sedaj

Ukradli 95 milijonov let staro jajce dinozavra

08. 10. 1999 07.35

Iz Muzeja na prostem v Muencheganu pri Hannovru so neznanci ukradli 95 milijonov let staro dinozavrovo jajce neprecenljive vrednosti. Nepridipravi so v času, ko je muzej odprt za obiskovalce, razbili vitrino in odnesli v Evropi edinstveno jajce. Po vsem svetu naj bilo približno pet takih primerkov. Muzej je za vrnitev jajca razpisal nagrado v vrednosti 10.000 nemških mark in sedaj upa, da bo tatove srečala pamet in bodo jajce vrnili.

Nemški proizvajalec elektrike povečal dobiček

07. 10. 1999 13.28

Največji nemški proizvajalec električne energije ter drugi največji nemški jedrski reaktor RWE je v poslovnem letu 1998/99 kljub zaostreni konkurenci izboljšal poslovne rezultate. Medtem ko se je prihodek koncerna povečal za 2,4 odstotka na 38,4 milijarde evrov, je dobiček porasel celo za 15,1 odstotka na 1,149 milijarde evrov.

Vnuk in Kumar prosta igralca

06. 10. 1999 19.40

Hokejski klub Olimpija je s svojim dosedanjim igralcem Juretom Vnukom uspel skleniti dogovor v zvezi z odškodnino za prestop igralca, ki je sedaj prost obveznosti do Olimpije in bo kariero nadaljeval v nemški ligi, so sporočili iz HK Olimpija. Ob Vnuku se je HK Olimpija odpovedal še sodelovanju s Samom Kumarjem, kateremu so sporočili, da ponudba za sklenitev pogodbe za sezono 1999/2000 ni več veljavna.

Brez meddržavnega sporazuma o NEK

05. 10. 1999 20.45

Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je danes povedal, da za sedaj še ni mogoče govoriti o sklenitvi meddržavnega sporazuma med Hrvaško in Slovenijo glede Nuklearne elektrarne Krško (NEK). ''Trenutno ni mogoče govoriti o sklenitvi meddržavnega sporazuma o tem vprašanju, ker še vedno obstaja vrsta nerešenih problemov,'' je v telefonskem pogovoru za Hino izjavil Porges po današnjih pogovorih s slovensko ministrico za gospodarske dejavnosti Teo Petrin na Otočcu.

Rusija izgubila dve letali

05. 10. 1999 10.37

V poveljstvu ruskih zračnih sil so priznali, da sta bili nad Čečenijo izgubljeni dve ruski bojni letali, so sporočili iz agenciije Interfax. Letali sta bili tipa Su-25, letalo za napad zemeljskih ciljev in Su-24, lovec-bombnik. Su-25 naj bi iz radarjev izginil 3. Oktobra, med operacijami nad območjem Tolstoj-Jurt. Letalo naj ne bi bilo oboroženo. Takoj po nesreči je stekla reševalna akcija, vendar po dveh dneh iskanja niso našli ne letala, ne pilota. Z letalom Su-24 pa so izgubili vezo včeraj okoli 18. ure nekje nad Groznim. Tudi tu je bila do sedaj reševalna akcija neuspešna.

Vsak šesti Američan brez zdravstvenega zavarovanja

05. 10. 1999 08.57

Vsak šesti državljan ZDA je brez zdravstvenega zavarovanja, je zapisano v poročilu ameriškega zveznega urada za statistiko. Število oseb brez zdravstvenega zavarovanja se je kljub cvetočemu gospodarstvu v preteklem letu povečalo skorajda za milijon, kar pomeni, da je sedaj že 44,3 milijona oseb brez zdravstvenega zavarovanja. Največji delež nezavarovanih je med prebivalci z nižjo stopnjo izobrazbe ter imigranti.

