sekretariat

Arafat ne sme v Betlehem
24. 12. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je izraelsko odločitev, da prepove njegovo udeležbo na božičnih slovesnostih v Betlehemu, označil za zločin.

Zahtevajo ohranitev doline Save Dolinke
20. 10. 2001 00.00
Generalni sekretariat Ramsarske konvencije je Odboru za rešitev Save Dolinke obljubil pomoč, zatrjuje predsednik odbora Janko Rožič. Od ministra za okolje in prostor Janeza Kopača Odbor zahteva, da zagotovi sanacijo in dograditev hidroelektrarne Moste, ki bo usklajena z naravnimi danostmi.

Jelinčič brez imunitete
26. 09. 2001 00.00
Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Komisija podprla zavrnitev pobude
07. 06. 2001 00.00
Komisija DZ za poslovnik je z veliko večino podprla odklonilno mnenje v zvezi s pobudo Nove stranke za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln.

Najnovejši podatki o škodi
06. 06. 2001 00.00
Po prvih ocenah je neurje s točo, ki je v nedeljo prizadelo območje mestne občine Novo mesto, v kmetijstvu povzročilo za 245,6 milijona tolarjev škode. Ujma je zajela približno tisoč hektarjev kmetijskih zemljišč na širšem območju Novega mesta, in sicer v krajevnih skupnostih Straža, Prečna, Bršljin, Drska, Šmihel, Regrča vas, Gotna vas, Birčna vas, Stopiče, Žabja vas in Mali Slatnik. Kot v prvi oceni škode ugotavljajo na občini Novo mesto, je ujma najbolj prizadela krompir, vrtnine, koruzo in vinograde, saj znaša škoda v omenjenih kmetijskih kulturah skupno več kot 208 milijonov tolarjev.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Štirideset let Amnesty International
28. 05. 2001 00.00
Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?
14. 04. 2001 00.00
V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Vprašanje o veroizpovedi v popisu
30. 03. 2001 00.00
Državni zbor je s 36 glasovi proti 17 po hitrem postopku sprejel novelo zakona o popisu prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj, ki bo potekal od 1. do 15. aprila 2002, v popisu pa bo med drugim zastavljeno tudi vprašanje o veroizpovedi. Parlamentarna večina je podprla tudi dopolnilo, v skladu s katerim bodo odsotni člani gospodinjstva, ki so dopolnili 14 let, dali pisno soglasje za posredovanje podatkov o narodni pripadnosti in veroizpovedi ter njihovo pisno opredelitev o tem, kakšne narodnosti in veroizpovedi so.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Že tretja pobuda za referendum
07. 03. 2001 00.00
Predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik in Danijel Malenšek iz Socialne liberalne stranke sta v imenu pobudnikov danes predsedniku DZ Borutu Pahorju predala že tretjo pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, podprto z 260 podpisi. Po mnenju pobudnikov omenjena novela, ki jo je v zakonodajni postopek vložila vlada, ne sledi odločbi ustavnega sodišča, temveč pomeni znižanje standarda neposredne demokracije s tem, da med drugim iz 200 na 1000 dviguje število podpisov, potrebnih za veljavno vložitev pobude za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma.

Referendumsko pobudo bo treba dopolniti
29. 01. 2001 00.00
Predlagatelji pobude za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI) bodo morali pobudo dopolniti - parlamentarni sekretariat za zakonodajo in pravne zadeve je namreč v svojem mnenju opozoril, da je v pobudi, ki jo je v petek v imenu petih zunajparlamentarnih strank v DZ vložil predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik, zastavljeno vprašanje opredeljeno preveč splošno in nejasno, da bi izpolnjevalo zakonsko določena merila.

