sds

Zasebni kazenski pregon Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke

16. 05. 2022 19.36

Na ljubljanskem sodišču se odvija zasebni kazenski pregon Karla Erjavca zoper nekdanjega partnerja njegove hčerke, Andreja Marčiča. Tistega Andreja Marčiča, na čigar jahti se je z lobistom Božom Dimnikom družil Janez Janša s soprogo Urško Bačovnik. In tistega Marčiča, čigar skupina Marand je v zadnjih 20 letih proračunskim porabnikom prodala za več kot 100 milijonov evrov informacijske opreme, v njegovem podjetju pa je bil zaposlen tudi Janšev sin, Žan Janša. Erjavec preganja Marčiča zaradi obrekovanja, ker naj bi ga Marčič obtožil kraje fotografij in izsiljevanja.

Prva preiskovalka tega mandata: financiranje strankarske propagande v medijih

16. 05. 2022 19.04

V državnem zboru je že padlo nenapisano gentlemansko politično pravilo o 100 dneh miru ob postavitvi nove oblasti. Stranke bodoče levosredinske koalicije so skovale taktiko, kako odgovoriti na kar 32 vloženih zakonov, ki so jih že na ustanovni seji novega sklica državnega zbora vložili v Janševi SDS in Toninovi NSi. Prvi na vrsti bo zakon o RTV, ki ga nameravajo bodoči partnerji v sredo zavrniti. Napovedana pa je tudi že prva parlamentarna preiskovalka tega mandata. Ta se bo ukvarjala s preiskavo glede financiranja strankarske propagande v medijih.

Vox populi: Gibanje Svoboda še povečalo podporo

16. 05. 2022 18.07

Prva povolilna javnomnenjska raziskava agencije Ninamedia potrjuje, da levosredinska koalicija Gibanja Svoboda, SD in Levice pridobiva zaupanje pred prevzemom vlade. Pričakovanja ljudi so se po volitvah še povečala, o čemer priča skoraj 39-odstotna podpora Gibanju Svoboda.

Skuša opozicija otežiti delo novi vladi? 'Očitno je, da gre za oviranje procesa'

14. 05. 2022 19.35

Poslance novega sklica državnega zbora je takoj ob prihodu v novo službo čakalo presenečenje. Na mizi imajo že več kot 30 zakonskih predlogov, ki jih je v proceduro vložila opozicija. Kaj takšnega se doslej še ni zgodilo. Ali skuša opozicija otežiti delo novi vladi, ki zdaj kar nekaj časa ne bo mogla v parlament spraviti svojih predlogov? Da takšna taktika v Sloveniji na dolgi rok ne deluje, pa ocenjujejo pravni strokovnjaki.

'Sem človek z mnenjem in bom tudi predsednica DZ z mnenjem'

14. 05. 2022 07.00

Slovenski parlament je znova popolnjen, z delom so tudi uradno začeli na novo izvoljeni predstavniki ljudstva. Med poslanci je veliko novih obrazov, pa tudi nekaj starih, tudi povratnikov z dolgoletno pavzo od poslanskega dela. Prvič v zgodovini naše države jih bo vodila ženska. Urška Klakočar Zupančič napoveduje, da bo delovala povezovalno in se trudila za konsenz. Svoje mnenje bo izražala takrat, ko bo menila, da je to potrebno.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Mahnič, Godčeva in Žakelj z mesta državnih sekretarjev med poslance

13. 05. 2022 19.34

Vladi je potekel mandat, vendar bo do imenovanja nove opravljala tekoče posle, kar ji zagotavlja ustava. Funkcije so medtem izgubili državni sekretarji Žan Mahnič, Jelka Godec in Janez Žakelj, saj so nastopili poslanski mandat.

Golob: Hvala NSi in SDS, ker nas s takimi otročarijami še bolj povezujeta

13. 05. 2022 15.34

V SDS in NSi so takoj po potrditvi poslanskih mandatov novega sklica DZ v parlamentarni postopek vložili približno 30 predlogov zakonov, med drugim predlog sprememb zakonov o medijih, o RTV in o STA, pa tudi o tožilstvu in odvetništvu ter številne druge. Začasni vodja poslancev SDS Danijel Krivec zatrjuje, da gre predvsem za "manjše popravke". "Dobra lastnost tega nagajanja in otročjega početja opozicije je, da smo mi samo še bolj povezani in je dokaz, da smo se prav odločili, da gremo mi trije v koalicijo," pa je o potezi SDS in NSi dejal Golob.

Vlada 17. maj določila za dan spomina na žrtve komunističnega nasilja

12. 05. 2022 20.37

Vlada je razglasila, da se 17. maj v Sloveniji obeležuje kot nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. V Levici opozarjajo, da želi vlada s temi potezami stranke desnice "zapletati v večne kulturne boje, ki nimajo nikakršne povezave s težavami današnjega dne". Robert Golob pa je v odzivu na vladno odločitev poudaril pomen resnice.