Za pravno pomoč najrevnejšim

04. 10. 1999 16.20

Združena lista je danes v parlamentarni postopek vložila zakon o nadomestnem reševanju sporov in brezplačni pravni pomoči; s tem je stranka po besedah njenega predsednika Boruta Pahorja prevzela ''politično sponzorstvo'' nad zakonskim projektom, ki ga je pripravil Pravno-informacijski center nevladnih organizacij (PIC) in s katerim naj bi sledeč priporočilom Sveta Evrope zapolnili pravni praznini na področju zagotavljanja brezplačnega pravnega varstva za najrevnejše sloje prebivalstva ter uredili sistem t.i. nadomestnega oziroma alternativnega reševanja pravnih sporov.

Španija namerava sprejeti tuje delavce

04. 10. 1999 09.07

Španska vlada namerava v prihodnjih treh letih sprejeti milijon tujih delavcev, s čimer bi se število tujcev v tej državi podvojilo. Kot je poročal časnik El Pais, Španija vabi predvsem delavce iz Maroka, Poljske, Romunije, Ekvadorja, Kolumbije in Malija, ki bi jih zaposlili kot pomožno osebje v gradbeništvu ter kmetijstvu. Gradbena podjetja in kmetovalci na mnogih območjih skoraj ne najdejo več delovne sile, čeprav ima Španija najvišjo stopnjo brezposelnosti v EU. Za dela, ki jih Španci ne želijo opravljati, so delodajalci večkrat primorani zaposliti ilegalne delavce, kar naj bi se sedaj končalo. Španija je z Marokom nedavno podpisala sporazum, ki ureja organizirano priseljevanje maroške delavne sile. Po poročanjih časnika El Pais naj bi podobne sporazume Španija načrtovala s Poljsko, Romunijo, Ekvadorjem, Kolumbijo in Malijem. V Španiji je trenutno registriranih približno 80.000 tujcev, kakih 200.000 tujcev pa v državi živi ilegalno. To je za državo s 40 milijoni prebivalcev v primerjavi z ostalo zahodno Evropo relativno majhen delež.

Srbski policisti iščejo protivladne aktiviste

01. 10. 1999 20.15

Srbske varnostne sile so na ulicah Beograda ponovno fizično obračunavale z demonstranti. Policijske akcije pa so sedaj usmerjene tudi v iskanje pomembnejših protivladnih aktivistov. Obkolili so glavne štabe opozicijskih strank, trenutno pa so na sledi Čedi Jovanović.

V Parizu razstava zbirke Thea Van Gogha

01. 10. 1999 18.45

Theo Van Gogh (1857-1891), sicer bolj znan kot brat in mecen znamenitega Vincenta Van Gogha, je imel ''izostreno'' oko za nove talente, ki so kasneje postali velikani slikarstva. Po muzeju Van Gogh v Amsterdamu se je spominu tega izjemnega trgovca s slikami sedaj poklonil še pariški muzej D'Orsay, kjer si bo mogoče do 9. januarja prihodnje leto ogledati okoli 130 del iz njegove zbirke. Med njimi so mojstrovine Degasa, Gaugina ter Renoirja. Na razstavi bodo seveda predstavili tudi slike Vincenta Van Gogha obenem z njegovo korespondenco, fotografijami in številnimi drugimi predmeti iz Van Goghovega muzeja v Amsterdamu.

Odstopil kazahstanski premier

01. 10. 1999 12.41

Kazahstanski premier Nurlan Balguimajev je danes napovedal svoj odstop, poročajo ruske agencije. Za začasnega premiera je bil na podlagi odloka predsednika Nursultana Nazarbajeva imenovan podpredsednik vlade in zunanji minister Kacimjomart Tokajev.

Inflacija septembra 0,8 odstotka

30. 09. 1999 14.19

Inflacija je v septembru znašala 0,8 odstotka. Za toliko so se namreč zvišale cene življenjskih potrebščin v primerjavi z avgustom. Kot je še sporočil državni urad za statistiko, so se v prvih devetih mesecih letos cene življenjskih potrebščin dvignile za 6,1 odstotka, samo v obdobju od julija do septembra, to je po uvedbi davka na dodano vrednost, pa so bile višje za 3,4 odstotka. Rast cen življenjskih potrebščin na letni ravni (september 1998 - september 1999) pa sedaj znaša 7,5 odstotka.