Vlada na današnji seji
25. 01. 2001 00.00
Dobra dva meseca po katastrofalnem plazu v Logu pod Mangartom je vlada sprejela program interventnih ukrepov za sanacijo plazu. Predvidevajo, da bodo morali za zasilno ureditev razmer na plazišču in v dolini nameniti 741 milijonov od skupaj milijarde, ki jo za sanacijo predvideva proračun. Največji del od skupaj 741 milijonov je namenjenih sanciji cest, kar 170 milijonov. Minister za okolje trdi, da je program nujen, saj bo dobra osnova za dokončno sanacijo posledic plazu. Sanacija pa bo mogoča samo, ko bo državni zbor sprejel zakon, s katerim bodo predvideli potreben denar.

Redna seja DZ
25. 01. 2001 00.00
Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Za podporo vstopu v EU
24. 11. 2000 00.00
V Sarvarju na Madžarskem danes poteka plenarno zasedanje predsednikov deželnih vlad članic Delovne skupnosti Alpe-Jadran. Slovensko delegacijo vodi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič. Predsednik italijanske dežele Veneto Giancarlo Galan, ki je danes prevzel predsedovanje skupnosti v obdobju od leta 2001 do 2002, je med prednostnimi nalogami navedel podporo vstopu Slovenije in Madžarske v Evropsko unijo.

Šeligo o aktualnih temah
30. 08. 2000 00.00
Minister za kulturo Rudi Šeligo vidi le teoretično možnost, da bi državni zbor še v tem sklicu sprejel novi zakon o medijih, ki ga je vlada v drugi obravnavi potrdila že 10. julija. S tem se potrjujejo napovedi, celo anonimne grožnje ministru, da medijski zakon v času sedanje vlade ne bo sprejet. Nekaj več možnosti naj bi imela zakona o Filmskem skladu RS in novele krovnega zakona o kulturi, saj sodita v sklop zakonov, potrebnih zaradi harmonizacije slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije. Robbov vodnjak bodo prestavili v prizidek Narodne galerije. O tem je ministrstvo danes pisno obvestila strokovna komisija, ki ji predseduje dr. Nace Šumi. Glede denacionalizacije je minister Šeligo na srečanju z novinarji ponovil, da ministrstvo za kulturo ne bo zaviralo sklepov, ko bo posamezni upravni postopek končan. Od 943 denacionalizacijskih zahtevkov s področja kulture jih je pravnomočno rešenih 382, od tega 25 cerkvenih. Nerešenih je 550 zahtevkov. Sekretariat za zakonodajo državnega zbora je imel po mnenju ministra Šeliga "več kot dovolj časa", da bi pregledal in podal mnenje k zakonu o medijih, ki ga je vlada v parlament poslala 24. julija. Matični palramentarni odbor ga po poletnih počitnicah ni obravnaval prav z obrazložitvijo, da še ni podano omenjeno mnenje. Vse to ministra Šeliga navdaja z mislijo, da v Sloveniji "ne vlada vlada", temveč nekatere struje.

Šeligo o aktualnih temah
30. 08. 2000 00.00
Minister za kulturo Rudi Šeligo vidi le teoretično možnost, da bi državni zbor še v tem sklicu sprejel novi zakon o medijih, ki ga je vlada v drugi obravnavi potrdila že 10. julija. S tem se potrjujejo napovedi, celo anonimne grožnje ministru, da medijski zakon v času sedanje vlade ne bo sprejet. Nekaj več možnosti naj bi imela zakona o Filmskem skladu RS in novele krovnega zakona o kulturi, saj sodita v sklop zakonov, potrebnih zaradi harmonizacije slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije. Robbov vodnjak bodo prestavili v prizidek Narodne galerije. O tem je ministrstvo danes pisno obvestila strokovna komisija, ki ji predseduje dr. Nace Šumi. Glede denacionalizacije je minister Šeligo na srečanju z novinarji ponovil, da ministrstvo za kulturo ne bo zaviralo sklepov, ko bo posamezni upravni postopek končan. Od 943 denacionalizacijskih zahtevkov s področja kulture jih je pravnomočno rešenih 382, od tega 25 cerkvenih. Nerešenih je 550 zahtevkov. Sekretariat za zakonodajo državnega zbora je imel po mnenju ministra Šeliga "več kot dovolj časa", da bi pregledal in podal mnenje k zakonu o medijih, ki ga je vlada v parlament poslala 24. julija. Matični palramentarni odbor ga po poletnih počitnicah ni obravnaval prav z obrazložitvijo, da še ni podano omenjeno mnenje. Vse to ministra Šeliga navdaja z mislijo, da v Sloveniji "ne vlada vlada", temveč nekatere struje.