Robert Pavšič umaknil kandidaturo za generalnega sekretarja DZ

12. 05. 2022 13.11

Robert Pavšič (LMŠ) je umaknil soglasje za kandidaturo za generalnega sekretarja Državnega zbora. Namesto tega bo prevzel vodenje kabineta najverjetnejše nove predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, je pojasnil. Poudaril je, da se za umik soglasja "niti slučajno ni odločil zaradi pritiskov nasprotne strani". 

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev

11. 05. 2022 11.36

Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Ministrstvo križevniško cerkev spet dodelilo križevniškemu redu

10. 05. 2022 14.46

Ministrstvo za kulturo je spet ugodilo zahtevku za vrnitev križevniške cerkve križevniškemu redu v naravi, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković in dodal, da so sklep prejeli dan po volitvah. Občina bo odločitev izpodbijala.

Metsola bi Hrvaško v schengen sprejela že do konca junija

10. 05. 2022 10.20

Hrvaško bi morali še v času francoskega predsedovanja Svetu EU, se pravi do konca junija, sprejeti v schengensko območje, je dejala predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola in dodala, da bi bila kakršnakoli blokada sramotna. Pri tem je najverjetneje imela v mislih Slovenijo. Po porazu Janeza Janše in njegove SDS na volitvah se namreč špekulira, da bi naša država zaradi vprašanja meje znova utegnila blokirati hrvaška prizadevanja. Predsednik Pahor je sicer izrazil željo, da bi Hrvaška čim prej vstopila v schengen.

Napačni izračuni poslanskih mandatov: kako se je napaka sploh lahko zgodila?

10. 05. 2022 06.00

Bi morala predsednik in direktor državne volilne komisije zaradi napačnih izračunov poslanskih mandatov odstopiti, kot zahteva predsednik vlade Janez Janša? Bi morali imeti volivci večji vpliv na to, kdo od kandidatov bo prišel v parlament? "Odkrivanje in odpravljanje napak v računalniških programih je eden težjih problemov v računalništvu," opozarja profesor Andrej Bauer s Fakultete za matematiko in fiziko. Doktor Ciril Ribičič pa predlaga uvedbo kombiniranega volilnega sistema, s katerim bi se ukinili okraji.

Kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico DZ je Urška Klakočar Zupančič

09. 05. 2022 06.30

Začasni vodje poslanskih skupin s sestankom, ki ga je sklical predsednik DZ Igor Zorčič, začenjajo pripravo na petkovo ustanovno sejo DZ. Med drugim so določili predlog dnevnega reda, sedežni red poslancev v dvorani ter sestavo mandatno-volilne komisije DZ. "Dogovorili smo vse, kar je bilo mogoče dogovoriti," je dejal predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob, ki je prav tako potrdil, da je njihova kandidatka za predsednico DZ Urška Klakočar Zupančič. Medtem prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec nadaljujejo pogajanja za sestavo nove vlade.

Po napaki DVK: Dali odpoved, zdaj pa ostali brez poslanskih sedežev

08. 05. 2022 18.48

Dvanajst življenjskih poti se je v nekaj minutah spremenilo zaradi računalniške napake. Ljudje so v službah že dali odpoved in si reorganizirali življenje, drugi pa so se sprijaznili, da jim na volitvah ni uspelo in morajo v nekaj dneh zamenjati službo. Presenečenje in razočaranje "skoraj poslancev" in tistih, ki so bili prepričani, da niso izvoljeni. Kako so potekale sinočnje ure in kaj vse se kandidatom zaradi matematičnega izračuna postavlja na glavo?

Predsednik DVK Golob: Volitve poštene in zakonite

08. 05. 2022 11.05

Predsednik Državne volilne komisije Peter Golob je povedal, da so bile volitve poštene in zakonite, vodstvo pa da zaradi zapleta pri izračunu poslanskih mandatov ne razmišlja o odstopu. Kot je dejal, DVK ni zakrivila zapleta pri izračunu poslanskih mandatov, ampak ga je rešila.

Ustanovna seja državnega zbora bo 13. maja

08. 05. 2022 10.43

Predsednik republike Borut Pahor je po prejetju zapisnika Državne volilne komisije o uradnih izidih aprilskih državnozborskih volitev podpisal ukaz o sklicu prve seje Državnega zbora Republike Slovenije. Ta bo 13. maja ob 11. uri. Ob tem je predsednik republike ocenil, da je bil "volilni proces pošten in transparenten".

DVK potrdila uradni izid volitev: Kaj sledi?

07. 05. 2022 18.53

DVK je potrdila uradni izid volitev. Znano je, kdo bo sedel v poslanske klopi. Predsednik Pahor bo zdaj sklical ustanovno sejo državnega zbora. Kaj sledi?

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov

07. 05. 2022 18.07

Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

Zvišanje državnih štipendij in pomoč pri nakupu prvega stanovanja

05. 05. 2022 06.53

Začel je veljati zakon za urejanje položaja študentov, ki bo s predvidenimi ukrepi lajšal študentsko življenje. Med drugim prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano. V veljavo stopa tudi zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade.