Haaško sodišče o vojnih zločinih na Kosovu

29. 09. 1999 15.42

Tožilka mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla del Ponte je danes v Haagu predložila načrt za obravnavo vojnih zločinov na Kosovu. Prvotna naloga mora po njenem mnenju obsegati preiskavo in sodni postopek proti petim voditeljem ZRJ in Srbije, proti katerim je že bila podana ovadba. Tožilstvo je tako zaradi domnevnih zločinov na Kosovu že ovadilo jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića ter štiri njegove sodelavce, med njimi tudi srbskega predsednika Milana Milutinovića.

Predsednikova hči ni plačala oblek

29. 09. 1999 11.33

28-letna Zulemita Menem, hči argentinskega predsednika Carlosa Menema, naj ne bi poravnala račune za skupno 600 ekstravagantnih oblek. Modna oblikovalka Elsa Serrano sedaj zahteva najmanj dva milijona dolarjev od privlačne predsednikove hčere, je poročala revija Noticias v prestolnici. Plemenita šivilja je povedala, da je osem let oblikovala Zulemitino garderobo, pri čemer ni zahtevala nobenega denarja. Oblikovalka je zato z njeno takratno najboljšo prijateljico sklenila ''skrivni dogovor''. Zdaj naj bi imela oblikovalka vendarle dolgove v višini treh milijonov dolarjev.

V Iranu odkrili nahajališče nafte

29. 09. 1999 10.51

Iran je včeraj objavil odkritje ogromnega nahajališča nafte na jugovzhodu države, najpomembnejšega v zadnjih 35 letih.

Ruska letala še vedno napadajo Čečenijo

27. 09. 1999 18.58

Rusko letalstvo je danes že peti dan zapored bombardiralo cilje v Groznem, prebivalstvo pa množično beži proti Ingušetiji. V to republiko naj bi se po poročanju agencije Itar-Tass zateklo že 50.000 ljudi. Sicer je administrativna meja med Čečenijo in Ingušetijo zaprta. Po besedah inguškega premierja Ahmeda Malsagova so razmere v tej republiki ''na robu humanitarne katastrofe'', saj Ingušetija ne more sprejeti tolikšnega števila beguncev, zato so oblasti že zaprosile za humanitarno pomoč. Po poročilih očividcev naj bi letala napadla industrijske objekte v na obrobju glavnega mesta Grozni. Tarče napadov naj bi bile predvsem rafinerije in skladišča nafte.

V mehiški eksploziji že 56 mrtvih

27. 09. 1999 11.45

Več zaporednih eksplozij, ki so se v nedeljo zgodile v ilegalni tovarni petard in ognjemetov v centralni Mehiki, so zahtevale že 56 življenj, bojijo pa se, da bo na koncu število mrtvih višje od 100. Poleg tega je bilo po sedaj znanih podatkih ranjenih 348 ljudi. Predstavniki reševalnih ekip pravijo, da je veliko ljudi še vedno ujetih v podrti stavbi.

Simbolična vrnitev Muslimana v Srebrenico

25. 09. 1999 09.37

Mednarodna skupnost je včeraj na simbolični slovesnosti izročila ključe hiše prvemu Muslimanu, ki so mu v predmestju Srebrenice vrnili njegovo lastnino.

Internet v vseh nemških šolah

24. 09. 1999 18.06

Do leta 2001 naj bi imele vse nemške šole dostop na internet, je napovedal nemški sekretar za gospodarstvo Siegmar Mosdorf. Za zdaj je na internet priključenih 35 odstotkov šol v Nemčiji. Ta ukrep se uvršča v obsežen program z naslovom Inovacije in zaposlitve v informacijski družbi, ki naj bi ga te dni odobrila nemška vlada. Namen programa je povečati delež rednih uporabnikov interneta na 40 odstotkov do leta 2005, medtem ko jih je sedaj devet odstotkov. Namen programa je tudi povečati delovna mesta na področju računalništva.

