem zalivu zabeležila kar 36 incidentov. Novo mejno črto vztrajno prestopajo tudi hrvaški ribiči. Zunanji minister Karl Erjavec je v Bruslju zato pozval k resni razpravi vlade o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu. "To ni več hec," je prepričan minister.

Šefic: Šibka točka so avtobusne steze na mejnih prehodih

03. 05. 2017 12.22

Slovenija je kadrovsko in tehnično usposobljena za izvajanje novega režima nadzora zunanje schengenske meje, zagotavlja državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic. Kot šibko točko, s katero se Slovenija sooča in bi jo morala rešiti, je omenil avtobusne steze na mejnih prehodih. Hrvaško pa je okrcal, da ni bila pripravljena na uvedbo sistematičnega nadzora.

Cerar: Ob več kot 15-minutnem zastoju ciljno usmerjen nadzor

29. 04. 2017 09.46

Pred prazniki so na mejnih prehodih s Hrvaško znova nastajale daljše čakalne dobe, ko so vozniki čakali tudi več kot tri ure. V Bruslju so v izogib dolgemu čakanju v prihodnje pripravili podrobnejše smernice za sistematični nadzor na slovensko-hrvaški meji. Cerar je pojasnil, da zdaj predlagajo, da bo mogoče, če bo čakalna doba dolga, preiti na ciljno usmerjen nadzor.

Gnečo na meji bodo poskušali reševati z dodatnim informiranjem in usmerjanjem

24. 04. 2017 14.12

Predstavniki lokalne skupnosti, policije, upravljavcev cest in državni sekretar Špenga so se v Brežicah pogovarjali, kako omiliti težave, ki so jih domačinom povzročila zadnja evropska navodila o nadzoru pri prehajanju schengenske meje. Na cestah ob mejnih prehodih bodo med drugim postavili ustrezno signalizacijo in drugo potrebno. Premier Cerar zagotavlja, da bomo še naprej izvajali poostren nadzor.

Cerar: Če uredbe ne bi izvajali, bi pod vprašaj postavili, ali smo sposobni varovati shengen

11. 04. 2017 14.43

Slovenija še naprej izvaja evropsko uredbo o sistematičnem nadzoru potnikov na meji, čeprav v milejši obliki. Če je ne bi, bi v EU podvomili, ali smo sposobni varovati schengensko mejo, je dejal premier Miro Cerar.

Tri dni pred poostritvijo nadzora še vedno veliko neznank. Gotovo pa je: kolonam se ne bomo izognili

04. 04. 2017 09.01

Le še nekaj dni nas loči od poostritve nadzora na schengenski meji. Potniki se morajo pripraviti na dolgotrajno čakanje v koloni, policistom, ki jih že tako primanjkuje, pa zaradi dodatnega dela grozi tudi izgorelost, so prepričani v sindikatu. Poleg tega bodo zaradi nagnetenih vozil v prostem teku bolj kot doslej izpostavljeni škodljivim delcem.

Se nam poleti na meji s Hrvaško obeta še večja gneča?

09. 03. 2017 19.46

Evropska unija krepi varnost na svoji zunanji – Schengenski meji. To pa pomeni, da bomo odslej za prečkanje meje s Hrvaško potrebovali še več časa kot doslej. Najhuje bo poleti. Prometni zastoji so ob koncih tedna že sedaj, z novimi pravili, ki predvidevajo podrobno preverjanje vseh državljanov, ne le tujcev, pa bo gneča še večja.

Cerar: Nemška vlada mora javno povedati, da je pot v Evropo za nezakonite migrante zaprta

11. 03. 2016 09.10

Zaradi zaprtja zahodnobalkanske poti Bolgarija razmišlja o postavitvi žične ograje na celotni meji z Grčijo, da bi preprečila morebitno odprtje nove migrantske poti preko svojega ozemlja. Makedonski predsednik pa se jezi, da se Turčiji za spopadanje z begunsko krizo obetajo milijarde, Makedonija pa ni dobila niti centa.

Balkanske migrantske poti ni več, obstaja velika verjetnost za porast ilegalnih prehodov meje

09. 03. 2016 07.05

Po ukinitvi balkanske poti, Šefic opozarja, da ne gre izključevati ilegalnih migracij, zato na naši meji ostaja poostren nadzor. Avstrija z meje s Slovenijo umika 200 policistov, Madžari povečujejo prisotnost vojske, v Srbiji je obtičalo okoli 2000, na meji pred Makedonijo pa okoli 13.000 prebežnikov. Do konca meseca bi se lahko v Grčiji nabralo že več kot 100.000 prebežnikov.

FOTO: 'Od polnoči migracij po zahodnobalkanski poti na način, kot je potekal do sedaj, ne bo več'

08. 03. 2016 06.56

Tako so sporočili iz slovenskega MNZ. Da bi se zahodnobalkanska pot res zaprla, bo Makedonija ob meji z Grčijo postavila ograjo, ki jo bodo varovali s paralizatorji oboroženi pazniki. Vse več je kritik, da EU ignorira kršitve človekovih pravic v Turčiji, samo da bi dosegla dogovor o migrantih. Turčija se je namreč dobro izpogajala.

