sedmih

Padec brezposelnosti v EU

06. 12. 1999 20.57

V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Brezposelnost v EMU pod 10 odstotkov

06. 12. 1999 16.39

V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Jutri pogajanja na ministrski ravni

06. 12. 1999 13.16

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, glavni pogajalec Slovenije za članstvo v Evropski uniji, se bo jutri v Bruslju udeležil pristopnih pogajanj na ministrski ravni. Na tokratnem pogajalskem krogu bo EU s Slovenijo, tako kot z ostalimi kandidatkami prve skupine, predvidoma začasno sklenila pogajanja o Gospodarski in denarni uniji (EMU), na novo pa bo se bo EU s šesterico kandidatk začela pogajati o poglavju okolja.

Kdaj druga tranša posojila Rusiji?

04. 12. 1999 12.44

Rusija upa, da bo z Mednarodnim finančnim skladom (IMF) kmalu sklenila dogovor o izplačilu druge tranše mednarodnega posojila, je po pogovorih z direktorjem IMF Michelom Camdessusom v Washingtonu v petek izjavil ruski odposlanec pri skupini sedmih industrijsko najrazvitejših držav, Aleksander Livšits. Livšits je dejal, da IMF pred izplačilom 640 milijonov dolarjev posojila v skupni vrednosti 4,4 milijarde dolarjev pogojuje z izvedbo nekaterih gospodarskih reform. Sicer je Camdessus pred dnevi napovedal, da utegne ruske operacija v Čečeniji ogroziti izplačilo omenjenega posojila Moskvi.

Oživitev dialoga po sedmih letih

03. 12. 1999 21.11

Japonska delegacija se je z voditelji Severne Koreje dogovorila o začetku pogovorov za vzpostavitev diplomatskih stikov in oživitvi dialoga, ki je bil prekinjen pred sedmimi leti, je sporočil nekdanji japonski premier Tomiiči Murajama, ki je vodil 16-člansko delegacijo.

Nagrada za najslabši in najbolj neprijetni opis spolnega akta

29. 11. 1999 07.17

Roman, za katerega nekateri trdijo, da vsebuje prizore seksa, nad katerimi bi zardevali celo lastniki bordelov na Tajskem, je osvojil najbolj nezaželeno britansko književno nagrado Slab seks v beletristiki. Novinarja A. Gilla je doletela čast, da je dobil nagrado za ''najslabši, najbolj nepotrebni in najbolj neprijetni opis spolnega akta'' v svojem zadnjem romanu Starcrossed. Gillov prvi roman Sap Rising je to nagrado skoraj osvojil že leta 1997, a kot kaže, je imel njegov novi roman ''več sreče''. Neki britanski kritik je komentirajoč nagrado zapisal, da je odlomek o potapljaču in genetsko modificiranem, homoseksualno nastrojenem lignju velikanu enostavno treba prebrati, da bi se prepričali, da je nekaj takega res napisano. Med kandidati za nagrado v zadnjih sedmih letih, kolikor jo podeljujejo, so bili nekdanji britanski zunanji minister Douglas Hurd, voditelj televizijske oddaje o vrtičkastvu Alan Titchmarsh in pisatelj Sebastian Faulks.

Stekel festival gejevskega in lezbičnega filma

28. 11. 1999 20.43

S projekcijo švedsko-danske filmske komedije Pokaži mi ljubezen režiserja in scenarista Lukasa Moodyssona je nocoj v Slovenski kinoteki stekel 15. festival gejevskega in lezbičnega filma. Čeprav se vsako leto znova otepa s težavami in bori za obstoj, pa ima prireditev že dovolj dolgo tradicijo, da si odslej zasluži naziv festival, menijo prireditelji, predstavniki civilnodružbenih gibanj v okviru Študentske organizacije in Škuca. V prihodnjih sedmih večerih bodo prikazali osem filmov iz skoraj prav toliko držav, vsi so novejšega ali najnovejšega datuma (trije najstarejši so bili posneti leta 1996); to bodo predvsem zgodbe o odraščanju, zadregah najstnikov in najstnic ter slike iz povsem nezahodnih kultur.

Rojstvo mladiča belega nosoroga

26. 11. 1999 07.58

V živalskem vrtu v poljskem Poznanu se je pred dnevi rodil mladič izjemno redkega belega nosoroga, in sicer 15-letni samički Diuni in 6-letnemu samčku Dinu. Dino, ki je Diuno oplodil pri starosti štirih let, je postal najmlajši ''očka'' med samci nosoroga. Ti so običajno zmožni za oploditev šele pri sedmih letih. Sicer pa je rojstvo mladička, ki je ženskega spola, potekalo brez težav. Več kot 40 kilogramov težak mladič se je že kmalu postavil na svoje noge. Sicer pa mladi nosorogi spijejo po 20 litrov mleka dnevno in v prvih dneh po rojstvu pridobijo od štiri do pet kilogramov dnevno. Mala nosoroginja za zdaj še nima imena, zato bo uprava živalskega vrta v kratkem razpisala natečaj, na katerem bodo izbirali ime. To se bo moralo enako kot pri mladičkovih starših začeti s črko D.