Schroeder pozval Romunijo k reformam

24. 09. 1999 15.23

Nemški kancler Gerhard Schroeder, ki je na turneji po balkanskih državah, je danes pozval Romunijo, naj nadaljuje z tržnimi reformami, če se želi pridružiti Evropski uniji ter hkrati pohvalil njihovo vlogo pri reševanju konfliktov v Jugoslaviji. Podaril je, da je država še vedno v težki ekonomski situaciji, ki vpliva tudi na socialni položaj državljanov. Prav zaradi tega se mora država potruditi z reformami na področju administracije, poslovanja ter družbenih vprašanj, ki bi bile v skladu s politiko EU.

24 mrtvih v divjanju tajfuna

24. 09. 1999 14.06

V divjanju tajfuna Bart na jugu Japonske je umrlo že najmanj 25 ljudi. Reševalci so sporočili, da je 12 ljudi izgubilo življenje zaradi visokih morskih valov na otoku Kjušu, en moški pa je umrl zaradi ureznin, ki so jih povzročili leteči drobci stekla. Več kot 300 ljudi je bilo ranjenih, je sporočila policija.

Pukšič obtožuje sodstvo

23. 09. 1999 20.55

Predsednik preiskovalne komisije državnega zbora, ki raziskuje privatizacijske nepravilnosti, Franc Pukšič, je javno odprl vprašanje skorumpiranosti slovenskega sodstva. Poudaril je, da se bo prav zaradi tega še naprej boril za nemoteno delovanje preiskovalne komisije, ki jo vodi.

Rembrandtovi avtoportreti na ogledu v Haagu

23. 09. 1999 14.19

Obsežna razstava s 65 avtoportreti nizozemskega slikarja Rembrandta, ki so jo prvič predstavili v Londonu, je sedaj na ogled tudi v Haagu. Gre za prvo večjo razstavo, ki predstavlja zgolj avtoportrete umetnika.

Začetek londonskega Tedna mode

23. 09. 1999 08.09

Kot prvi britanski premier je Tony Blair v ponedeljek zvečer priredil zabavo ob začetku londonskega tedna mode Fashion Week. Blair in njegova soproga Cherie sta na zabavi gostila zvezde britanske modne estrade. ''Ni veliko industrijskih panog, ki bi se lahko pohvalile, da so svoj promet v samo šestih letih potrojile,'' je povedal Blair. Britanski modni industriji je namreč prav to uspelo. Sedaj dela v modni panogi več kot 300.000 ljudi, London pa je poleg Pariza, Milana in New Yorka eno največjih modnih prestolnic na svetu. Ta teden se bo na prireditvi Fashion Week predstavilo več kot 200 modnih oblikovalcev.

Begunci s Kosova čakajo na meji

22. 09. 1999 19.38

Več sto beguncev, večinoma Romov, ki bežijo s Kosova, je danes čakalo na prestop meje z Makedonijo prek mejnega prehoda Blace, je povedal neki predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR).

Zavrnili predlog za zmanjšanje predsednikove moči

22. 09. 1999 17.57

Spodnji dom ruskega parlamenta je danes zavrnil dopolnilo amandmaja, ki bi od predsednika zahtevalo, da dobi soglasje pred nameščanjem in odstavljanjem premiera in več visokih ministrov.

Bronasta doba na ogled v pariškem Grand Palais

22. 09. 1999 15.51

Svet Evrope bo 28. septembra 1999 v pariški Narodni galeriji Grand Palais začel še eno umetniško razstavo o ''bogovih in herojih bronaste dobe: Evropa v času Uliksa''. Približno 200 razstavnih predmetov, ki so jih prispevali muzeji iz 23 evropskih dežel, bo oživilo eno najpomembnejših obdobij antične evropske zgodovine, v kateri je od gorovja Ural do Atlantika in od Skandinavije do Sredozemlja nastala oblika kulturne enotnosti. Na razstavi bodo znameniti predmeti te slavne evropske dobe, na primer slavna Charlot of the Sun iz danskega mesta Trundholm ter kultni vozovi iz srednje Evrope in Sredozemlja. Najdbe zlata iz kraljevih grobov v Mikenah bodo razstavljene poleg zlate posode, odkrite v severni Evropi. Ogledati si bo mogoče tudi nenavadna ''zlata pokrivala'', ki so jih nosile elitne enote iz francoskega Avantona in nemškega Schifferstadta. Obiskovalci bodo med razstavo lahko prisluhnili homerskim legendam, ki bodo ponazarjale pomembnost bronaste dobe pri nastajanju Evrope. Razstava predstavlja vrh kampanje Sveta Evrope o bronasti dobi. Po tem, ko je bila na ogled v Koebenhavn, Bonnu in sedaj v Parizu, kjer se bo nadaljevala do 19. januarja 2000, se bo preselila v Narodni arheološki muzej v Atenah. Od leta 1954 je Svet Evrope priredil že 26 umetnostnih razstav, od katerih jih je bilo pet v Parizu. Med 41 državami članicami Sveta Evrope je tudi Slovenija.