Pravniki: Avstrijske omejitve glede sprejema beguncev niso nezakonite

04. 03. 2016 11.49

Grški premier je ostro kritiziral države na balkanski migrantski poti zaradi zaprtja meja. "Kar so se dogovorile, je v nasprotju z vsemi pravili. Te države uničujejo Evropo," je dejal. Skupina pravnih strokovnjakov pri Svetu EU pa je pojasnila, da določitev zgornje meje sprejemanja prošenj za azil načeloma ni v nasprotju z mednarodnim pravom.

V Grčiji že skoraj 32.000 beguncev in migrantov

03. 03. 2016 10.13

Število beguncev, ki preko Egejskega morja pride v Evropsko unijo, je še vedno daleč previsoko, je po pogovorih s turškim premierjem opozoril Tusk. Je pa pohvalil Ankaro zaradi večjega sodelovanja, vključno z okrepitvijo patrulj obalne straže, policijskega nadzora v boju proti trgovini z ljudmi ter zaostritvijo vizumskega režima.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti

26. 02. 2016 09.31

Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.

Slovenija zaostrila pogoje vstopa, na meji zavrnili že več kot 200 migrantov

15. 02. 2016 10.57

Slovenija je zaostrila režim na meji in zavrnila že več kot 200 migrantov. Pristojni organi dosledno ugotavljajo državo izvora vsakega posameznika in njegov namen potovanja, pojasnjuje državni sekretar Šefic. Slovenija bo storila vse, da ne bi postala žep, pa poudarja minister Erjavec.

Makedonija je na svoji strani meje z Grčijo pripravljena zaustaviti tok migrantov

12. 02. 2016 12.46

V Makedoniji bodo skušali zaustaviti tok migrantov. Proti severu jih bodo spustili le toliko, kolikor jih bodo države EU hotele sprejeti. Članice EU so medtem potrdile priporočila Grčiji za odpravo resnih pomanjkljivosti na zunanji meji, s čimer je začel teči trimesečni rok, v katerem mora država ustrezno ukrepati.

Nemci bi na seznam tistih, ki skoraj gotovo ne bodo dobili azila, dodali še Alžirce in Maročane

17. 01. 2016 09.23

Avstrijski kancler Werner Faymann je napovedal, da bo Avstrija na meji povečala nadzor za vse in dodal, da je Avstrija začasno odpravila schenegen. Vodja avstrijskih svobodnjakov Strache pa je napovedal "ljudsko vstajo proti vladi s ciljem, da vlada odstopi". Nemci pa bi pospešeno vračali tudi Alžirce in Maročane.

FOTO: Nemčija: schengen je v nevarnosti

04. 01. 2016 08.44

Švedska je začasno opustila zaveze iz schengenskega sporazuma in uvedla strogo kontrolo na meji z Dansko. S tem bi radi omejili število migrantov, ki prihajajo v državo. Danska posledično uvaja nadzor na meji z Nemčijo, ti pa pravijo, da to predstavlja veliko nevarnost za schengen.

Bodeča žica na meji s Hrvaško nas je do zdaj stala nekaj več kot 1,9 milijona evrov

18. 12. 2015 06.48

Do srede so na slovenski meji s Hrvaško postavili 136,5 kilometra ograje, ki je stala nekaj več kot 1,9 milijona evrov, je povedal minister Počivalšek. Tekoči meter celotne ograje je stal 13,9 evra, samo žice pa 10,8 evra. "Takoj, ko bodo pogoji takšni, da bodo to omogočali, bo ta ograja odstranjena," je zatrdil.

Pahor o ograji: če ne bo kontrole, se bo schengenska meja z južne premaknila na mejo z Avstrijo

14. 12. 2015 10.19

V Sloveniji se krešejo debate o pomenu žične ograje, Italija pa je na mejno območje namestila več vojakov za nadzor. Merklova je medtem glede sprejemanja beguncev pripravljena na kompromis. Strinja se, da je treba število beguncev drastično zmanjšati, a zgornje meje ne misli postavljati.

Ni pravega odgovora Evrope, premestitev beguncev ne deluje, države vlagajo tožbe. 'EU še ni bila bolj ogrožena'

09. 12. 2015 10.47

Od dogovorjenih 160.000 so doslej premestili le nekje 200 beguncev. Slovaška in Madžarska sta zaradi kvot vložili tožbi na Sodišču EU, zunanja schengenska meja ni pod nadzorom. To res vodi v razpad EU? Število beguncev, ki vstopajo v Slovenijo, se je medtem spet povečalo.

