sežigalnice odpadkov

Globalni dan boja proti sežigalnicam

14. 07. 2003 00.00

Slovenska fundacija za trajnostni razvoj Umanotera in državljanska akcija proti toksinom v okolju Dea klub se danes pridružujeta več kot 200 okoljskim nevladnim organizacijam iz 62 držav, združenim v organizaciji GAIA, ki so 14. julij izbrale za dan boja proti sežigalnicam.

Zaprli sežigalnico medicinskih odpadkov

21. 12. 2001 00.00

Lokalna skupnost je po večletnih prizadevanjih skupaj z nevladnimi okoljskimi organizacijami dosegla predčasno zaprtje sežigalnice odpadkov.

Bo Luka Koper sežigala odpadke

06. 06. 2001 00.00

Koprski mestni svet je predstavili sežigalnico odpadkov, ki naj bi jo v kratkem zgradili v Luki Koper. Objekt za termično obdelavo odpadkov bo za okolje popolnoma neškodljiv, so zatrdili strokovnjaki, in bo celo prispeval k racionalnejšemu in ekološko prijaznejšemu uničevanju odpadkov. Teh naj bi pokurili le minimalne količine - do štiri tisoč ton letno. Vendar pa takšna zagotovila nasprotnike sežigalnice niso prepričala, saj trdijo, da je slovenska obala že preobremenjena z dejanskimi in potencialnimi onesnaževalci.

Koper proti gradnji sežigalnice

10. 04. 2001 00.00

Državljanska akcija proti toksinom v okolju DEA Klub iz Ankarana se pridružuje Koordinacijskemu odboru (KO) za čisto okolje osmih krajevnih skupnosti (KS) Mestne občine Koper (MOK), ki se ne strinja z gradnjo sežigalnice v Luki Koper. DEA Klub zato poziva mestni svet MOK, ki naj bi o gradnji sežigalnice v Luki predvidoma razpravljal na seji v četrtek, 12. aprila - predvidoma naj bi na seji razpravljali tudi o odloku začasnega zavarovanja reke Dragonje s pritoki, z namenom, da se ohranijo naravne vrednote tega območja -, da sprejme sklep o negativnem stališču do gradnje sežigalnice v koprski Luki.

Prepoved kostne moke od jutri dalje

11. 12. 2000 00.00

Vlada tudi danes ni sprejela pričakovane uredbe o prepovedi kostno mesne moke v prehrani živine. Čeprav je minister za kmetijstvo Franci But zagotovil, da bo kostna moka od jutri absolutno prepovedana, je pred tem potrebno še urediti vprašanje o nadzoru izvajanja uredbe. Uredba, ki naj bi jo minister jutri le podpisal za prehodno obdobje šestih mesecev, prepoveduje uporabo krme živalskega izvora za prehrano živine. Od leta 1996 je sicer taka krma prepovedana za hranjenje govedi, od jutri naj bi bila kostno mesna moka prepovedana tudi za prehrano prašičev, piščancev, koz, ovac in tudi rib.

Prevent z odpadki do energije

02. 11. 2000 00.00

V delniški družbi Prevent, ki združuje 18 hčerinskih družb, poleg zaščitnih sredstev letno izdelajo tudi prek dva milijona avtomobilskih prevlek za avtomobilsko industrijo v Evropi, kjer so si pridobili 15-odstotni tržni delež. Kljub računalniško vodenemu krojenju pa pri proizvodnji letno ostaja za 5000 ton ostankov blaga, ki v glavnem končajo na komunalnem odlagališču odpadkov v Mislinjski Dobravi. V ta namen so se v Preventu v skladu z evropskimi standardi odločili za najgospodarnejše ravnanje s tovrstnimi ostanki blaga. Po večletnem spremljanju svetovnih trendov se je kot najbolj ekološko sprejemljiva, energetsko koristna in ekonomsko učinkovita izkazala termična obdelava, saj najsodobnejša tehnologija omogoča uporabo visoke energetske vrednosti ostankov kot alternativnega vira energije za potrebe proizvodnje.

Minister Umek podprl projekt

24. 06. 2000 13.40

Minister za okolje in prostor Andrej Umek je včeraj sprejel predstavnike Zelenih Slovenije, Zelene Alternative in civilne iniciative za ohranitev Mirtoviškega potoka, ki so mu predstavili projekt za zaščito in sanacijo prostora Mirtoviškega potoka. Umek je projekt podprl in med drugim poudaril, da so male hidroelektrarne nepomembne za oskrbovanje z električno energijo, hkrati pa grobo posegajo v okolje in prostor, so sporočili s sedeža stranke Zeleni Slovenije.

Slovenija in odpadki

20. 04. 2000 21.51

V Sloveniji naj bi po načrtih ministrstva za okolje zgradili najmanj dve oziroma tri sežigalnice odpadkov. Z njimi naj bi po mnenju ministra za okolje Gantarja končno začeli reševati težave z odpadki, ki so se nakopičili v zadnjem desetletju.

Gorenjska bo dobila sežigalnico komunalnih odpadkov

30. 11. 1998 17.53

Konzorcij CERO (Center za ravnanje z odpadki v gorenjski regiji) je danes na gradu Podvin s podjetjem Inženiring projekt podpisal pogodbo o izdelavi idejno-tehničnih zasnov za izgradnjo sežigalnice komunalnih odpadkov s spremljevalnimi objekti. Projekt se v celoti financira iz sredstev ministrstva za okolje in prostor ter programa Phare Evropske unije.