Protivolilna kampanja v Črni gori
28. 08. 2000 00.00
Predsedstvo Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila 195144ukanovića bo na današnji seji razčlenilo podrobnosti velike kampanje, ki naj odvrne Črnogorce od udeležbe na septembrskih zveznih volitvah v ZRJ, zatem pa se bodo sestali najvišji funkcionarji vseh treh strank vladajoče koalicije, ki naj bi potrdili izhodišča za to protivolilno kampanjo.

Dopolnjen sklep Mogetove komisije
25. 07. 2000 19.30
Člani preiskovalne komisije DZ o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter z opremo in orožjem v skladišču Ložnica so na današnji za javnost zaprti seji razpravljali o razširitvi preiskave in sprejeli dopolnjen dokazni sklep, v katerem je poudarjeno, da se postopek parlamentarne preiskave nanaša na obrambno, notranje in finančno ministrstvo oz. republiško carinsko upravo. V dopolnjenem sklepu so naštete tudi priče, ki naj bi v prihodnje nastopile pred t.i. Mogetovo komisijo.

Bliža se 17. bienale industrijskega oblikovanja
12. 07. 2000 08.50
Sedemnajsti bienale industrijskega oblikovanja - bio 2000 - bo primerjalna razstava dobro oblikovanih slovenskih in tujih industrijskih izdelkov. Razstavo neposredno prireja Sekretariat bio, ki deluje v okviru Arhitekturnega muzeja Ljubljana. Razstava, ki bo potekala od 5. oktobra do 5. novembra si postavlja za cilj predstavitev aktualnih tokov v sodobnem domačem in tujem industrijskem oblikovanju. Razstavljeni bodo predmeti, ki niso bili v proizvodnji pred 1. januarjem 1998 in niso bili razstavljeni na bio 16.

Francija prevzela vodenje EU
01. 07. 2000 21.14
Polletno predsedovanje Evropski uniji je danes od Portugalske prevzela <A HREF=http://www.presidence-europe.fr/pfue/static/acces5.htm target=_blank> Francija</A>. Kot ena od šestih ustanovnih članic unije je Francija v tej vlogi že enajstič. V vrh prednostnih nalog v drugi polovici leta Pariz postavlja priprave EU na sprejetje novih članic, torej medvladno konferenco o institucionalnih reformah, ki naj bi bila po načrtih petnajsterice končana do konca leta. Francija napoveduje tudi spodbujanje dinamike pristopnih pogajanj s kandidatkami za članstvo in konec leta oblikovanje strategije za sklep pogajalskega procesa, obljub o določanju ciljnih datumov pa za zdaj ne daje. Visoko med prednosti je Pariz uvrstil še utrjevanje zunanjepolitične vloge EU in nadaljnje razvijanje skupne varnostne in obrambne politike.

Prvi del odgovora danes
31. 05. 2000 18.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik (SLS+SKD) je v zvezi z tožbo mandatarja Andreja Bajuka in 16 ministrskih kandidatov zoper domnevno sporno ugotavljanje izidov tajnega glasovanja napovedal, da bo petčlanska komisija DZ za ugotavljanje izidov glasovanja še danes posredovala odgovor na predlog tožnikov za sprejem začasne odredbe, po kateri naj bi desetdnevni poslovniški rok za predložitev nove liste kandidatov za ministre začel teči šele po dnevu vročitve odločbe sodišča v obravnavani zadevi.