FOTO in VIDEO: Grško-makedonsko mejo lahko prečkajo le še Sirci, Afganistanci in Iračani, Slovenija še sprejema migrante

20. 11. 2015 07.07

Boštjan Šefic pričakuje, da bo migracijski tok trajal še nadaljnjih pet let. Zaskrbljen je nad napovedjo o prihodu 20 milijonov ljudi, tudi iz severne in centralne Afrike. Slovenija sicer še vedno sprejema tudi ekonomske migrante. Odločitev Srbije in Makedonije o zavračanju vstopa migrantom se pri nas se še ne odraža.

V Slovenijo doslej vstopilo skoraj 240.000 beguncev in migrantov

19. 11. 2015 07.00

Slovenija je Hrvaški formalno najavila vračanje skupine ekonomskih migrantov, a je Hrvaška zahtevo zavrnila. Tudi Srbija in Makedonija sta začeli omejevati vstop migrantom, sprejemajo le begunce iz Sirije, Afganistana in Iraka. Stekli bodo nujni pogovori, Šefic poudarja, da bo ločevanje migrantov nujno.

FOTO: Slovenija poostrila nadzor na meji in postopke obravnave migrantov

17. 11. 2015 07.05

Slovenija je po napadu v Parizu poostrila nadzor državne meje, varovanje objektov in intenzivirala aktivnosti v notranjosti države. Boštjan Šefic je ocenil, da je stanje v Sloveniji še vedno stabilno in varno. Predstavniki držav na balkanski migracijski poti so se zavzeli za upočasnitev migrantskega toka.

Slovenija se ograjuje: prve aktivnosti v Zavrču, ograje bodo varovali vojaki in policisti

10. 11. 2015 06.37

Ker begunski val ne pojenja, severne države pa omejujejo število beguncev, ki jih sprejmejo v enem dnevu, se je vlada odločila, da bo na mejo s Hrvaško postavila ograje. "Bile naj bi začasne, usmerjevalne, merile naj bi 1,80 metra v višino in prav toliko v širino, ojačane pa bodo s trimetrskimi stebri. Varovali jih bosta vojska in policija," je pojasnil župan Zavrča, kjer jih bodo najprej postavili.

Do februarja v Slovenijo vsak dan 5000 migrantov. 'Žičnata ograja ne pomeni zaprtja meje'

05. 11. 2015 06.37

Borut Pahor je pozval k nujnemu povečanju denarja za policijo, vojsko in civilno zaščito in poudaril, da je nujno razlikovati med prosilci za azil in migranti. Nemčija bo uvedla posebne centre za prebežnike, ki imajo ki imajo manjše možnosti, da ostanejo v državi, Švedska pa ne more več zagotoviti namestitve prosilcem za azil.

FOTO in VIDEO: Na eni strani: 'Mostovi, ne zidovi', na drugi pa: 'Stop islamu'

25. 09. 2015 07.28

Madžari so povsem odstranili bodečo žico, ki so jo postavili na različnih delih meje s Slovenijo. V Ljubljani sta medtem hkrati potekala shoda za in proti beguncem. Policija je na Prešernovem trgu preprečila pretep med udeleženci shoda proti beguncem in tremi temnopoltimi moškimi.

Cerar: Slovenija se je odlično soočila z begunsko-migrantsko krizo in postavila primer dobre prakse v EU

23. 09. 2015 06.48

Voditelji EU iščejo rešitev begunske krize. V ospredju pozornosti bo po pričakovanjih Grčija, ki je za begunce glavna točka vstopa v EU. O problematiki je na izredni seji razpravljal tudi DZ, kjer so vsi hvalili ravnanje pristojnih ob prvem begunskem valu.

FOTO in VIDEO: V Slovenijo doslej prišlo 2700 beguncev, za azil zaprosilo 23 ljudi

21. 09. 2015 07.03

Migracijski tok še ni ustavljen, a je težko napovedati, koliko ljudi bi lahko prišlo v Slovenijo v prihodnjih dneh, pravi državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Ocene se gibljejo od manj kot 1000 do 2000 ali 3000, pravi. Za azil je v zadnjih dneh skupno zaprosilo 23 ljudi.

Cerar: Slovenija se bo pogovarjala o koridorjih, vojske zaenkrat ni potrebno aktivirati

18. 09. 2015 05.17

O dogodkih v zvezi z begunci je razpravljal tudi Svet za nacionalno varnost. Po sestanku je premier Miro Cerar dejal, se bo Slovenija, če bi se zgodilo, da bo pritisk beguncev prevelik, zanesljivo pogovarjala t. i. koridorjih. Zatrdil je, da za zdaj aktivacija vojske, razen pri logistični pomoči, ni potrebna.

VIDEO: Komisar Hahn: Zahodni Balkan ne sme postati parkirišče ali nikogaršnja zemlja za begunce

17. 09. 2015 09.22

Da bi preprečila prihod novih beguncev in migrantov v državo, bo Madžarska postavila ograjo tudi na meji s Hrvaško. Bolgarija na mejo s Turčijo pošilja vojake. Številni evropski premierji in predsedniki menijo, da kvote niso pravi odgovor na krizo.