Tovarna olja Gea uspešna tudi letos

25. 11. 1999 18.16

V Tovarni olja Gea v teh dneh praznujejo 95-letnico. Zgodovina omenjene družbe se je pričela leta 1904 s predelavo bučnega olja, medtem ko danes ta družba poleg olja ponuja tudi margarino, začimbe, delikatesne proizvode in krmila oziroma hrano za živali. Lani so čisti prihodki iz prodaje v Tovarni olja Gea znašali 3,2 milijarde tolarjev, čistega dobička pa je bilo za 168,7 milijona tolarjev. Dobri poslovni rezultati se nadaljujejo tudi letos, ko so v prvih sedmih mesecih zabeležili 2,3 milijarde tolarjev čistih prihodkov iz prodaje in 88,7 milijona tolarjev čistega dobička.

Razstava o delu Edvarda Rusjana

24. 11. 1999 20.16

V Ljubljani so odprli dokumentarno razstavo o življenju in delu pionirja slovenskega letalstva Edvarda Rusjana. Prav jutri bo namreč minilo devetdeset let od njegovega prvega uspešnega leta.

Tudi Kitajska v G-8?

23. 11. 1999 12.59

Kitajska je danes izrazila pripravljenost za nadaljnja povezovanja s skupino osmih industrijsko najbolj razvitih držav (G-8) ter jih pozvala, naj več pozornosti namenijo potrebam manj razvitih držav, predvsem pri vprašanjih globalizacije. Predstavnik zunanjega ministrstva je povedal, da Kitajska upa na večjo vključitev v skupino, predvsem zato, ker je v zadnjih sedmih letih z državami zelo intenzivno sodelovala, pričakuje pa tudi nadaljnje navezovanje stikov.

Sejem Šport in rekreacija vabi

22. 11. 1999 21.43

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so danes odprli jubilejni, 30. sejem Šport in rekreacija. V sedmih dneh se bo na 7000 kvadratnih metrih razstavnih površin predstavilo 187 domačih in tujih razstavljavcev iz 11 držav.

Srečen konec za jamarje

22. 11. 1999 20.48

Reševalne ekipe so po tednu dni iskanja rešile sedem raziskovalcev, ki so zaradi močnega deževja ostali ujeti v neki jami na jugozahodu Francije. Jamarji so bili popolnoma izmučeni, vendar živi in zdravi.

Cavagnoud zmagovalka veleslaloma

20. 11. 1999 08.57

Francozinja Regine Cavagnoud je zmagovalka drugega veleslaloma letošnje sezone svetovnega pokala alpskega smučanja. V Cooper Mountainu je bila z zaostankom sedmih stotink druga Italijanka Karen Putzer, tretja pa Avstrijka Michaela Dorfmeister. Najboljša slovenska smučarka je bila Mojca Suhadolc na odličnem petem mestu, za zmagovalko pa je zaostala 33 stotink.

Odprli razstavo o Chaplinu

19. 11. 1999 18.35

V filmskem muzeju v nemškem Potsdamu bo od 19. decembra do 30. aprila na ogled razstava, posvečena delu in življenju igralca in režiserja Charlieja Chaplina, ki se je rodil leta 1889 v Londonu. Razstava naj bi se omejila predvsem na njegovo odraščanje v revni londonski četrti, od njegovega prvega nastopa na odru pri sedmih letih pa do podpisa prve filmske pogodbe v ZDA leta 1913. V Potsdamskem muzeju bodo predvajali tudi nekaj njegovih najbolj znanih filmov, med drugimi Lov za zlatom, posnetim leta 1925, Moderne čase iz leta 1935 in Velikega diktatorja iz leta 1940. Med razstavljenimi predmeti največjega komika v zgodovini filma, ki je bil na vrhuncu slave v obdobju nemega filma v dvajsetih letih in ki je umrl leta 1977 v 88. letu starosti, bodo tudi slavni veliki, okrogli, črni čevlji.

Wahid o referendumu za Aceh

16. 11. 1999 09.44

Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid je danes napovedal, da bo referendum v provinci Aceh, ki se želi odcepiti od Indonezije, najverjetneje že v prihodnjih sedmih mesecih. Še vedno pa ni jasno, ali bodo prebivalci na referendumu glasovali o avtonomiji ali o neodvisnosti.

Ivanov na srečanju z veleposlaniki G-7

08. 11. 1999 21.39

Ruska ministra za zunanje zadeve in izredne razmere, Igor Ivanov in Sergej Šojgu, sta se danes v Moskvi srečala z veleposlaniki skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav v svetu (G-7) ter Norveške in Finske.

13. krog Si.mobil lige

07. 11. 1999 20.08

<b>Potrošnik - SCT Olimpija 0:5 (0:2)</b>

McRae vodi

05. 11. 1999 14.03

Po sedmih od 23 hitrostnih preizkušenj predzadnjega dejanja svetovnega prvenstva v reliju, dirke Po Avstraliji, je v vodstvu Britanec Colin McRae v fordu focusu, ki ima dobrih deset sekund prednosti pred aktualnim prvakom in vodilnim v letošnjem seštevku Fincem Tommijem Maekinenom (mitsubishi lancer).