Freyer teater na festival v Bolgarijo

22. 09. 1999 15.45

Člani neinstitucionalnega ljubljanskega lutkovnega gledališča Freyer teater, ki veliko gostujejo na mednarodnih lutkovnih festivalih, se danes odpravljajo v Plovdiv v Bolgarijo, kjer bo potekal lutkovni festival Dva sta premalo, trije so preveč. Med drugimi bodo tam tudi lutkarji iz Hrvaške, Rusije in Turčije, gre pa za festival, katerega tradicija je zasnovana na malih lutkovnih formah in največ treh lutkarjih. Člani Freyer teatra se bodo na festivalu predstavili s predstavama Osel Nazarenski in Tobija.

Ruske sile pripravljene na operacijo

22. 09. 1999 15.32

Ruske sile so moralno in vojaško pripravljene začeti operacijo na ozemlju Čečenije, vendar pa je treba pred tem sprejeti še politično odločitev, je na današnji novinarski konferenci dejal namestnik ruskega notranjega ministra Igor Zubov. Ob tem je ocenil, da bi bilo sedaj neprimerno začeti takšno operacijo, saj bi zahtevala velike izgube. Podpredsednik čečenske vlade Kazbek Makašev pa se je v Groznem zavzel za srečanje ruskega in čečenskega predsednika, Borisa Jelcina in Aslana Mashadova, da se prepreči nova vojna. Makašev je še dejal, da Rusija in Čečenija sedaj pripravljata srečanje Mashadova z ruskim premierom Vladimirjem Putinom, vendar pa datuma in kraja srečanja ni navedel. Po ocenah ruskega dnevnika Zegodnija je sedanje kopičenje ruskih sil proti Čečeniji mogoče primerjati s zbiranjem vojakov pred napadom na Grozni leta 1995. Tudi Nezavisimaja Gazeta navaja, da je obveščenost javnosti močno zmanjšana, kar kaže na skorajšnji začetek ofenzive zveznih sil.

Nova Jugoslavija na internetu

22. 09. 1999 07.31

Ljudje, ki so v začetku 90. zaradi vojne na območju nekdanje Jugoslavije morali zapustiti svoje domove in se naseliti v tujini, so na internetu ustanovili spletno stran ''<A HREF=http://www.juga.com > Cyber Jugoslavija</A>''. Po besedah ustanoviteljev omenjene spletne strani je Cyber Jugoslavija nastala kot posledica vojne, zaradi katere so mnogi ljudje izgubili svojo domovino. Do sedaj prva država na internetu je bila ustanovljena 16. septembra letos ob 9. uri in 9 minut. Ob tej priložnosti so bodoči državljani Cyber Jugoslavije lahko prisostvovali virtualnemu ognjemetu. Cyber Jugoslavija ima trenutno 4100 državljanov, dnevno pa prejmejo kakih 650 prošenj za pridobitev državljanstva. Vsak na novo sprejeti državljan postane minister resorja, ki si ga sam izbere. Pogoj je le, da tak resor še ne obstaja. Država ne bo nikoli imela premiera, kralja ali predsednika, saj ustava določa, da so vsi državljani enakopravni. Sedanje vodstvo načrtuje vstop v ZN, ko bo država imela pet milijonov državljanov. Takrat naj bi tudi zaprosili za 20 kvadratnih metrov veliko območje. V začetku 90. let je območje nekdanje Jugoslavije zaradi vojne zapustilo kakih 300.000 Jugoslovanov.