sem-si

Lindsay Davenport zmagala v finalu San Diega

10. 08. 1998 12.27

Druga nosilka Američanka Lindsay Davenport je na teniškem turnirju v San Diegu (450.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada) v finalu premagala Francozinjo Mary Pierce s 6:3 in 6:1, za drugo zaporedno zmago na turnirju pa je dobila 79.000 ameriških dolarjev.

Twiggy pridobiva na teži

18. 07. 1998 10.37

Twiggy je bila ena najbolj kontroverznih manekenk v šestdesetih letih, toda danes ni več prepričana, kaj naj si misli o novodobnih super modelih v devetdesetih letih. ''O njih vem toliko kot vsi drugi; kar preberem iz časopisov,'' je povedala za Newsday. ''Če je vse, kar preberem, res, potem je to skoraj nezaslišano. To ni svet, v katerem bi se dobro počutila.'' Twiggy si je svoj manekenski sloves pridobila zaradi svoje vitke postave. Od takrat se je zredila za 13 kilogramov in zdaj tehta 58 kilogramov. ''Vedno so govorili, da imam anoreksijo, toda nikoli nisem bila na dieti,'' je povedala. ''Bila sem pač vitek otrok.''

Sanchezova zmagovalka Pariza

07. 06. 1998 10.48

Zmagovalka odprtega prvenstva Francije v tenisu v pariškem Roland Garrosu je četrta nosilka Španka Arantxa Sanchez Vicario, ki je v finalu premagala Američanko Moniko Seleš, šesto nosilko, s 7:6 (7:5), 0:6, 6:2. Sanchezova je tako že tretjič v karieri osvojila turnir za Grand slam v Parizu.

Verdenik novi trener dunajske Austrie

17. 05. 1998 10.04

Zdenko Verdenik, nekdanji selektor slovenske nogometne reprezentance, je novi trener avstrijskega prvoligaša Austrie iz Dunaja. Po Milanu Miklaviču (Admira) je tako Verdenik drugi slovenski trener v avstrijski ligi, po besedah vodstva Austrie pa bo njegova glavna naloga, da moštvo, ki je bilo zadnjič prvak leta 1993, spet pripelje na vrh.

Cher ne mara več tetovaž

17. 05. 1998 10.02

Cher se želi s pomočjo mesečnih laserskih terapij znebiti tetovaž, v svoji najnovejši izdaji piše ameriški časopis People. Njena odločitev pa ni povezana s skrbjo za zdravje, temveč z nečimrnostjo. "Ko sem se začela tetovirati, ni tega počel še nihče, zdaj pa se tetovirajo kar vsi po vrsti. Zato me to ne navdušuje več," je Cher komentirala svojo odločitev. Pred svojim 52. rojstnim dnem, ki ga bo praznovala 20. maja, je pevka in igralka povedala nekaj misli o staranju ter o svojem dinamičnem življenju. "Sovražim dejstvo, da sem vstopila v 50. leta," je povedala. O ljubezni pa: "Ko si star, jo je težko najti... toda če lahko trava raste prek betona, potem te lahko tudi ljubezen najde v vsakem obdobju življenja." Cher trdi, da ima po smrti svojega nekdanjega moža Sonnyja Bona, ki se je ubil v smučarski nesreči 5. januarja letos, še vedno nočne more. Cher torej med vrsticami priznava, da se hočeš nočeš stara.

Ljubitelj nogometa z zvitim prstom - zaradi telefona

27. 04. 1998 10.35

Fanatični ljubitelj nogometa, Britanec Rod Laver, se bo povsem zagotovo spremenil v sovražnika telefoniranja. V želji, da bi si preskrbel vstopnico za nogometno tekmo med Anglijo in Tunisom, ki je v okviru prihajajočega Svetovnega nogometnega prvenstva bila v Marseillesu, je polna dva dni, kar 1.500-krat, po telefonu klical dežurno številko Francoske nogometne zveze. Na žalost neuspešno. Vstopnice ni dobil, zato pa si je zvil prst. Londonski Mirror je objavil njegovo fotografijo s povezanim kazalcem desne roke.

Vstopnice za koncert Spice Girls pošle v dvanajstih minutah

21. 04. 1998 07.52

Spice Girls so postavile newyorški rekord: 13.000 vstopnic za njihov koncert v Madison Square Gardenu je pošlo v dvanajstih minutah. Na tisoče najstniških oboževalcev britanskih pop zvezdnic je od petka navsezgodaj čakalo v vrsti (vstopnice - po 30 in 35 dolarjev - so začeli prodajati opolnoči), da bi si zagotovili mesto na koncertu 1. julija v Madison Square Gardenu, kjer bodo Spice Girls začele poletno turnejo. Mnoga dekleta in njigovi starši so besno krivili preprodajalce, da so pokupili na stotine vstopnic, ki jih bodo pred koncertom prodajali po astronomskih cenah. "Slišal sem, da jih bodo prodajali tudi po 700 dolarjev," je povedal oče, ki je ure zaman čakal v vrsti.