O položaju Romov v Makedoniji in Sloveniji

04. 11. 1999 19.01

V okviru aktivnosti Pakta za stabilnost v Jugovzhodni Evropi in sodelovanja med Informacijsko dokumentacijskimi centri Sveta Evrope je Informacijsko dokumentacijski center SE v Ljubljani povabil skupino sedmih predstavnikov nevladnih romskih organizacij iz Makedonije. Na pogovoru o ustavni in zakonodajni zaščiti Romov v Sloveniji in Makedoniji pa so sodelovali tudi predstavniki vladnih in nevladnih ustanov iz Slovenije.

V Gruziji potekajo parlamentarne volitve

31. 10. 1999 10.11

V Gruziji potekajo parlamentarne volitve. Najresnejša kandidatka za zmago je Državljanska zveza Gruzije tamkajšnjega predsednika Edvarda Ševardnadzeja, njen glavni tekmec pa je blok Prenova Gruzije, ki ga vodi Aslan Abašidz, guverner pokrajine Adžarije in oster kritik predsednika države.

Schroeder odpotoval na obisk na Japonsko

31. 10. 1999 09.28

Nemški kancler Gerhard Schroeder je včeraj odpotoval na prvi uradni obisk na Japonsko in Kitajsko. Na programu enotedenskih pogovorov je krepitev gospodarskih odnosov z obema azijskima državama. Kanclerja spremlja tudi 40-članska delegacija, ki jo sestavljajo predstavniki industrije in minister za gospodarstvo Werner Mueller.

1,5 milijarde primanjkljaja

29. 10. 1999 16.45

Evropska unija je po prvih ocenah, ki jih danes objavlja Eurostat, avgusta beležila 1,5 milijarde evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja, medtem ko je avgusta lani beležila presežek v višini ene milijarde. V prvih sedmih mesecih leta skupaj je imela petnajsterica v zunanji trgovini za 3,1 milijarde primanjkljaja, medtem ko je še lani v enakem obdobju beležila presežek v višini 13,9 milijarde evrov.

Glaxo Wellcome umika antibiotike iz redne prodaje

28. 10. 1999 15.52

Britanska farmacevtska družba Glaxo Wellcome je sporočila, da umika s trga enega izmed svojih antibiotikov, potem ko je bilo to zdravilo vzrok sedmih smrtnih primerov. Gre za zdravilo, ki se prodaja pod imenom raxar in se uporablja za zdravljenje pljučnice, bronhitisa in nekaterih spolnih bolezni.

Konec tedna 24 prometnih nesreč - trije mrtvi

25. 10. 1999 16.27

Pretekli teden se je na slovenskih cestah zgodilo 125 prometnih nesreč, v katerih je 7 oseb umrlo, 140 pa se jih je telesno poškodovalo, v sedmih primerih je bil povzročitelj pod vplivom alkohola. Čez konec tedna so v 24 prometnih nesrečah umrle tri osebe, 36 pa se jih je telesno poškodovalo. Letos je na slovenskih cestah umrlo že 284 oseb, 33 več kot v enakem obdobju lani.

Enotna denarna enota

23. 10. 1999 10.12

Hongkongški finančni minister Donald Tsang je predlagal enotno denarno enoto za azijska finančna centra Hongkong in Singapur. Za to naj bi se bil Hongkong pripravljen odpovedati svoji trdni navezanosti na ameriški dolar, je Tsang povedal za singapurski dnevnik Straits Times.

Hašek ni v formi

21. 10. 1999 15.47

V ameriški profesionalni hokejski ligi (NHL) so v sredo odigrali osem tekem. Več uspeha so imela domača moštva, ki so dobila štiri obračune, v gosteh so bili uspešni Nashville Predatorsi in Colorado Avelanche, z remijem pa sta se končali tekmi Toronto Maple Leafs - Carolina Hurricanes in Los Angeles Kings - Boston Bruins.

Najmočnejši proti mednarodnemu terorizmu

20. 10. 1999 21.34

Pravosodni in notranji ministri sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije (G-8) so ob koncu dvodnevne konference v Moskvi sprejeli izjavo o boju proti vsem oblikam mednarodnega terorizma.

Podpisan sporazum CEFTA

20. 10. 1999 21.24

Predsedniki vlad oziroma njihovi pooblaščeni ministri sedmih držav pogodbenic sporazuma CEFTA, tudi Slovenije, so podpisali skupno deklaracijo vrha Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini.

Drnovšek v Budimpešti

20. 10. 1999 16.02

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v nagovoru na srečanju premierov sedmih držav pogodbenic sporazuma CEFTA v Budimpešti pozdravil ugodne rezultate trgovinske menjave med pogodbenicami, obenem pa opozoril na kmetijsko problematiko in uvajanje zaščitnih ukrepov. Kot je dejal, je zlasti pomembno, da kmetijski sektor pripravimo na vstop v Evropsko unijo, ko bomo v celoti prevzeli skupno trgovinsko politiko EU do vseh držav, ki niso njene članice, tudi v trgovanju s kmetijsko-živilskimi izdelki.