Se Hojs vrača na delovno mesto, ki ne obstaja več?

04. 05. 2022 14.30

Notranji minister Aleš Hojs po porazu na volitvah, ko je ostal tako brez ministrskega delovnega mesta kot brez uvrstitve v parlament, napoveduje "vrnitev v gospodarstvo". Pred zasedbo ministrskega položaja je bil zaposlen v državni Družbi za razvoj infrastrukture, kjer pa so nam povedali, da njegovo staro delovno mesto ne obstaja več. Bodo zanj ustvarili novo? V skladu z zakonom o poslancih, ki velja tudi za ministre, ima Hojs pravico do vrnitve v podjetje.

Tudi glasovi iz tujine niso spremenili razmerij med strankami

04. 05. 2022 13.20

Po preštetih glasovnicah, ki so prispele iz tujine oziroma so bile oddane na diplomatsko konzularnih predstavništvih Slovenije, so znani še podatki o glasovanju v tujini. Skupno je po podatkih Državne volilne komisije na letošnjih volitvah iz tujine glasovalo 14.593 volilnih upravičencev, kar je več kot leta 2018. Končne številke kažejo, da je bila volilna udeležba 70,92-odstotna, največ glasov pa je prejela stranka Gibanje Svoboda.

Vlade gredo, kadri ostajajo

04. 05. 2022 06.20

Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Bo sodišče po šestih letih uspelo pravnomočno razsoditi o Janševem tvitu?

03. 05. 2022 11.33

Šest let je že minilo, odkar sta novinarki nacionalne televizije Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl vložili tožbo zoper predsednika vlade Janeza Janšo, ker ju je na Twitterju označil za "odsluženi prostitutki", sodni mlini v tej zadevi pa še vedno meljejo. Celjsko sodišče je Janšo sicer obsodilo na tri mesece pogojne kazni, a sodba še ni pravnomočna. Če sodišče ne bo pohitelo, bo zadeva 25. maja zastarala. "To je sramotno," pravita novinarki in poudarjata, da gre za enostaven primer, ki je "jasen vsem in viden iz zraka". Njun pooblaščenec pa: Zdi se, da se sodišču malo šibijo kolena. 

Od česa Levica ne bo odstopala? Najtrša pogajanja na področju zdravstva in obrambe

03. 05. 2022 06.00

Kakšni bodo obrisi nove koalicije? Kakšen kos vladne pogače si bodo odrezale posamezne stranke? Potencialna ministrska imena so že zakrožila v javnosti, a ključna bodo pogajanja. V njih ima veliko prednost Gibanje Svoboda Roberta Goloba, ki bo zagotovo zahtevalo ključne resorje: zdravstvo, finance, infrastrukturo. A vprašanje ostaja – s katerimi imeni? Koordinator Levice Luka Mesec je med drugim dejal, da pogovori trenutno potekajo dobro, da bi Levica lahko dobila tri resorje ter da bodo kot stranka v novo vlado vstopili konstruktivno.

IPI pred dnevom svobode medijev o stanju v srednji Evropi, tudi v Sloveniji

02. 05. 2022 18.56

Novinarji iz Slovenije, Poljske, Češke in Madžarske so v okviru spletne razprave Mednarodnega inštituta za tisk (IPI) o prihodnosti medijev v srednji Evropi spregovorili o izzivih, s katerimi se soočajo na področju neodvisnih medijev. Zadeve so najbolj skrb vzbujajoče na Madžarskem, kjer je Viktor Orban znova zmagal na volitvah.

Rekordi zadnjih volitev

30. 04. 2022 19.29

Največ glasov za zmagovalca, še nikoli toliko glasov v skupnem seštevku za stranke, ki jim ni uspelo priti v parlament, kaže analiza letošnjih volitev. Je na koncu res odločil spopad med mesti in podeželjem oziroma med vzhodom in zahodom države, kot so napovedovali nekateri politiki?

'Največji rusofil med politiki v Sloveniji je Janez Janša'

30. 04. 2022 14.36

Veljal je za neuničljivega, ministrske položaje je zasedal enega za drugim, nanj so se lepile takšne in drugačne afere, zaznamoval je zadnjih 20 let slovenske politike, saj ni bilo vlade, v kateri ni sodeloval. Tako Janševe kot drugih. A na koncu v Janševo vlado ni želel več. V času konstruktivne nezaupnice, ko je bil kandidat za novega mandatarja, si je na vrtu hiše prislužil napis podgana. Erjavcu se očita tudi, da je rusofil, da je Slovenijo kot zunanji minister preveč zapeljal v objem Moskve. Urošu Slaku je v oddaji Ena na ena dejal, da je največji rusofil prav Janez Janša in ob tem spomnil na projekt Južni tok, sam pa vseeno meni, da pošiljanje težkega orožja v Ukrajino ni prava rešitev. Prepričan je, da bi morali namesto tega takoj sprožiti diplomatske aktivnosti: "Če se bodo napetosti stopnjevale, bomo res deležni še hujših stvari. Ko Rusi nekaj rečejo, običajno resno mislijo," je poudaril.