Tajvan ne pozna usmiljenja do potepuških psov

19. 04. 1998 11.16

Zvezda ameriških akcijskih filmov Steven Seagal si prizadeva, da bi na Tajvanu prepovedali kruto ubijanje potepuških psov. "Zelo sem bil žalosten, ko sem izvedel, da potepuške pse izven mesta Tajpeh ubijajo z električnim tokom, jih utopijo ali pa zastrupijo," je v pismu tajvanskemu predsedniku Vincentu Siewu zapisal Seagal. Seagala, ki smatra Tajvan za svojo "duhovno domovino", so k pismu spodbudile fotografije pripadnikov organizacije Ljudje za etično ravnanje z živalmi. Po podatkih Svetovnega društva za zaščito živali s sedežem v Veliki Britaniji velja Tajvan za vodilno državo po krutem ravnanju do potepuških psov.

SEM gostil udeležence raziskovalnega projekta Linen on net

30. 03. 1998 07.46

Slovenski etnografski muzej (SEM) je včeraj gostil udeležence mednarodnega raziskovalnega projekta Linen on net (Platno na mreži) iz Finske, Švedske, Italije in Nemčije, ki s slovenskimi etnografi sodelujejo v projektu raziskovanja skupnih korenin in značilnosti platnenih vzorcev evropskih narodov.

Agassi in Courier nadaljujeta pohod

12. 03. 1998 10.36

Na teniškem turnirju v Indian Wellsu, kjer se moški merijo za 2,45 milijona dolarjev nagradnega sklada, ženske pa za polovico manj, tokrat ni bilo večjih presenečenj. Pri moških so sicer izpadali trije nosilci, toda dva od njiju sta takšno usodo lahko tudi pričakovala, saj sta se pomerila z igralcema, ki sta trenutno v vrhunski formi. Andre Agassi, ki nadaljuje vzpon proti vrhu, je v uri in šestih minutah izločil Španca Sergija Bruguero (14. nosilec), Američan Jim Courier, ki ima podobne načrte kot njegov rojak in olimpijski zmagovalec iz Atlante, pa je bil boljši od 5. nosilca Šveda Jonasa Bjorkmana. Posloviti se je moral tudi Slovak Karol Kučera, ki ga je s 7:6 in 6:4 premagal Španec Carlos Moya. V ženski konkurenci sta znana polfinalna para. Prva dama svetovnega tenisa Švicarka Martina Hingis se bo pomerila s "črno gazelo" Venus Williams, olimpijska prvakinja Lindsay Davenport pa se bo srečala z Nemko Steffi Graf.

Courier se vrača

26. 02. 1998 10.03

Prvi lopar sveta Američan Pete Sampras je v 2. krogu ATP turnirja v Philadelphiji (nagradni sklad 715.000 dolarjev) premagal Italijana Andrea Gaudenzia s 7:6 in 6:3. Uspešen je bil tudi njegov rojak in nekdanji prvi igralec na svetu Jim Courier, ki je dobil prvi dvoboj od sredine oktobra lani. S 6:7, 6:4 in 6:4 je premagal domžalskega znanca Norvežana Christiana Ruuda.

Lewinskyjeva bo zanikala razmerje s predsednikom

23. 02. 1998 09.16

Domnevna predsednikova ljubica Monica Lewinsky bo po besedah njenega odvetnika Williama Ginsburga zanikala ljubezensko razmerje z Billom Clintonom. Ginsburg je v pogovoru za ameriško tv-mrežo NBC v nedeljo dejal, da bo njegova varovanka, ko bo poklicana pred veliko poroto, povedala isto kot januarja, ko je morala odgovarjati na vprašanja odvetnikov Paule Jones v njeni tožbi zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Albrightova ima dovolj

02. 02. 1998 09.00

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright si je dala duška ob nenehnih nesporazumih med nasprotnimi stranmi na Bližnjem vzhodu, je danes poročalo ameriško časopisje. "Tega imam dovolj! Naveličana sem, da se nenehno obračajo name s pritožbami čez drugo stran," naj bi Albrightova dejala tako izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju kot palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu.

Žirinovski: Bill mi je bil vedno všeč

27. 01. 1998 08.26

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je znašel v vrtincu seksualnih škandalov, se lahko, če ostane brez službe, veseli izmenjave izkušenj z ruskim ultranacionalistom Vladimirjem Žirinovskim. "Če bo Bill obsojen, bo imel več časa in ga bom pogosteje videval. Igrala bova golf, tudi jaz imam rad pse, tako kot Bill, lahko si bova pripovedovala zgodbice o najinih seksualnih izkušnjah. Bill ne bo sam," je zatrdil Žirinovski. Žirinovski, ki je nekoč izjavil, da je pripravljen na skupinski seks z ruskimi volilci, je doslej vedno svaril pred zlom, ki ga širijo ZDA. V petek je bil malce bolj prizanesljiv. "Bill mi je bil vedno všeč. Čutil sem, da je bil v mladih letih enak kot jaz," je dejal 51-letni Clintonov vrstnik Žirinovski.