Slovenija v Komisijo o trajnostnem razvoju?
01. 05. 2000 10.11
Na sedežu OZN v New Yorku poteka osmo zasedanje Komisije o trajnostnem razvoju, ki se je udeležujejo predstavniki vseh držav članic Združenih narodov in obravnavajo napredek pri izpolnjevanju agende 21, akcijskega programa za svetovni trajnostni razvoj, sprejetega na Konferenci ZN o okolju in razvoju (UNCED) leta 1992 v Riu de Janeiru. Slovenijo je prvi teden zasedanja predstavljal državni sekretar v ministrstvu za okolje in prostor Emil Ferjančič, ki je napovedal, da bo Slovenija verjetno še pred koncem zasedanja sprejeta v Komisijo kot stalna članica.

Vlada opravlja tekoče posle
11. 04. 2000 12.57
Po sobotnem izglasovanju nezaupnice vladi ta do imenovanja nove vlade opravlja tekoče posle, je za STA povedala namestnica vodje sekretariata državnega zbora za zakonodajo in pravne zadeve Tina Bitenc. Pojasnila je, da bo dejstvo o izglasovani nezaupnici objavljeno v uradnem listu, pravna posledica tega pa je, da vlada opravlja v skladu s 115. členom ustave tekoče posle.

Ustavnost Pukšičeve komisije
09. 02. 2000 21.45
Parlamentarne preiskovalne komisije so bile danes prav zaradi Pukšičeve komisije pod drobnogledom Ustavnega sodišča. To je ocenjevalo, ali sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v skladu z ustavo.

Senjur ocenil konferenco WTO
04. 12. 1999 15.42
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je ocenil, da je bilo na 3. ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) preveč pritiskov, da bi se lahko pogovori o sprožitvi novega kroga pogajanj o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine uspešno končala.

Alpe Jadran za skupni generalni sekretariat
26. 11. 1999 19.53
Delovna skupnost Alpe Jadran, najstarejši primer večregionalnega in prekomejnega sodelovanja v Evropi, bo leta 2001 ustanovila skupni generalni sekretariat, ki bo imel sedež na avstrijskem Koroškem. To so sklenili na današnjem plenarnem zasedanju predstavnikov članic Alpe Jadran v madžarskem kraju Buek, ki se ga je udeležila tudi državna sekretarka na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar.

Vlada načrtuje prodajo dela SID
19. 11. 1999 13.43
Ker varnostne rezerve Slovenske izvozne družbe (SID) ne zadoščajo, da bi Slovenija lahko prevzela tudi večja tveganja za izvoz blaga na bolj rizične trge, vlada načrtuje, da bi prodala del svojih delnic v SID. Takšno spremembo zakona o Družbi za zavarovanje in financiranje izvoza Slovenije so člani odbora DZ za gospodarstvo na današnji seji načeloma podprli, vendar pa so predlagatelju naložili, naj do sredine prihodnjega tedna oblikuje amandmaje, s katerimi bodo odpravili pomanjkljivosti, ki jih noveli zakona očita sekretariat za zakonodajo in pravne zadeve. Predlagatelj mora tudi pojasniti, zakaj predlaga sprejem zakona po skrajšanem postopku.

Boj za strpnost je boj za človečnost
17. 11. 1999 11.26
Sekretariat OZN je v torek izdal poslanico generalnega sekretarja Kofija Annana ob mednarodnem dnevu strpnosti, v kateri je Annan boj za strpnost označil kot boj za samo človečnost. Generalni sekretar je izrazil priznanje vsem, ki so dali svoja življenja v boju za strpnost in človekove pravice. ''Čeprav je bilo tole najbolj krvavo stoletje, pa je po drugi strani glede spoštovanja človekovih pravic doseženega veliko. Diskriminacija, rasizem, seksizem in homofobija so bili poraženi v večih krajih in na več načinov, kot kdajkoli prej v človeški zgodovini,'' je zapisal Annan.

Varnostni svet ZN danes o BiH
15. 11. 1999 12.58
Kot je pred dnevi potrdil slovenski veleposlanik v ZN Danilo Tuerk, bo Varnostni svet, ki mu v novembru predseduje Slovenija, danes na odprti seji govoril o BiH. Na zasedanju, ki ga bo vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, bodo trije člani predsedstva BiH predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi.